Päiväklassinen

Laatokka

  • 3 h 59 min
  • 18 pv

Rautavaara: Narcissus (Laura Mikkola, piano).

14:05 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

14:34 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 19 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

15:04 O. Merikanto: Laatokka (Usko Viitanen, baritoni, sekä kuoro ja ork./Ilkka Kuusisto).

15:08 Stravinsky: Sonaatti pianolle n:o 2. (Charles Rosen).

15:20 Röntgen: Wider den Frieden, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

15:29 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri. (Detroitin SO/Antal Dorati).

15:58 Franck: Preludi, fuuga ja muunnelma h-molli (Monika Egri ja Attila Pertis, piano).

16:09 Melartin: Kolme syyslaulua (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

16:15 Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

16:46 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

17:11 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

17:42 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

Lähetykset

  • pe 1.11.2019 14.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • O. Merikanto: Väinön kertomus oopp. Pohjan neiti. (Heikki Keinonen, baritoni, ja Meri Louhos, piano).

    14:07 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu, sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

    15:03 Tshaikovski: Vuodenajat (Juhani Lagerspetz, piano).

    15:41 Massenet: Sarja orkesterille n:o 4 (Maalauksellisia kuvia) (Monte Carlon kansallisoopperan ork./John Eliot Gardiner).

    15:58 Mendelssohn: Oktetto Es-duuri jousille (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    16:29 Smetana: Unelmia, kuusi karakteristista kappaletta pianolle (Antonin Kubalek).

    16:57 Franck: Preludi, aaria ja finaali (Robert Silverman, piano).

    17:22 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (Juha Uusitalo, bassobaritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

    17:41 Brahms: Muunnelmia Haydnin teemasta pianolle 4-kätisesti (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

  • Smetana: Kotimaastani, kaksi duoa viululle ja pianolle (Itzhak Perlman ja Samuel Sanders).

    14:09 Schumann: Dichterliebe (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Vladimir Horowitz, piano).

    14:39 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    15:10 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    15:43 Schumann: Pianosonaatti n:o 3 f-molli (Vladimir Horowitz).

    16:14 Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

    16:44 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    17:13 Brahms: Kvintetto klarinetille ja jousille h-molli (Eddie Daniels, klarinetti, sekä The Composers String Quartet).

    17:52 Sarasate: Navarra (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Leipzigin Gewandhaus-ork./Franz Konwitschny).

  • Liszt: Konserttietydi n:o 3 Des-duuri (Marc-André Hamelin, piano).

    14:06 Hummel: Balettisarja Das Zauberschloss (Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    14:25 J.S: Bach: Partita sooloviululle n:o 1 h-molli (Jaakko Kuusisto).

    14:56 Wagner: Sarja Tristan und Isolde -oopp. teemoista (Alessandra Marc, sopraano, Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    15:25 Sibelius: Lauluja sekaköörille (Pirkko Törnqvist, sopraano, Jouni Kuorikoski, baritoni, ja RKK/Eric-Olof Söderström).

    15:44 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Quartetto Italiano).

    16:40 Sinding: Pianosonaatti h-molli op.91 (Kjell Baekkelund).

    17:07 Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

    17:21 Rejcha: Kvintetto puhaltimille a-molli (Aulos-puhallinkvintetti).

    17:47 Vivaldi: Konsertto fagotille, jousille ja continuolle F-duuri RV485 (Sherman Walt ja Zimbler Sinfonietta).

  • Chopin: Balladi n:o 3 As-duuri. (Shura Cherkassky, piano).

    14:07 Grieg: Vanha norjalainen romanssi ja muunnelmia (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

    14:28 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    14:56 Giuliani: Serenadi (Suuri serenadi) (Mikael Helasvuo, huilu ja Jukka Savijoki, kitara).

    15:12 Brahms: Viulukonsertto D-duuri (Itzhak Perlman ja Chicagon SO/Carlo Maria Giulini).

    15:56 Ernst: Jousikvartetto B-duuri (Thomas Christian Ensemble).

    16:23 Vivaldi: Magnificat (Emma Kirkby, sopraano, Miriam Allan, sopraano, Josie Ryan, sopraano, Anna Fraser, mezzosopraano, Philip Chu, tenori, ja David Greco, basso, sekä Cantillation-kuoro ja Orchestra of the Antipodes, joht. Anthony Walker).

    16:38 Caplet: Deux divertissements harpulle (Elizabeth Hainen).

    16:49 Mahler: Kindertotenlieder (Marit Sauramo, mezzosopraano, ja Marita Viitasalo, piano).

    17:13 Tshaikovski: Joutsenlampi, katkelmia (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    17:50 Skrjabin: Fantasia h-molli (Sergei Tarasov, piano).

  • Mendelssohn: Capriccio brillant (Rudolf Serkin, piano, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy)

    14:12 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle C-duuri (Christina Åstrand ja Per Salo).

    14:29 Hans von Bronsart: Pianokonsertto fis-molli (Emmanuel Despax ja BBC:n Skotlannin SO/Eugene Tzigane).

    15:00 Tarkiainen: Baudelaire-laulut (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Emil Holmström, piano).

    15:16 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    15:38 Debussy: La mer (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    16:02 J.C. Bach: Meine Freundin, du bist schön (Kaunis sinä olet, armaani), hääkantaatti. (Gisela Burkhardt, sopraano, Elisabeth Wilke, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Hermann Christian Polster, basso, sekä Capella Fidicinia/Hans Grüss).

    16:27 Hahn: Orient (Laure Favre-Kahn, piano).

    16:45 Balakirev: Islamey (Lang Lang, piano).

    16:55 Stenhammar: Idyll och epigram (Peter Mattei, baritoni, ja Bengt-Åke Lundin, piano).

    17:04 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen) (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    17:41 Melartin: Korkeuksissa (Risto Kyrö, piano).

    17:47 Kalinnikov: Setri ja palmu (Skotlannin kansallisork./Neeme Järvi).

  • Leclair: Oboekonsertto C-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    14:17 Brahms: Kaksi rapsodiaa pianolle. (Emanuel Ax).

    14:34 Borodin: Sinfonia n:o 2 h-molli (Sankarillinen) (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    15:01 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    15:27 Hatshaturjan: Osia bal. Spartacus. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    15:50 Prokofjev: Vanhan isoäidin kertomuksia (Vladimir Sofronitski, piano).

    16:00 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 9 Es-duuri (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    16:26 Biber: Balettae (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    16:38 Chopin: Balladi n:o 4 f-molli (Emil Jensen, piano).

    16:50 Hahn: Chansons grises (Martyn Hill, tenori, ja Graham Johnson, piano).

    17:06 Ravel: Valses nobles et sentimentales (Roope Gröndahl, piano).

    17:23 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    17:46 Nancarrow (sov. Hekkema): Etydejä (Calefax Reed Quintet).

    17:56 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

  • Lindberg: Pianokonsertto (Magnus Lindberg ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    14:30 Fagerlund: Kromos. (Ismo Eskelinen, kitara).

    14:39 Bergman: Loitsuja. (YL/Matti Hyökki, sekä Pertti Saurola, baritoni, ja Reijo Ollinen, lausunta).

    14:54 Nielsen: Klarinettikonsertto (Martin Fröst ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä).

    15:19 Delius: Sarja viululle ja orkesterille (Philippe Graffin ja BBC:n konserttiork./David Lloyd-Jones).

    15:37 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    15:53 Berwald: Duo concertante kahdelle viululle a-molli (Tobias Ringborg ja David Bergström).

    16:18 Stenhammar: Snöfrid (Ulrika Åhlen, sopraano, Gunvor Nilsson, mezzosopraano, ja Göstä Zackrisson, tenori, sekä Göteborgin konserttitalon kuoro ja Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    16:41 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

    17:06 Sjögren: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 e-molli. (Leo Berlin ja Lars Sellegren).

    17:54 Milhaud: Le Globetrotter (Maailmanmatkaaja) (Julia Nolan, saksofoni, ja Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    17:54 Chopin: Etydi nro 20 Des-duuri "Sekstietydi" (Erik T. Tawaststjerna, piano).

    17:56 Sibelius: Ateenalaisten laulu. (Solistiseitsikko Imperial, sekä Kazu Morita ja Casper Lidsle, lyömäsoittimet).

  • Neuendorff: Laulu Wandern, ach wandern oper. Der Rattenfänger. (Fritz Wunderlich, tenori, ja Berliinin FFB-orkesteri, joht. Werner Eisbrenner).

    Loewe: Pianosonaatti E-duuri (Grosse Sonate) (Linda Nicholson).

    Hummel: Septetto d-molli op.74 (Capricorn).

    J.B. Bach: Sarja orkesterille ja continuolle D-duuri (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Trio élégiaque n:o 2) (Gidon Kremer, viulu, Giedré Dirvanauskaité, sello, ja Daniil Trifonov, piano).

    Roman: Bröllopsmusik (Häämusiikkia) (Susanne Rydén, sopraano, Christina Högman, sopraano, ja Peter Mattei, basso, sekä Nils-Erik Sparf, viulu, ja Drottningholmin barokkiyhtye/Eric Ericson).

    Dvorák: Jousikvartetto n:o 12 F-duuri (Amerikkalainen) (Tokio-kvartetti).

    Silvestrov: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Natascia Gazzana ja Raffaella Gazzana).

    Jadassohn: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Syrius Trio).

  • Kapsberger: Passacaglia d-molli (Matthew Wadsworth, teorbi).

    14:05 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    14:25 J.S: Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Marko Ylönen).

    14:55 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    15:17 Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

    15:26 Roman: Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia) (Drottningholmin barokkiyhtye/Nils-Erik Sparf, sekä Björn Gäfvert, cembalo).

    16:19 J. Haydn (sov. Stegmann): Sinfonia n:o 75 D-duuri (Ivan Ilic, piano).

    16:42 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    16:59 Tartini: Sonaatti a-molli (Andrew Manze, viulu).

    17:24 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

  • Rautavaara: Narcissus (Laura Mikkola, piano).

    14:05 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    14:34 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 19 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

    15:04 O. Merikanto: Laatokka (Usko Viitanen, baritoni, sekä kuoro ja ork./Ilkka Kuusisto).

    15:08 Stravinsky: Sonaatti pianolle n:o 2. (Charles Rosen).

    15:20 Röntgen: Wider den Frieden, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

    15:29 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri. (Detroitin SO/Antal Dorati).

    15:58 Franck: Preludi, fuuga ja muunnelma h-molli (Monika Egri ja Attila Pertis, piano).

    16:09 Melartin: Kolme syyslaulua (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    16:15 Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

    16:46 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Emil Gilels, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

    17:11 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

    17:42 Villa-Lobos: Concerto grosso puhallinkvartetille ja puhallinorkesterille (Gail Gillespie, huilu, Leslye Barrett, oboe, Lisa Kadala, klarinetti, Christopher McFarlane, fagotti, ja Yhdysvaltain merivoimien puhallinork./Jose Serebrier).

  • Fauré: Morceau de lecture (Marina Piccinini, huilu, ja Anne Epperson, piano).

    14:03 Stenhammar: Florez ja Blanzeflor (Karl-Magnus Fredriksson, baritoni, ja Gävlen SO/Hannu Koivula).

    14:13 Ryba: Jousikvartetto d-molli (M. Nostitz -kvartetti).

    14:23 Lauro: Venezuelalainen valssi n:o 3 e-molli (Kreolilaisvalssi) (John Williams, kitara).

    14:27 F. Danzi: Kvintetto puhaltimille g-molli. (Farkas Quintet Amsterdam).

    14:40 Berg: Sinfonisia kappaleita Lulu-oopperasta. (Kathleen Battle, sopraano, ja Cincinnatin SO/Michael Gielen).

    15:16 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

    15:35 Liszt: Das Vaterunser (RKK/Timo Nuoranne ja Ville Urponen, urut).

    15:45 Nielsen: Sinfonia n:o 1 g-molli. (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    16:18 Leclair: Sonaatti c-molli (Hauta). (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

    16:30 Telemann: Kanarialintukantaatti (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Helmut Heller, viulu, Edith Picht-Axenfeld, cembalo, Heinz Kirchner, alttoviulu, Irmgard Poppen, sello, ja Lothar Koch, oboe).

    16:48 Widor: Allegro sinf. uruille n:o 6 g-molli (Marcel Dupré).

    16:57 Lekeu: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    17:34 Dvorák: Rakkauslauluja (Gabriela Benacková, sopraano, ja Rudolf Firkusny, piano).

    17:45 Tshaikovski: Juhla-alkusoitto 1812 (Berliinin SO/Claus Peter Flor).

  • Fontana: Sonaatti n:o 16 (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, urut, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

    14:05 Ravel: Sonate posthume (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Rogé, piano).

    14:22 Bruch: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:50 Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

    14:57 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    15:11 Hoffstetter (sov. Kajanus-Blenner): Jousikvartetto F-duuri (Suomalainen harppukvartetti).

    15:26 Satie: Gymnopedie n:o 1 (Marjatta Haahti, harppu).

    15:30 Wagner: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    15:41 Palestrina: Descendi in hortum (Pähkinätarhaan minä menin). (The Song Company/Roland Peelman).

    15:44 Sibelius: Viisi talonpoikaistanssia (Erkki Kantola, viulu, ja Eero Heinonen, piano).

    16:02 Albéniz - Segovia: Mallorca ja Asturias (Sharon Isbin, kitara).

    16:17 Messiaen: Trois petites liturgies de la Presence Divine (Kolme pientä liturgiaa Jumalan läsnäolosta) (Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoron naisäänet, Yvonne Loriod, piano, ja Jeanne Loriod, ondes martenot, sekä Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    16:51 Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    17:28 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 1 f-molli. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä