Iltaklassinen

Brahmsin Sinfonia n:o 3

  • 5 h 9 min
  • 17 pv

Sibelius: Teodora (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

Glazunov: Vuodenajat, 1-näytöksinen baletti (Minnesotan ork./Edo de Waart).

Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

Foote: Four character pieces (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

Metner: Unohdettuja säveliä 1 (Marc-André Hamelin, piano).

Schubert: Sonaatti pianolle n:o 20 A-duuri (John O'Conor).

J.S: Bach: Sonaatit viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri, n:o 2 D-duuri ja n:o 3 g-molli (Siegfried Pank, viola da gamba,ja Isolde Ahlgrimm, cembalo).

Weber: Sonaatti pianolle nro 2 As-duuri (Garrick Ohlsson).

Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

Lähetykset

  • la 23.11.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Weill - Elkjer: American songs, sarja vaskikvintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    18:17 Rautavaara: Cantus arcticus (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:35 Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Rahmaninov-trio).

    19:21 Englund: Orkesterisarja musiikista elok. Valkoinen peura (RSO/Petri Sakari).

    19:35 Debussy: Rapsodia klarinetille ja pianolle (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    19:44 Rabaud: Tansseja orkesterille oopp. Mârouf, savetier du Caire (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    19:59 Sibelius: Malinconia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    20:12 Humperdinck: Osia oopp. Dornröschen (Prinsessa Ruusunen). Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

    20:32 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano).

    20:51 Weber (sov. Hindemith): Sinfonisia metamorfooseja (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    21:11 Flodin: Pieni sarja (Margit Rahkonen, piano).

    21:23 Respighi: Botticellin triptyykki (Orpheus-kamariork.).

    21:43 Debussy: Viulusonaatti g-molli (Arthur Grumiaux, viulu, ja Riccardo Castagnone, piano).

    21:56 Mahler: Sinfonia n:o 4 (Barbara Hendricks, sopraano, ja Los Angelesin SO/Esa-Pekka Salonen).

    22:55 I. Hannikainen: Viisi kappaletta (Juhani Lagerspetz, piano).

  • Isabella Leonarda: Vespro a cappella della Beata Vergine (Maria-vesper) (Nova Ars Cantandi/Giovanni Acciai).

    18:51 Sibelius: Belsassarin pidot, orkesterisarja (BBC:n SO/Sakari Oramo).

    19:08 Gipps: Käyrätorvikonsertto (David Pyatt ja Lontoon FO/Nicholas Braithwaite).

    19:25 Bartók: Puinen prinssi (HKO/Susanna Mälkki).

    20:20 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    21:21 Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

    21:39 Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

    22:04 Poulenc: Urkukonsertto g-molli (Olivier Latry ja Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

    22:30 Buxtehude: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    22:38 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    22:59 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18 (David Kuyken ja Candida Thompson).

  • Giuliani: Divertimenti notturni (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    18:33 R. Strauss: Im Abedrot (Iltaruskossa). (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Szell).

    18:42 E-P. Salonen: Dichotomie (Laura Mikkola, piano).

    19:00 Händel: Alcina, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Teresa Berganza, mezzosopraano, Graziella Sciutti, sopraano, Monica Sinclair, altto, Mirella Freni, sopraano, Luigi Alva, tenori, ja Ezio Flagello, basso, sekä Lontoon sinfoniaorkesteri, joht. Richard Bonynge).

    21:43 Copland: Connotations (Juilliard-ork./Sixten Ehrling).

    22:04 Tiensuu: Ikisyyt 14 soittajalle (Avanti!/Jan Söderblom).

    22:19 Tubin: Sinfonia n:o 5 h-molli (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    22:49 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

  • Mudarra: Fantasia n:o 10 (David Russell, kitara).

    18:02 de Falla: El Sombrero de tres picos (Kolmikolkkahattu), baletti. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    18:40 Farrenc: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle Es-duuri (Ambache-kamariyhtye).

    19:06 Schumann: Fantasiestücke op.12, osia. (Svjatoslav Richter, piano).

    19:28 James Price Johnson: Harlem symphony (Harlem-sinfonia). (Concordia-ork./Marin Alsop).

    19:50 Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    20:09 Adams: Grand Pianola Music (Orli Shaham ja Marc-André Hamelin, piano, ja Synergy Vocals sekä San Franciscon SO/John Adams).

    20:42 von Bingen: Spiritui Sancto (Anonymous 4).

    20:49 J. S. Bach: Englantilainen sarja n:o 5 e-molli (Mieczyslaw Horszowski, piano).

    21:12 Wennäkoski: Vaie oboelle, klarinetille ja sellolle. (Jussi Jaatinen, Heikki Nikula, ja Jukka Rautasalo).

    21:21 Castelnuovo-Tedesco: Romancero gitano (RKK/Eric-Olof Söderström, sekä Timo Korhonen, kitara).

    21:44 Gubaidulina: Sonaatti viululle ja sellolle (Iloitkaa) (Gidon Kremer ja Yo-Yo Ma).

    22:14 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

    22:36 T. Kuusisto: Kolme miniatyyriä (Kimmo Hakasalo, piano).

    22:41 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Christian Ferras ja Philharmonia-ork./Constantin Silvestri).

  • Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 d-molli (Hasse Borup ja Heather Conner).

    18:20 W.A. Mozart: Serenadi D-duuri (Postitorviserenadi) (Lontoon Mozart-soittajat/Harry Blech).

    19:01 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:28 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    20:00 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    20:16 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

    21:08 Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 D-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam).

    21:32 Copland: Rodeo (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:51 Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri (Andrés Segovia).

    22:03 R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

    22:17 Grieg: Lyyrisiä kappaleita, osia (Per Tengstrand, piano).

    22:56 Wagner: Alkusoitto oopp. Rienzi (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Janos Starker).

    18:24 Chadwick: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    18:59 Ives: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Hilary Hahn ja Valentina Lisitsa).

    19:24 Stravinsky: A Sermon, a narrative and a prayer (Saarna, kertomus ja rukous) (Shirley Verrett, mezzosopraano, Loren Driscoll, tenori, ja John Horton, puhe, sekä Kanadan radio-ork./Igor Stravinsky).

    19:41 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 35 f-molli (Chiaroscuro-kvartetti).

    20:06 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Cho-Liang Lin, viulu, ja Chicagon SO/Leonard Slatkin).

    20:36 A. Scarlatti: Euridice dall'Inferno (Eurydike manalassa) (Melissa Givens, sopraano, Barrett Sills, barokkisello, Richard Savino, arkkiluuttu, ja Matthew Dirst, cembalo).

    20:51 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    21:11 Dutilleux: Sellokonsertto (Godfried Hoogeveen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Yan Pascal Tortelier).

    21:38 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Vladimir Horowitz).

    22:09 Rameau: Sarja oopp. Les Fêtes d'Hébé (Heben juhlat) (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

    22:45 Schönberg: Kol nidre (Kaikki lupaukset) (Alberto Mizrahi, resitointi, sekä Chicagon sinfoniakuoro ja -ork./Riccardo Muti).

    23:00 Busoni: Berceuse elegiaque (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

  • Debussy: Pour le piano (Ivan Moravec, piano).

    18:14 Skrjabin: Prometheus (Dmitri Aleksejev, piano, Choral Arts Society of Philadelphia ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    18:35 Ravel: Viulusonaatti G-duuri (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Roge, piano).

    18:54 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    19:22 Busoni: Muunnelmia Chopinin preludista pianolle (J.Y.Song, piano).

    19:35 Kuorokohtauksia Verdin oopp. Nabucco, Lombardialaiset, Macbeth, Rosvot, Rigoletto, Trubaduuri, La Traviata, Naamiohuvit, Don Carlos, Aida ja Otello; Sanctus Requiemistä (Chicagon sinfoniakuoro ja SO/Georg Solti).

    20:47 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 7 fis-molli (Emerson-kvartetti).

    20:59 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jean-Yves Thibaudet ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    21:42 Rautavaara: Oktetto puhaltimille (Petri Alanko, huilu, Jussi Jaatinen, oboe, Harri Mäki, klarinetti, Otto Virtanen, fagotti, ja Finnish Brass Symphony).

    21:58 Respighi: Syksyinen runoelma viululle ja orkesterille. (Takako Nishizaki ja Singaporen SO/Hoey Choo).

    22:12 Gershwin: I got rhythm, muunnelmia pianolle ja orkesterille (Jean-Yves Thibaudet ja Baltimoren SO/Marin Alsop).

    22:22 Ibert: Konsertto sellolle ja puhaltimille. (James Kreger ja Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    22:35 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.58 (Eero Heinonen, piano).

  • Martinu: Kolme madrigaalia (Philip Setzer, viulu, ja Lawrence Dutton, alttoviulu).

    18:16 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli (Jessye Norman, sopraano, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, amerikkalainen poikakuoro, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    19:54 Müller-Hermann: Jousikvartetto Es-duuri (Artis-kvartetti).

    20:17 Balakirev: Pianokonsertto n:o 2 Es-duuri (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

    20:50 Debussy: Preludit 2 (Vladimir Viardo, piano).

    21:24 Rimski-Korsakov: Yö Triglav-vuorella (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

    21:53 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    22:11 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

    22:37 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

    22:57 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 5 (Renée Fleming, sopraano, ja Uuden maailman SO:n 8 sellistiä).

  • von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

    18:34 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

    19:01 Delibes: Lakmé, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Gabriel Baquier, basso, Alain Vanzo, tenori, Jane Berbie, sopraano, Emile Bellcourt, tenori, Gwyneth Annear, sopraano, Claud Cales, baritoni, Josephte Clement, sopraano, ja Monica Sinclair, mezzosopraano, sekä Monte Carlon-oopperan kuoro ja ork./Richard Bonynge).

    21:20 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Ari Rasilainen).

    22:03 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    22:43 Debussy: Jeux (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    22:59

  • Sibelius: Teodora (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

    Glazunov: Vuodenajat, 1-näytöksinen baletti (Minnesotan ork./Edo de Waart).

    Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    Foote: Four character pieces (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    Metner: Unohdettuja säveliä 1 (Marc-André Hamelin, piano).

    Schubert: Sonaatti pianolle n:o 20 A-duuri (John O'Conor).

    J.S: Bach: Sonaatit viola da gamballe ja klaveerille n:o 1 G-duuri, n:o 2 D-duuri ja n:o 3 g-molli (Siegfried Pank, viola da gamba,ja Isolde Ahlgrimm, cembalo).

    Weber: Sonaatti pianolle nro 2 As-duuri (Garrick Ohlsson).

    Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

  • Danzi: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle n:o 1 Es-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    Smetana: Isänmaani, sarja sinfonisia runoja (Bostonin SO/Rafael Kubelik).

    Busoni: Pieni sarja sellolle ja pianolle op.23 (Dorothy Lawson, ja Steven Blier).

    Palestrina: Missa Papae Marcelli (Paavi Marcelluksen messu) (New York Polyphony sekä Tim Keeler, kontratenori, Andrew Fuchs, tenori, ja Jonathan Woody, bassobaritoni).

    Bruckner: Sinfonia n:o 3 d-molli (Leopold Nowakin editio) (Chicagon SO/Georg Solti).

    Reger: Romanttinen sarja orkesterille (Dresdenin valtionork./Christian Thielemann).

    Chopin: 24 etydiä (op. 10 ja op. 25) (Guiomar Novaes, piano).

  • Fauré: Veden äärellä (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

    Dotzauer: Kvartetto sellolle ja jousille op.64 (Anner Bylsma, sello, Vera Beths ja Jody Gatwood, viulu, ja Lisa Rautenberg, alttoviulu).

    Schumann: Fantasiakappaleita (Beaux Arts -trio).

    W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    Zandonai: Francescan ja Paolon duetto oopp. Francesca da Rimini (Renata Tebaldi, sopraano, ja Franco Corelli, tenori, sekä Geneven kuoro ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Anton Guadagno).
    Saint-Saëns: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Kyoko Takezawa ja Rohan De Silva).

    Neruda: Trumpettikonsertto Es-duuri (Sergei Nakarjakov ja Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle. (David Kuyken).

    Martinu: Sellokonsertto n:o 2 (Christian Poltéra ja Berliinin saksalainen SO/Gilbert Varga).

    Smetana: Wallensteinin leiri (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    Kodály: Sonaatti soolosellolle. (Pieter Wispelwey).

    Liszt: Konserttietydi n:o 1 As-duuri (Matti Raekallio, piano).

    Glinka: Ruslanin ja Farlafin aaria oopp. Ruslan ja Ljudmila. (Anatoli Safiulin, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    Bellini: Eccomi in lieta vesta oopp. I Capuleti e i Montecchi (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Monte Carlon FO/Brad Cohen).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä