Yöklassinen

Alster-alkusoitto

  • 6 h 50 min
  • 1 kk 0 pv

Paganini: Kvartetto kitaralle ja jousille n:o 15 a-molli (Salvatore Accardo, alttoviulu, Sylvie Gazeau, viulu, Rocco Filippini, sello, ja Carlos Bonell, kitara).

23:35 Schumann: Ritornelle in canonischen Weisen (Die Singphoniker).

23:47 Dvorák: Tertsetto C-duuri (Arnold Steinhardt ja John Dalley, viulu, sekä Michael Tree, alttoviulu).

00:07 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille n:o 2 D-duuri (Kim Kashkashian, alttoviulu, ja Keith Jarrett, cembalo).

00:21 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (Juha Uusitalo, bassobaritoni, ja RSO/Hannu Lintu).

00:40 Debussy: Pyhän Sebastianuksen marttyyrikuolema, sinfonisia katkelmia (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

01:04 Handoshkin: Sonaatti sooloviululle n:o 3 D-duuri (Grigori Feigin).

01:21 Tshaikovski: Katkelmia oopp. Patarouva (Sergei Larin, tenori, Jelena Prokina, sopraano, Vasili Gerello, baritoni, Dmitri Hvorostovski, baritoni, Jelena Obraztsova, mezzosopraano ja Marina Domashenko, mezzosopraano, ja Venäjän Henkisen renessanssin kuoro sekä Philharmonia of Russia -ork./Constantine Orbelian).

02:40 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

02:53 J. Haydn: Jousikvartetto d-molli (The Angeles String Quartet).

03:04 Bortnjanski: Seitsemän konserttoa kuorolle (N:ot 11, 33, 19, 1, 21, 7 ja 18) Neuvostoliiton kulttuuriministeriön kamarikuoro/Valeri Poljanski).

04:08 Beethoven: Pianosonaatti n:o 7 D-duuri (Edwin Fischer).

04:30 J.S. Bach: Kantaatti n:o 198 (suruoodi) (Judith Nelson, sopraano, Judith Malafronte, altto, Jeffrey Thomas, tenori, ja William Sharp, basso, sekä American Bach Soloists -kuoro ja -ork./Jeffrey Thomas).

05:04 Mielck: Suomalainen sarja (RSO/Ari Rasilainen).

05:22 Telemann: Orkesterisarja F-duuri (Alster-alkusoitto). (New London Consort/Philip Pickett).

05:57 Dowland: Fortune My Foe (Paul O'Dette, luuttu).

Lähetykset

  • ma 16.12.2019 23.10 • Yle Klassinen
  • ma 16.12.2019 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Schütz: Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (Emmanuel Music/Craig Smith).

    23:21 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 3 G-duuri (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    23:46 Beethoven: Egmont, näytelmämusiikkia (Elisabeth Breuer, sopraano, Robert Hunger-Bühler, lausunta, ja Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

    00:38 Albéniz (sov. Llobet Soles): Kastilia (John Williams ja Julian Bream, kitara).

    00:44 W.A. Mozart: L'Oca del Cairo (Kairon hanhi), keskeneräinen ooppera (Peter Schreier, tenori, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Edith Wiens, sopraano, Douglas Johnson, tenori, ja Pamela Coburn, sopraano, sekä Berliinin radiokuoro ja Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Schreier).

    01:29 Ives: Pianosonaatti n:o 2 (Concord) (René Eckhardt ja Eleonore Pameijer, huilu).

    02:10 Järnefelt: Sinfoninen fantasia (RSO/Hannu Lintu).

    02:36 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

    02:59 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle c-molli (Vladimir Kurlin, oboe, Sergei Stadler, viulu ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

    03:15 Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen, baletti (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

    05:56 Cornysh: Ave Maria, Mater Dei (Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Elgar: Romanssi fagotille ja orkesterille (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

    23:16 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Leon Fleisher, piano, ja Emerson-kvartetti).

    00:01 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Hilary Hahn).

    00:35 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja a-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    00:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (Chiaroscuro-kvartetti).

    01:22 Chabrier: Kolme romanttista valssia kahdelle pianolle (Robert ja Gaby Casadesus).

    01:35 Crusell: Lähde (Marja Eskola, sopraano, ja Ulf Söderblom, piano).

    01:40 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jan Vogler ja New Yorkin FO/David Robertson).

    02:19 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    02:34 Henry Purcellin, John Blow'n ja Matthew Locken urkumusiikkia (John Butt, urut)

    03:40 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:00 Copland: Appalachian spring (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    04:24 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Antal Dorati).

    04:54 Debussy: Preludit 2 (Vladimir Viardo, piano).

    05:28 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

    05:51 Severac: Romanttinen valssi (Lily Laskine, harppu).

    05:57 Kansansäv. (sov. Leon): Pretty Saro (Andreas Scholl, kontratenori, Edin Karamazov, luuttu, Jon Pickow, dulcimer, Stacey Shames, harppu, ja Orpheus-kamariork.).

  • Batiste: Grand offertoire D-duuri (Christopher Herrick, urut).

    23:20 O. Merikanto: Muistellessa (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:26 Wesström: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    23:46 R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

    00:12 Suppé: Alkusoitto laulunäyt. Runoilija ja talonpoika (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

    00:23 Bruckner: Sinfonia n:o 8 c-molli (RSO/Okko Kamu).

    01:41 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Craig Sheppard, piano).

    02:13 Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

    02:37 Mahler: Das Lied von der Erde (Placido Domingo, tenori, Bo Skovhus, baritoni, sekä Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:39 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    03:54 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Leonard Pennario).

    04:25 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    05:06 Farrenc: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 A-duuri (Gaëtane Prouvost ja Laurent Cabasso).

    05:33 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:56 Narvaez: Diferencias sobre Conde Claros. (David Russell, kitara).

  • F.A. Philidor: Kvartetto n:o 5 C-duuri (Camerata Köln).

    23:21 Roman: Concerto grosso B-duuri (Drottningholmin barokkiyhtye).

    23:31 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille n:o 3 A-duuri (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

    23:46 Dvorák: Jousikvartetto n:o 11 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

    00:21 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Garrick Ohlsson).

    00:50 Wagner: Apostolien rakkaudenateria, raamatullinen kohtaus mieskuorolle ja orkesterille (Westminster-kuoron miesäänet ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:17 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kokoelmasta Ayres for the Violin (The Arcadian Academy).

    02:29 Schumann: Adagio ja allegro As-duuri (Riitta Pesola, sello, ja Ilkka Paananen, piano).

    02:39 Bruckner: Sinfonia n:o 7 E-duuri (Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    03:47 R. Strauss: Burleski d-molli (Byron Janis, piano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

    04:08 Brahms: Die Schöne Magelone (Magelone-lauluja) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Jörg Demus, piano).

    05:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    05:31 Weiss: Partita luutulle d-molli (Franklin Lei).

    05:56 Byrd: An Aged Dame (Drew Minter, kontratenori, ja The Newberry Consort).

  • Launis: Nocturne (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    23:17 Sibelius: Belsassarin pidot, orkesterisarja (BBC:n SO/Sakari Oramo).

    23:34 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

    23:41 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    00:04 Kuula: Pianotrio A-duuri (Paavali Jumppanen, piano, Jaakko Kuusisto, viulu, ja Jan-Erik Gustafsson, sello).

    00:55 Pylkkänen: Sarja orkesterille kuunn. Punainen neilikka (RSO/George de Godzinsky).

    01:07 Englund: Kanteletar-sarja (Campanella/Aino Loppela).

    01:20 Sallinen: Rauta-aika (RSO, Suomen Laulu sekä Radion lapsikuoro/Jukka-Pekka Saraste, ja Maija Hapuoja, laulu).

    01:49 I. Hannikainen: Variations fantasques (Eero Heinonen, piano).

    02:19 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

    02:41 T. Kuusisto: Laatokka, sinfoninen balladi (RSO/Jaakko Kuusisto).

    02:55 A. Merikanto: Fantasia (RSO/Paavo Berglund).

    03:11 Klami: Sinfonia n:o 2 (RSO/Neeme Järvi).

    03:47 Ann-Elise Hannikainen: Pensamientos 1974 (Ann-Elise Hannikainen, piano).

    03:56 Kokkonen: Sinfonia n:o 4 (RSO/Paavo Berglund).

    04:16 Byström: Sonaatti klaveerille ja viululle n:o 1 B-duuri (Tuija Hakkila ja Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch).

    04:37 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    05:09 Madetoja: Kullervo (RSO/Leif Segerstam).

    05:23 Ranta: Sinfonia piccola D-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    05:40 Kaski: Vienankarjalainen rapsodia (RSO/Pertti Pekkanen).

    05:49 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle. (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    05:57 O. Merikanto: Venhelaulu (Kimmo Hakasalo, piano).

  • Fauré: Requiem (Barbara Bonney, sopraano, ja Håkan Hagegård, baritoni, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    23:48 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Craig Sheppard, piano).

    00:06 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    01:16 Hérold: Alkusoitto oopp. Zampa (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    01:25 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Tokio-kvartetti).

    02:42 Mascagni: Zanetto, 1-näytöksinen ooppera (Giuseppina Arista, mezzosopraano, ja Pia Malgarini, sopraano, sekä Italian radion kuoro ja Italian radion SO/Tito Petralia).

    03:24 J. Haydn: Sinfonia n:o 100 G-duuri (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    03:47 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    03:58 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    04:08 Grieg: Sellosonaatti a-molli (Aleksandr Rudin, sello, ja Vladimir Skanavi, piano).

    04:37 W.A. Mozart: Die Schuldigkeit des ersten Gebots (Ensimmäisen käskyn velvoitus), hengellinen laulunäytelmä (Arleen Auger, sopraano, Krisztina Laki, Sylvia Geszty, sopraano, Werner Hollweg, tenori, ja Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, sekä Berliner Domkapelle/Roland Bader).

    06:08 Tausig: Kaksi transkriptiota Wagnerin oopperasta Valkyyria (Dennis Henning, piano).

    06:20 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello).

    06:56 Anonyymi: In feuers hitz (Piffaro).

  • Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    00:11 Reinecke: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Linos-yhtye).

    00:40 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    01:26 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    02:06 von Schillings: Jousikvartetto e-molli (Thomas Christian, viulu, Magdalena Kupf, viulu, Ferdinand Erblich, alttoviulu, ja Michael Hell, sello).

    02:46 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    03:01 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    03:54 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    04:16 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:33 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    05:31 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    05:56 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

  • Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

    23:52 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    00:11 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

    01:16 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Pinchas Zukerman ja St.Paulin kamariork./Zukerman).

    01:43 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    02:24 Conti: Languet anima mea officium (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    02:38 Griffes: Kolme intiaaniteemoihin pohjautuvaa luonnosta jousikvartetille (Ensemble Perspectives).

    02:52 Respighi: Maahisten tanssi (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    03:08 Galuppi: Sonaatti n:o 5 C-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli, piano).

    03:23 Liszt: Kuusi unkarilaista rapsodiaa orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:27 Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Surumarssisonaatti) (Guiomar Novaes).

    04:49 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Tinalley-kvartetti).

    05:22 Bruckner: Ave Maria; Tota pulchra es Maria; Christus factus est; Os justi meditabitur sapientiam; Afferentur regi; Pange lingua; Ecce sacerdos; Locus iste; Vexilla regis; Invendi David; Libera me Domine; Virga Jesse (Dresdenin Kreuz-kuoro/Martin Flämig).

    06:23 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

    06:46 M-A. Charpentier: Salve Regina (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    06:56 J. Strauss: Feuerfest (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

    23:18 Molter: Sonata grossa g-molli (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:33 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    23:53 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

    00:07 Moszkowski: Fantasia-impromptu (Margarita Glebov, piano).

    00:14 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    00:37 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    01:10 J. Haydn: Missa in tempore belli (Patarumpumessu) C-duuri. (Patricia Wells, sopraano, Gwendolyn Killebrew, mezzosopraano, Michael Devlin, tenori, Alan Titus, baritoni, sekä Norman Scribner -kuoro ja nimeämätön ork./Leonard Bernstein).

    01:54 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    02:04 Tanejev: Sinfonia n:o 4 c-molli (Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    02:45 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:05 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

    04:09 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    04:38 Beethoven: Serenadi jousitriolle D-duuri op.8 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

    05:08 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Columbia-SO/Bruno Walter).

    05:51 Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

    05:57 Piccinini: Gagliarda n:o 1 (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    23:34 Galuppi: Adamo (Aatami), oratorio (Mara Zampieri, sopraano, Ernesto Palacio, tenori, Susanna Rigacci, sopraano, ja Marilyn Schmiege, mezzosopraano, sekä Veneton solistit/Claudio Scimone).

    01:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri ja 24 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon SO/Josef Krips).

    02:17 Kuula: Notturno (Wolde Jussila, viulu, ja Mikko von Deringer, piano).

    02:24 Spohr: Oktetto jousille d-molli (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    02:47 Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

    03:08 O. Merikanto: Haudoilta (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    03:19 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (3. versio) (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    04:23 J.S. Bach: Urkuteoksia (Hannes Kästner, Leipzigin Tuomas-kirkon urut).

    05:13 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (Cho-Liang Lin ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    05:40 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    05:57 Tshaikovski (sov. Shkolnik): Napolilainen tanssi (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:28 Peterson-Berger: Gullebarns vaggsånger (Pienokaisen kehtolauluja) (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    23:48 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    00:13 Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

    00:23 Roussel: Le Festin de l'araignée (Hämähäkin juhla-ateria) (Ranskan kansallisork./Georges Prêtre).

    00:42 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, ja Philadelphian kamariork.).

    00:58 J. Haydn: Sinfonia n:o 103 Es-duuri (Rummunpäristys) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    01:28 Shostakovitsh: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Yefim Bronfman ja Juilliard-kvartetti).

    01:59 Roman: Sarjat cembalolle n:o 1-6 (Joseph Payne).

    03:16 Brahms: Ein Deutsches Requiem (Janet Williams, sopraano, ja Thomas Hampson, baritoni, sekä Chicagon SO ja -kuoro/Daniel Barenboim).

    04:33 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

    04:47 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    05:11 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    05:37 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

    05:42 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    06:43 Cornysh: Magnificat (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:57 Lawes: Sweet stay a while (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä