Aamuklassinen

Stenhammarin orkesteriserenadi

  • 3 h 0 min
  • 15 pv

W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

06:30 Fürstenau: Kaksitoista kappaletta huilulle ja kitaralle (Jaan Öun ja Heiki Mätlik).

07:01 Leclair: Sonaatti c-molli (Hauta) ja sonaatti D-duuri (Yuval Yaron, viulu, ja Jeremy Denk, piano).

07:25 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Ruotsin radion SO/Esa-Pekka Salonen).

08:02 Brahms: Kuusi kappaletta pianolle op. 118 (Antti Siirala).

08:31 Nápravník: Pianotrio d-molli (Bartek Niziol, viulu, Denis Severin, sello, ja Tatjana Korsunskaja, piano).

Lähetykset

  • ma 4.11.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin).

    06:27 Desprez: Deus Miserere mei (Jumala, ole minulle armollinen) (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

    06:43 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    07:34 Marsh: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    07:53 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

    08:01 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    08:18 Norman: Waldlieder (Metsälauluja) (Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, ja Alfons Kontarsky, piano).

    08:34 Humperdinck: Alkusoitto n:o 2 oopp. Die Heirat wider Willen (Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

    08:48 Foulds: Apoteoosi (Daniel Hope, viulu, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

  • Magnard: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Solenne Païdassi ja Laurent Wagschal).

    07:41 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare)

    17:59 Kajanus: Surumarssi Elias Lönnrotin hautajaisiin (Folke Gräsbeck, piano).

    08:07 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

    08:42 Wolf: Italienisches Liederbuch (Italialainen laulukirja) (Diana Damrau, sopraano, Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

  • Valentini: Sonata a 8 pro tabula (Flöten-Consort Michael Schneider ja Musica Antiqua Köln).

    06:09 di Lasso: Katumuspsalmi n:o 3 (Hilliard-yhtye/Paul Hillier ja Kees Boeke Consort).

    06:34 Fauré: Elegia c-molli (Maurice Gendron, sello, ja Monte Carlon oopperan ork./Roberto Benzi).

    06:42 Ferro: Sonaatti n:o 1 (Ars Antiqua Austria).

    06:47 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli. (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    06:58 R. Schumann: Dichterliebe (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

    07:28 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 3 B-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    07:46 Albéniz - Pine: Asturias (Rachel Barton Pine, viulu).

    07:53 Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

    08:13 Cherubini: Jousikvartetto n:o 2 C-duuri (Quartetto David).

    08:41 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (George London, bassobaritoni, ja Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

  • E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    06:08 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    06:32 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (William Kapell, piano).

    07:00 Brumel: Missa de beata virgine (Neitsyt Marian messu) (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    07:34 Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    07:54 Rameau: Dardanus, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

    08:28 Szymanowski: Mity (Myyttejä), kolme runoelmaa (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    08:48 Schumann: Fünf Lieder (viisi yksinlaulua) Op. 40 (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

  • J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

    06:22 Aguado: Adagio ja poloneesi kitaralle (Julian Bream).

    06:34 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    07:28 Rahmaninov: Neljä preludia pianolle op. 23 (Svjatoslav Richter).

    07:43 Hurlebusch: Konsertto a-molli (Paul van de Linden ja Kristine Linde, oboe, Manfred Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

    07:55 Gragnani: Duo (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    08:14 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

  • John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

    7:07 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli) (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

    7:22 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    7:40 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

  • Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    6:22 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    6:45 Keiser: Sarja jousille ja continuolle keskeneräisestä oopperasta Hercules und Hebe (Yeree Suh, sopraano, ja Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

    7:08 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Janos Starker).

    7:31 Rameau: In convertendo (Kun Herra käänsi Siionin kohtalon) (Sophie Daneman, sopraano, Noémi Rime, sopraano, Paul Agnew, tenori, ja Nicolas Rivenq, baritoni, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

    7:56 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

    8:20 Rebel: Les Élémens (Elementit) (Tempesta di Mare).

    8:45 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

    6:30 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips)

    6:59 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    7:16 Telemann: Konsertto huilulle, oboe d'amorelle, viola d'amorelle, jousille ja continuolle E-duuri (Ashley Solomon, traverso, Alexandra Bellamy, oboe d'amore, ja Bojan Cicic, viola d'amore, sekä Florilegium).

    7:34 Schütz: Musikalische Exequien (RKK sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello ja Markus Malmgren, urut, joht. Otto Kargl).

    8:06 Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    8:24 Literes: Toinen naytös zarzuelasta Accis y Galatea (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano ym. sekä Al Ayre Español/Eduardo Lopez Banzo, cembalo).

    8:55 Anonyymi: Johney cock thy beaver (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

  • Gombert: Beatus vir (Autuas se mies) (Beauty Farm).

    07:12 Vivaldi: All'ombra di sospetto (Epäilyksen varjoon), kantaatti (Patrice Michaels Bedi, sopraano, ja Anita Miller-Rieder, traverso, sekä Chicagon barokkiyhtye).

    07:23 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:44 Weber: Grand duo concertant (Kari Kriikku, klarinetti, ja Arto Satukangas, piano).

    08:05 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli (Aurora-kvartetti).

    08:31 Zipoli: Beatus vir (Autuas se mies) (Katia Escalera, sopraano, Bolivian Soloists, ja Florilegium).

    08:42 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    09:05 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

    09:27 Schubert: Virran rannalla (Benita Valente, sopraano, Myron Bloom, käyrätorvi, ja Rudolf Serkin, piano).

    09:39 Grieg: Holbergin ajoilta (Orpheus-kamariork.).

  • Orschler: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Collegium 1704/Václav Luks).

    06:17 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    06:31 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    07:04 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 2 c-molli (Piotr Anderszewski, piano).

    07:25 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    07:49 Buxtehude: Ich suchte des Nachts (Yöllä minä vuoteellani etsin häntä) (Andreas Karasiak, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

    08:04 Beethoven: Jousikvartetto n:o 6 B-duuri (Juilliard-kvartetti).

    08:30 C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet) (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

    08:47 Händel: Concerto grosso e-molli (Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

  • J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille Es-duuri (Pyhä Anna) (Carl Weinrich).

    06:15 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto. (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    06:30 Bencini: Magnificat (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

    06:47 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

    07:01 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    07:19 Saint-Saëns: Sonaatti fagotille ja pianolle G-duuri (Marc Trenel ja Pascal Godart).

    07:31 Beck: Sinfonia n:o 2 F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    07:43 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Friedrich Gulda).

    07:56 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    08:14 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

    08:27 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    08:49 Holst: Venus, rauhan tuoja, sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    08:58 Chopin (sov. Dokshitser): Etydi Ges-duuri (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale, 1617 (Sex Chordae Consort of Viols).

    06:58 Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

    07:11 Pachelbel: Magnificat C-duuri (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    07:30 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri. (Kamariork./Karl Richter).

    07:53 Ravel: Narrin aamulaulu (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    08:01 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    08:19 Massenet: Pianokonsertto Es-duuri. (Aldo Ciccolini ja Monte Carlon FO/Sylvain Cambreling).

    08:50 Loeillet - Güttler: Triosonaatti G-duuri. (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Friedrich Kircheis, urut).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä