Yle Klassinen

Yöklassinen

  • 6 h 50 min
  • ei kuunneltavissa

J. Strauss (nuor.): Keisarivalssi (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

23:22 Raff: Jousikvartetto n:o 7 D-duuri (Die schöne Müllerin) (Milanon jousikvartetti).

23:54 Anonyymi: Trio kolmelle huilulle G-duuri (Jean-Pierre Rampal, Christian Larde ja Alain Marion).

00:04 Tartini: Sonaatti viululle ja continuolle g-molli (Paholaistrilli). (Rachel Barton, viulu, David Schrader, cembalo, ja John Mark Rozendaal, sello).

00:21 Ravel: Espanjalainen rapsodia. (Chicagon SO/Fritz Reiner).

00:39 Beethoven: Trio jousille n:o 3 D-duuri (Zürichin jousitrio).

01:04 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 4 G-duuri (Mozartiana) (Emmanuelle Boisvert, viulu, ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

01:30 W.A. Mozart: Jousikvintetto n:o 3 C-duuri ja n:o 4 g-molli (Budapest-kvartetti ja Walter Trampler, alttoviulu).

02:34 Vivaldi: Longe mala, umbrae, terrores, motetti g-molli. (Patrice Michael Bedi, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

02:49 Klami: Suomenlinna juhla-alkusoitto (RSO/Jorma Panula).

03:01 Liderman: Draft (Carla Kihlstedt, viulu, Jacqueline Chew, piano, ja Ken Piascik, lyömäsoittimet).

03:18 Händel: Aarioita oopperoista Rodelinda, Riccardo, Giulio Cesare, Scipione, Ottone, Tamerlano, Alessandro ja Flavio (Lisa Saffer, sopraano, ja Philharmonia Baroque Orchestra/Nicholas McGegan).

04:33 Debussy: Iberia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

04:53 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

05:14 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3 D-duuri (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

05:40 Marais: Sarja huilulle, viola da gamballe ja continuolle n:o 1 C-duuri (Leopold Stastny, traverso, Nikolaus Harnoncourt, diskanttigamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

05:57 Musorgski: Gopak (Detroitin sinfoniaorkesteri/Neeme Järvi).

Lähetykset

  • ti 29.10.2019 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

Ei kuunneltavissa olevia jaksoja tällä hetkellä.

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä