Iltaklassinen

El cant des ocells

  • 5 h 10 min
  • ei kuunneltavissa

Kansansävelmä (sov. Casals): El cant dels ocells (David Geringas, sello, ja Christian Ivaldi, piano).

18:04 Ramirez (sov. Segade - Sanchez): Navidad nuestra (Jose Carreras, tenori, Coral salve de Laredo -kuoro ja Sociedad coral de Bilbao -kuoro/Demian Sanchez sekä Arsenio Zambrano, charango, ja Raul Barboza, harmonikka).

18:22 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

18:37 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 13 F-duuri (Käki ja satakieli) (Simon Preston ja The English Concert/ Trevor Pinnock, cembalo).

18:51 Britten: Missa brevis D-duuri (The Sixteen/Harry Christophers, ja Margaret Phillips, urut).

19:01 Skrjabin: 24 preludia pianolle (Igor Zhukov).

19:21 Bartók: Viulukonsertto n:o 2 (Anne-Sophie Mutter ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

20:01 Dvorak: Serenadi kymmenelle puhaltimelle, sellolle ja kontrabassolle d-molli (Kanadalainen kamariyhtye/Raffi Armenian).

20:26 Honegger: Une Cantate de Noël (Joulukantaatti) (Camille Maurane, baritoni, Ranskan radion nuorisokuoro ja Ranskan radion kuoro/Jean Martinon, sekä Henriette Puig-Roget, urut).

20:51 Schumann: Märchenbilder (Satukuvia) alttoviululle ja pianolle (Paul Neubauer ja Juho Pohjonen).

21:08 Palmgren: Pianokonsertto n:o 5 A-duuri (Eero Heinonen ja RSO/Pertti Pekkanen).

21:34 Mendelssohn: Urkusonaatit nro 1 f-molli, 2 c-molli, 3 A-duuri, 4 B-duuri, 5 D-duuri ja 6 d-molli (Stephen Tharp).

22:47 Reinecke: Harppukonsertto e-molli. (Nicanor Zabaleta ja Berliinin filharmonikot/Ernst Märzendorfer).

Lähetykset

  • ti 17.12.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

    20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

    20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

  • Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

    19:04 Marais: La Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris (Alice Harnoncourt, viulu, Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi,cembalo).

    19:13 J. Haydn: Sonaatti F-duuri (Divertimento) (Hubert Hoffmann, luuttu, ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    19:33 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    20:05 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 1 (Alison Stephens ja Steven Devine, piano).

    20:28 Barber: Jousikvartetto (Ehnes-kvartetti).

    20:47 Beethoven: Pianosonaatti n:o 4 Es-duuri (Friedrich Gulda).

    21:12 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (In modo di scena cantante) (Elisabeth Wallfish ja The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

    21:32 Heinichen: Herr, nun lässest du deinen Diener (Herra, nyt sinä lasket palvelijasi rauhaan menemään) (Veronika Winter, sopraano, Alex Potter, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä L'Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

    22:00 Pierné: Kvintetto pianolle ja jousille e-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

    22:41 Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

  • Ponce: Sonaatti kitaralle n:o 3 d-molli (Ismo Eskelinen).

    18:16 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

    19:01 Danzi: Concertante huilulle, klarinetille ja orkesterille B-duuri (Aurèle Nicolet ja Eduard Brunner sekä Württembergin kamariork./Jörg Faerber).

    19:22 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    19:39 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

    19:50 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen) (RSO/Sakari Oramo).

    20:37 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

    20:57 Rheinberger: Kolme hengellistä laulua op.69 (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

    21:11 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    21:38 Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Aleksei Ljubimov ja Olga Pashtshenko, fortepiano, sekä Suomalainen barokkiork. ja Meta4-kvartetti).

    22:14 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Fernando Germani, urut).

    22:29 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    22:56 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

  • Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    18:27 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    18:43 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    19:22 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    19:37 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    19:48 Madetoja: Sinfoninen sarja (Oulu Sinfonia/Arvo Volmer).

    20:22 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Marko Ylönen).

    20:45 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Bostonin SO/Bernard Haitink).

    21:24 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

    21:46 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    22:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    22:30 Hummel: Muunnelmia oboelle ja orkesterille (Jorma Valjakka ja RSO/Petri Sakari).

    22:45 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

  • Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    18:18 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle es-molli (Martin Ostertag, sello, ja Oliver Triendl, piano).

    18:38 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

    19:00 Kuhlau: Lulu, ooppera (Risto Saarman, tenori, Anne Frellesvik, sopraano, Tina Kiberg, sopraano, Ulrik Cold, basso, ja Erik Harbo, baritoni, sekä Tanskan radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    22:03 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri (Lowell Greer, Stephanie Chase ja Steven Lubin).

    22:33 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

  • Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    18:24 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Olli Mustonen ja RSO/Hannu Lintu).

    18:48 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli. (Aurora-kvartetti).

    19:14 Rossini: Sonaatti jousille n:o 1 G-duuri (Boris Garlitski, viulu, Amjak Durgarjan, viulu, Mihail Milman, sello ja Grigori Kovalevski, kontrabasso).

    19:30 Magnard: Sinfonia n:o 4 cis-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    20:07 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja a-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    20:24 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    20:50 Widor: Sinfonia uruille n:o 9 c-molli (Goottilainen) (Marie-Claire Alain).

    21:17 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

    21:32 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

    21:58 Elgar: The Music makers, oodi. (Jane Irwin, mezzosopraano, ja Alankomaiden radion kuoro ja FO/Jaap van Zweden).

    22:38 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri op.17 (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    22:54 Infante: Andalusialaisia luonnoksia 1 (Eugenia Gabrieluk, piano).

    23:16 Stanford: Sinfonia n:o 5 D-duuri (L'Allegro ed il penseroso) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

  • Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    18:29 Bruch: Konsertto klarinetille, alttoviululle ja orkesterille e-molli (Paul Meyer ja Gerard Caussé, sekä Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

    18:49 Ravel: Madagaskarilaisia lauluja. (Nicolas Rivenq, baritoni, Emmanuel Pahud, huilu, Dominique de Williencourt,sello, ja Yves Henry, piano).

    19:02 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

    19:22 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma mukaan. (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

    19:45 Reger: Romanttinen sarja orkesterille (Dresdenin valtionork./Christian Thielemann).

    20:14 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    20:35 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

    21:00 Brahms: Pianotrio n:o 3 c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

    21:22 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    21:52 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    22:15 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Clara Haskil, piano).

    22:36 Farrenc: Sinfonia n:o 3 g-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

  • J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

    Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

    Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

    Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    Tshaikovski: Sinfonia n:o 1 g-molli (Talviunelmia) (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    Diabelli: Kitarasonaatti A-duuri (Ilkka Virta).

    Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 7 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

    R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo. (Dresdenin valtionork./Karl Böhm).

    Wirén: Pianotrio n:o 1. (Trio Anima Mundi).

    Rangström: Sinfonia n:o 3 Des-duuri (Laulu tähtien loisteessa) (Helsingborgin SO/Janos Fürst).

    Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

    Grieg: Osia näytelmämus. Peer Gynt (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

  • Schubert: Winterreise (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

    Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Emanuel Ax, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

    Rossini: Don Magnificon aaria oopp. Tuhkimo (Juha Uusitalo ja RSO/Hannu Lintu).

    Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Pietarin FO/Juri Temirkanov).

    Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Jean-Yves Thibaudet ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    Glinka (sov. Hrímalý): Pateettinen trio d-molli (Borodin-trio).

    Balakirev: Sarja orkesterille d-molli neljästä Chopinin pianokappaleesta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Emil Gilels).

    Arenski: Sarja orkesterille g-molli. (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    Balbastre: Tous les bourgeois de Chartres. (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Richard Stone).

    18:28 Tshaikovski: Pianotrio a-molli "Suuren taiteilijan muistolle". (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

    19:10 Madetoja: Kullervo, sinfoninen runoelma (RSO/Sakari Oramo).

    19:23 Melartin: Aikoja entisiä (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

    19:27 Telemann: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Battalia).

    19:40 Górecki: Totus tuus (Robert Shaw Festival Singers/Robert Shaw).

    19:52 J.S. Bach: Englantilaiset sarjat n:o 1 A-duuri, 2 a-molli ja 3 g-molli (Wolfgang Rübsam, piano).

    21:12 Lutoslawski: Sinfonia n:o 3 (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    21:40 Fuchs: Serenadi jousille n:o 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

    21:57 Holst: Egdon Heath (Lontoon FO/Georg Solti).

    22:10 Granados: Goyescas (Alicia de Larrocha, piano).

  • Sor: Sonaatti kitaralle C-duuri (Lawrence Johnson).

    18:28 Vaughan Williams: Six studies in English Folksong (Philip Dukes, alttoviulu, ja Anna Tilbrook, piano).

    18:38 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    19:00 Sibelius: Tuonelan joutsen (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    19:10 Ives: Pianosonaatti n:o 1 (René Eckhardt).

    19:45 Barber: Mutations from Bach koraalista Christe, du Lamm Gottes (Gabrieli-vaskiyhtye/Christopher Larkin).

    19:51 Händel: Konsertto harpulle, orkesterille ja continuolle B-duuri (Hyunsun Na ja Joy of Strings -jousiork.).

    20:06 Friderici: Cantate Domino (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

    20:09 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

    20:38 Turina: Fandanguillo (Pepe Romero, kitara).

    20:43 Messager: Osia bal. Kaksi kyyhkystä. (Covent Garden -oopperan ork./Charles Mackerras).

    21:07 Hummel: Septetto C-duuri (Sotilasseptetto) (Capricorn).

    21:39 Caplet: Epiphanie (Loppiainen), fresko sellolle ja orkesterille (Jean Decroos ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Jean Fournet).

    22:01 Englantilaisia luuttulauluja, säv. Morley, Campion, Ferrabosco, Rosseter, Dowland, Holborne, Cavendish ja Lanier. (Julianne Baird, sopraano, ja Ronn McFarlane, luuttu).

  • Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    18:36 Diabelli: Serenata concertante (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    19:00 Donizetti: Lemmenjuoma, ooppera. (Kathleen Battle, sopraano, Luciano Pavarotti, tenori, Leo Nucci, baritoni, Enzo Dara, basso, ja Dawn Upshaw, sopraano, sekä Metropolitan oopperan kuoro ja ork./James Levine).

    21:00 Brahms: Pianotrio n:o 1 H-duuri (Eroica Trio).

    21:33 Ives: Holidays-sinfonia. (Chicagon SO ja kuoro/Michael Tilson Thomas).

    22:15 Corbetta: Chaconne D-duuri (Nigel North, kitara).

    22:18 Sibelius: Karelia-sarja (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:34 Lully: La Grotte de Versailles (Julie Hassler, sopraano, Raphaële Kennedy, sopraano, Jean-Louis Georgel, baritoni, Renaud Tripathi, tenori, Philippe Roche, basso, sekä La Simphonie du Marais/Hugo Reyne).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä