Yöklassinen

Rakkauden juonet

  • 4 min
  • 15 pv

Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Appassionata) (Murray Perahia).

23:35 W.A. Mozart: Trio Es-duuri (Pascal Moraguès, klarinetti, Laurent Verney, alttoviulu, ja Laurent Cabasso, piano).

23:55 Kuula (sov.): Eteläpohjalaisia kansanlauluja (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

00:00 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

00:22 Dvorák: Othello, konserttialkusoitto (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

00:37 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Vladimir Ashkenazy ja Clevelandin orkesterin jousikvartetti).

01:19 Schubert: Alkusoitto italialaiseen tyyliin n:o 2 C-duuri (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

01:27 Borodin: Polovtsilaistansseja kuorolle ja orkesterille oopp. Ruhtinas Igor (Beecham Choral Society ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

01:40 Keulen: Tympan (Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

02:00 Tshaikovski: Sinfonia n:o 5 e-molli (Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

02:51 Fauré: Viulusonaatti n:o 1 A-duuri ja n:o 2 e-molli (Zino Francescatti, viulu, ja Robert Casadesus, piano).

03:35 Mahler: Blumine (RSO/Sakari Oramo).

03:42 Paganini: Kapriiseja (James Ehnes, viulu).

05:00 Glazunov: Rakkauden juonet, 1-näytöksinen baletti (Mihail Tshernjahovski, viulu, Viktor Simon, sello sekä Neuvostoliiton radion SO/Algis Ziuraitis).

05:52 Pujol: Cancion amatoria (David Russell, kitara).

05:56 Massenet: Pourquoi me reveiller oopp. Werther (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken orkesteri, joht. Michael Stern).

Lähetykset

  • su 3.11.2019 23.10 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Brahms: Unkarilaisia tansseja (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    00:03 Rosier: Sarja kolmelle viululle (John Holloway, Stanley Richie ja Andrew Manze, barokkiviulu).

    00:11 Dvorák: Sinfonisia muunnelmia (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

    00:32 Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

    01:02 Cornysh: Salve regina (Terve, kuningatar) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    01:17 Lekeu: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    01:53 Turina: Pianotrio n:o 2 h-molli (Storioni-trio).

    02:09 Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    02:36 J.S. Bach: Kantaatti n:o 215 (Preise dein Glücke, gesegnetes Sachsen) (Peter Schreier, tenori, Edith Mathis, sopraano, ja Siegfried Lorenz, basso, sekä Berliner Solisten -kuoro ja Berliinin kamariork./Schreier).

    03:10 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kokoelmasta Ayres for the Violin. (The Arcadian Academy).

    04:21 Bolzoni: Menuetti jousiorkesterille (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    04:26 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 4 g-molli (Burkhard Glaetzner, oboe, Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone, Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    04:49 Schumann: Fantasiakappaleita (Aale Lindgren, oboe d'amore, ja Mikko Niemi, piano).

    05:02 Rimski-Korsakov: Sinfonietta venäläisistä teemoista a-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    05:27 Dussek: Kvintetto pianolle ja jousille f-molli (Olga Pashtshenko, fortepiano, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, viulu, Riitta-Liisa Ristiluoma, alttoviulu, Jukka Rautasalo, sello, ja Anna Rinta-Rahko, konrtabasso).

    05:56 Popper: Masurkka (Janos Starker, sello, ja Shigeo Neriki, piano).

  • Tshaikovski: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Puolalainen) (Chicagon SO/Claudio Abbado).

    03:15 Elgar: Sonaatti uruille n:o 1 G-duuri (Wolfgang Rübsam).

    03:46 Sibelius: Näytelmämus. Kuolema (Uuden-Seelannin SO/Pietari Inkinen).

    04:06 Chausson: Seitsemän yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

    04:26 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Gregory Kinda).

    04:56 Glazunov: Itämainen rapsodia G-duuri (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    05:24 Boccherini: Sellosonaatit C-duuri, c-molli, A-duuri, A-duuri ja B-duuri (Jukka Rautasalo ja Jussi Seppänen).

    06:33 Pierné: Sonaatti viululle ja pianolle op.36 (Gérard Poulet ja Noël Lee).

    06:57 Fauré: Kehrääjätär näyt. Pelléas ja Mélisande (Gil Shaham, viulu, ja Akira Eguchi, piano).

  • Gounod: Faust, ooppera (Nicolai Gedda, tenori, Victoria de los Angeles, sopraano, Liliane Berton, sopraano, Rita Gorr, mezzosopraano, Boris Christoff, basso, Ernest Blanc, baritoni, ja Victor Autran, baritoni, sekä Pariisin oopperan kuoro ja ork./André Cluytens).

    02:04 Magnard: Kvintetto pianolle ja puhaltimille (Laurent Wagschal ja Ensemble Initium).

    02:40 Stravinsky: Tulilintu, baletti (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    03:27 Ashwell: Missa Ave Maria (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    04:01 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    04:45 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 25 g-molli (RSO/Sakari Oramo).

    05:12 F. David: Jousikvartetto n:o 1 f-molli (Cambini-kvartetti).

    05:38 Arne: Triosonaatti n:o 1 A-duuri op.3/1 (Collegium Musicum 90).

    05:56 Garcia Tolsa: La Prometia (Morsian) (Pentti Hildén, kitara).

  • L. Mozart: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 A-duuri (Christine Schornsheim, fortepiano, Rüdiger Lotter, barokkiviulu, ja Sebastian Hess, barokkisello).

    23:24 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Eriikka Maalismaa ja Emil Holmström).

    23:44 Desprez: Deus Miserere mei (Jumala, ole minulle armollinen) (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

    23:59 J. Haydn (sov. Stegmann): Sinfonia n:o 92 G-duuri (Oxford) (Ivan Ilic, piano).

    00:24 Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

    00:32 Kuhlau: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Grande Sonate concertante) (Peter-Lukas Graf ja Zsuzsanna Sirokay).

    01:03 Hummel: Balettisarja Sappho von Mitilene (Mytilenen Sapfo) (Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    01:51 Anna Magdalena Bachin nuottikirja. (Igor Kipnis, cembalo ja klavikordi, Judith Blegen, sopraano, Benjamin Luxon, baritoni ja Catharina Meints, viola da gamba).

    03:40 Bax: Tintagel (Minnesotan ork./Neville Marriner).

    03:56 Schubert (sov. Mahler): Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Salzburgin Mozarteumin akateemisen kamariorkesterin jouset/Franz Welser-Möst).

    04:43 Jadassohn: Pianotrio n:o 3 c-molli (Syrius Trio).

    05:04 Stenhammar: Snöfrid (Ulrika Åhlen, sopraano, Gunvor Nilsson, mezzosopraano, ja Göstä Zackrisson, tenori, sekä Göteborgin konserttitalon kuoro ja Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    05:26 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle op. 118 (Antti Siirala).

    05:57 Schumann - Auer: Widmung (Vilde Frang, viulu ja Jose Gallardo, piano).

  • Roman: Huilukonsertto G-duuri (Lisa Beznosiuk ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:23 Rosenmüller: Requiem (La Capella Ducale, Ensemble Canticum ja Musica Fiata Köln/Roland Wilson).

    00:55 O. Merikanto: Lasten maailmasta (Eero Heinonen, piano).

    01:16 Berg: Viulukonsertto (Itzhak Perlman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:42 Bizet: Carmen-sarjat n:o 1 ja n:o 2 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    02:19 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) ja 4 (Maalauksellisia kuvia); Kaksi interludia oopp. Don Quijote (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    03:05 Tshaikovski: Vuodenajat (Mihail Pletnjov, piano).

    03:52 Debussy: Vasnier-laulukirja (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano.)

    04:24 Tuntematon: Quant voi la flor nouvele (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, psalttari).

    04:32 Nielsen: Viulukonsertto (Maksim Vengerov ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    05:09 Cornago: Missa de la mapa mundi (His Majestie's Clerkes ja Newberry Consort/Paul Hillier).

    05:35 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 3 Es-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    05:57 Schubert: Der Schmetterling (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

  • Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    23:31 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 4 Es-duuri (Marko Ylönen).

    23:57 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

    00:34 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (David Oistrah ja Minnesotan ork./Stanislaw Skrowaczewski).

    01:17 M-A. Charpentier: Litanies de la Vierge (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    01:35 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 2 E-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

    02:03 Schumann: Frauenliebe und -leben (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    02:24 Musorgski: Jesus Navinus (Moskovan kamarikuoro, Novosibirskin kamarikuoro, sekä Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    02:32 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Leonard Pennario, piano).

    02:58 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

    03:20 Mielck: Pianokonsertto (Liisa Pohjola ja RSO/Petri Sakari).

    03:47 Dvorák: Sinfoniat n:o 8 G-duuri ja 9 e-molli (Uudesta maailmasta) (Clevelandin ork./George Szell).

    05:03 Czerny: Muunnelmia pianolle ja jousille keisarihymnistä Gott erhalte Franz den Kaiser (Maureen Jones ja Zürichin kamarimuusikot).

    05:31 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 32 B-duuri (Fabio Biondi ja Olga Tverskaja).

    05:57 Chopin (sov. Godowsky): Etydi n:o 8 C-duuri (Marc-André Hamelin, piano).

  • Giuliani: Kuusi muunnelmaa viululle ja kitaralle (Erkki Palola ja Ilkka Virta).

    23:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    23:36 Nápravník: Pianotrio g-molli (Spyros Piano Trio).

    00:14 Roman: Bröllopsmusik (Häämusiikkia) (Susanne Rydén, sopraano, Christina Högman, sopraano, ja Peter Mattei, basso, sekä Nils-Erik Sparf, viulu, ja Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

    00:48 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 21 C-duuri (Helen Huang ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:16 Händel: Sonaatteja viululle ja continuolle (Rachel Barton, viulu, David Schrader, cembalo, ja John Mark Rozendaal, sello).

    02:25 Gershwin: Rhapsody in blue. (Katia ja Marielle Labeque, piano, ja Clevelandin ork./Riccardo Chailly).

    02:42 Melartin: Jousikvartetto n:o 4 F-duuri (Melartin-kvartetti).

    03:08 Schubert: Sinfonia n:o 8 C-duuri (Suuri C-duurisinfonia) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:02 Dvorák: Te Deum sopraanolle, bassolle, kuorolle ja orkesterille (Christine Brewer, sopraano, Roger Roloff, basso, Atlantan sinfoniakuoro, Atlantan SO/Robert Shaw).

    04:23 J. Haydn: Sinfonia n:o 38 C-duuri (Los Angelesin kamariork./Christof Perick).

    04:42 Lam: Atlas (Atlas Ensemble/Ed Spanjaard).

    04:55 Mielck: Jousikvintetto F-duuri (Erkki Palola ja Anne Paavilainen, viulu, Matti Hirvikangas ja Teemu Kupiainen, alttoviulu, sekä Risto Poutanen, sello).

    05:19 Liszt: Osia pianosarj. Années de pelerinage (Vaellusvuosia) (Earl Wild).

    05:57 Melartin (sov.): Hulivilipoika (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

  • Brentner: Vesperae cum ordinariis psalmiis (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    23:41 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    00:11 Veit: Jousikvartetto n:o 2 E-duuri (Kertész-kvartetti).

    00:42 Norman: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Helsingborgin SO/Hans-Peter Frank).

    01:15 Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

    02:19 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Philharmonia-ork./Otto Klemperer).

    03:04 Prokofjev: Balettisarja n:o 3 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    03:23 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 17 d-molli (Myrsky) (Svjatoslav Richter).

    03:47 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

    04:38 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

    05:01 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    05:51 Tshaikovski: Tunteellinen valssi (Elissa Lee Koljonen, viulu, ja Robert König, piano).

    05:57 Palmgren: Tähdet tuikkivat (Risto Lauriala, piano).

  • W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 18 G-duuri. (Réka Szilvay ja Naoko Ichihashi).

    23:24 Vivaldi: Konsertto D-duuri (Angel Romero, Celedonio Romero, Celin Romero ja Pepe Romero, kitara).

    23:33 J. Haydn: Trio n:o 87 a-molli (John Hsu, barytoni, David Miller, alttoviulu, ja Fortunato Arico, sello).

    23:46 Beethoven: Neue Liebe, neues Leben (Petteri Salomaa, baritoni, ja Tuija Hakkila, fortepiano).

    23:49 Boccherini: Kvintetto jousille E-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

    00:11 Rimski-Korsakov: Sheherazade (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham, ja Steven Staryk, viulu).

    000:58 R. Schumann: Dichterliebe (Runoilijan rakkaus) (Peter Schreier, tenori, ja Norman Shetler, piano).

    01:30 Shostakovitsh: Konsertto pianolle, trumpetille ja jousille c-molli (Yefim Bronfman, Thomas Stevens ja Los Angelesin SO:n jouset/Esa-Pekka Salonen).

    01:54 Mahler - Carpenter: Sinfonia n:o 10 fis-molli (Dallasin SO/Andrew Litton).

    03:14 J.S. Bach: Kantaatti n:o 51 ja n:o 202 (Suzanne Danco, sopraano, ja Stuttgartin kamariork./Karl Münchinger).

    03:59 Rahmaninov: Sellosonaatti g-molli (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

    04:36 Offenbach - Rosenthal: Osia bal. Gaîté Parisienne (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    04:59 Bruckner: Sinfonia n:o 6 A-duuri (Houstonin SO/Christoph Eschenbach).

    06:00 Beethoven: Pianosonaatit n:o 1 f-molli, 6 F-duuri ja 12 As-duuri (Rudolf Serkin).

    06:57 Vasquez: Lohdutuksen kyyneleet (The Concord Ensemble).

  • Wagner: Nürnbergin mestarilaulajat, ooppera (René Kollo, tenori, Theo Adam, bassobaritoni, Karl Ridderbusch, baritoni, Eberhard Büchner, tenori, Horst Lunow, basso, Geraint Evans, bassobaritoni, Zoltan Kelemen, basso, Hans-Joachim Rotzsch, tenori, Peter Bindszus, tenori, Horst Hiestermann, tenori, Hermann Christian Polster, basso, Peter Schreier, tenori, ja Helen Donath, sopraano, sekä Dresenin valtionoopperan kuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert von Karajan).

    03:40 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    03:59 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso) (Uusi Helsinki-kvartetti).

    04:23 Hindemith: Die Harmonie der Welt, sinfonia (RSO/Sakari Oramo).

    04:57 Molique: Viulukonsertto n:o 6 e-molli (Anton Steck ja L'Arpa Festante München/Christoph Spering).

    05:32 Roman: Te Deum (Susanne Rydén, sopraano, Per-Erik Lindskog, tenori, ja Eric Ericsonin kamarikuoro sekä Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

    05:56 Parry: Jerusalem (BBC Singers ja BBC:n sinfoniakuoro, sekä BBC:n SO/Leonard Slatkin).

  • Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

    23:46 Puccini: Toscan rukous Vissi d'arte oopp. Tosca (Karita Mattila, sopraano, ja RSO/Markus Lehtinen).

    23:50 W.A. Mozart: Viulusonaatit n:o 26 B-duuri, 27 G-duuri ja 28 Es-duuri (Joseph Szigeti, viulu, ja Mieczyslaw Horszowski, piano).

    00:46 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 1 B-duuri (Suomalainen jousikvartetti).

    01:04 Dvorák: Pianokonsertto g-molli (Rudolf Firkusny ja Clevelandin ork./George Szell).

    01:41 Smetana: Isänmaani (Dresdenin valtionork./Paavo Berglund).

    02:57 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Cho-Liang Lin ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:19 Liszt: Album d'un voyageur (Leslie Howard, piano).

    05:14 J. Stamitz: Trio E-duuri orkesterille (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    05:31 Backofen: Klarinettikonsertto B-duuri (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:57 Anonyymi: Bonum vinum cum sapore (Piffaro).

  • Fauré: Balladi pianolle fis-molli (Yuja Wang).

    23:23 Zelenka: Requiem d-molli (Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    00:04 Marsh: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    00:14 Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

    00:28 W.A. Mozart: Divertimento D-duuri (Ray Still, oboe, ja Chicagon SO/Carlo Maria Giulini).

    00:47 Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 10 h-molli (Orpheus-kamariork.)

    00:57 Tshaikovski: Pähkinänsärkijä, 2-näytöksinen baletti (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    02:24 Fredrik II Suuri: Konsertto D-duuri (Richard Waage, huilu, ja Berliinin SO:n kamariork./Hans-Peter Frank)

    02:43 Martinu: Sinfonia n:o 4 (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

    03:15 J.S. Bach: Kantaatti n:o 43 (Nancy Argenta, sopraano, Michael Chance, kontratenori, Anthony Rolfe Johnson, tenori, Stephen Varcoe, basso, sekä Monteverdi-kuoro ja Englannin barokkisolistit/John Eliot Gardiner).

    03:34 Wassenaer: Concerto armonicot n:ot 1-6 (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

    04:34 Weber: Alkusoitto oopp. Peter Schmoll ja hänen naapurinsa (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

    04:43 Collan: Roineen rannalla (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    04:48 Beethoven: Pianotriot n:o 4 B-duuri (Gassenhauer) ja 7 B-duuri (Arkkiherttua) (Chung-trio).

    05:49 Delius: Laulu ennen auringonnousua pienelle orkesterille (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    05:57 Wolf: Der Freund (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).
    a

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä