Aamuklassinen

Tsaari kirvesmiehenä

  • 2 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Dyfay: Missa L'homme armé (Cut Circle/Jesse Rodin).

06:36 Godowsky: Kaksitoista impressiota (Gottfried Schneider, viulu, ja Cord Garben, piano).

07:20 Pacius: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (Pro Musica -kvartetti).

07:49 Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

07:58 Lortzing: Van Bettin aaria oopp. Tsaari kirvesmiehenä (Gottlob Frick, basso, ja Berliinin sinfonikot/Berislav Klobucar).

08:05 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

08:17 Enescu: Oktetto jousille C-duuri (Kremerata Baltica/Gidon Kremer).

08:55 Balakirev: Kalastajan laulu (Alexander Paley, piano).

Lähetykset

  • ke 4.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Dufay: Missa se la face ay pale (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:29 E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    06:38 Gluck: Huilukonsertto G-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:51 Sor: Fantasia kahdelle kitaralle (John Williams ja Julian Bream).

    07:03 Gesualdo: Quinto libro dei madrigali (Viides madrigaalien kirja) (The Consort of Musicke/Anthony Rooley).

    07:59 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

    08:16 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

    08:21 Offenbach: Alkusoitto oper. Kaunis Helena (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    08:31 J.S. Bach (sov. Graham): Italialainen konsertto F-duuri (Vento Chiaro).

    08:46 Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

  • Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    8:04 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

    8:24 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    8:42 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    9:02 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    9:15 Soler: Sonaatti B-duuri (David Schrader, cembalo).

    9:41 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

  • J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    6:51 Rudel: Kuusi trubaduurilaulua (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu ja psalttari).

    7:33 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    7:51 Manchicourt: Missa Cuidez vous que Dieu nous faille (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    8:23 Marais: Sonate à la Maresienne C-duuri (Le Trio Royal).

    8:38 Leo: Salve Regina F-duuri (Barbara Schlick, sopraano, ja Europa Galante/Fabio Biondi).

  • de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    06:20 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

    06:38 de Lalande: Super flumina Babilonis (Baabelin virtain vierillä) (Les Arts Florissants/William Christie).

    06:57 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    07:31 Melartin (sov. Funtek): Surullinen puutarha (RSO/Juha Nikkola).

    07:56 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

    08:20 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    08:43 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Hilary Hahn, viulu, ja Lontoon SO/Colin Davis).

  • Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

    06:21 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:34 Coleridge-Taylor: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Nash-yhtye).

    08:00 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    08:16 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    08:28 Tunder: Herra on minun valkeuteni ja autuuteni (Göteborg Baroque/Magnus Kjellson).

    08:40 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

  • Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

    06:11 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    06:23 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

    06:52 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    07:02 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    07:21 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

    07:38 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    07:51 Eybler: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

    08:15 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    08:35 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

  • Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    06:16 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:46 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    07:06 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

    07:38 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

    08:04 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

    08:24 Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    08:36 J.S. Bach: Konsertto huilulle, viululle, cembalolle, jousille ja continuolle a-molli (Kolmoiskonsertto) (Aurèle Nicolet, Gerhart Hetzel ja Karl Richter sekä Münchenin Bach-ork.).

  • Ockeghem: De plus en plus, messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:35 Bertali: Ciacona C-duuri (Freiburger BarockConsort).

    07:44 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala) (Bernard Winsemius, urut).

    07:58 Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

    09:00 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

    09:13 Händel: Un' alma innamorata (Rakastunut sielu) kantaatti (Patrice Michaels, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

    09:30 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (David Schrader, cembalo).

    09:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 6 C-duuri (The Angeles String Quartet).

  • Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 1 e-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

    06:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    06:36 J. Haydn: Divertimento jousille Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    06:54 Zelenka: Sonaatti n:o 4 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle g-molli (Ensemble Berlin Prag).

    07:14 Marais: Sarja e-molli (Musica Pacifica).

    07:28 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

    07:54 J.S. Bach: Sonaatti D-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

    08:10 Graf: Kvartetto huilulle ja jousille d-molli (Mikael Helasvuo ja Kokkola-kvartetti).

    08:25 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

  • Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    06:22 Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

    07:01 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

    07:20 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:40 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

    07:51 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    08:15 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    08:36 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

  • Poulenc: Franciscus Assisilaisen neljä pientä rukousta. (The King's Singers).

    Chopin: Bolero C-duuri (Michel Dussault, piano).

    Glazunov: Kvartetto saksofoneille (Quatuor Habanera).

    Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    Ravel: Sonatiini pianolle (Leon Fleisher).

    von Zemlinsky: Sinfonietta (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

    Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

    R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

    Wolf: Vanhoja lauluja. (Benita Valente, sopraano, ja Cynthia Raim, piano).

    Brahms: Kolme intermezzoa pianolle. (Glenn Gould).

    Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos ).

  • Gaultier: Sarja luutulle fis-molli (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille C-duuri. (Michael Murray).

    Händel: Concerto grosso G-duuri op.6/1. (Alexander Schneider, viulu, ja kamariork.).

    Holzbauer - R. Levin: Sinfonia concertante Es-duuri (Baselin kamariork./Umberto Benedetti Michelangeli).

    Sinding: Sinfonia n:o 4 (Talvi ja kevät). (Norjan RO/Ari Rasilainen).

    Goossens: Kaksi luontorunoelmaa (Melbournen SO/Andrew Davis).

    Wolf: Alte Weisen (Vanhoja lauluja) (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

    Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

    Pergolesi: Questo e il piano, kantaatti (Marianna Pizzolato, altto, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

    Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

    Rameau: Sarja cembalolle nro 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

    Monteverdi: Zefiro torna e di soavi accenti (Länsituuli palaa takaisin) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä