Harri Tuomisen maailmanmusiikkiohjelma

World music -opaskartta A:sta Ö:hön. Osa 1. kulkee akselilla Romanian torvi-tykitys, Kolumbian cumbia ja Paul Simon

  • 59 min
  • 9 kk 1 pv

1. Africa Express: Terry Riley's In C Mali / Terry Riley's In C Mali (Mali/UK 2015) / S/t (Transgressive)
2. Fanfare Ciocarlia: Caravan (Romania 2005) / Gili Garabdi (Asphalt Tango)
3. Rodolfo y su Tipica RA7: La Colegiala (Kolumbia 1980) / Various: Cumbia Cumbia (World Circuit)
4. The Skatalites: The Guns of Navarone (Jamaika 1966) / Various: Tougher Than Tough - The Story of Jamaican Music (Mango)
5. Mulatu Astatke: Yegelle Tezeta (Etiopia 1969) / Various: Music from Broken Flowers – a film by Jim Jarmusch (Decca)
6. Mariza: Ai, Esta Pena De Mim (Portugali 2010) / Fado Traditional (EMI Music Portugal)
7. Paul Simon: Diamonds On the Soles of Her Shoes (USA/Etelä-Afrikka 1986) / Graceland (Warner)
8. Hedningarna: Aivoton (Ruotsi/Suomi 1992) / Kaksi! (Silence)
9. Asha Bhosle: Eena Meena Deeka (Intia 1957) / The Very Best of Asha Bhosle – The Playback Queen (Nascente)
10. Don Cherry: Brown Rice (USA 1975) / Don Cherry (Horizon/A & M)
11. Fela Kuti: Sorrow, Tears And Blood (Nigeria 1977) / Black President (Capitol)
12. Primitiivisen musiikin orkesteri Primo (ft. Heikki Laitinen): Vaivainen Poika (Suomi 1984) / Haltian opissa (Olarin Musiikki)
13. Bob Marley & The Wailers: Natural Mystic (Jamaika 1977) / Exodus (Island)

Lähetykset

  • pe 29.11.2019 17.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • 1. Värttinä: Mie tahon tanssia (Suomi) / Aitara (Mipu Music)

    2. Salamat meets Les Musicien du Nil: Ya Ghayeb (Egypti) / Salam Delta (Piranha)

    3. Boukan Ginen: Nati Kongo (Haiti) / Jou A Rive (Xenophile)

    4. Salif Keita: Tekere (Mali) / ”Folon”…The Past (Island)

    5. Moleque De Rua: Pregoes Do Rio (Brasilia) / Streets Kids Of Brazil (Crammed Disc)

    6. Ali Hassan Kuban: Mabrouk Wo Arisna (Egypti) / Nubian Magic (BMG)

    7. Lokua Kanza: Sallé (Zaire) / Wapi Yo (BMG)

    8. Natacha Atlas: Iskanderia (UK) / Diaspora (Nation)

    9. Habib Koite & Bamada: Cigarette A Bana (Mali) / Muso Ko (Contre Jour)

    10. Urban Turban: Voodoo Child (Bergspolka) (Ruotsi) / Urban Turban (Silence)

    11. Cesaria Evora: Petit Pays (Kap Verde) / Cesaria (BMG)

    12. Wimme: Boaimmás / Rough-legged Buzzard (Suomi/Saame) / Wimme (Rockadillo)

  • 1. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Jumalat Jumalat (Suomi 2020) / Börek (Playground Music)

    2. Jaakko Laitinen & Väärä Raha: Madonruokaa (Suomi 2020) / Börek (Playground Music)

    3. Lehtojärven Hirvenpää: Koska pasahtaa (Suomi 2019) / Lehtojärven Hirvenpää (Helmi levyt)

    4. Taljanka feat. Mikko Perkoila: Synnyin kohdussa tuulen (Suomi 2020) / Eko (EP) (Titirimundi)

    5. Ikiranka (Joakim Berghäll - Juha Kujanpää - Teemu Korpipää): Kovat kaulassa (Suomi 2020) / Ikiranka (Kuu)

    6. Malang Cissokho: Hypno (Suomi/Senegal 2020) / Djangal (Malang Cissokho)

    7. Joonas Hauveli: Nousee ja loistaa (Suomi 2020) / Single (KHY Suomen Musiikki Oy)

    8. Gilberto Gil: Eleve-se Alto ao Céu (Lively Up Yourself) (Brasilia 2002) / Kaya N’Gan Daya (Warner Brasil)
     
    9. Peps Blodsband: Snackelåt (Ruotsi 1975) / Hög standard (Sonet)

    10. Kebnekaise: Horgalåten (Ruotsi 1973) / Kebnekaise II (Silence)

    11. Gipsy Kings: Caramelo (Ranska 2013) / Savor Flamenco (Knitting Factory)

    12. Ladysmith Black Mambazo: Unomathemba (Etelä-Afrikka 1987) / Shaka Zulu (Warner)

  • 1. Emmi Kujanpää: Sirkus Savonia (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    2. Issa Sow: Samba Niaaro (Senegal/Belgia 2019) / Ayanaabé - La Musique D’Issa Sow (Homerecords)

    3. Nguyên Lê: Overseas Suite: Square Earth (2019) / Overseas (ACT Music)

    4. Lakou Mizik: Iko Kreyòl (feat. Win Butler, Régine Chassagne, Preservation Hall Jazz Band & 79rs Gang) (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    5. Lakou Mizik: Sa Na Kenbe (What Will We Keep) (feat. Cyril Neville) (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    6. Attarazat Addahabia & Faradjallah : Aflana افلانة  (Marokko 1973/2019) / Al Hadaoui (Habibi Funk)
    7. Eneida Marta: Kargu Garandi (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    8. Nelia Safaie: Shoopeh (Iran 2019) / Songs from Lands of Silence (Kirkelig Kulturverksted)

    9. Garifuna Collective: Ideruni (Help) / (Belize 2019) / Aban (Stonetree)

    10. Les Amazones d’Afrique (feat. Rokia Koné): Queens (Kamerun/Senegal/Mali/Guinea/Benin/Norsuunluurannikko/Algeria ym. 2020) / Amazones Power (Real World)

    11. Aziza Brahim: Cuatro proverbios (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)

    12. Aziza Brahim: Sahari (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)

    13. Lina & Raül Refree: Cuidei Que Tinha Morrido (Portugali/Espanja 2020) / Lina_Raül Refree (Glitterbeat) 

  • 1. Bob Marley & The Wailers: Trenchtown Rock (1975) / Live! (Island)

    2. Bob Marley & The Wailers: Roots, Rock, Reggae (1976) / Rastaman Vibration (Island)

    3. The Wailers: Rastaman Chant (1973) / Burnin’ (Island)

    4. The Wailers: Get Up Stand Up (1973) / Burnin’ (Island)

    5. The Wailers: I Shot The Sheriff (1973) / Burnin’ (Island)

    6. Robert Marley: Judge Not (1962) / Songs of Freedom (Island)

    7. The Wailers: Simmer Down (1963) / Songs of Freedom (Island)

    8. The Wailers: One Love (1965) / One Love (Heartbeat)

    9. Bob Marley & The Wailers: No Woman, No Cry (1974) / Natty Dread (Island)

    10. Bob Marley & The Wailers: Buffalo Soldier (12” Mix) (1983) / Confrontation (Island)

    11. Bob Marley & The Wailers: Exodus (12” Mix) (1977) / Exodus (Island)

    12. Bob Marley & The Wailers: Redemption Song (1980; Live in Pittsburgh) / Songs of Freedom (Island)

    Kuva: Wikipedia

  • 1. Angélique Kidjo: Quimbara (Benin 2019) / Celia (Verve)

    2. Nathalie Joachim With Spektral Quartet: Papa Loko (Interlude: September 24, 1918) (Haiti/USA 2019) / Fanm D’Ayiti (New Amsterdam Records)  
    3. Altın Gün: Vay Dünya (Turkki/Hollanti 2019) / Gece (Glitterbeat)

    4. Third World: YimMasGan (Jamaika 2019) / More Work To Be Done (Ghetto Youths International)

    5. Steel Pulse: Rize (UK 2019) / Mass Manipulation (Rootfire Cooperative)
    6. Lastenmusiikkiorkesteri Ammuu!: Baobab / Kesät talvet (Ammuusikot)

    7. Piirainen | Blom | Company: Kuiskaaja (Suomi 2020) / Digisingle (Bafe’s Factory)

    8. Petri Hakala & Markku Lepistö: Kipinä (Suomi 2020) / Nordic Route (Rapusaari)

    9. Jori Otsa & Mah’Orkka: Moskovan valot (Suomi 2020) / Georg. tule takaisin… (Konserttitoimisto Kumpulainen Oy)

    10. Vassvik: At the Stone Desert/Ruvdarássi (Norja/Saame 2019) / Gákti (Heilo/Grappa)

    11. Ilkka Arola Sound Tagine: Saba Dance (Suomi 2019) / Land Ahead! (Flame Jazz)

    12. MeNaiset: Marityttö (Suomi 2020) / Eri esitt.: Voice of Generations – Aikojen ääni (Sibarecords)

  • 1. Joonas Widenius Trio: Prologue (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    2. Joonas Widenius Trio: Blues Valhalla (Suomi 2020) / New Nordik Sagas (Rockadillo/Nordic Notes)

    3. Esperanza Fernández: Al Titi (Espanja 2007) / Recuerdos (Disc Medi S.A.)

    4. Roberto Fonseca: Aggua (Kuuba 2019) / Yesun (Wagram)

    5. Juurakko: Räntää, hyhmää (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon musiikki)

    6. Vimma: Kahdeksas päivä (Suomi 2019) / Meri ja avaruus (Eclipse Music)

    7. KutiMangoes: Money Is The Curse (Tanska 2019) / Afrotropism (Tramp)

    8. Piirpauke: Kalevala Blues (Suomi 2019) / Hali (Rockadillo)

    9. Vardan Hovanissian & Emre Gültekin: Getashen (Armenia 2017) / Adana (Muziekpublique)

    10. Virsipuu: Lempeä laulu (Suomi 2019) / Oi (Metrofolk Music)

    11. Frode Haltli: Mostamägg Polska (Norja 2019) / Border Woods (Hubro)

  • 1. Mamadou Kelly: Woma Gara (Mali 2019) / Les Bateaux (Clermont)

    2. Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou: Foulani (Marokko 2019) / Oulad Lghaba (ajabu!)

    3. Nguyên Lê: Overseas Suite: Square Earth (Vietnam/Ranska 2019) / Overseas (ACT)

    4. Dimitris Mystakidis (Δημήτρης Μυστακίδης): Vergoules (Βεργούλες)
    (Kreikka 2019) / Here & There (Fishbowl)

    5. Ballake Sissoko & Baba Sissoko: Bi Djeliya (Mali 2019) / Sissoko & Sissoko (Homerecords)

    6. Eneida Marta: Amor (Guinea-Bissau 2019) / Ibra (Algeventos)

    7. Issa Sow: Ayanaabé (Senegal/Belgia 2019) / Ayanaabé - La Musique D’Issa Sow (Homerecords)

    8. Lakou Mizik: Renmen feat. Preservation Hall Jazz Band (Haiti/USA 2019) / HaitiaNola (Cumbancha)

    9. Garifuna Collective: Hamala (Let Him Fly) (Belize 2019) / Aban (Stonetree)

    10. Aziza Brahim: Hada jil (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    11. Emmi Kujanpää: Ogrejalo Slantse – Vuota Vuota (Suomi 2020) / Nani (Nordic Notes/Sibelius Academy)

    12. Niemi: Spiraalit/Spirals (Suomi 2020) / Spiraalit/Spirals (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

  • 1. Enkel: Siskoille 1925 (Suomi 2018) / We Are Enkel (Nordic Notes)

    2. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Vulle Mihkku (Suomi/Norja/Saamenmaa 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

    3. Black Flower: Hora de Aksum (Belgia 2019) / Future Flora (Sdban Ultra)

    4. Vieira e Seu Conjunto: Lambada de Baleia (Brasilia 1978) / Various: Jambú e Os Míticos Sons Da Amazônia (Analog Africa)

    5. Félix Lajkó & Volosi: Crawler (Unkari/Puola 2019) / Lajkó Félix & Volosi (Fono)

    6. Boban Marković Orkestar: Mrak (Serbia 2019) / Mrak (Fono)

    7. Habib Koité: Mandé (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)

    8. Salif Keita: Tonton (Mali 2018) / Un Autre Blanc (Naïve)

    9. Minyo Crusaders: Otemoyan (Japani 2019) / Echoes Of Japan (エコーズ・オブ・ジャパン) (P-Vine/Mais Um)

    10. Dona Onete: Festa do Tubarão (Brasilia 2019) / Rebujo (Mais Um)

    11. Bassekou Kouyate & Ngoni Ba feat. Majid Bekkas: Kanougnon (Mali 2019) / Miri (Outhere)
    12. Kronos Quartet & Mahsa and Marjan Vahdat: My Ruthless Companion (Iran/USA 2019) / Placeless (Kirkelig Kulturverksted KKV)

    13. Kuhnafar-I: Jään iltaan hiljaiseen (Suomi 2019) / Videosingle (Omakust.)

  • 1. Kaoma: Lambada (Ranska/Brasilia 1989)
    2. Los K’Jarkas: Llorando se fué (Bolivia 1981)
    3. Solomon Linda’s Original Evening Birds: Mbube (Etelä-Afrikka 1939)
    4. The Weavers: Wimoweh (USA 1952)
    5. Lord Invader: Rum and Coca Cola (Trinidad 1943)
    6. The Andrews Sisters: Rum and Coca Cola (USA 1945)
    7. Orquesta del Zoológico: El Cóndor Pasa (Peru 1917)
    8. Simon & Garfunkel: El Condor Pasa (If I Could) (USA 1970)
    9. Simon Diaz: Caballo Viejo (Venezuela 1980)
    10. Gipsy Kings: Bamboléo (Ranska 1987)
    11. Bob Dylan: No More Auction Block (Live) (USA 1962)
    12. Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (USA 1963)
    13. Dick Dale & His Del-Tones: Misirlou (USA 1962)
    14. Tetos Demetriades (Τέτος Δημητριάδης): Misirlou - Μισιρλού (Kreikka 1927)
    15. Alvaro Hernández Ortiz: El Jarocho (Meksiko 1939)
    16. Ritchie Valens: La Bamba (USA 1958)
    17. Khaled: Didi (Algeria 1992)

  • 1. Milton Nascimento and Lô Borges: Tudo Que Você Podia Ser (Brasilia 1972) / Clube Da Esquina (EMI)
    2. Buena Vista Social Club: Chan Chan (Kuuba 2008) / Buena Vista Social Club At Carnegie Hall (World Circuit)
    3. Piirpauke: Soi vienosti murheeni soitto (Suomi 1979) / Yö Kyöpelinvuorella (Ponsi)
    4. Nusrat Fateh Ali Khan: Mustt Mustt (Lost in His Work) (Pakistan1990) / Mustt Mustt (Real World)
    5. Toots and the Maytals: Do the Reggay (Jamaika 1968) / Time Tough – The Anthology (Island Jamaica)
    6. Ravi Shankar: Dhun: Fast Teental (excerpt) (Intia 1967) / Various: The Monterey International Pop Festival (Rhino)
    7. Tinariwen: Tin-Essako (live) (Mali 2004) / The Radio Tisdas Sessions (Wayward & Triban Union)
    8. DakhaBrakha: Oy Za Lisochkom (Ukraina 2009) / На Межі (АртПоле)
    9. Värttinä: Kylä vuotti uutta kuuta (Suomi 1992) / Seleniko (Spirit)
    10. Hasse Walli and Asamaan: Bamba (Senegal/Suomi 1992) / Teranga (Olarin musiikki)
    11. Ontrei: Hummaani (Suomi 2018) / Hummaani (Ontrei)
    12. Youssou N’Dour: Immigrés (Senegal 1988) / Immigrés - Bitim rew (Stern’s)

  • 1. Pekko Käppi: Hellulleni (Suomi 2019) / Finnish Folk Songs Vol. 1 (Helmi Levyt)
    2. DJ Dolores: 12 Segundos (Brasilia 2019) / Recife 19 (Sterns)
    3. Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou: Foulani (Marokko 2019) / Oulad Lghaba (ajabu!)
    4. Korjen: Hoy Nazan (Bosnia-Puola-Slovakia-Tsekki 2019) / Sabur (Indies Scope)
    5. Rachid Taha: Minouche (Ranska/Algeria 2019) / Je Suis Africain (Naive)
    6. UDU: Pijok (Liettua-Venäjä/Burjatia 2019) / UDU (CPL-Music)
    7. Garifuna Collective: Lügua (Lost) (Belize 2019) / Aban (Stonetree)
    8. Lakou Mizik: Iko Kreyòl (feat. Win Butler, Régine Chassagne, Preservation Hall Jazz Band & 79rs Gang) (Haiti/USA) / HaitiaNola (Cumbancha)
    9. Lakou Mizik: Sa Na Kenbe (What Will We Keep) (feat. Cyril Neville) (Haiti/USA) / HaitiaNola (Cumbancha)
    10. Habib Koité: Kharifa (Mali 2019) / Kharifa (Contre Jour)
    11. Ballake Sissoko & Baba Sissoko: Sigi Gno Gonya (Mali 2019) / Sissoko & Sissoko (Homerecords)
    12. Aziza Brahim: Cuatro proverbios (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    13. Aziza Brahim: Sahari (Länsi-Sahara 2019) / Sahari (Glitterbeat)
    14. Juurakko: Koska meill’ on Joulu? (Polar Night Blues) (Suomi 2019) / Yhdeksäs talvi (Inkoon Musiikki)
    15. Henna-Maija Vannemaa Quartet: Flash-Tango (Suomi 2019) / Haave (Eclipse Music)

  • 1. Piirpauke: Kanteletara (Suomi/Senegal 2019) / Hali (Rockadillo)

    2. Ismaila Sané Saïsba: Rewum Nasaran (Senegal/Suomi 2019) / Ekiinafrik (Eclipse Music)

    3. Joakim Berghäll with Malang Cissokho: Thousand Miles to Sahara (Suomi/Senegal 2019) / Dialogues IV (Boulder Music)

    4. Cuejero: Princesa de papel (Espanja/Suomi/Chile 2019) / Inmerso (Global Music Centre – Maailman musiikin keskus)

    5. Alvarado-Koivistoinen-Tuomarila: Estrellas Sobre El Mar (Tähdet meren yllä) (Suomi/Argentiina 2019) / Alma (Svart)

    6. Áššu (Ulla Pirttijärvi/Harald Skullerud/Olav Torget): Basejárv-Hánsa (Suomi/Norja/Saame 2019) / Áššu (Bafe’s Factory/Nordic Notes)

    7. Subsonic Trio: Kesäyö/Summer Night (Suomi/Brasilia/Australia 2016) / Sonic Migration (Bafe’s Factory)

    8. Nathan Riki Thomson (ft. Maija Kauhanen): Roots of the Baobab Tree (Australia/Suomi 2019) / Resonance (Sibelius Academy/Siba)

    9. Sans: Rauta – Iron (Suomi/UK/Armenia 2018) / Kulku (Cloud Valley)

    10. Nefes: Servi Boylu, İnce Belli (Suomi/Turkki 2018) / Damla (Global Music Centre)

    11. MA Rouf: Feather (Iran/Suomi 2019) / The People (Ääniä)

    12. Helsinki-Cotonou Ensemble: The Road Is Long (Suomi/Benin 2017) / The Road Is Long – Live a Savoy Theatre (No Problem! Music)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä