Aamuklassinen

Ylistyslauluja Neitsyt Marialle

  • 2 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano).

06:54 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

07:00 Schwartzkopff: Sarja trumpetille, jousille ja continuolle C-duuri (Ludwig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

07:09 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

07:24 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

07:40 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 4 G-duuri (Mozartiana) (Nizhni Novgorodin FO/Samuel Friedmann).

08:02 Schumann: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Beaux Arts Trio).

08:35 Casella: Le Couvent sur l'eau, sarja sinfonisia fragmentteja (Gillian Keith, sopraano, ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

Lähetykset

  • ti 3.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    8:04 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

    8:24 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    8:42 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    9:02 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    9:15 Soler: Sonaatti B-duuri (David Schrader, cembalo).

    9:41 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

  • J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    6:51 Rudel: Kuusi trubaduurilaulua (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu ja psalttari).

    7:33 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    7:51 Manchicourt: Missa Cuidez vous que Dieu nous faille (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    8:23 Marais: Sonate à la Maresienne C-duuri (Le Trio Royal).

    8:38 Leo: Salve Regina F-duuri (Barbara Schlick, sopraano, ja Europa Galante/Fabio Biondi).

  • de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    06:20 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

    06:38 de Lalande: Super flumina Babilonis (Baabelin virtain vierillä) (Les Arts Florissants/William Christie).

    06:57 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    07:31 Melartin (sov. Funtek): Surullinen puutarha (RSO/Juha Nikkola).

    07:56 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

    08:20 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    08:43 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Hilary Hahn, viulu, ja Lontoon SO/Colin Davis).

  • Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

    06:21 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:34 Coleridge-Taylor: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Nash-yhtye).

    08:00 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    08:16 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    08:28 Tunder: Herra on minun valkeuteni ja autuuteni (Göteborg Baroque/Magnus Kjellson).

    08:40 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

  • Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

    06:11 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    06:23 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

    06:52 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    07:02 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    07:21 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

    07:38 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    07:51 Eybler: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

    08:15 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    08:35 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

  • Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    06:16 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:46 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    07:06 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

    07:38 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

    08:04 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

    08:24 Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    08:36 J.S. Bach: Konsertto huilulle, viululle, cembalolle, jousille ja continuolle a-molli (Kolmoiskonsertto) (Aurèle Nicolet, Gerhart Hetzel ja Karl Richter sekä Münchenin Bach-ork.).

  • Ockeghem: De plus en plus, messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:35 Bertali: Ciacona C-duuri (Freiburger BarockConsort).

    07:44 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala) (Bernard Winsemius, urut).

    07:58 Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

    09:00 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

    09:13 Händel: Un' alma innamorata (Rakastunut sielu) kantaatti (Patrice Michaels, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

    09:30 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (David Schrader, cembalo).

    09:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 6 C-duuri (The Angeles String Quartet).

  • Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 1 e-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

    06:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    06:36 J. Haydn: Divertimento jousille Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    06:54 Zelenka: Sonaatti n:o 4 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle g-molli (Ensemble Berlin Prag).

    07:14 Marais: Sarja e-molli (Musica Pacifica).

    07:28 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

    07:54 J.S. Bach: Sonaatti D-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

    08:10 Graf: Kvartetto huilulle ja jousille d-molli (Mikael Helasvuo ja Kokkola-kvartetti).

    08:25 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

  • Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    06:22 Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

    07:01 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

    07:20 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:40 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

    07:51 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    08:15 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    08:36 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

  • Poulenc: Franciscus Assisilaisen neljä pientä rukousta. (The King's Singers).

    Chopin: Bolero C-duuri (Michel Dussault, piano).

    Glazunov: Kvartetto saksofoneille (Quatuor Habanera).

    Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    Ravel: Sonatiini pianolle (Leon Fleisher).

    von Zemlinsky: Sinfonietta (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

    Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

    R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

    Wolf: Vanhoja lauluja. (Benita Valente, sopraano, ja Cynthia Raim, piano).

    Brahms: Kolme intermezzoa pianolle. (Glenn Gould).

    Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos ).

  • Gaultier: Sarja luutulle fis-molli (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille C-duuri. (Michael Murray).

    Händel: Concerto grosso G-duuri op.6/1. (Alexander Schneider, viulu, ja kamariork.).

    Holzbauer - R. Levin: Sinfonia concertante Es-duuri (Baselin kamariork./Umberto Benedetti Michelangeli).

    Sinding: Sinfonia n:o 4 (Talvi ja kevät). (Norjan RO/Ari Rasilainen).

    Goossens: Kaksi luontorunoelmaa (Melbournen SO/Andrew Davis).

    Wolf: Alte Weisen (Vanhoja lauluja) (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

    Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri. (Andrés Segovia).

    Pergolesi: Questo e il piano, kantaatti (Marianna Pizzolato, altto, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./Antonio Pappano).

    Lully: Kuninkaan kamaritrioja (Chatham Baroque).

    Rameau: Sarja cembalolle nro 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

    Monteverdi: Zefiro torna e di soavi accenti (Länsituuli palaa takaisin) (Jolle Greenleaf ja Molly Quinn, sopraano, Robert Mealy ja Daniel Lee, viulu, Hank Heijink, teorbi, Daniel Swenberg, barokkikitara, ja Avi Stein, cembalo).

  • Lasso: Cum natus esset Iesus (Kun Jeesus oli syntynyt). (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

    07:10 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarja n:o 2 (Los Angelesin kamariork./Neville Marriner).

    07:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    07:48 J.S. Bach: Kantaatti n:o 65 (David Gordon, tenori, Daniel Lichti, basso sekä Bethlehemin Bach-kuoro ja Bach-musiikkijuhlien ork./Greg Funfgeld).

    08:06 Rössler: Oboekonsertto F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    08:26 Chopin: 12 etydiä pianolle op.25 (Erik T. Tawaststjerna).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä