Yöklassinen

Pikku Orjatar -ooppera

  • 6 h 50 min
  • 1 kk 0 pv

Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

00:11 Reinecke: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Linos-yhtye).

00:40 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

01:26 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

02:06 von Schillings: Jousikvartetto e-molli (Thomas Christian, viulu, Magdalena Kupf, viulu, Ferdinand Erblich, alttoviulu, ja Michael Hell, sello).

02:46 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

03:01 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

03:54 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

04:16 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

04:33 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

05:31 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

05:56 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

Lähetykset

  • pe 6.12.2019 23.10 • Yle Radio 1
  • pe 6.12.2019 23.10 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Wagner: Lentävä hollantilainen, ooppera (James Morris, basso, Deborah Voigt, sopraano, Ben Heppner, tenori, Jan-Hendrik Rootering, basso, Paul Groves, tenori, ja Birgitta Svenden, mezzosopraano, sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./James Levine).

    01:44 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    02:06 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    02:41 Elgar: Caractacus (Judith Howarth, sopraano, Arthur Davies, tenori, David Wilson-Johnson, baritoni, Stephen Roberts, basso, Alastair Miles, basso, ja Lontoon sinfoniakuoro sekä Lontoon SO/Richard Hi

  • Tshaikovski: Jousikvartetto n:o 3 es-molli (Borodin-kvartetti).

    23:49 De Curtis: Torna a Surriento (Peter Lindroos, tenori, Marita Viitasalo, piano).

    23:52 Beethoven: Sinfonia n:o 1 C-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:20 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    00:41 Rautavaara: Sellokonsertto (Raimo Sariola ja RSO/Pertti Pekkanen).

    00:56 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

    01:11 Gounod: Balettimusiikkia oopp. Faust (Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:28 Telemann: Triosonaatti oboelle, cembalolle ja continuolle Es-duuri (Battalia).

    01:40 Schumann: Karnevaali (Arturo Benedetti Michelangeli, p

  • W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Diethelm Jonas, oboe, Sabine Meyer, basettiklarinetti, Bruno Schneider, käyrätorvi, ja Sergio Azzolini, fagotti, sekä Dresdenin valtionork./Hans Vonk).

    23:40 Collan: Torpan tyttö (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:48 Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli (Inbal Segev ja Juho Pohjonen).

    00:17 Fuchs: Serenadi jousille n:o 3 e-molli (Camerata Bern/Thomas Füri).

    00:36 H.I.F. Biber: Missa Salisburgensis (La Capella Reial de Catalunya, Les Concert des Nations ja Hespèrion XXI/Jordi Savall).

    01:20 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    01:50 Erlebach: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle n:o 3 A-duuri (Trio Settecento).

    02:05 Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    02:23 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    02:42 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:52 Ysaÿe: Hurmio (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    04:02 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    04:26 R. Schumann: Sinfonisia etydejä (Ernst Levy, piano).

    04:46 J.S. Bach: Kuusi motettia BWV 225-230 (Rostockin motettikuoro, Capella Fidicinia Leipzig/Hartwig Eschenburg).

    05:56 Debussy: Pellavatukkainen tyttö (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, alttoviululle ja continuolle C-duuri (Amarillis-yhtye).

    23:24 Berwald: Alkusoitto ja poloneesi oopp. Estrella de Soria (Malmön oopperaork./Niklas Willén).

    23:36 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    23:56 Stenhammar: Sinfoninen alkusoitto Excelsior (RSO/Ole Kristian Ruud).

    00:11 Liszt: Concerto pathetique konsertto e-molli kahdelle pianolle (Martha Argerich ja Nelson Freire).

    00:30 Melartin: Sex enkla stycken (Kuusi helppoa kappaletta) (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    00:48 Brahms: Zigeunerlieder (RKK/Anders Eby, sekä Antti Hotti, piano).

    01:09 Berwald: Konserttikappale F-duuri (Otto Virtanen, fagotti, ja RSO/Santtu-Matias Rouvali).

    01:22 J. Haydn: Vuodenajat (Arleen Auger, sopraano, John Aler, tenori, Håkan Hagegård, baritoni, sekä The Minnesota Chorale ja Saint Paulin kamariork./Joel Revzen).

    03:39 Stravinsky: Konserttitansseja (Orpheus-kamariork.).

    04:00 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    04:21 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

    05:40 Leo: Sellokonsertto n:o 1 D-duuri (Sol Gabetta ja Cappella Gabetta).

    05:57 O. Merikanto: Elämälle (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

  • Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    23:45 Lalo: Espanjalainen sinfonia (Jascha Heifetz, viulu, ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    00:10 Francesco Canova da Milanon luuttumusiikkia (Paul O'Dette, 6-kielinen luuttu).

    01:28 Weber: Muunnelmia venäläisestä teemasta pianolle (Alexander Paley).

    01:48 W.A. Mozart: Aaria Dunque sperar poss'io oopp. Lucio Silla (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    01:59 Byström: Sonaatti n:o 1 B-duuri (Tatjana Grindenko, viulu, ja Aleksei Ljubimov, piano).

    02:18 Saint-Saëns: Sinfonia n:o 3 c-molli (Urkusinfonia) (Anthony Newman, urut, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    02:55 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    03:06 Dvorák: Jousikvartetto n:o 14 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:39 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica) (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:32 R. Strauss: Osia orkesterisarj. Der Bürger als Edelmann (Porvari aatelismiehenä) (Chicagon SO/Hans Rosbaud).

    04:56 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    05:25 Schumann: Jousikvartetto n:o 3 A-duuri (Eroica-kvartetti).

    05:56 Wolf: Der Tambour (Petteri Salomaa, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Cardoso: Requiem (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    23:58 Kohaut: Sinfonia B-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    00:10 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Lang Lang).

    00:31 Beethoven: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri ja n:o 2 G-duuri op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:25 Saint-Saëns: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:54 Falla: Kolmikolkkahattu, balettisarja n:o 2 (Chicagon SO/Fritz Reiner).

    02:07 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:19 Pabst: Konserttiparafraasi Tshaikovskin Jevgeni Onegin -oopperan teemoista (Shura Cherkassky, piano).

    02:32 Schütz: Cantiones sacrae II (Dresdenin poikakuoro/Rudolf Mauersberger).

    03:30 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Berliinin filharmonikot/Wilhelm Furtwängler).

    04:01 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:42 Vaughan Williams: Fantasia sävelmästä Greensleeves (James Ehnes, alttoviulu, ja Eduard Laurel, piano).

    04:48 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Wieniläinen oktetti).

    05:42 Verdi: Alkusoitto oopp. Kohtalon voima (Amsterdamin Concertgebouw-orkesteri/Riccardo Chailly).

    05:50 Röntgen: Teema ja muunnelmia B-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar, piano).

    06:01 Beethoven: Konsertto pianolle, viululle, sellolle ja orkesterille C-duuri (Lev Oborin, David Oistrah ja Svjatoslav Knushevitski sekä Lontoon Philharmonia-ork./Malcolm Sargent).

    06:37 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    06:56 Othmayr: Non Argus largus (Piffaro).

  • Händel: Alexander's feast (Simone Kermes, sopraano, ja Virgil Hartinger, tenori, sekä Kölnin kamarikuoro ja Collegium Cartusianum/Peter Neumann).

    00:36 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Oslon jousikvartetti, ja Henning Kraggerud, alttoiviulu).

    01:09 J.S. Bach: Konsertto kahdelle cembalolle, jousille ja continuolle n:o 2 C-duuri (Pierre Hantaï ja Aapo Häkkinen, cembalo, sekä Helsingin barokkiork.)

    01:27 J.B. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    01:51 Ricordi: Le Livre des serenades (Gabriella Morelli ja Giancarlo Simonacci, piano).

    02:31 Dall'Oglio: Viulukonsertto C-duuri (Giuliano Carmignola ja Venetsian barokkiork./Andrea Marcon).

    02:52 Lövenskiold: Sylfiden (Keijukainen), baletti (Aalborgin SO/Peter Ernst Lassen).

    04:02 Cui: Kolme scherzoa orkesterille (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

    04:22 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri op.17 (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    04:37 Hausegger: Natursymphonie (Luontosinfonia) (Kölnin radiokuoro ja Kölnin radion SO/Ari Rasilainen).

    05:35 Jadassohn: Pianotrio n:o 1 F-duuri (Syrius Trio).

    05:57 Mendelssohn: Sanaton laulu n:o 25 G-duuri (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

  • J. S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Benjamin Grosvenor, piano).

    23:28 Winter: Concertino fagotille ja orkesterille n:o 1 c-molli (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    23:46 Schubert: Sonatiinit viululle ja pianolle n:o 1 D-duuri, n:o 2 a-molli, n:o 3 g-molli; Sonaatti A-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    00:47 Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    01:27 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Isaac Stern ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    01:52 Bizet: Rooma, sinfonia C-duuri (Melbournen SO/John Lanchbery).

    02:25 Ginastera: Harppukonsertto op.25 (Vera Badings ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Jesus Lopez-Cobos).

    02:49 Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

    03:27 Holst: Jupiter sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    03:36 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    03:53 Poulenc: Sonaatti viululle ja pianolle (Daishin Kashimoto ja Itamar Golan).

    04:13 Debussy (sov. Ravel): Sarabande (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    04:18 Balakirev: Korol Lir (Kuningas Lear), näytelmämusiikkia (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:55 Reinagle: Pianosonaatti n:o 3 C-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 3) (Stephen Siek).

    05:13 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    05:43 Albinoni: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Gail Hennessy ja Rachel Chaplin, sekä La Serenissima/Adrian Chandler).

    05:56 Schütz: Ich weiss, dass mein Erlöser lebt (RKK/Otto Kargl, sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

  • Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille F-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    23:41 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

    00:06 Bonporti: Concerto a quattro B-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie).

    00:18 Kapsberger: Passacaglia d-molli (Matthew Wadsworth, teorbi).

    00:24 J.S. Bach: Messu h-molli (Nicole Heaston, sopraano, Theodora Hanslowe, mezzosopraano, Ellen Rabiner, altto, Mart Tucker, tenori, ja Nathan Berg, bassobaritoni, sekä Boston Baroque/Martin Pearlman).

    02:09 Busoni: Sarja orkesterille n:o 2 (RSO/Esa-Pekka Salonen).

    02:38 Tshaikovski: Francesca da Rimini (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    03:04 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:32 Copland: Sinfonia n:o 3 (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    04:16 Chopin: Scherzot pianolle n:ot 1-4 (Garrick Ohlsson).

    05:02 Suppé: Runoilija ja talonpoika -alkusoitto (Dresdenin valtionork./Otmar Suitner).

    05:12 Roussel: Baccus ja Ariadne, balettisarja n:o 2 (Minnesotan ork./Antal Dorati).

    05:31 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri op.24 (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:58 Dowland: Pipers galliard (David Russell, kitara).

  • Wagner: Alkusoitto ja Bakkanaali oopp. Tannhäuser (Symphony Of The Air/Leopold Stokowski).

    23:36 Liszt: Taiturietydejä (Daniil Trifonov, piano).

    00:43 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

    00:51 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

    01:25 Liszt: Dante-sinfonia (Volker Arndt, poikasopraano, Mathias Eisenberg, urut, Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    02:07 Melartin: Siikajoki (RSO/John Storgårds).

    02:26 Brahms: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille a-molli (Itzhak Perlman, viulu, Yo-Yo Ma, sello, ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    02:58 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

    03:34 R. Strauss: Also sprach Zarathustra (Näin puhui Zarathustra) (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:08 Berlioz: Harold Italiassa (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    04:47 Champagne: Ausi conme unicorne sui (Paul Hillier, baritoni, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    04:55 Foote: Sarja jousiorkesterille E-duuri (Seattlen SO:n jouset/Gerard Schwarz).

    05:12 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    05:40 Goldberg: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle C-duuri (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu, sekä Hans Pischner, cembalo).

    05:56 Kapsberger: Toccata (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Daniil Trifonov ja Philadelphian ork./Yannick Nézet-Séguin).

    23:37 Debussy: Veneessä (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    23:42 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    00:09 Blavet: Sonaatti huilulle ja continuolle g-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    00:23 Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    01:10 W.A. Mozart: Konsertto käyrätorvelle ja orkesterille n:o 1 D-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwartz).

    01:27 Zelenka: Missa Dei Patris C-duuri (Venceslava Hruba-Freiberger, sopraano, Rene Jacobs, kontratenori, Reinhardt Ginzel, tenori, ja Olaf Bär, basso, sekä Thüringischer Akademischer Singkreis ja Virtuosi Saxoniae/Ludwig Güttler).

    02:38 Enescu (sov. Smedvig): Romanialainen rapsodia n:o 1 A-duuri (Empire Brass).

    02:50 R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    03:07 Meyerbeer: Kruunajaismarssi oopp. Le Prophete (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:12 Hummel: Sonaatti pianolle Es-duuri (Hae-won Chang).

    03:40 Verdi: Jousikvartetto e-molli (Juilliard-kvartetti).

    04:03 Mendelssohn: Lieder ohne Worte (Sanattomia lauluja) n:o 1-24 (Viktoria Postnikova, piano).

    05:06 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    05:34 Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    05:57 Delibes: Valse lente bal. Coppélia (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä