Aamuklassinen

Le Bourgeois gentilhomme

  • 2 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

de Morales: Missa Si bona suscepimus (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

06:41 Mainerio: Tansseja kok. Il primo libro de balli (The Early Music Consort of London/David Munrow).

06:54 Fabri: Beatus vir (Autuas se mies) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

07:08 Cozzolani: O quam bonus es (Cappella Artemisia/Candace Smith).

07:18 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

07:31 Lully: Sarja balettikomediasta Le Bourgeois gentilhomme (Porvari aatelismiehenä). (Tempesta di Mare).

07:50 J.S. Bach (sov. Williams): Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (John Williams, kitara).

08:10 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

08:24 Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

08:46 Beethoven: Muunnelmia Händelin Juudas Makkabealainen -oratorion teemasta "Riemuitse tytär Siionin" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

Lähetykset

  • to 28.11.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Telemann: Viulukonsertto F-duuri (Emlyn Ngai ja Tempesta di Mare/Richard Stone).

    06:27 Palestrina: Vergine bella (Ihana neitsyt) (Hilliard-yhtye).

    06:58 Zelenka: Sonaatti n:o 1 F-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    07:16 Fasch: Ouvertuere (Sarja) orkesterille ja continuolle a-molli. (Tempesta di Mare).

    07:42 Straube: Sonaatti kitaralle ja continuolle n:o 1 C-duuri (John Williams, kitara, Rafael Puyana, cembalo, ja Jordi Savall, viola da gamba).

    07:58 Lolli: Viulukonsertto C-duuri. (Tatjana Grindenko ja Moskovan vanhan musiikin akatemian kamariork.)

    08:19 Marais: Sarja c-molli (Musica Pacifica-barokkiyhtye).

    08:37 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

  • J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

    06:23 A. Groneman: Sonaatti huilulle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz, traverso, Balazs Mate, sello, ja Marcelo Bussi, cembalo).

    06:38 Marais: Sarja oopp. Alcyone. (Tempesta di Mare).

    07:02 J. Haydn: Trio n:o 87 a-molli (John Hsu, barytoni, David Miller, alttoviulu, ja Fortunato Arico, sello).

    07:15 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Michael Lynn ja Kathie Stewart sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

    07:40 Biber: Partita n:o 1. (Tafelmusik Baroque Soloists).

    07:55 W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu). (Araks Davtjan, sopraano, Larisa Pjatigorskaja, mezzosopraano, Jorge Anton, tenori, Iñaki Fresan, basso, ja Orfeon Donostiarra -kuoro sekä Moskovan virtuoosit/Vladimir Spivakov).

    08:23 Zelenka: Sonaatti n:o 3 viululle, oboelle, fagotille ja continuolle B-duuri (Ensemble Berlin Prag).

    08:38 Roman: Osia sarj. Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia). (Concerto Köln).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 60 A-duuri (The Angeles String Quartet).

    06:18 Gombert: Magnificat quinti toni (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:29 Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

    06:49 Schubert: Ständchen (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    06:54 Falla - Kochanski: Seitsemän espanjalaista kansanlaulua. (Cho-Liang Lin, viulu, ja Sandra Rivers, piano).

    07:08 Literes: Acis y Galatea, zarzuela (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano, Xenia Meijer, mezzosopraano, María Luz Álvarez, sopraano, Marina Pardo, mezzosopraano, ja Jordi Ricart, baritoni, sekä Al Ayre Español/Eduardo López Banzo).

    08:08 Sor: Sonaatti kitaralle C-duuri. (Lawrence Johnson).

    08:36 Boieldieu: Duo harpulle ja pianolle n:o 2 B-duuri (Lily Laskine ja Robert Veyron-Lacroix).

    08:46 Balakirev: Alkusoitto orkesterille espanjalaisen marssin teemasta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

  • Ockeghem: Missa cuiusvis toni (Musica Nova/Lucien Kandel).

    07:49 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

    08:12 W.A. Mozart: Divertimento B-duuri (Zweite Lodronische Nachtmusik) (Camerata Bern/Thomas Füri).

    08:48 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

  • Dufay: Missa se la face ay pale (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:29 E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    06:38 Gluck: Huilukonsertto G-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:51 Sor: Fantasia kahdelle kitaralle (John Williams ja Julian Bream).

    07:03 Gesualdo: Quinto libro dei madrigali (Viides madrigaalien kirja) (The Consort of Musicke/Anthony Rooley).

    07:59 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

    08:16 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

    08:21 Offenbach: Alkusoitto oper. Kaunis Helena (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    08:31 J.S. Bach (sov. Graham): Italialainen konsertto F-duuri (Vento Chiaro).

    08:46 Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

  • Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    8:04 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

    8:24 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    8:42 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    9:02 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    9:15 Soler: Sonaatti B-duuri (David Schrader, cembalo).

    9:41 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

  • Farewell, Unkind. John Dowlandin lauluja ja tansseja (The Boston Camerata/Joel Cohen).

    7:10 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 1 (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    7:37 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, me ylistämme) (Les Arts Florissants/William Christie).

    7:57 Zelenka: Sonaatti n:o 6 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle c-molli (Ensemble Berlin Prag).

    8:12 von Dittersdorf: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Camerata Bern/Thomas Füri).

    8:27 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    8:42 J. Stamitz: Klarinettikonsertto B-duuri (Andreas Ottensamer, klarinetti ja Kammerakademie Potsdam).

  • J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    6:51 Rudel: Kuusi trubaduurilaulua (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu ja psalttari).

    7:33 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    7:51 Manchicourt: Missa Cuidez vous que Dieu nous faille (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    8:23 Marais: Sonate à la Maresienne C-duuri (Le Trio Royal).

    8:38 Leo: Salve Regina F-duuri (Barbara Schlick, sopraano, ja Europa Galante/Fabio Biondi).

  • de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    06:20 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

    06:38 de Lalande: Super flumina Babilonis (Baabelin virtain vierillä) (Les Arts Florissants/William Christie).

    06:57 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    07:31 Melartin (sov. Funtek): Surullinen puutarha (RSO/Juha Nikkola).

    07:56 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

    08:20 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    08:43 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Hilary Hahn, viulu, ja Lontoon SO/Colin Davis).

  • Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

    06:21 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:34 Coleridge-Taylor: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Nash-yhtye).

    08:00 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    08:16 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    08:28 Tunder: Herra on minun valkeuteni ja autuuteni (Göteborg Baroque/Magnus Kjellson).

    08:40 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

  • Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

    06:11 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    06:23 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

    06:52 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    07:02 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    07:21 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

    07:38 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    07:51 Eybler: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

    08:15 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    08:35 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

  • Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    06:16 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:46 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    07:06 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

    07:38 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

    08:04 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

    08:24 Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    08:36 J.S. Bach: Konsertto huilulle, viululle, cembalolle, jousille ja continuolle a-molli (Kolmoiskonsertto) (Aurèle Nicolet, Gerhart Hetzel ja Karl Richter sekä Münchenin Bach-ork.).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä