Aamupäivän klassinen

Ensamhetens tankar

  • 2 h 4 min
  • ei kuunneltavissa

Brahms: 16 valssia pianolle (Antti Siirala).

10:21 Tulindberg: Jousikvartetto n:o 1 B-duuri (Suomalainen jousikvartetti).

10:39 Stenhammar: Ensamhetens tankar (Peter Mattei, baritoni, ja Bengt-Åke Lundin, piano).

10:50 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

11:07 Tshaikovski: Vuosi 1812, juhla-alkusoitto (Chicagon SO/Claudio Abbado).

11:23 Mendelssohn: Alttoviulusonaatti c-molli (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

11:50 Cambini: Kvintetto puhaltimille n:o 3 F-duuri (Aulos-puhallinkvintetti).

11:50 Cambini: Kvintetto puhaltimille n:o 3 F-duuri (Aulos-puhallinkvintetti).

Lähetykset

  • su 15.12.2019 10.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Gershwin - Heifetz: Katkelmia oopp. Porgy ja Bess (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

    09:19 Danzi: Huilukonsertto n:o 4 D-duuri (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair).

    09:41 Franck: Preludi, koraali ja fuuga pianolle. (Leonard Pennario).

    10:00 Alard: Duo n:o 10 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

    10:18 Schumann: Liederkreis op.39. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    10:45 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Eremitaasin teatterin kamariork./Saulius Sondeckis).

    11:15 Krufft: Käyrätorvisonaatti F-duuri (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

    11:35 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 23 F-duuri (Hagen-kvartetti).

    12:03 MacDowell: Sonaatti n:o 4 e-molli (Kelttiläinen) (Garah Landes, piano).

    12:24 Wagner: Sinfonia C-duuri. (Norjan radio-ork./Ari Rasilainen).

  • Dukas: Muunnelmia, välisoitto ja finaali Rameaun teemasta (Jean-Francois Heisser, piano).

    09:18 Janácek: Idylli jousiorkesterille. (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

    09:45 Caplet: Kvintetto huilulle, oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle (Les Vents Francais).

    10:12 Auber: Balettimusiikkia oopp. Gustave III, ou le bal masqué (Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

    10:38 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano).

    10:57 Bruch: Jousikvartetto c-molli (Diogenes-kvartetti).

    11:25 Dvorák: Holoubek (Metsäkyyhky) (Tshekkiläinen FO/Charles Mackerras).

    11:45 Beethoven: Serenadi huilulle, viululle ja alttoviululle D-duuri (Ransom Wilson, Ani Kavafian ja Paul Neubauer).

    12:10 Rahmaninov: Muunnelmia Corellin teemasta (Daniil Trifonov, piano).

    12:29 Gernsheim: Sinfonia n:o 4 B-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Siegfried Köhler).

  • Balakirev: Kalastajan laulu (Alexander Paley, piano).

    09:04 Grieg: Sonaatti sellolle ja pianolle a-molli. (David Finckel ja Wu Han).

    09:32 Ravel: Don Quichotte à Dulcinée (Gérard Souzay, baritoni, ja Pariisin konservatorion ork./Edouard Lindenberg).

    09:39 Telemann: Puolalainen partita (Julian Bream ja John Williams, kitara).

    09:52 Britten: Viulukonsertto d-molli (Gil Shaham ja Bostonin SO/Juanjo Mena).

    10:26 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 48 C-duuri. (Vladimir Horowitz).

    10:38 de Victoria: Vadam et circuibo civitatem (Minä nousen ja kiertelen kaupunkia) (The Song Company/Roland Peelman).

    10:46 Bartók: Tanssisarja orkesterille (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    11:03 Wagner: Siegmundin monologi oopp. Valkyyria. (Simon O'Neill, tenori, ja Uuden-Seelannin SO/Pietari Inkinen).

    11:10 Marais: La Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris (Alice Harnoncourt, viulu, Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi,cembalo).

    11:20 Paganini: Muunnelma viululle op.10 (Zino Francescatti, viulu, ja Artur Balsam, piano).

    11:30 Elgar: The Banner of St. George, balladi (Lontoon sinfoniakuoro ja Northern Sinfonia/Richard Hickox).

    11:59 Müthel: Sonaatti D-duuri (Barthold Kuijken, traverso, ja Bob van Asperen, cembalo).

    12:13 Donizetti: Lucian mielipuolisuuskohtaus oopp. Lucia di Lammermoor. (Anna Netrebko, sopraano, Ildar Abdrazakov, basso, ja Michael Myers, tenori, sekä Metropolitan-oopperan kuoro ja ork./Marco Armiliato).

    12:27 Rautavaara: Balladi harpulle ja jousikvintetille (Marjatta Haahti ja jousiyhtye).

    12:38 Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri (Isaac Stern ja Columbia-SO/Igor Stravinsky).

  • Aguado: Kahdeksan etydiä kitaralle (Andrés Segovia, kitara).

    09:11 Corkine: Break of day (Paul Hillier, baritoni, ja Nigel North, luuttu).

    09:15 Ravel: Hanhiemo-sarja (RSO/Sakari Oramo).

    09:32 Beethoven (sov. anonyymi): Pianosonaatti n:o 8 c-molli (Pateettinen) (Albion-yhtye).

    09:52 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Hans Vonk).

    10:17 Dufay: Ave regina celorum 3 (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

    10:25 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    10:51 Delius: Hassan, sarja baritonille, kuorolle ja orkesterille (Leslie Fry, baritoni, BBC:n kuoro ja Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    11:21 Rahmaninov: Muunnelmia Chopinin teemasta (Daniil Trifonov, piano).

    11:46 Galuppi: Concerto a quattro g-molli. (Quartetto Italiano).

    11:59 Tárrega: Arabialainen kapriisi (Sharon Isbin, kitara).

    12:05 Vanhal: Sinfonia d-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    12:22 Nápravník: Pianotrio g-molli (Spyros Piano Trio).

  • Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 12 d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    10:13 Kreutzer: Viulukonsertto n:o 18 e-molli. (Axel Strauss ja San Franciscon konservatorion ork./Andrew Mogrelia).

    10:42 Sibelius: Rakastava (Key Ensemble/Teemu Honkanen).

    10:52 Grieg: Viulusonaatti n:o 3 c-molli. (Aleksandr Vinitski, viulu, ja Vladimir Ovtshinnikov, piano).

    11:17 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen) (Euroopan kamariork./Nikolaus Harnoncourt).

    11:50 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Anne-Marie McDermott).

    12:11 Hakola: Kvintetto klarinetille ja jousille (Kari Kriikku ja Avanti!).

    12:54 Chopin: Etydi n:o 19 cis-molli (Erik T. Tawaststjerna, piano).

  • J.B. Bach: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    09:15 Tshaikovski: Kuoromusiikkia (Juri Bogdanov, tenori, sekä Neuvostoliiton kulttuuriministeriön kamarikuoro ja Neuvostoliiton kulttuuriministeriön SO/Valeri Poljanski).

    10:04 Melartin: Jousikvartetto g-molli (Melartin-kvartetti).

    10:35 Mouton: Quis dabit oculis nostris (Kuka antaa silmiimme kyynelten lähteen?) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    10:44 Glier: Käyrätorvikonsertto B-duuri (Hermann Baumann ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    11:08 Röntgen: Trio jousille n:o 13 A-duuri (Offenburg-trio).

    11:29 d'Indy: Poème des rivages (Rantojen runoelma) (Luxemburgin FO/Emmanluel Krivine).

    12:06 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 15 d-molli (Borodin-kvartetti).

    12:38 Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

  • J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (Wienin filharmonikot/Pierre Monteux).

    9:26 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 3 A-duuri (Mstislav Rostropovitsh ja Svjatoslav Richter).

    9:53 Eberl: Kvintetto C-duuri (Quintuor brillant) (Consortium Classicum).

    10:17 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 35 D-duuri (Haffner) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

    10:41 Giuliani: Kitarakonsertto n:o 1 A-duuri (Pepe Romero ja Academy of St.Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    11:04 Boccherini: Jousikvintetto E-duuri (Smithsonian Chamber Players).

    11:29 Spohr: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    11:56 Dussek: Sonaatti F-duuri op.65 (Trio Cantabile).

    12:19 Schubert: Messu G-duuri (Lucia Popp, sopraano, Adolf Dallapozza, tenori, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Wolfgang Sawallisch, sekä Elmar Schloter, urut).

    12:42 Danzi: Huilukonsertto n:o 3 d-molli (András Adorján ja Münchenin kamariork./Hans Stadlmair).

  • Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari) (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -oopperan ork./Argeo Quadri).

    9:19 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aave-trio) (Karl Engel, piano, Sandor Vegh, viulu, ja Pablo Casals, sello).

    9:48 Krommer: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Berg-kamariork./Peter Vrabel).

    10:19 Paganini: Nel cor piu non mi sento (On ainiaaksi mennyt) (Rachel Barton Pine, viulu).

    10:32 Ries: Kvintetto jousille n:o 2 d-molli (Raquel Massades, alttoviulu, ja Schuppanzigh-kvartetti).

    11:02 J. Haydn: Sinfonia n:o 86 D-duuri (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

    11:32 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 16 Es-duuri (Guarneri-kvartetti).

    12:01 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    12:20 Eggert: Jousikvartetto c-molli (Salomon-kvartetti).

    12:50 Giuliani: Muunnelmia huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

  • Hummel: Sonaatti pianolle Es-duuri (Hae-won Chang).

    9:27 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    9:55 Randel: Jousikvartetto f-molli (Upsalan kamarisolistit).

    10:26 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 6 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    10:45 Fleischmann (sov. Schubert): Kvartetto huilulle, alttoviululle, kitaralle ja sellolle G-duuri (Alexa Still, Paul Neubauer, JoAnn Falletta ja Ronald Thomas).

    11:15 Beethoven: Pianokonsertto n:o 3 c-molli (Claudio Arrau ja Dresdenin valtionork./Colin Davis).

    11:56 Homilius: Der Herr ist Gott, der unser erleuchtet (Herra on Jumala! Hän antoi valonsa meille)

    12:20 Dvorák: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Gil Shaham ja Orli Shaham).

    12:42 J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, sellolle ja klaveerille D-duuri (Amarillis-yhtye).

  • Schumann: Kinderszenen (Lapsikuvia) (Vladimir Horowitz, piano).

    09:18 Weber: Grand duo concertant (Kari Kriikku, klarinetti, ja Arto Satukangas, piano).

    09:40 Bruch: Jousikvartetto c-molli (Diogenes-kvartetti).

    10:06 Liszt: Die Ideale, sinfoninen runo n:o 12 (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    10:32 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:49 Wagner: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    11:04 Weill (sov. Prutsman): European songs, sarja vaskikivintetille Kurt Weillin lauluista (Center City Brass Quintet).

    11:22 Sibelius: Pianotrio C-duuri (Loviisa-trio) (Jaakko Kuusisto, viulu, Marko Ylönen, sello, ja Folke Gräsbeck, piano).

    11:39 Elgar: Sonaatti uruille n:o 1 G-duuri (Wolfgang Rübsam).

    12:09 Korngold: Vier kleine fröhliche Waltzer (Neljä pientä iloista valssia) (Eric Le Van, piano).

    12:24 Hummel: Mandoliinikonsertto G-duuri (Alison Stephens ja Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    12:43 Musorgski: Ilman aurinkoa, laulusarja (Boris Christoff, basso, ja Alexandre Labinsky, piano).

  • Parry: Te Deum (BBC:n Walesin kansalliskuoro ja -ork./Neeme Järvi).

    10:18 J. Kreutzer: Trio n:o 4 a-duuri (Gragnani Trio).

    10:37 Collan: Yksinlauluja; Hurtti-ukko, Yhtäläisyys, Vähäinen lahja, Hänen kuvansa, Aamulaulu, Gondoliera, Gruss, Erster Verlust sekä Waldeinsamkeit. (Matti Lehtinen, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    11:03 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

    11:29 Schumann: Aamulauluja op.133 (Antonin Kubalek, piano).

    11:43 Beethoven: Jousikvartetto n:o 10 Es-duuri (Harppukvartetto) (Amadeus-kvartetti).

    12:15 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 4 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos).

    12:38 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

  • Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    09:17 Britten: Two portraits (Kaksi muotokuvaa) (Juri Bashmet, alttoviulu, ja Hallé-ork./Kent Nagano).

    09:33 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle E-duuri (The Boston Museum Trio).

    09:42 Debussy: Kuutamo (Boston Pops/Arthur Fiedler).

    09:47 Hatshaturjan: Osia bal. Gajane (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    10:06 Roslavets: Kamarisinfonia 18 soittajalle (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

    11:02 Smetana: Wallensteinin leiri (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    11:18 Ravel: Pianokonsertto vasemmalle kädelle D-duuri (Alicia de Larrocha ja St. Louisin SO/Leonard Slatkin).

    11:37 J. Haydn: Sinfonia n:o 59 A-duuri (Tuli) (St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Neville Marriner).

    11:54 Mendelssohn: Capriccio brillant (Rudolf Serkin, piano, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy)

    12:07 Holst: Hammersmith (Eastman-puhallinork./Frederick Fennell).

    12:21 Vivaldi: Trio viululle, luutulle ja continuolle C-duuri (Celedonio Romero, kitara, John Corigliano, viulu, Domenick Saltarelli, alttoviulu, ja Margaret Bella, sello).

    12:30 Offenbach: Sarja orkesterille oopp. Hoffmannin kertomukset (Detroitin SO/Paul Paray).

    12:36 Wilms: Sonaatti pianolle 4-kätisesti C-duuri (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä