Aamupäivän klassinen

Muunnelmia Haydnin teemasta

  • 3 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

J. Haydn: Jousikvartetto n:o 43 d-molli (The Angeles String Quartet).

9:13 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, Eira Ojanen, sello).

9:27 F. Strauss: Käyrätorvikonsertto c-molli (David Pyatt ja BBC:n FO/Adrian Leaper).

9:41 Rossini: Sonaatit jousille n:o 1-6 (Kremlin kamariork./Misha Rahlevski).

11:01 F. Lithander: Muunnelmia Haydnin teemasta A-duuri (Juhani Lagerspetz, piano).

11:16 Boccherini: Duo kahdelle viululle (Boris Garlitski ja Amajak Durgarjan).

11:33 Beethoven: Bagatellit pianolle op.33, op.119 ja op.126 (John O'Conor).

12:29 Handoshkin: Sonaatti sooloviululle n:o 3 D-duuri (Grigori Feigin).

12:45 Thalberg: Fantasia Donizettin Don Pasquale -oopperan teemoista (Earl Wild, piano).

Lähetykset

  • ti 26.11.2019 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • de Falla: El Sombrero de tres picos (Kolmikolkkahattu), baletti. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    9:38 Glass: Sekstetto vaskipuhaltimille (Lontoon Gabrieli-vaskiyhtye/Christopher Larkin).

    9:46 Wolf: Italienisches Liederbuch (Italialainen laulukirja) (Diana Damrau, sopraano, Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

    11:03 Skrjabin: Pianokonsertto fis-molli (Anatol Ugorski ja Chicagon SO/Pierre Boulez).

    11:31 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 2 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos).

    11:53 Kaski: Serenata d-molli (Siljamari Heikinheimo, viulu, ja Salla Karakorpi, piano).

    11:59 Rossini: Yksinlaulut L'Invito (Kutsu) ja La Promessa (Lupaus).
    (Ruth Ann Swenson, sopraano, Warren Jones, piano).

    12:08 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    12:29 Elgar: Improvisaatioita pianolle (David Owen Norris).

    12:55 Hawley: Labbra vermiglie e belle (Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Strozzi: Lagrime mie (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

    9:12 Grieg: Peer Gynt, näytelmämusiikkia (Urban Malmberg, baritoni, MariAnne Häggander, mezzosopraano Wendy Hoffman, sopraano, Merilyn Vaughn, sopraano, Wendy White, sopraano, ja San Franciscon SO ja -kuoro/Herbert Blomstedt).

    10:25 Tye: In Nomine n:o 12 (Empire Brass/Rolf Smedvig).

    10:28 Brahms: Pianokonsertto n:o 2 B-duuri (Emanuel Ax ja Bostonin SO/Bernard Haitink).

    11:18 Jules Massenet'n lauluja ja aarioita (Rosamund Illing, sopraano, ja Australian ooppera- ja balettiork./Richard Bonynge).

    12:35 Falla (sov. Muro): Noiduttu rakkaus (Suomalainen kitaratrio).

  • Telemann: Triosonaatti nokkahuilulle, viululle ja continuolle C-duuri (Michala Petri, nokkahuilu, Pinchas Zukerman, viulu, Peter Howard, sello, ja Layton James, cembalo).

    J.S. Bach: Kantaatti n:o 170 (Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust). (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    Roussel: Sarja orkesterille F-duuri. (Detroitin SO/Paul Paray).

    Sibelius: Viisi romanttista kappaletta pianolle op.101 (Eero Heinonen).

    Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 1 C-duuri (Emerson-kvartetti).

    Mahler: Vaeltavan kisällin lauluja (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RSO/Ralf Kircher).

    Brahms: Neue Liebeslieder Walzer, pianolle 4-kätisesti (Bracha Eden, ja Alexander Tamir, piano).

    J. Haydn: Sinfonia n:o 31 D-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

    Caldara: Sinfonia C-duuri (La Serenissima/Adrian Chandler, viulu).

    Chopin: Etydi n:o 21 Ges-duuri (Perhosetydi). (Erik T. Tawaststjerna, piano).

    Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    Wolf: Kolme yksinlaulua Eduard Möriken runoihin (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    Debussy: Iberia orkesterisarjasta Images. (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    Pierné: Fantaisie-ballet B-duuri (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

  • Schubert: Messu As-duuri (Donna Brown, sopraano, Monica Groop, altto, James Taylor, tenori, ja Michael Volle, basso, sekä Oregonin Bach-musiikkijuhlien kuoro ja ork./Helmuth Rilling).

    J.S. Bach: Triosonaatti n:o 5 C-duuri (Karl Richter, urut).

    Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Anthony Glise).

    A. Scarlatti: Audi, filia (Susanne Rydén, sopraano, Dominique Labelle, sopraano, Ryland Angel, kontratenori, sekä Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiorkesteri/Nicholas McGegan).

    W.A. Mozart: Kvintetto Es-duuri (Music from Aston Magna/Daniel Stepner).

    De Fesch: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle d-molli (Trio de l'Oustal).

    Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 a-molli (Eriikka Maalismaa ja Emil Holmström).

    Tshaikovski: Sarja orkesterille oopp. Tsaarittaren tossut. (Philharmonia-ork./Anatole Fistoulari).

    Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

  • Saint-Saëns: Preludi ja fuuga Es-duuri (Kalevi Kiviniemi, Lahden Ristinkirkon urut).

    Musorgski: Aamunkoitto Moskova-joella ja Persialaisten orjien tanssi oopp. Hovanshtshina. (Venäjän FO/Samuel Friedmann).

    Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (RSO/Sakari Oramo).

    Beethoven: Sekstetto jousikvartetille ja kahdelle käyrätorvelle Es-duuri. (Dennis Brain ja Alan Civil, käyrätorvi, sekä Englantilainen jousikvartetti).

    Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli ja Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

    Debussy: Kolme laulua Orleansin herttuan Kaarlen runoihin (RKK/Jani Sivén, alttosoolo: Wivan Nygård-Fagerudd).

    Pingoud: Viisi sonettia (RSO/Juha Kangas).

    Hummel: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    Roussel: Yksinlaulut Rossignol, mon mignon ja Ciel, aer et vens (Kathleen Battle, sopraano, ja Jean-Pierre Rampal, huilu).

    von Bingen: Favus distillans (Ursula, neitsyt, kuin tiukkuva hunajakenno), Pyhän Ursulan juhlan matutinan responsorio. (Anonymous 4).

    Schumann: Fantasiakappaleita (Franklin Cohen, klarinetti, ja Vladimir Ashkenazy, piano).

    Melartin: Seitsemän pientä kappaletta (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    Mendelssohn: Oktetto Es-duuri jousille (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

  • W.A. Mozart: Fantasia pianolle c-molli. (Wilhelm Kempff).

    09:13 Nielsen: Klarinettikonsertto (Anthony McGill ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    09:38 Brahms: Trio alttoviululle, sellolle ja pianolle a-molli (Juri Bashmet, Valentin Berlinski ja Mihail Muntjan).

    10:03 Ries: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    10:26 Pierné: Poème symphonique d-molli (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

    10:39 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    10:59 Vierne: Sonaatti sellolle ja pianolle (Alain Meunier ja Jean Hubeau).

    11:24 Respighi: Botticellin triptyykki (Orpheus-kamariork.).

    11:44 J. Haydn: Jousikvartetto C-duuri (Lintukvartetto). (The Angeles String Quartet).

    12:04 Saint-Saëns: Septetto Es-duuri (Orchestre de Paris).

    12:23 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

    12:37 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

  • Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (Aurora-jousikvartetti).

    09:29 Rahmaninov: Preludeja op.32 (Earl Wild, piano).

    09:50 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    10:17 Beethoven: An die ferne Geliebte (Kaukaiselle rakastetulle) (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:33 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Eroica Trio).

    11:01 Weber: Sonaatti n:o 1 F-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

    11:10 Tshaikovski: Myrsky (St.Luken ork./Pablo Heras-Casado).

    11:35 Netzel: Sonaatti sellolle ja pianolle e-molli (Ola Karlsson, sello, ja Lucia Negro, piano).

    11:52 Verdi (sov. Muzio): Sarja Luisa Miller -oopperan kohtauksista (Hagen-kvartetti).

    12:21 Grieg: Pianosonaatti e-molli (Ilkka Paananen).

    12:42 Ravel: Sheherazade, sarja (kolme laulua) mezzosopraanolle ja orkesterille (Jennifer Larmore, mezzosopraano, ja Grant Park ork./Carlos Kalmar).

  • Röntgen: Gleichwie die grünen Blätter auf einem schönen Baum, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

    09:04 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

    09:28 Paderewski: Muunnelmia ja fuuga pianolle es-molli (Jonathan Plowright, piano).

    09:58 Maier: Kvartetto pianolle ja jousille e-molli (Ann-Sofi Klingberg, piano, Gregory Maytan, viulu, Bernt Lysell, alttoviulu, ja Sara Wijk, sello).

    10:26 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    10:49 Delius: Over the hills and far away, alkusoittofantasia (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    11:02 Bronsart: Fantasia pianolle gis-molli (Margit Rahkonen).

    11:13 Beethoven (sov. Tarrega): Marcia funebre pianosonaatista As-duuri op. 26 (Timo
    Korhonen, kitara).

    11:20 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    11:50 Rameau: Alkusoitto oopp. Dardanus (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

    11:55 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

    12:13 Brahms: Neljä vakavaa laulua (George London, bassobaritoni, ja Leo Taubman, piano).

    12:32 Englund: Sinfonia n:o 4 (RSO/Leif Segerstam).

  • Franck: Cantabile H-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

    09:08 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri.
    (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium).

    09:23 Gounod: Saphon resitatiivi ja aaria oopp. Sapho. (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri, joht. Lawrence Foster).

    09:31 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 4 Fis-duuri. (Earl Wild).

    09:40 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    10:10 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

    10:24 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

    10:27 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

    10:55 Sibelius: Kullervo (Marianne Rörholm, mezzosopraano, Jorma Hynninen, baritoni, sekä YL ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    12:06 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

    12:26 J. Haydn: Yhdeksän vokaalikvartettoa. (New York Vocal Arts Ensemble ja Raymond Beegle, piano).

    12:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

  • J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3 (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    09:28 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    09:33 Dukas: Pianosonaatti es-molli (Suuri sonaatti) (Jean-Francois Heisser, piano).

    10:18 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    10:21 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    10:51 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

    10:58 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    11:17 W.A. Mozart: Misera, dove son (Anna Moffo, sopraano, ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

    11:25 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

    11:51 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    12:12 A. Merikanto: Uni (Liisa Pohjola, piano).

    12:16 Rautavaara: Sinfonia n:o 1 (Belgian kansallisork./Mikko Franck).

    12:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Benno Moiseiwitsch).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 4 G-duuri (The Angeles String Quartet).

    10:20 Händel: Vesimusiikkia, sarjat F-duuri, G-duuri ja D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    11:17 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras).

    12:08 Beethoven: Sechs Lieder (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano).

    12:23 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    12:40 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

  • Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    9:14 Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

    9:27 Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

    9:40 Marsh: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    9:50 Boccherini: Kvintetto jousille E-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

    10:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

    10:34 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    10:57 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    11:26 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri (Ivan Moravec).

    12:06 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    12:38 Vogel: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä