Iltaklassinen

Linnut

  • 5 h 54 min
  • ei kuunneltavissa

Smetana: Pianotrio g-molli (Golub-Kaplan-Carr Trio).

18:30 Beethoven: Ah, perfido - Per pieta, non dirmi addio (Régine Crespin, sopraano, ja New York Philharmonic/Thomas Schippers).

18:45 Salzedo: Scintillation (Yolanda Kondonassis, harppu).

18:56 Mendelssohn: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (Rudolf Serkin ja Columbia-SO/Eugene Ormandy).

19:19 Vivaldi: Sonaatti B-duuri (David Russell, kitara).

19:29 Wagner: Siegmundin monologi oopp. Valkyyria (Simon O'Neill, tenori, ja Uuden-Seelannin SO/Pietari Inkinen).

19:36 Janácek: Mládí (Nuoruus) puhallinsekstetille (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

19:54 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

20:33 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Matthew Wilkie, fagotti, Neal Peres da Costa, cembalo, ja Kees Boersma, kontrabasso).

20:49 Runswick (sov.): Sikermä tutuista joululauluista neljälle kontrabassolle (Jorma Katrama, Jiri Parviainen, Jussi Pesonen ja Björn Malmqvist).

21:01 Mahler: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Titaani) (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

21:54 Sarasate: Faust-fantasia viululle ja pianolle Gounod'n oopperan Faust teemoista (Rachel Barton ja Patrick Sinozich).

22:09 Schubert: Fantasia f-molli (Erik T. Tawaststjerna ja Hui-Ying Liu, pianolla nelikätisesti).

22:28 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 2 E-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

22:55 Naumann: Cembalokonsertto B-duuri (Gerald Hambitzer ja Concerto Köln).

23:10 Respighi: Linnut, sarja pienelle orkesterille (Atlantan SO/Louis Lane).

23:29 Beethoven: Serenadi huilulle, viululle ja alttoviululle D-duuri (Ransom Wilson, Ani Kavafian ja Paul Neubauer).

Lähetykset

  • la 14.12.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Suk: Keijukaissatu (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    18:31 Reinagle: Pianosonaatti n:o 2 E-duuri (Philadelphia-sonaatti n:o 2). (Stephen Siek).

    18:52 Rubinstein: Kolme Demonin aariaa oopp. Demoni. (Dmitri Hvorostovski, baritoni, ja Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    19:04 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Aurora-jousikvartetti).

    19:30 Tovey: Muunnelmia Gluckin teemasta. (Doriot Anthony Dwyer, huilu, ja Manhattan-jousikvartetti).

    19:44 Vaughan Williams: Sinfonia n:o 4 f-molli (Bostonin SO/Colin Davis).

    20:16 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

    20:41 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

    20:55 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 6 d-molli (Zetterqvist-kvartetti).

    21:19 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

    21:43 Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

    22:03 Reger: Fünf Gesänge, op.98 (Markus Schäfer, tenori, ja Ernst Breidenbach, piano).

    22:14 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    22:46 Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

  • Biber: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Catherine Mackintosh, viulu, Richard Boothby, violone, ja Robert Woolley, cembalo).

    18:12 Tuntematon: Willst du dein Herz mir schenken (Tuuli Lindeberg, sopraano, Andrew Lawrence-King, harppu, ja Mika Suihkonen, violone).

    18:15 Tshaikovski: Trois morceaux (Kolme kappaletta). (Mihail Pletnjov, piano).

    18:29 Copland (sov.): Old American songs 1 (Bruce Hubbard, baritoni, ja St. Luken ork./Dennis Russell Davies).

    18:42 Ysaÿe: Andante jousikvintetille h-molli (Kryptos-kvartetti ja Vlad Bogdanas, alttoviulu).

    18:56 Straube: Sonaatti kitaralle ja continuolle n:o 3 F-duuri (John Williams, kitara, Rafael Puyana, cembalo, ja Jordi Savall, viola da gamba).

    19:06 Mahler: Urlicht (Christa Ludwig, mezzosopraano, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    19:13 W.A. Mozart: Sinfonia concertante Es-duuri (Todd Phillips, viulu, Maureen Gallagher, alttoviulu, ja Orpheus-kamariork.).

    19:45 Debussy: Heijastuksia vedessä (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    19:51 Lully: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

    20:04 Pierné: Pianokonsertto c-molli (Jean-Efflam Bavouzet ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

    20:24 Barrios: La Catedral (David Russell, kitara).

    20:31 Zelenka: Requiem d-molli (Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    21:12 Melartin: Elegia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    21:19 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

    21:23 Varèse: Arcana (Chicagon SO/Jean Martinon).

    21:42 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Lang Lang).

    22:04 Borodin: Polovtsilaistansseja ja polovtsilaismarssi oopp. Ruhtinas Igor.
    (Neuvostoliiton radion kuoro ja Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    22:21 Agricola: Odysseuksen aaria oopp. Achille in Sciro. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

    22:29 Ives: Pianosonaatti n:o 2 (Concord) (René Eckhardt ja Eleonore Pameijer, huilu).

  • Telemann: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle G-duuri (Jörg-Michael Schwarz ja Karen Marie Marmer sekä kamariyhtye Rebel).

    18:10 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 3 a-molli (Gary Graffman).

    18:18 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Gävlen SO/Hannu Koivula).

    18:56 Sibelius: Kuusi yksinlaulua op. 88 (Pia Freund, sopraano, ja Christian Freund, piano).

    19:05 Berlioz: Harold en Italie (Harold Italiassa) (Yehudi Menuhin, alttoviulu, ja Philharmonia-ork./Colin Davis).

    19:50 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

    20:17 W.A. Mozart: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Music from Aston Magna/Daniel Stepner).

    20:49 Boulez: Hieratique teoksesta Notations (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    20:57 Balakirev: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

    21:11 Regondi: Nocturne - Rêverie (Otto Tolonen, kitara).

    21:21 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

    21:49 Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

    22:06 Gesualdon, Monteverdin, Wertin ja Marenzion vokaalimusiikkia (Pomerium Musices/Alexander Blachly).

  • Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:33 Buxtehude: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle G-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    18:41 Marais: Sarja barokkiyhtyeelle D-duuri (Musica Pacifica-barokkiyhtye).

    19:05 Donizetti: Gemma di Vergy, ooppera (Montserrat Caballé, sopraano, Paul Plishka, basso, Luis Lima, tenori, Louis Quilico, baritoni, Mark Munkittrick, basso, ja Natalya Chudy, mezzosopraano, sekä Schola Cantorum -kuoro ja New Yorkin oopperaork./Eve Queler).

    21:13 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 5 Fis-duuri (Glenn Gould).

    21:28 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    21:43 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae). (Emerson-kvartetti).

    22:11 Vasquez: Lohdutuksen kyyneleet (The Concord Ensemble).

    22:14 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

    22:28 Stravinsky: Sinfonia Es-duuri op.1 (Detroitin SO/Antal Dorati).

  • W.A. Mozart: La Betulia liberata (Beetulyan vapautus), orartorio (Ernesto Palacio, tenori, Gloria Banditelli, altto, Lynda Russell, sopraano, Petteri Salomaa, baritoni, Röhrich Trogu, sopraano, ja Sabina Macculi, sopraano, sekä Padovan vanhan musiikin keskuksen kuoro ja Padovan ja Veneton kamriork./Peter Maag).

    20:28 Linko: Pianokonsertto n:o 2 E-duuri (Raija Kerppo ja RSO/Osmo Vänskä).

    20:48 Alex Freeman: Cathedral of spring (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

    21:06 Fuchs: Pianotrio n:o 1 C-duuri (Gould Piano Trio).

    21:39 Adam: Le Corsaire (Merirosvo), baletti (Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

    23:51 Gratiani: Mal'accorto pensiero (Consortium Carissimi/Garrick Comeaux).

    23:58 Veress: Trio jousille (Vilde Frang, viulu, Lawrence Power, alttoviulu, ja Nicolas Altstaedt, sello).

    00:19 Rangström: Sinfonia n:o 1 cis-molli (August Strindberg in memoriam) (Ruotsin radion SO/Leif Segerstam).

    00:57 Händel: Dettingen Te Deum D-duuri (Christopher Lowrey, kontratenori, Robin Firth, tenori, ja Neal Davies, basso, sekä Cambridgen Trinity Collegen kuoro ja The Academy of Ancient Music/Stephen Layton, ja Richard marlow, urut).

    01:36 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Hans-Martin Linde, traverso, ja Konrad Ragossnig, kitara).

    01:49 Rahmaninov: Sinfonia n:o 1 d-molli (Philadelphian ork./Charles Dutoit).

    02:36 Kálmán: Herra X:n laulu oper. Sirkusprinsessa (Fritz Wunderlich, tenori, ja Baijerin valtionork./Hans Moltkau).

  • Joplin: Pianokappaleita (Joshua Rifkin, piano).

    19:12 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle g-molli (The Boston Museum Trio).

    19:25 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    19:56 T. Aulin: Viulukonsertto n:o 3 c-molli (Christian Bergqvist ja Ruotsin radion SO/Okko Kamu).

    20:29 Gilles: Requiem (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

    21:08 Delius: North country sketches (Luonnoksia ylämaasta) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

    21:37 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Diana Doherty, oboe, ja Richard Tognetti, viulu, sekä Australian kamariork.).

    21:52 Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus (Prometheuksen luomistyöt) (Turun FO/Leif Segerstam).

  • Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    18:18 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:01 Debussy: Douze etudes pour le piano (12 etydiä pianolle) (Charles Rosen).

    19:45 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 8 c-molli (Emerson-kvartetti).

    20:05 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    20:50 Duparc: Kaksitoista yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

    21:38 Vierne: Westminsterin kellot (John Longhurst, urut).

    21:45 Respighi: Rooman pinjoja, sinfoninen runo (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    22:08 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    22:50 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

  • Mompou: Suite compostelana (Andrés Segovia, kitara).

    18:19 Jalkanen: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Erkki Palola, viulu, Jaakko Ilves, viulu, Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Risto Poutanen, sello).

    18:38 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

    18:59 Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

    19:18 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    19:37 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    19:55 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula).

    20:08 Shostakovitsh: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Daniil Shafran ja Lidija Petsherskaja).

    20:32 Corigliano: Klarinettikonsertto (Stanley Drucker ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    21:02 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

    21:13 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    21:38 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    21:59 Delius: Sellokonsertto (Jacqueline Du Pré ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    22:24 Melartin: Kuusi kappaletta (Tarmo Järvilehto, piano).

    22:44 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

  • Klami: Opernredoute (RSO/Paavo Pohjola).

    18:11 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalija Gutman, sello).

    18:38 d'Indy: Diptyque méditerranéen (Välimeren diptyykki) (Luxemburgin FO/Emmanuel Krivine).

    18:52 A. Williams: Osia kok. Milongas op. 64 (Valentín Surif, piano).

    19:20 Rautavaara: Viulukonsertto (Jaakko Kuusisto ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä)

    19:47 Stanford: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Vanbrugh-kvartetti ja Garth Knox, alttoviulu).

    20:16 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

    20:54 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Samson Francois, piano).

    21:24 Falla: Noiduttu rakkaus, 1-näytöksinen baletti (Leontyne Price, sopraano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

    21:53 Piazzolla: Cinco tango sensations (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

    22:20 Linko: Pianokonsertto n:o 4 D-duuri (Cyril Szalkiewicz, ja Helsingin kaupunginorkesteri/Leo Funtek).

    22:47 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

  • Klami: Revontulet (RSO/Sakari Oramo).

    18:20 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli. (Matthew Wilkie, fagotti, Neal Peres da Costa, cembalo, ja Kees Boersma, kontrabasso).

    18:36 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    18:56 Liszt (sov.): Grandes études de Paganini (Daniil Trifonov, piano).

    19:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Pinchas Zukerman ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    20:08 Leone: Cantate dans le genre italien (Kantaatti italialaiseen tyyliin) (Nuria Rial, sopraano, ja ArteMandoline).

    20:24 Gershwin (sov. Russell Bennett): Sinfoninen kuva oopp. Porgy ja Bess teemoista (Utahin SO/Maurice Abravanel).

    20:50 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Janos Starker).

    21:12 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

    21:25 Ernst: Pensées fugitives (Thomas Christian, viulu, ja Jevgeni Sinaiski, piano).

    22:03 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

    22:28 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

    22:45 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia (Lawrence Johnson).

  • Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

    18:20 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    18:39 Debussy: Lasten nurkkaus (Peter Rösel, piano).

    19:00 Heise: Drot og Marsk (Kuningas ja Marski), ooppera (Poul Elming, tenori, Bent Norup, basso, Eva Johansson, sopraano, Kurt Westi, tenori, Christian Christiansson, basso, Aage Haugland, basso, Ole Hedegaar, tenori, ja Inga Nielsen, sopraano, sekä Tanskan Radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    21:38 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    21:59 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

    22:31 Bach: Kantaatti n:o 78 (Jesu, der du meine Seele) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

    22:52 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    18:28 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    18:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 72 C-duuri (The Angeles String Quartet).

    19:11 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    19:46 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

    20:01 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    20:47 Weiss: Sarja luutulle D-duuri. (David Russell, kitara).

    21:07 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

    21:18 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    21:46 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

    22:03 Grieg: Neljä virttä (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

    22:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    22:47 Ravel: Gaspard de la nuit (Yön Gaspard) (Samson Francois, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä