Iltaklassinen

Cantus ad pacem

  • 1 h 10 min
  • 30 pv

Madetoja: Alkusoittofantasia (Pohjan Sotilassoittokunnan Seitsikko/Juha Pisto).

22:08 Ravel: Yön Gaspard (Jevgeni Mogilevski, piano).

22:32 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 4 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

22:51 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

Lähetykset

  • su 15.12.2019 22.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Rossini: Alkusoitto oopp. Sevillan parturi (Atlantan SO/Yoel Levi).

    Chadwick: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    Bruch: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille (Katia ja Marielle Labèque ja Lontoon Philharmonia-ork./Semjon Bytshkov).

    Humperdinck: Unipantomiimi oopp. Hannu ja Kerttu (RCA Victor -orkesteri/Fritz Reiner).

    Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Sepp Grotenhuis, piano, Alexander Kerr, viulu, ja Gregor Horsch, sello).

    Chabrier: Viisi postuumia kappaletta (Jean Casadesus, piano).

    Mahler: Adagio sinf. n:o 10 fis-molli. (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    Puccini: Capriccio sinfonico (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    Janácek: Umpeenkasvaneella polulla (Eero Heinonen, piano).

    Chausson: Poème de l'amour et de la mer (Waltraud Meier, sopraano, ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    Paderewski: Konsertto pianolle ja orkesterille a-molli (Piers Lane, piano BBC:n Skotlannin SO/Jerzy Maksymiuk).

    Arenski: Balettisarja Egyptin öitä. (Neuvostoliiton radion SO/Boris Demtshenko).

    Glazunov: Sinfonia n:o 8 Es-duuri (Venäjän valtion SO/Valeri Poljanski).

  • Kansansäv. - Melartin: Hyvää iltaa; Vaikein hetki; Maailmalle matkani; Heilani kotiin kulki kaksi tietä; Aikoja entisiä; Ieva; Passaahan sitä (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

    18:19 Glazunov: Suomalaisia luonnoksia (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    18:30 Chaminade: Pianotrio a-molli (Trio Parnassus).

    18:53 Maasalo: Sursum corda (Erkki Tuppurainen, Kuopion tuomiokirkon urut).

    19:00 W.A. Mozart: Jousikvintetto n:o 1 B-duuri ja n:o 4 g-molli. (Guarneri-kvartetti sekä Ida Kavafian ja Steven Tenenbom, alttoviulu).

    20:02 Kilpinen: Sarja pianolle a-molli (Juhani Lagerspetz).

    20:12 Heiniö: Hermes (Camilla Nylund, sopraano, Juhani Lagerspetz, piano, ja Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    21:04 Fabritius: Grand duo h-molli viululle ja sellolle (Paavo Pohjola ja Georg Rastenberger).

    21:33 Sibelius: 33 pientä kappaletta (Tempera-kvartetti).

    21:51 Pylkkänen: Oprin monologi oopp. Opri ja Oleksi (Maiju Kuusoja, altto, ja RO/Erik Cronvall).

    21:59 Brahms: Sonaatit viululle ja pianolle n:o 1 G-duuri, 2 A-duuri ja 3 d-molli (Isaac Stern ja Alexander Zakin).

  • Chopin: Berceuse Des-duuri (Murray Perahia, piano).

    18:05 Magnard: Sinfonia n:o 4 cis-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    18:42 W.A. Mozart: Pianotrio n:o 6 C-duuri (Arion Trio).

    19:00 Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    19:41 Melartin: Lastuja (Arto Satukangas, piano).

    19:50 Massé: Jeannetten satakieliaaria oopp. Les Noces de Jeannette. (Mady Mesplé. sopraano, Claude Grognet, huilu, ja Monte Carlon FO/Pierre Dervaux).

    20:01 J.S. Bach: Sonaatti C-duuri (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

    20:15 Lawes: Sarja c-molli gambayhtyeelle ja uruille kok. Consorts to the organ (Jaye Consort Helsinki).

    20:30 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

    20:56 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 23 F-duuri. (Vladimir Horowitz).

    21:11 Dukas: La Peri, baletti (Cincinnati SO/Jesus Lopez-Cobos).

    21:31 Hindemith: Mathis der Maler (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    22:03 Hurlstone: Pianotrio G-duuri. (Trio Anima Mundi).

    22:33 Stravinsky: Sarja Pergolesin teemojen, katkelmien ja kappaleitten pohjalta. (Ray Chen, viulu, ja Timothy Young, piano).

    22:52 Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

  • Weill - Elkjer: American songs, sarja vaskikvintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    18:17 Rautavaara: Cantus arcticus (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:35 Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Rahmaninov-trio).

    19:21 Englund: Orkesterisarja musiikista elok. Valkoinen peura (RSO/Petri Sakari).

    19:35 Debussy: Rapsodia klarinetille ja pianolle (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    19:44 Rabaud: Tansseja orkesterille oopp. Mârouf, savetier du Caire (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    19:59 Sibelius: Malinconia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    20:12 Humperdinck: Osia oopp. Dornröschen (Prinsessa Ruusunen). Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

    20:32 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano).

    20:51 Weber (sov. Hindemith): Sinfonisia metamorfooseja (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    21:11 Flodin: Pieni sarja (Margit Rahkonen, piano).

    21:23 Respighi: Botticellin triptyykki (Orpheus-kamariork.).

    21:43 Debussy: Viulusonaatti g-molli (Arthur Grumiaux, viulu, ja Riccardo Castagnone, piano).

    21:56 Mahler: Sinfonia n:o 4 (Barbara Hendricks, sopraano, ja Los Angelesin SO/Esa-Pekka Salonen).

    22:55 I. Hannikainen: Viisi kappaletta (Juhani Lagerspetz, piano).

  • Isabella Leonarda: Vespro a cappella della Beata Vergine (Maria-vesper) (Nova Ars Cantandi/Giovanni Acciai).

    18:51 Sibelius: Belsassarin pidot, orkesterisarja (BBC:n SO/Sakari Oramo).

    19:08 Gipps: Käyrätorvikonsertto (David Pyatt ja Lontoon FO/Nicholas Braithwaite).

    19:25 Bartók: Puinen prinssi (HKO/Susanna Mälkki).

    20:20 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    21:21 Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

    21:39 Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

    22:04 Poulenc: Urkukonsertto g-molli (Olivier Latry ja Philadelphian ork./Christoph Eschenbach).

    22:30 Buxtehude: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle C-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    22:38 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto n:o 2 Es-duuri (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    22:59 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18 (David Kuyken ja Candida Thompson).

  • Giuliani: Divertimenti notturni (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    18:33 R. Strauss: Im Abedrot (Iltaruskossa). (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./George Szell).

    18:42 E-P. Salonen: Dichotomie (Laura Mikkola, piano).

    19:00 Händel: Alcina, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Teresa Berganza, mezzosopraano, Graziella Sciutti, sopraano, Monica Sinclair, altto, Mirella Freni, sopraano, Luigi Alva, tenori, ja Ezio Flagello, basso, sekä Lontoon sinfoniaorkesteri, joht. Richard Bonynge).

    21:43 Copland: Connotations (Juilliard-ork./Sixten Ehrling).

    22:04 Tiensuu: Ikisyyt 14 soittajalle (Avanti!/Jan Söderblom).

    22:19 Tubin: Sinfonia n:o 5 h-molli (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    22:49 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

  • Mudarra: Fantasia n:o 10 (David Russell, kitara).

    18:02 de Falla: El Sombrero de tres picos (Kolmikolkkahattu), baletti. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    18:40 Farrenc: Trio klarinetille, sellolle ja pianolle Es-duuri (Ambache-kamariyhtye).

    19:06 Schumann: Fantasiestücke op.12, osia. (Svjatoslav Richter, piano).

    19:28 James Price Johnson: Harlem symphony (Harlem-sinfonia). (Concordia-ork./Marin Alsop).

    19:50 Stanford: Songs of the sea (Meren lauluja) (Gerald Finley, baritoni, ja BBC:n Walesin kansalliskuoron miesäänet sekä BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    20:09 Adams: Grand Pianola Music (Orli Shaham ja Marc-André Hamelin, piano, ja Synergy Vocals sekä San Franciscon SO/John Adams).

    20:42 von Bingen: Spiritui Sancto (Anonymous 4).

    20:49 J. S. Bach: Englantilainen sarja n:o 5 e-molli (Mieczyslaw Horszowski, piano).

    21:12 Wennäkoski: Vaie oboelle, klarinetille ja sellolle. (Jussi Jaatinen, Heikki Nikula, ja Jukka Rautasalo).

    21:21 Castelnuovo-Tedesco: Romancero gitano (RKK/Eric-Olof Söderström, sekä Timo Korhonen, kitara).

    21:44 Gubaidulina: Sonaatti viululle ja sellolle (Iloitkaa) (Gidon Kremer ja Yo-Yo Ma).

    22:14 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

    22:36 T. Kuusisto: Kolme miniatyyriä (Kimmo Hakasalo, piano).

    22:41 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Christian Ferras ja Philharmonia-ork./Constantin Silvestri).

  • Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 d-molli (Hasse Borup ja Heather Conner).

    18:20 W.A. Mozart: Serenadi D-duuri (Postitorviserenadi) (Lontoon Mozart-soittajat/Harry Blech).

    19:01 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:28 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    20:00 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    20:16 Holst: Planeetat (Philadelphian ork. ja Mendelssohn-kuoro/Eugene Ormandy).

    21:08 Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 D-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam).

    21:32 Copland: Rodeo (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:51 Torroba: Sonatiini kitaralle A-duuri (Andrés Segovia).

    22:03 R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

    22:17 Grieg: Lyyrisiä kappaleita, osia (Per Tengstrand, piano).

    22:56 Wagner: Alkusoitto oopp. Rienzi (Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Janos Starker).

    18:24 Chadwick: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    18:59 Ives: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Hilary Hahn ja Valentina Lisitsa).

    19:24 Stravinsky: A Sermon, a narrative and a prayer (Saarna, kertomus ja rukous) (Shirley Verrett, mezzosopraano, Loren Driscoll, tenori, ja John Horton, puhe, sekä Kanadan radio-ork./Igor Stravinsky).

    19:41 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 35 f-molli (Chiaroscuro-kvartetti).

    20:06 Bruch: Skotlantilainen fantasia (Cho-Liang Lin, viulu, ja Chicagon SO/Leonard Slatkin).

    20:36 A. Scarlatti: Euridice dall'Inferno (Eurydike manalassa) (Melissa Givens, sopraano, Barrett Sills, barokkisello, Richard Savino, arkkiluuttu, ja Matthew Dirst, cembalo).

    20:51 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    21:11 Dutilleux: Sellokonsertto (Godfried Hoogeveen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Yan Pascal Tortelier).

    21:38 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Vladimir Horowitz).

    22:09 Rameau: Sarja oopp. Les Fêtes d'Hébé (Heben juhlat) (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

    22:45 Schönberg: Kol nidre (Kaikki lupaukset) (Alberto Mizrahi, resitointi, sekä Chicagon sinfoniakuoro ja -ork./Riccardo Muti).

    23:00 Busoni: Berceuse elegiaque (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

  • Debussy: Pour le piano (Ivan Moravec, piano).

    18:14 Skrjabin: Prometheus (Dmitri Aleksejev, piano, Choral Arts Society of Philadelphia ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    18:35 Ravel: Viulusonaatti G-duuri (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Roge, piano).

    18:54 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    19:22 Busoni: Muunnelmia Chopinin preludista pianolle (J.Y.Song, piano).

    19:35 Kuorokohtauksia Verdin oopp. Nabucco, Lombardialaiset, Macbeth, Rosvot, Rigoletto, Trubaduuri, La Traviata, Naamiohuvit, Don Carlos, Aida ja Otello; Sanctus Requiemistä (Chicagon sinfoniakuoro ja SO/Georg Solti).

    20:47 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 7 fis-molli (Emerson-kvartetti).

    20:59 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jean-Yves Thibaudet ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    21:42 Rautavaara: Oktetto puhaltimille (Petri Alanko, huilu, Jussi Jaatinen, oboe, Harri Mäki, klarinetti, Otto Virtanen, fagotti, ja Finnish Brass Symphony).

    21:58 Respighi: Syksyinen runoelma viululle ja orkesterille. (Takako Nishizaki ja Singaporen SO/Hoey Choo).

    22:12 Gershwin: I got rhythm, muunnelmia pianolle ja orkesterille (Jean-Yves Thibaudet ja Baltimoren SO/Marin Alsop).

    22:22 Ibert: Konsertto sellolle ja puhaltimille. (James Kreger ja Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    22:35 Sibelius: Kymmenen kappaletta pianolle op.58 (Eero Heinonen, piano).

  • Martinu: Kolme madrigaalia (Philip Setzer, viulu, ja Lawrence Dutton, alttoviulu).

    18:16 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli (Jessye Norman, sopraano, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, amerikkalainen poikakuoro, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    19:54 Müller-Hermann: Jousikvartetto Es-duuri (Artis-kvartetti).

    20:17 Balakirev: Pianokonsertto n:o 2 Es-duuri (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

    20:50 Debussy: Preludit 2 (Vladimir Viardo, piano).

    21:24 Rimski-Korsakov: Yö Triglav-vuorella (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

    21:53 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

    22:11 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

    22:37 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

    22:57 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 5 (Renée Fleming, sopraano, ja Uuden maailman SO:n 8 sellistiä).

  • von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

    18:34 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

    19:01 Delibes: Lakmé, ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Gabriel Baquier, basso, Alain Vanzo, tenori, Jane Berbie, sopraano, Emile Bellcourt, tenori, Gwyneth Annear, sopraano, Claud Cales, baritoni, Josephte Clement, sopraano, ja Monica Sinclair, mezzosopraano, sekä Monte Carlon-oopperan kuoro ja ork./Richard Bonynge).

    21:20 Mielck: Sinfonia n:o 1 f-molli (RSO/Ari Rasilainen).

    22:03 Duruflé: Requiem (Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    22:43 Debussy: Jeux (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    22:59

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä