Iltaklassinen

Nielsenin Pan ja Syrinks

  • 5 h 9 min
  • ei kuunneltavissa

von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

18:34 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

19:01 Delibes: Lakmé, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Gabriel Baquier, basso, Alain Vanzo, tenori, Jane Berbie, sopraano, Emile Bellcourt, tenori, Gwyneth Annear, sopraano, Claud Cales, baritoni, Josephte Clement, sopraano, ja Monica Sinclair, mezzosopraano, sekä Monte Carlon-oopperan kuoro ja ork./Richard Bonynge).

21:20 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Ari Rasilainen).

22:03 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

22:43 Debussy: Jeux (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

22:59

Lähetykset

  • su 24.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Hatshaturjan: Viulukonsertto d-molli (David Oistrah ja Neuvostoliiton radion suuri SO/Aram Hatshaturjan).

    Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

    W.A. Mozart: Kreivittären resitatiivi ja aaria "Dove sono" oopp. Figaron häät (Kiri Te Kanawa, sopraano, ja Metropolitan-oopperan ork./James Levine).

    Stenhammar: Sonaatti viululle ja pianolle a-molli (Nils-Erik Sparf ja Bengt Forsberg).

    Tansman: Cavatina, sarja kitaralle (Andrés Segovia).

    Tshaikovski: Hamlet, alkusoittofantasia. (New Yorkin Stadium-SO/Leopold Stokowski).

    Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä. (Svjatoslav Richter, piano).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    Tshaikovski: Tatjanan aaria oopp. Jevgeni Onegin (Raili Viljakainen, sopraano, ja RSO/Peeter Lilje).

    Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Borodin-kvartetti).

    Glinka: Sarja orkesterille oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Lontoon SO/Anatole Fistoulari).

    Fauré: Masques et bergamasques (Orpheus-kamariork.).

    Beethoven: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Eugene Istomin).

    Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    Molique: Concertino oboelle ja orkesterille g-molli (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

  • Grieg: Balladi g-molli (Arthur Rubinstein, piano).

    Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

    Caplet: Deux divertissements harpulle. (Elizabeth Hainen).

    Vaughan Williams: The Solent n:o 2 (New Yorkin kamariork./Salvatore Di Vittorio).

    Kraus: Jousikvartetto D-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (RSO/Sakari Oramo).

    Liszt: Harmonies du soir (Minoru Nojima, piano).

    Brentner: Vesperae cum ordinariis psalmiis (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

    Reger: Balettisarja (Norrköpingin SO/Leif Segerstam).

    I. Hannikainen: Suihkulähteellä (Liisa Pohjola, piano).

    Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Bostonin SO/Andris Nelsons).

    Wagner: Du siehst das ist nich so, oopp. Parsifal (Martti Talvela, basso, ja RSO/Okko Kamu).

    Weber: Henkien hallitsija, konserttialkusoitto (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

    Mendelssohn: Kesäyön unelma, osia. (Atlantan SO/Yoel Levi).

    Satie: Viisi nokturnoa (Cinq nocturnes) (Michael Krücker, piano).

  • Hahn: Kvintetto pianolle ja jousille fis-molli. (Stephen Coombs ja Chilingirian-kvartetti).

    J.S. Bach: Sonaatti uruille n:o 6 G-duuri (Chris Thile, mandoliini, Yo-Yo Ma, sello, ja Edgar Meyer, kontrabasso).

    Berwald: Duo viululle ja pianolle D-duuri (Marieke Blankestijn ja Susan Tomes).

    Milhaud: Neljä laulua Ronsardin runoihin (Rita Streich, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    Debussy: Pianotrio G-duuri. (Colub Kaplan Carr Trio).

    Haydn Wood: Brittiläinen rapsodia (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    Purcell: Kaksi aariaa puolioopp. The Fairy Queen (Nancy Argenta, sopraano, ja Vancouverin radio-ork. jäseniä/Monica Huggett).

    Elgar: Serenadi jousille e-molli (Orpheus-kamariork.)

    Holst: Sinfonia F-duuri (The Cotswolds) (Ulsterin orkesteri/JoAnn Falletta).

    Händel: Radamistuksen aaria Ombra cara di mia sposa oopp. Radamistus. (Lorraine Hunt Lieberson, mezzosopraano, ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle d-molli (Jascha Heifetz ja Erick Friedman sekä Lontoon uuden SO:n jouset/Malcolm Sargent, ja Thornton Lofthouse, cembalo).

    Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

    Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli op.35 (Surumarssisonaatti). (Vladimir Horowitz).

    Massenet: Don Quijoten kuolema oopp. Don Quichotte. (George London, bassobaritoni, ja Rosalind Nadell, sopraano, sekä Metropolitan-oopperan ork./Jean Morel).

    Fitzenhagen: Balladi (Konserttikappale) (Alban Gerhardt, sello, ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

    Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (Vesko Eschkenazy ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mark Elder).

    d'Indy: Jour d'été a la montagne (Kesäpäivä vuoristossa) (Ranskan radion FO/Marek Janowski).

    Madetoja: Romances intimes (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

  • Fuchs: Pianotrio n:o 2 B-duuri (Gould Piano Trio).

    18:26 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 5 h-molli (Solitudo) (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Leif Segerstam).

    19:01 Schumann: Liederkreis Op.24. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    19:23 Brahms - Shafran: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua). (Daniil Shafran, sello, ja Anton Ginzburg, piano).

    19:42 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

    20:06 Respighi: Sei pezzi (Kuusi kappaletta) (Marcia Crayford, viulu, ja Diana Ambache, piano).

    20:31 Smyth: Sinfoninen serenadi D-duuri (BBC:n FO/Odaline de la Martinez).

    21:07 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

    21:31 Madetoja: Kuoleman puutarha. (Eeva Havulehto, piano).

    21:46 Bruch: Kvintetto jousille a-molli (Nash-yhtye).

    22:10 Mendelssohn: Sinfonia n:o 3 a-molli (Skotlantilainen). (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    22:45 Bonis: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 B-duuri (Mozart-pianokvartetti).

  • Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

    18:26 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    18:52 Madetoja: Neljä laulua op.44 (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja Tapio Tuomela, piano).

    19:05 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4. (Escher-kvartetti).

    19:31 Reger: Kaksi romanssia viululle ja orkesterille (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:50 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    20:16 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

    20:30 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen). (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    21:12 Massenet: Poème de souvenir (Muistojen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

    21:28 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

    21:54 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine). (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

    22:12 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 3 C-duuri. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    22:52 W.A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Lothar Koch, oboe, Thomas Brandis, viulu, Wilfried Strehle, alttoviulu, ja Wolfgang Boettcher, sello).

  • Rahmaninov: Moments musicaux (Marko Mustonen, piano).

    18:26 Sibelius (sov. Siirala - Eskelinen): Rondino n:o 1 gis-molli (Ismo Eskelinen, kitara).

    18:30 Madetoja (sov.): Viisi pohjois-pohjalaista kansanlaulua. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    18:42 Marais: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 4 D-duuri (Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi, cembalo).

    19:06 Schumann: Fünf Gesänge op.137 (Die Singphoniker ja Stuttgartin radion SO:n neljä käyrätorvea).

    19:23 Bernstein - Kiviniemi: West side story -fantasia (Kalevi Kiviniemi, Wurlitzer-teatteriurut).

    19:29 Kokkonen: Sinfonia n:o 1 (RSO/Paavo Berglund).

    19:51 Liszt: Mefisto-valssi pianolle n:o 1 (Tanssi kyläkapakassa) (Vladimir Ashkenazy, piano).

    20:02 Wieniawski: Etydi-kapriiseja op.18 (Ilja Gringolts ja Aleksandr Bulov, viulu).

    20:28 Albéniz: Zambra granadina (David Russell, kitara).

    20:34 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    21:11 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    21:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 13 b-molli (Emerson-kvartetti).

    21:37 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    21:50 Lauluja ja tansseja 1500-luvulta; säv. Vecchi, Banchieri, Agostini, Bottegari, Willaert, Rore, Bassano, Crecquillon ja Rore (Paul O'Dette, luuttu, Ellen Hargis, sopraano, Nancy Mayer, altto, ja The King's Noyse/David Douglass).

  • Satie: La Belle excentrique (Eksentrinen kaunotar) (Alexandre Tharaud ja Eric Le Sage, piano).

    18:09 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    18:32 Rameau: Sarja bal Les Fêtes de Polymnie (Les talens Lyriques/Christophe Rousset).

    18:58 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    19:20 Prokofjev: Musiikkia lapsille (Igor Zhukov, piano).

    19:42 Puccini: Manonin aaria oopp. Manon Lescaut (Ritva Auvinen, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

    19:47 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

    20:10 Dutilleux: Sellokonsertto (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    20:37 Barrios: Kevätvalssi (David Russell, kitara).

    20:42 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

    20:52 Berio: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Antonio Ballista ja Bruno Canino, piano, sekä Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    21:19 Kuula: Sinikan laulu (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

    21:23 Jolivet: Cinq incantations (Viisi loitsua) soolohuilulle. (Manuela Wiesler).

    21:43 Copland: Sinfonia n:o 3 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    22:27 Czerny: Johdanto, seitsemän muunnelmaa ja finaaali (Peter-Lukas Graf, huilu, ja Zsuzsanna Sirokay, piano).

    22:45 Wagner: Tristanin ja Kurwenalin kohtaus oopp. Tristan und Isolde (Pekka Nuotio, tenori, Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Okko Kamu).

  • Chopin: Muunnelmia Héroldin teemasta B-duuri (Garrick Ohlsson, piano).

    18:09 Nielsen: Sinfonia n:o 5 (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    18:43 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Jascha Heifetz ja Emanuel Bay).

    19:08 Vejvanovsky: Serenadi C-duuri (Trompeten Consort Friedemann Immer ja Ensemble Tama).

    19:16 Stravinsky: Sotilaan tarina (RSO:n kamariyhtye/Petri Sakari).

    19:44 A. Scarlatti: Quella pace gradita, kantaatti. (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja Baccano).

    20:04 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

    20:21 Saariaho: Nocturne (Jennifer Koh, viulu).

    20:26 Lutoslawski: Pianokonsertto (Paul Crossley ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    20:52 Castelnuovo-Tedesco: Eleginen fuuga kahdelle kitaralle (Narciso Yepes ja Godelieve Monden, 10-kielinen kitara).

    20:57 Cartellieri: Divertimento n:o 3 F-duuri (Consortium Classicum).

    21:20 Tallis: Spem in alium (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    21:31 Granados: 12 espanjalaista tanssia (Angel ja Celedonio Romero, kitara).

    22:31 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

    22:36 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous) (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

    22:59 Messiaen: Osia sarjasta Harawi (Dawn Upshaw, sopraano, ja Gilbert Kalish, piano).

  • Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä). (Guarneri-kvartetti).

    18:24 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu).

    18:44 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

    18:59 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 T. Kuusisto: Kuusi lyijykynäpiirrosta (Kimmo Hakasalo, piano).

    21:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    21:44 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

    22:05 Nielsen: Klarinettikonsertto (Kullervo Kojo ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:30 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:51 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

  • Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Jules Eskin ja Michael Tilson Thomas).

    18:13 Prokofjev: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Klassinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    18:27 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

    18:35 Ravel: Espanjalainen rapsodia (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    18:50 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:17 Calace: Poloneesi op. 36 (Alison Stephens, mandoliini, ja Steven Devine, piano).

    19:24 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    20:09 Busoni - Bizet: Sonatiini pianolle n:o 6 (Kamarifantasia) (Eduard Sjomin, piano).

    20:18 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

    20:29 M. Rautio: Sarja pianolle (Risto Lauriala).

    20:39 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:57 Mouquet: Sonaatti huilulle ja pianolle F-duuri (Panin huilu) (James Galway ja Phillip Moll).

    22:13 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    22:30 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

    22:44 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

    22:59 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

  • R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

    18:26 J.S. Bach: Toccata ja fuuga d-molli (Kari Jussila, urut).

    18:36 Janácek - Talich: Orkesterisarja oopp. Ovela kettu (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

    18:55 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    19:14 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

    19:38 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    20:20 Kuula: Pianotrio A-duuri (Risto Lauriala, piano, Tero Latvala, viulu, ja Marko Ylönen, sello).

    21:09 Bischoff: Sinfonia n:o 1 E-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Werner Andreas Albert).

    22:12 Schmidt: Kvintetto G-duuri kahdelle viululle, alttoviululle, sellolle ja pianolle vasemmmalle kädelle) (Joseph Silverstein, Joel Smirnoff, Michael Tree, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    22:50 Coleridge-Taylor: Kuusi negrospirituaalia pianolle kok. 24 negro melodies (Virginia Eskin).

  • de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

    20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

    20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä