Aamuklassinen

O magnum mysterium

  • 3 h 0 min
  • ei kuunneltavissa

Klemetti (sov. Linnala): Ave maris stella (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

Rodrigo: Fantasia para un gentilhombre (Fantasia aatelismiehelle). (Göran Söllscher, kitara, ja Orpheus-kamariork.).

Schmelzer: Venite ocius! Transeamus usque in Betlehem (Emma Kirkby ja Susanne Rydén, sopraano, sekä Bell'Arte Salzburg/Annegret Siedel).

Molter: Pastoraalikonsertto G-duuri (The English Concert/Trevor Pinnock).

W.A. Mozart: Rondo D-duuri (Arto Satukangas, piano).

Schütz: Weihnachtshistorie (Martin Hummel, tenori, Maria Cristina Kiehr, sopraano, Susanne Rydén, sopraano, Andreas Scholl, kontratenori, Gerd Türk, tenori, Andreas Lebeda, baritoni, ja Ulrich Messthaler, basso, ym. sekä Concerto Vocale/René Jacobs).

de Fossa (sov.): Grand duo n:o 3 F-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

Kalliwoda: Concertino oboelle ja orkesterille F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

Palestrina: O magnum mysterium (Lumen Valo).

Beethoven: Oktetto Es-duuri puhaltimille (Mozzafiato).

Pergolesi: Salve regina a-molli (Gillian Fisher, sopraano, ja The King's Consort/Robert King).

Daquin: Muunnelmia joululaulusta Jeesus syntyi jouluna (Michala Petri, nokkahuilu, ja Hanne Petri, cembalo).

Manfredini: Joulukonsertto (I Musici).

Lähetykset

  • ti 17.12.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Manfredini: Konsertto cembalolle ja jousille B-duuri (Musica Petropolitana).

    06:17 Telemann: Huilukvartetto n:o 5 A-duuri (Arion-yhtye).

    06:38 Dyfay: Missa L'homme armé (Cut Circle/Jesse Rodin).

    07:15 W.F. Bach: Sinfonia F-duuri (Riitasointusinfonia) (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork/.Hartmut Haenchen).

    07:29 W.A. Mozart: Pianotrio n:o 5 E-duuri (Arion Trio).

    07:48 Graun: Konsertto D-duuri viola da gamballe, jousille ja continuolle (Siegfried Pank ja Akademie für Alte Musik Berlin).

    08:06 Zelenka: Sonaatti n:o 5 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle F-duuri (Ensemble Berlin Prag).

    08:22 Wesström: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    08:42 Vogel: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

  • Ockeghem: Requiem (The Clerks' Group/Edward Wickham).

    06:30 Carulli: Kitarakonsertto e-molli (Pepe Romero ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/ Iona Brown).

    06:47 Tallis: Gaude gloriosa Dei mater (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:04 Pierné: Variations libres et finale (Vapaita muunnelmia ja finaali) (Mirage-kvintetti).

    07:15 Lawes: The Selfe banished (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

    07:18 Pleyel: Sinfonia A-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    07:37 Falckenhagen: Sonaatti luutulle c-molli (Joachim Held).

    07:53 Rossini: Alkusoitto oopp. Silkkitikkaat (Atlantan SO/Yoel Levi).

    07:59 Reger: Sonaatti klarinetille ja pianolle n:o 2 fis-molli (Michael Collins ja Michael McHale).

    08:20 Lasso: Gaudent in coelis (Pyhien sielut riemuitsevat taivaassa). (Vocaal Ensemble Currende ja Concerto Palatino/Erik van Nevel).

    08:23 Franck: Pianokvintetto f-molli (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

  • Händel: Sonaatti g-molli (Michala Petri, nokkahuilu, ja Keith Jarrett, cembalo).

    06:08 Vanhal: Missa solemnis messu C-duuri (Mary Enid Haines, sopraano, Nina Scott Stoddart, altto, Colin Ainsworth, tenori, ja Steven Pitkanen, baritoni sekä Uuden-Seelannin Tower Voices -kuoro ja kamariyhtye Aradia Ensemble/Uwe Grodd).

    06:43 Biber: Sonaatti C-duuri (New Yorkin trumpettiyhtye/Gerard Schwarz, trumpetti, sekä Gordon Gottlieb, patarummut).

    06:49 Rameau: Sarja oopp. Zoroastre (18. vuosisadan orkesteri/Frans Brüggen).

    07:24 Skrjabin: Fantasia h-molli (John Nauman, piano).

    07:35 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 1 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Ulf Söderblom).

    07:59 Pergolesi: Sinfonia sellolle ja continuolle F-duuri (Peter Howard, sello, sekä Christopher Hogwood, cembalo, ja Joshua Koestenbaum, sello).

    08:06 Dvorák: Slaavilainen tanssi n:o 13 b-molli (Webster-trio).

    08:09 Palmgren: Laulujen kirja (Topi Lehtipuu, tenori, ja Ilmo Ranta, piano).

    08:20 Vivaldi: Konsertto g-molli. (Sergei Stadler, viulu, Vladimir Kurlin, oboe ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

    08:31 Marenzio: Solo e pensoso (The Deller Consort).

    08:37 Gade: Jousikvartetto F-duuri (Willkommen und Abschied) (Kontra-kvartetti).

  • Byrd: Messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:18 Fauré: Pavane (Minnesotan orkesteri/Eiji Oue).

    07:24 Mendelssohn: Vakavia muunnelmia d-molli (Alicia de Larrocha, piano).

    07:37 Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

    07:50 Morales: Eripe me, Domine (Herra, varjele minua pahoilta ihmisiltä) (Ensemble Plus Ultra/Michael Noone).

    08:01 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Janos Starker).

    08:24 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

    08:50 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 7 B-duuri (Simon Preston ja The English Concert/Trevor Pinnock, cembalo).

    09:10 Lasso: Ad te levavi oculos meos (Minä nostan silmäni sinun puoleesi, joka taivaissa asut) (The King's Singers).

    09:18 Cherubini: Jousikvartetto n:o 2 C-duuri (Quartetto David).

    09:47 Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

  • Busoni: Elegioita pianolle (Marc-André Hamelin).

    06:35 Padilla: Missa mexicana (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja RKK/Andrew Lawrence-King).

    07:46 Pfitzner: Jousikvartetto n:o 3 c-molli (Franz Schubert -kvartetti).

    08:13 Scheidt: Wies Gott gefällt (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    08:31 A.F. Lindblad: Kvintetto jousille A-duuri (Upsalan kamarisolistit).

  • Muffat: Sonaatti nro 5 G-duuri (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

    06:22 Palestrina: Missa Papae Marcelli (Paavi Marcelluksen messu) (New York Polyphony sekä Tim Keeler, kontratenori, Andrew Fuchs, tenori, ja Jonathan Woody, bassobaritoni).

    06:58 Beethoven: Pianotrio B-duuri (Arkkiherttua) (Daniel Barenboim, piano, Pinchas Zukerman, viulu, ja Jacqueline Du Pré, sello).

    07:39 Heberle: Nokkahuilukonsertto G-duuri (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

    07:54 W.A. Mozart: Konserttiaariat Mia speranza adorata! Popoli di Tessaglia! Schon lacht der holde Frühling ja Ah, lo previdi (Edda Moser, sopraano, ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    08:38 Cras: Kvintetto harpulle, huilulle, viululle, alttoviululle ja sellolle (Juliette Hurel, Marie-Pierre Langlamet, Philippe Graffin, Miguel da Silva, ja Henri Demarquette).

  • J.S. Bach: Kantaatti n:o 212 (Mer hahn en neue Oberkeet) (Talonpoikaiskantaatti). (Lisa Otto, sopraano, ja Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Berliinin St, Hedwig -katedraalin kuoro ja Berliinin filharmonikot/Karl Forster).

    6:31 Telemann: Orkesterisarja C-duuri "Hampurin vuoksi ja luode" (New London Consort/Philip Pickett).

    7:00 de Manchicourt: Non conturbetur cor vestrum (Älköön sydämenne olko murheellinen), messu. (The Choir of The Church of the Advent/Edith Ho).

    7:29 Leclair: Sarja oopp. Scylla et Glaucus (Skylla ja Glaukos) (Tempesta di Mare).

    8:01 Grigny: Veni Creator (Olli Porthan, urut).

    8:16 de La Rue: Missa Conceptio tua. (Schola Antiqua of Chicago/Michael Alan Anderson).

    8:48 Händel: Concerto grosso F-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

  • Rossi: Salomon lauluja. Juutalaista hengellistä musiikkia 1600-luvun Italiasta (New York Baroque/Eric Milnes, ja Edward Brewer, urut).

    6:47 Corrette: Messu uruille (Joseph Payne).

    7:32 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, viola da gamballe, jousille ja continuolle a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider, nokkahuilu).

    7:48 J.S. Bach: Hengellisiä lauluja Schemellin laulukirjasta (Peter Schreier, tenori, ja Karl Richter, urut).

    8:37 Jiránek: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle B-duuri (Lenka Torgersen ja Helena Zemanová sekä Collegium Marianum/Jana Semerádová.

    8:49 Isabella Leonarda: Volo Jesum (Earthly Angels).

  • Palestrina: Assumpta est Maria (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    6:30 Rameau: Dardanus, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

    7:04 Corelli: Concerto grosso n:o 4 D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    7:14 Händel: Delirio amoroso, kantaatti (Monique Zanetti, sopraano, ja Musica Alta Ripa).

    7:47 Telemann: Orkesterisarja F-duuri (Alster-alkusoitto) (New London Consort/Philip Pickett).

    8:21 J.S. Bach: Kahvikantaatti (Edith Mathis, sopraano, Theo Adam, basso, Peter Schreier, puhe, ja Berliinin kamariork./Schreier).

    8:51 Vivaldi: Huilukonsertto F-duuri (Marion Verbruggen ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

  • di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    06:21 Biber: Serenada: Harmonia romana jousille ja continuolle (Musica aeterna Bratislava).

    06:36 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    06:47 Geminiani: Concerto grosso D-duuri (Tasmanian SO/Geoffrey Lancaster).

    06:55 Rameau: Sarja orkesterille oopp. Naïs (Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

    07:33 Hayes: Kaksi osaa oodista The Passions. (Emma Kirkby, sopraano, ja Cantillation-kuoro sekä Orchestra of the Antipodes/Anthony Walker).

    07:46 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    08:09 Giuliani: Duo concertante e-molli (Joseph Swensen, viulu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

    08:43 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri op.4/10 (Concerto Köln).

  • Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    07:24 Champagne: Chancon ferai, que talenz m'en est pris (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    07:39 Händel: Concerto grosso D-duuri op.6/5 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    07:54 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    08:16 J. Haydn: Divertimento pianolle 4-kätisesti F-duuri (Mestari ja oppilas) (Cullan Bryant ja Dmitri Rahmanov, fortepiano).

    08:34 Rameau: Sarja oopp. Les Fêtes d'Hébé (Heben juhlat) (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

    09:08 W.A. Mozart: Duo B-duuri viululle ja alttoviululle (Ani Kavafian ja Ida Kavafian).

    09:31 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    09:42 Berwald: Duo sellolle ja pianolle B-duuri (Mats Rondin ja Bengt-Åke Lundin).

  • Monteverdi: Lagrime d'amante al sepolcro dell'amata (Rakastavan kyyneleet rakastetun haudalla). (The Deller Consort).

    06:19 Tessarini: Sinfonia n:o 3 d-molli (Musica Petropolitana).

    06:30 Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

    06:43 Tshaikovski: Lasten albumi (Mihail Pletnjov, piano).

    07:14 Chabrier: Espana, rapsodia orkesterille (Detroitin SO/Paul Paray).

    07:21 Bizet: Pieni sarja (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    07:32 Nardini: Adagio cantabile (Leonid Kogan, viulu, ja Andrei Mytnik, piano).

    07:37 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    08:00 Vierne: Eros (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

    08:13 Rahmaninov: Adagio sostenuto -osa pianokonsertosta n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    08:26 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

    08:39 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Svjatoslav Richter, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä