Aamupäivän klassinen

Songs of travel

  • 3 h 59 min
  • 25 pv

Schumann: Lapsikuvia, sarja pianolle. (Antonin Kubalek).

09:22 Saint-Saëns: Sarja sellolle ja orkesterille. (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.).

09:42 Lemmens: Sarja uruille. (Kari Jussila).

10:03 Dvorák: Serenadi d-molli (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

10:28 Suk: Fantasia viululle ja orkesterille g-molli (Josef Spacek ja Tshekkiläinen FO/Jiri Belohlávek).

10:52 Lalo: Pianotrio n:o 3 a-molli. (Trio Salomon).

11:22 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Marina Piccinini ja Anne Epperson).

11:41 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

12:06 Beethoven: Pianosonaatti n:o 12 As-duuri. (Surumarssisonaatti). (Claudio Arrau).

12:29 Franchomme: Air auvergnat (Anner Bylsma, sello, ja L'Archibudelli & Smithsonian Chamber Players).

12:41 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Lähetykset

  • ma 9.12.2019 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Giuliani: Duo concertante e-molli. (John Williams, kitara, ja Itzhak Perlman, viulu).

    9:22 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 3 D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    9:41 Schubert: Johdanto ja muunnelmia e-molli (Emmanuel Pahud, huilu, ja Bruno Robilliard, piano).

    9:56 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 8 E-duuri (The Angeles String Quartet).

    10:16 Händel: Musiikkia näyt. Alkemisti (Vancouverin radio-ork./Monica Huggett).

    10:33 Busoni: Pieni sarja sellolle ja pianolle op.23 (Dorothy Lawson, ja Steven Blier).

    10:53 Pugnani: Kvartetto orkesterille n:o 1 B-duuri (Keski-Pohjanmaan kamariork./Juha Kangas).

    11:13 Mendelssohn: Vakavia muunnelmia (Murray Perahia, piano).

    11:25 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

    11:40 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle, viululle ja continuolle C-duuri (Pauliina Fred, huilu, Minna Kangas, viulu, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

    11:54 von Zemlinsky: Zwei Sätze (Kaksi osaa) jousikvartetille (Escher-kvartetti).

    12:11 A. Scarlatti: Salve Regina (Dominique Labelle, sopraano, sekä Philharmonia Chorale ja Philharmonia-barokkiorkesteri/Nicholas McGegan).

    12:26 W.A. Mozart: Adagio ja rondo lasiharmonikalle ja jousikvartetille (Dennis James ja Emerson-kvartetti).

    12:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta (Risto Kyrö).

  • Schumann: Konzertstück neljälle käyrätorvelle ja orkesterille (Peter Damm, Klaus Pietzonka, Dieter Pansa, Johannes Friemel ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    9:20 Mahler: Um Mitternacht (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Leonard Bernstein, piano).

    9:29 Zelenka: Sonaatti n:o 1 F-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    9:46 Glinka: Musiikkia näytelmästä Ruhtinas Holmski (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    10:08 Madetoja: Lyyrillinen sarja (Seppo Laamanen, sello, ja Timo Mikkilä, piano).

    10:27 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

    10:49 Sisask: Yleiset luomissanat (Tapiolan Kamarikuoro/Hannu Norjanen).

    11:05 J. Haydn: Sinfonia n:o 1 D-duuri, n:o 2 C-duuri ja n:o 3 G-duuri (Bolshoi-teatterin kamariork./Mark Ermler).

    11:48 Tartini: Sonaatti viululle ja continuolle g-molli (Paholaistrilli). (Rachel Barton, viulu, David Schrader, cembalo, ja John Mark Rozendaal, sello).

    12:04 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio).

    12:26 Cornelius: Weihnachtslieder (Joululauluja) (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    12:39 I. Hannikainen: Viisi kappaletta (Juhani Lagerspetz, piano).

    12:54 Rimski-Korsakov: Dubinushka (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

  • Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3 D-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

    Ranta: Kainuun kuvia (RSO/John Storgårds).

    C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli. (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

    Hummel: Trumpettikonsertto E-duuri (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Anerio: Voi ch'ai notturni rai. (Theatre of Voices/Paul Hillier, sekä Fredrik Bock, teorbi, ja Bine Bryndorf, urut).

    Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

    Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen. (Allan Schiller ja John Humphreys).

    Scheibe: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Irene Spranger, traverso, ja Concerto Copenhagen/Andrew Manze).

    Pärt: Magnificat (RKK/Timo Nuoranne).

    Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

    Leclair: Alkusoitto D-duuri kahdelle viululle ja continuolle (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    R. Strauss: Symphonia domestica. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Lorin Maazel).

    Barth: Ciacona sooloviululle h-molli. (Jennifer Koh).

  • Chopin: Poloneesi nro 6 As-duuri "Sankari" (Teppo Koivisto, piano).

    J.S. Bach: Preludi (Toccata) ja fuuga uruille F-duuri. (Helmut Walcha).

    Sibelius: Sarja orkesterille näytelmämus. Kuningas Kristian II. (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

    Melartin: Alkusoitto, juhlamarssi ja perhosvalssi näytelmämus. Prinsessa Ruusunen. (Finlandia-ork./Jussi Jalas).

    Bonporti: Serenadi A-duuri (Bloomington Baroque/Stanley Ritchie, joht. ja viulu).

    Maasalo: Joulun kellot (Laura Laattala, laulu, Espoon musiikkiopiston Uni- ja Sekamelskakuorot sekä RSO/Atso Almila).

    sov. Karjalainen: Joululauluketju (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

    Schumann: Kinderszenen (Lapsikuvia) sarja pianolle. (Vladimir Horowitz).

    J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle d-molli.
    (Richard Tognetti ja Helena Rathbone, viulu sekä Australian kamariork.).

    Tournemire: Joulupalvelus kok. L'Orgue mystique (Georges Delvallée, urut).

    Ljapunov: Joulu (Eteri Andzhaparidze, piano).

    de Godzinsky (sov.): Arkihuolesi kaikki heitä, sikermä joululauluja. (Anja Marvia, sopraano, Kerttu Metsälä, mezzosopraano, Caj Ehrstedt, tenori, ja Matti Tuloisela, baritoni, sekä Radiokuoro ja -ork./George de Godzinsky).

    J. Haydn: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    Hummel: Pianotrio n:o 1 Es-duuri. (Beaux Arts Trio).

  • Thalberg: Fantasia Rossinin oopperan Mooses teemoista (steven Mayer, piano).

    09:15 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

    09:41 Hummel: Alttoviulusonaatti Es-duuri (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

    10:02 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri. (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    10:23 Moscheles: Mielikuvia Skotlannista (Tasmanian SO/Howard Shelley, piano ja joht.)

    10:38 Gade: Noveletteja (Trio Parnassus).

    10:57 Rossini: Sonaatti jousille n:o 6 D-duuri (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    11:13 Grieg: Sinfonisia tansseja (Bournemouthin SO/Paavo Berglund).

    11:44 Schubert: Der Hirt auf dem Felsen (Benita Valente, sopraano, Harold Wright, klarinetti, ja Rudolf Serkin, piano).

    11:57 Saint-Saëns: Septetto Es-duuri (Orchestre de Paris).

    12:15 Beethoven: Pianosonaatti n:o 26 Es-duuri. (Jäähyväissonaatti). (Murray Perahia).

    12:31 Tshaikovski: Francesca da Rimini (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

  • Schumann: Lapsikuvia, sarja pianolle. (Antonin Kubalek).

    09:22 Saint-Saëns: Sarja sellolle ja orkesterille. (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.).

    09:42 Lemmens: Sarja uruille. (Kari Jussila).

    10:03 Dvorák: Serenadi d-molli (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

    10:28 Suk: Fantasia viululle ja orkesterille g-molli (Josef Spacek ja Tshekkiläinen FO/Jiri Belohlávek).

    10:52 Lalo: Pianotrio n:o 3 a-molli. (Trio Salomon).

    11:22 Widor: Sarja huilulle ja pianolle. (Marina Piccinini ja Anne Epperson).

    11:41 Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

    12:06 Beethoven: Pianosonaatti n:o 12 As-duuri. (Surumarssisonaatti). (Claudio Arrau).

    12:29 Franchomme: Air auvergnat (Anner Bylsma, sello, ja L'Archibudelli & Smithsonian Chamber Players).

    12:41 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

  • Turunen: Sunnuntai (Seppo Ruohonen, tenori, ja Pentti Koskimies, piano).

    Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

    Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

    A. Karjalainen: Paimentunnelma ja Paimenpojan karkelo sarj. Kesäisiä kuvia (Asser Sipilä, oboe, ja Marja Oja, piano).

    Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

    Järnefelt: Sinfoninen fantasia (RSO/Hannu Lintu).

    T. Kuusisto: Sonatiini jousikvartetille (Sibelius-Akatemia-kvartetti).

    Tulindberg: Viulukonsertto B-duuri (Jorma Rahkonen ja RSO/Okko Kamu).

    Sibelius: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Helsingin kaupunginork./Leif Segerstam).

    Mielck: Kolme fantasiakappaletta (Margit Rahkonen, piano).

    Kokkonen: Lux aeterna (Ikuinen valo) (Kalevi Kiviniemi, Turun tuomiokirkon urut).

  • Rameau: Sarja oopperabal. Les Indes galantes (Jalot villit) osista (Neue Düsseldorfer Hofmusik/Mary Utiger, viulu).

    Rimski-Korsakov: Pianotrio c-molli. (David Oistrah, viulu, Svjatoslav Knushevitski, sello, ja Lev Oborin, piano).

    Verhey: Huilukonsertto n:o 2 a-molli (Jacques Zoon ja Alankomaiden radion kamariork./Thierry Fischer).

    Chaminade: Trois morceaux (Kolme kappaletta) (Julia Galic, viulu, ja Johann Blanchard, piano).

    Fauré: Après un rêve (Gil Shaham, viulu, Brinton Smith, sello, ja Akira Eguchi, piano).

    Musorgski (sov. Stokowski): Sinfoninen synteesi Boris Godunov -oopperan teemoista (Clevelandin ork./Oliver Knussen).

    V. Aulin: Jousikvartetto e-molli (Tale-kvartetti).

    Ljapunov: Zheljazova Volja, sinfoninen runo h-molli. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Chausson: Pianotrio g-molli (Beaux Arts Trio).

    Sinding: Pianosonaatti h-molli op.91 (Kjell Baekkelund).

  • I. Hannikainen: Kvartetto pianolle ja jousille fis-molli (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    09:33 O. Merikanto: Nuorisolle, pianosarja (Folke Gräsbeck).

    09:52 Schmelzer: Arie con la mattacina D-duuri (Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    10:02 Krohn: Suite antique (Eero Heinonen, piano).

    10:13 Ikonen: Juhlamarssi (RO/George de Godzinsky).

    10:17 Linko: Hommage à Domenico Scarlatti (Ralf Gothóni, piano).

    10:30 de Godzinsky (sov.): Kuusi suomalaista kansansävelmää (Wolde Jussila, viulu, Erika Babucke, harppu, ja Radion viihdeorkesterin jouset/George de Godzinsky).

    10:49 Raitio: Antigone (RSO/Sakari Oramo).

    11:13 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    11:41 Wegelius: Daniel Hjort -alkusoitto (RSO/Petri Sakari).

    11:55 Anonyymi: Ylistyslauluja Neitsyt Marialle 1200- ja 1300-luvuilta (Radion kamarikuoron naisäänet/Debra Gomez-Tapio ja Titta Lampela, sopraano).

    12:50 Sonninen: Rapsodia (RSO/George de Godzinsky).

    12:59 Maasalo: Ricordanza (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

  • Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

    09:22 Magnard: Pianotrio f-molli (Solenne Païdassi, viulu, Camille Thomas, sello, ja Laurent Wagschal, piano).

    10:00 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

    10:10 MacDowell: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (André Watts ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    10:37 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Music from Aston Magna -kamariyhtye).

    11:42 Fauré: Kolmetoista nokturnoa (Stéphane Lemelin, piano).

  • W. A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 23 D-duuri (Paul Badura-Skoda ja David Oistrah).

    09:22 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

    09:35 Leclair: Sarja oopp. Scylla et Glaucus (Skylla ja Glaukos) (Tempesta di Mare).

    10:06 Fuchs: Kvintetto klarinetille ja jousille Es-duuri op.102 (Thea King ja Britten-kvartetti).

    10:37 Sibelius: Orkesterisarja näyt. Belsassarin pidot (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    10:51 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

    11:08 Mendelssohn: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 3 h-molli (Juho Pohjonen, piano, Erin Keefe, viulu, Paul Neubauer, alttoviulu, ja Narek Hakhnazaryan, sello).

    11:40 Cassadó: Vihreän paholaisen tanssi (Jan-Erik Gustafsson, sello, ja Arto Satukangas, piano).

    11:44 Zandonai: Francescan ja Paolon duetto oopp. Francesca da Rimini (Renata Tebaldi, sopraano, ja Franco Corelli, tenori, sekä Geneven kuoro ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Anton Guadagno).

    12:04 Chopin: Pianosonaatti n:o 3 h-molli (Jevgeni Kisin).

    12:32 Bruch: Jousikvartetto c-molli (Diogenes-kvartetti).

  • Monteverdi: Osia kokoelmasta Selva Morale e Spirituale (Vanhan musiikin yhtye ExTempore).

    10:21 Elgar: Nursery suite (Lastenkamarisarja) (Lontoon FO/Adrian Boult).

    10:43 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    11:24 Beethoven: Pianosonaatti n:o 29 B-duuri (Hammerklavier) (Mieczyslaw Horszowski).

    12:08 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    12:38 Brahms: Sonaatti klarinetille ja pianolle Es-duuri (Taavi Oramo ja Matleena Nyman).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä