Yle Klassinen

Yöklassinen

  • 6 h 50 min
  • ei kuunneltavissa

Telemann: Ich hebe meine Augen auf zu den Berg (Minä nostan silmäni vuoria kohti) (Veronika Winter, sopraano, ja Markus Flaig, basso, sekä L' Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

23:22 Boccherini: Sellokonsertto D-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

23:38 Reinecke: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 D-duuri (Linos-yhtye).

23:57 Hue: Theme varié (Teema ja muunnelmia) (Lawrence Power, alttoviulu, ja Simon Crawford-Phillips, piano).

00:07 Vivaldi: Huilukonsertto G-duuri op.44/6 (Jean-Pierre Rampal ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

00:18 Beethoven: Trio jousille n:o 4 c-molli (Zürichin jousitrio).

00:43 Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

01:13 Sirmen: Jousikvartetto n:o 4 B-duuri (Allegri-kvartetti).

01:23 Lalo: Pianotrio n:o 3 a-molli (Trio Salomon).

01:53 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

02:18 Tartini: Konsertto D-duuri (Mstislav Rostropovitsh, sello, ja St. Paulin kamariorkesteri/Hugh Wolff).

02:39 Foote: Francesca da Rimini (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

02:54 Turina: Sevillalainen sinfonia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

03:17 Ravel: Sheherazade, sarja (kolme laulua) mezzosopraanolle ja orkesterille (Jennifer Larmore, mezzosopraano, ja Grant Park ork./Carlos Kalmar).

03:35 Beethoven: Pianokvartetto Es-duuri (Emanuel Ax, piano, Isaac Stern, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

04:02 Skrjabin: Sinfonia n:o 3 c-molli (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

04:51 Granados: Nuoruuden kertomuksia (Alicia de Larrocha, piano).

05:08 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Maksim Fedotov, viulu, ja Venäjän FO/Dmitri Jablonski).

05:42 Schumann: Aamulauluja op.133 (Antonin Kubalek, piano).

05:57 Holborne: The fairy round. (The King's Noyse/David Douglass).

Lähetykset

  • ti 15.10.2019 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

Ei kuunneltavissa olevia jaksoja tällä hetkellä.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä