Iltaklassinen

Medicit-ooppera

  • 5 h 10 min
  • 15 pv

Reger: Sonaatti klarinetille ja pianolle n:o 2 fis-molli (Michael Collins ja Michael McHale).

18:21 Mendelssohn: Capriccio brillant h-molli (Helen Huang, piano, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

18:33 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

19:00 Leoncavallo: I Medici (Medicit), ooppera (Plácido Domingo, tenori, Carlos Álvares, baritoni, Daniela Dessì, sopraano, Renata Lamanda, mezzosopraano, Eric Owens, bassobaritoni, Vitali Kovaljov, basso, Arutjun Kotshinjan, basso, ja Fabio Maria Capitanucci, baritoni, sekä Firenzen musiikkijuhlien kuoro, Fiesolen musiikkikoulun lapsikuoro, sekä Firenzen musiikkijuhlien ork./Alberto Veronesi).

21:06 Loeffler: Rapsodia n:o 1 (Lampi) (London Conchord Ensemble).

21:16 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

21:41 Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

22:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1. (Dennis Hennig).

22:30 Glazunov: Balladi F-duuri (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

22:46 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

Lähetykset

  • su 3.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Antti Siirala).

    18:32 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja A-duuri (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    18:51 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Joshua Bell, viulu, Steven Isserlis, sello, ja Jeremy Denk, piano).

    19:29 Vivaldi: La Senna festeggiante (Juhliva Seine) (Juanita Lascarro, sopraano, Sonia Prina, mezzosopraano, ja Nicola Ulivieri, basso, sekä Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    20:43 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

    20:58 Piccinini: Partite variate sopra l'Alemania (Matthew Wadsworth, teorbi).

    21:03 Madetoja: Syksy, laulusarja (Mariaheidi Rautavaara, mezzosopraano, ja Cyril Szalkiewicz, piano).

    21:26 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    21:52 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    22:05 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

  • de Falla: Siete canciones populares españolas (Seitsemän espanjalaista kansanlaulua) (Victoria de los Angeles, sopraano, ja Gonzalo Soriano, piano).

    18:13 Buxtehude: Sonaatti F-duuri (Boston Museum Trio).

    18:22 Launis: Suite Nordique, sarja viululle ja orkesterille (Jorma Rahkonen ja RSO/Erik Cronvall).

    18:35 Verdi: Leonoran resitatiivi ja aaria oopp. Trubaduuri. (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    18:42 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    19:13 Debussy: Suite bergamasque (Svjatoslav Richter, piano).

    19:31 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    19:45 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    20:16 di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    20:38 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Zagrebin solistit/Antonio Janigro).

    20:48 Copland: Kaksitoista Emily Dickinsonin runoa (Barbara Bonney, sopraano, ja André Previn, piano).

    21:18 Schmidt: Sinfonia n:o 2 Es-duuri. (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    22:05 Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

    22:39 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

  • Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    18:38 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    19:50 Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    20:18 Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    20:41 Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta (Daniil Trifonov, piano, ja Philadelphian ork./Yannick Nezet-Seguin).

    21:07 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

    21:39 d'Indy: Choral varié (Muunnelmia koraalista) (Lawrence Power, alttoviulu, ja BBC:n Walesin kansallisork./Thierry Fischer).

    21:51 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    22:12 Liebling: Fantasia Sousan teemoista (Rachel Barton Pine, viulu, ja Matthew Hagle, piano).

    22:20 Prokofjev: Aleksanteri Nevski, kantaatti (Vera Soukupová, mezzosopraano, sekä Prahan filharmoninen kuoro Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    23:00 Debussy: Pyhä tanssi ja maallinen tanssi (Lily Laskine, harppu, ja Jean-Francois Paillard -kamariork./Jean-Pierre Rampal).

  • Granados: Danzas espanolas. (Alicia de Larrocha, piano).

    18:55 Mahler: Sinfonia n:o 2 c-molli (Ylösnousemus) (Isabel Bayrakdarian, sopraano, ja Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, sekä San Franciscon SO ja sinfoniakuoro/Michael Tilson Thomas).

    20:24 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    21:05 Rodrigo: Aranjuez-konsertto (Sharon Isbin, kitara, ja New Yorkin FO/José Serebrier).

    21:29 Bartók: Viulukonsertto n:o 1 (Shlomo Mintz ja Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:51 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    22:09 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Emerson-kvartetti).

    22:34 Sibelius: Neljä kappaletta viululle ja pianolle (Ruggiero Ricci, viulu, ja Sylvia Rabinoff, piano).

    22:46 Skrjabin: Le Poeme de l'extase, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

  • Casella: Scarlattiana (Marisa Tanzini, piano, ja Berliinin radion SO/Gerd Albrecht).

    18:28 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Belcea-kvartetti).

    18:56 Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Baltimoren SO/David Zinman).

    19:29 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli (Beaux Arts Trio).

    19:57 Sibelius: Sinfonia n:o 3 C-duuri (Sinfonia Lahti/Okko Kamu).

    20:27 Bartók: Musiikkia kieli- ja lyömäsoittimille sekä celestalle (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    20:58 R. Strauss: Sonatiini n:o 1 F-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:33 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    22:03 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    22:32 Ponce: Teema, muunnelmia ja fuuga säv. La Folia (Diego Blanco, kitara).

    23:01 Fauré: Nokturno n:o 13 h-molli (Kathryn Stott, piano).

  • Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri (Brentano-kvartetti).

    18:38 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    19:00 Dvorák: Rusalka (Vedenneito), ooppera (Cheryl Barker, sopraano, Rosario La Spina, tenori, Bruce Martin, basso, Anne-Marie Owens, mezzosopraano, Barry Ryan, baritoni, ja Sian Pendry, sopraano, sekä Australian oopperan kuoro ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Hickox).

    21:34 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Martin Ostertag ja Oliver Triendl).

    22:04 Crusell: Sinfonia concertante B-duuri (Reijo Koskinen, klarinetti, Esa Tukia, käyrätorvi, ja Pekka Katajamäki, fagotti, sekä RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:33 Debussy: Preludit 1 (Vladimir Viardo, piano).

  • Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Emerson-kvartetti).

    18:28 Mendelssohn: Sinfonia n:o 1 c-molli (Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    18:58 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    19:17 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

    19:34 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

    20:06 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    20:28 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 (Camilla Wicks ja Brian Connelly).

    20:48 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen) (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:30 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    22:05 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    22:24 W.A. Mozart: Concertone C-duuri (Jaap Schröder, viulu, Marilyn McDonald, viulu, Stephen Hammer, oboe, ja Kenneth Slowik, sello, sekä Smithsonian-kamariork./Schröder).

    22:53 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Ernst Levy, piano).

  • Holst: Japanese suite (Japanilainen sarja) (Lontoon SO/Adrian Boult).

    18:12 Melartin: Pienoiskuvia op.23. (Risto Kyrö, piano).

    18:23 Ranta: Kirsikankukkajuhla, japanilainen tanssipantomiimi. (RSO/George de Godzinsky).

    18:37 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    18:52 Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    19:00 Bartók: Konsertto orkesterille (RSO/Sakari Oramo).

    19:39 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    19:52 Morlacchi: Il Pastore svizzero (Sveitsiläinen paimen) (James Galway, huilu, ja Philipp Moll, piano).

    20:02 Saint-Saëns: Kvintetto pianolle ja jousille a-molli. (Cristina Ortiz ja Fine Arts -kvartetti).

    20:32 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    20:50 de Falla: Fantasia betica (Mirka Viitala, piano).

    21:03 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    21:21 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia. (Paul Tortelier, sello, ja Philharmonia-ork./Herbert Menges).

    21:40 J. Strauss: Tonava kaunoinen (Chicagon SO/Daniel Barenboim)

    21:51 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia. (Edith Thallaug, mezzosopraano, ja Taru Valjakka, sopraano, sekä Leipzigin radiokuoro ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    22:39 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    23:01 Sibelius: Nokturno näyt. Kuningas Kristian II (RSO/Neeme Järvi).

  • Roman: Triosonaatti e-molli (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

    18:08 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

    18:31 Schumann: Arabeski C-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

    18:38 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    18:54 Ravel: Bolero. (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    19:09 Martin: Balladi alttosaksofonille ja orkesterille. (Christian Roellinger ja Bernin SO/Dmitri Kitajenko).

    19:25 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Emerson-kvartetti).

    19:49 Brahms: Neljä vokaalikvartettoa. (RKK/Heikki Liimola ja Antti Hotti, piano).

    20:00 Beethoven: Jousikvartetto n:o 2 G-duuri (Juilliard-kvartetti).

    20:24 J.S. Bach: Triosonaatti n:o 5 C-duuri (Karl Richter, urut).

    20:41 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

    21:01 Poulenc: Neljä yksinlaulua. (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

    21:10 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    21:36 Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle (Chantal Juillet ja Truls Mörk).

    21:58 Järnefelt: Suomalainen rapsodia (RSO/Ralf Kircher).

    22:10 Schumann: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Beaux Arts -trio).

    22:40 Szymanowski: Sinfonia n:o 3 (Yön laulu) (Ryszard Karczykowski sekä Kenneth Jewell -kuoro ja Detroitin SO/Antal Dorati).

    23:04 Debussy: L'Isle joyeuse (Ilojen saari). (Arto Satukangas, piano).

  • Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

    18:26 Collan: Torpan tyttö. (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:33 Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    19:00 Peterson-Berger: I somras (Viime kesänä), sarja pianolle (Olof Höjer).

    19:23 Roman: Sonaatti n:o 8 A-duuri (Penelope Evison, traverso, Eva Nordenfelt, cembalo, ja Olof Larsson, barokkisello).

    19:37 Stenhammar: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (Greta Erikson ja Ruotsin radion SO/Jevgeni Svetlanov).

    20:10 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    20:36 Melartin: Sinfonia n:o 4 E-duuri (Kesäsinfonia) (Pia Freund, sopraano, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Laura Nykänen, altto, sekä Tampereen KO/Leonid Grin).

    21:18 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

    21:25 Palmgren: Pianokonsertto n:o 3 (Metamorfooseja) (Eero Heinonen ja RSO/Sakari Oramo).

    21:45 Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    22:45 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    22:49 Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Lauma Skride ja Baiba Skride).

  • Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

    18:30 P.D. Philidor: Trio n:o 5 d-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    18:48 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

    19:05 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    19:24 Orkesterimusiikkia Wagnerin oopperoista Lohengrin, Valkyyria, Siegfried, Jumalten tuho, Tristan ja Isolde, Nürnbergin mestarilaulajat ja Parsifal (Metropolitan oopperan ork./James Levine).

    20:38 Pergolesi: Orfeus, kantaatti (Anna Netrebko, sopraano, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./ Antonio Pappano).

    20:55 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

    21:12 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

    21:35 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    22:26 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

    22:51 Dostal: Sikermä oper. Die Ungarische Hochzeit (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

  • Villa-Lobos: Sinfonia n:o 10 (Amerindia) (Carlo Scibelli, tenori, Carla Wood, mezzosopraano, Nmon Ford-Livene, bassobaritoni, ja Santa Barbara Choral Society, UCSB Chamber Choir, sekä Santa Barbaran SO/Gisele Ben-Dor).

    18:59 Beethoven: Pianosonaatit n:o 8 c-molli (Pateettinen), n:o 9 E-duuri, n:o 10 G-duuri, n:o 13 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Kuutamo) (Walter Gieseking).

    20:14 Lalo: Viulukonsertto F-duuri (Olivier Charlier ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    20:39 Nuorvala: Twitching Gait (Nytkyvä käynti) (Petri Alanko, huilu, Heikki Nikula, klarinetti, Pasi Pirinen, trumpetti, Jari Valo, viulu, ja Risto Poutanen, sello).

    20:47 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    21:08 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

    22:11 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Carter Brey ja Garrick Ohlsson).

    22:38 Lebrun: Oboekonsertto n:o 1 d-molli (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    22:58 Gombert: Magnificat quinti toni (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä