Aamuklassinen

Karnevaalikujeilua Wienissä

  • 2 h 59 min
  • 27 pv

Gianella: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

06:19 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

06:53 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

07:16 Kraus: Osia oopp. Aeneas i Cartago (Jyväskylän KO/Patrick Gallois).

08:27 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

08:49 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Lähetykset

  • to 5.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Palmgren: Kolmikohtainen pastoraali, sarja orkesterille (Pori Sinfonietta/Jan Söderblom).

    Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Göteborgin SO/Santtu-Matias Rouvali).

    Madetoja: Talviaamu (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Ilmo Ranta, piano).

    Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Sibelius: Suomalaisia kansanlaulusovituksia (Liisa Pohjola, piano).

    Melartin: Alkusoitto, juhlamarssi ja perhosvalssi näytelmämus. Prinsessa Ruusunen. (Finlandia-ork./Jussi Jalas).

    Kauppi: Kaipaus (Eero Heinonen, piano).

    C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet). (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

    Melartin: Orkesterisarja Laatokan lauluja (Käkisalmen lauluja). (RSO/George de Godzinsky).

    Linsén: Väinämöisen laulu auringolle (Matti Lehtinen, baritoni, ja Tapani Valsta, piano).

  • Buxtehude: Sonaatti d-molli (The Boston Museum Trio).

    Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle d-molli (Chicagon barokkiyhtye).

    Couperin: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle d-molli (Sulttaanitar) (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel, viulu).

    Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    Albinoni: Konsertto A-duuri (San Marco). (Maurice André, trumpetti, ja Pariisin klarinettisekstetti).

    Speth: Magnificat quinti toni (Klaas Stok, urut).

    Falckenhagen: Sonaatti luutulle c-molli (Joachim Held).

    A. Marcello: Oboekonsertto d-molli (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    Moszkowski: Espanjalainen kapriisi. (Earl Wild, piano).

    K. Komzák (nuor.): Badenin tyttöjä (Baijerin valtionork./Hans Knappertsbusch).

  • Desprez: Missa di dadi (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:37 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    08:01 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Robert Barto).

    08:39 Fordell: Koivut (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    08:43 Wessman: Kolme preludia (Kimmo Hakasalo, piano).

    08:48 Fagerlund: Kromos (Ismo Eskelinen, kitara).

    08:57 Sibelius: Kavaljeren (Eero Heinonen, piano).

  • Gianella: Huilukonsertto n:o 1 d-molli (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:19 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    06:53 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    07:16 Kraus: Osia oopp. Aeneas i Cartago (Jyväskylän KO/Patrick Gallois).

    08:27 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

    08:49 J. Banister: Another division on a ground (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

  • Dyfay: Missa L'homme armé (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:36 Godowsky: Kaksitoista impressiota (Gottfried Schneider, viulu, ja Cord Garben, piano).

    07:20 Pacius: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (Pro Musica -kvartetti).

    07:49 Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    07:58 Lortzing: Van Bettin aaria oopp. Tsaari kirvesmiehenä (Gottlob Frick, basso, ja Berliinin sinfonikot/Berislav Klobucar).

    08:05 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    08:17 Enescu: Oktetto jousille C-duuri (Kremerata Baltica/Gidon Kremer).

    08:55 Balakirev: Kalastajan laulu (Alexander Paley, piano).

  • Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano).

    06:54 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    07:00 Schwartzkopff: Sarja trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:09 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

    07:24 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    07:40 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 4 G-duuri (Mozartiana) (Nizhni Novgorodin FO/Samuel Friedmann).

    08:02 Schumann: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Beaux Arts Trio).

    08:35 Casella: Le Couvent sur l'eau, sarja sinfonisia fragmentteja (Gillian Keith, sopraano, ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

  • Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    06:29 Liszt: Album d'un voyageur (Leslie Howard, piano).

    08:26 Porpora: Lottarion aaria oopp. Carlo il Calvo (Kaarle Kaljupää) (Max Emanuel Cencic, kontratenori, ja Armonia Atenea/George Petrou).

    08:35 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri op.24 (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

  • di Lasso: Missa Osculetur me (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:22 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 c-molli (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    07:48 Strozzi: Lagrime mie (Julianne Baird, sopraano, ja Colin Tilney, cembalo).

    07:59 Jiránek: Sonaatti viululle ja continuolle C-duuri (Lenka Torgersen, viulu, ja Václav Luks, cembalo).

    08:12 J.S. Bach: Kantaatti nro 61 "Nun komm, der Heiden Heiland" (Arleen Auger, sopraano, Peter Schreier, tenori, Siegfried Lorenz, basso sekä Leipzigin Tuomas-kuoro ja Leipzigin uusi Collegium Musicum/Hans-Joachim Rotzsch).

    08:28 Benda: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Karl Kaiser ja La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    08:47 Mäntyjärvi: Neljä laulua Shakespearen runoihin (Phoenixin Bach-kuoro/Charles Bruffy).

    08:59 Fauré: Pianokvartetto n:o 2 g-molli. (Emanuel Ax, piano, Jaime Laredo, alttoviulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

    09:37 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (Pepe Romero ja Academy of St.Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

  • Ockeghem: Missa prolationum (Hilliard-yhtye).

    06:35 Rameau: Osia sarj. cembalolle n:o 5 G-duuri (Mirka Viitala, piano).

    06:44 Pleyel: Klarinettikonsertto C-duuri. (Thomas Friedli ja Lounais-Saksan kamariork./Paul Angerer).

    07:10 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

    07:39 Rautavaara: Canticum Mariae virginis (Key Ensemble/Teemu Honkanen).

    07:47 Zelenka: Sinfonia a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    08:12 F. Lithander: Muunnelmia pianolle A-duuri Haydnin teemasta. (Tapani Valsta).

    08:24 J. Haydn: Sinfonia n:o 68 B-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    08:53 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

  • de Morales: Missa Si bona suscepimus (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:41 Mainerio: Tansseja kok. Il primo libro de balli (The Early Music Consort of London/David Munrow).

    06:54 Fabri: Beatus vir (Autuas se mies) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

    07:08 Cozzolani: O quam bonus es (Cappella Artemisia/Candace Smith).

    07:18 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

    07:31 Lully: Sarja balettikomediasta Le Bourgeois gentilhomme (Porvari aatelismiehenä). (Tempesta di Mare).

    07:50 J.S. Bach (sov. Williams): Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (John Williams, kitara).

    08:10 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

    08:24 Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

    08:46 Beethoven: Muunnelmia Händelin Juudas Makkabealainen -oratorion teemasta "Riemuitse tytär Siionin" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

  • Ockeghem: De plus en plus, messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:35 Vitali: Chaconne g-molli (Nathan Milstein, viulu, ja Artur Balsam, piano).

    06:45 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    07:06 Locke: Osia näytelmämus. The Tempest (Myrsky) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:27 D'Anglebert: Viisi fuugaa (Kati Hämäläinen, Helsingin Hyvän Paimenen kirkon urut).

    07:41 Fasch: Concerto grosso D-duuri (Tempesta di Mare).

    08:06 Telemann: Huilukvartetto n:o 5 A-duuri (Arion-yhtye).

    08:27 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    08:45 Beethoven: Ah, perfido - Per pieta, non dirmi addio (Régine Crespin, sopraano, ja New York Philharmonic/Thomas Schippers).

  • J.S. Bach: Konsertto A-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe d'amore, ja Neues Bachisches Collegium Musicum Leipzig/Max Pommer).

    6:15 Buxtehude: Nun freut euch lieben Christen g'mein (Olli Porthan, urut).

    6:30 Blavet: Konsertto a-molli (Ernst-Burghard Hilse, traverso, ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    6:45 Tristan ja Isolde, keskiaikainen laulunäytelmä (Andrea von Ramm, kertoja, Henri Ledroit, kontratenori, Anne Azema ja Ellen Hargis, sopraano, Richard Morrison, baritoni, ja William Hite, tenori, sekä The Boston Camerata/Joel Cohen).

    7:54 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

    8:08 Händel: Triosonaatti G-duuri (Tafelmusik Baroque Soloists).

    8:22 Scarlatti: Ahi, che sarà di me, kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy, Nicholas McGegan

    8:36 J.S. Bach: Sonaatti jousille ja continuolle d-molli (Tafelmusik).

    8:50 Westhoff: Sarja n:o 2 A-duuri (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä