Aamuklassinen

Albrechtsbergerin Alttopasuunakonsertto

  • 2 h 59 min
  • 14 pv

J.S. Bach: Preludi ja fuuga uruille Es-duuri (Pyhä Anna) (Carl Weinrich).

06:15 Albrechtsberger: Alttopasuunakonsertto. (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

06:30 Bencini: Magnificat (Concerto Italiano/Rinaldo Alessandrini).

06:47 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Ashley Solomon, traverso, ja Florilegium).

07:01 Bizet: Arlesitar-sarja orkesterille n:o 2. (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

07:19 Saint-Saëns: Sonaatti fagotille ja pianolle G-duuri (Marc Trenel ja Pascal Godart).

07:31 Beck: Sinfonia n:o 2 F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

07:43 Beethoven: Pianosonaatti n:o 6 F-duuri (Friedrich Gulda).

07:56 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

08:14 Viotti: Sonaatti harpulle B-duuri (Nicanor Zabaleta).

08:27 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

08:49 Holst: Venus, rauhan tuoja, sarj. Planeetat (Atlantan SO/Yoel Levi).

08:58 Chopin (sov. Dokshitser): Etydi Ges-duuri (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Lähetykset

  • pe 8.11.2019 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Rosalyn Tureck, piano).

    Cui: Sonaatti viululle ja pianolle D-duuri (Jelizaveta Gilels ja Emil Gilels).

    Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

    Sibelius: Andante festivo (RSO/Hannu Lintu).

    Rejcha: Pianosonaatti C-duuri (Suuri sonaatti) (Ivan Ilic).

  • Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Tafelmusik Baroque Orchestra/Jeanne Lamon).

    J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri. (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    Kraus: Balettimusiikkia oopp. Azire (Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    Saksi-Weimarin herttua Johann Ernst: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Stanley Ritchie ja Bach-yhtye/Joshua Rifkin).

    Ginastera: Pianosonaatti n:o 2 (Santiago Rodriquez).

    Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

    Anonyymi, Marokko: Cantiga de Santa Maria nro 315 - Borea (The Boston Camerata ja Sharq Ensemble).

    Monteverdi: Mentre vaga Angioletta og'n anima (Kun ihana Angioletta hurmaa laulullaan) (The Deller Consort ja Baroque String Ensemble).

    Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

    Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

    Berlioz: Waverley, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    Hue: Fantasia huilulle ja pianolle (James Galway ja Phillip Moll).

  • Pez: Konsertto F-duuri (Concerto pastorale) (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

    06:18 Desprez: Missa une mousse de Biscaye (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:53 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko). (Angeles-jousikvartetti).

    07:17 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Ariadnen valitus) (Concerto Köln).

    07:35 Couperin: La Piémontoise sarjasta Les Nations (Musical Assembly).

    07:59 Brunetti: Sinfonia n:o 22 g-molli (Concerto Köln).

    08:20 W. F. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    08:40 Punto: Käyrätorvikonsertto n:o 5 F-duuri. (Vitali Bujanovski ja Leningradin kamariork./Lazar Gozman).

  • J.S. Bach: Konsertto D-duuri (Burkhard Glaetzner, oboe d'amore, ja Neues Bachisches Collegium Musicum/Max Pommer).

    06:19 Padilla: Missa mexicana (Tuuli Lindeberg, sopraano, ja RKK/Andrew Lawrence-King).

    07:30 Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 A-duuri (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, sekä Aapo Häkkinen, cembalo).

    07:47 J. Haydn: Käyrätorvikonsertto n:o 2 D-duuri (Hermann Baumann ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

    08:04 Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. The Fairy Queen (Leningradin vanhan ja uuden musiikin kamariork./Eduard Serov).

    08:18 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    08:37 Eichner: Harppukonsertto D-duuri (Marion Hofmann ja Berliinin SO:n kamariork./Hans-Peter Frank).

  • von Koch: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Cecilia Zilliacus ja Bengt-Åke Lundin).

    06:27 Desprez: Deus Miserere mei (Jumala, ole minulle armollinen) (Cappella Amsterdam/Daniel Reuss).

    06:43 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    07:34 Marsh: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    07:53 de Castro: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 1 (La Real Cámara).

    08:01 W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri (Jaakko Luoma ja Tapiola Sinfonietta).

    08:18 Norman: Waldlieder (Metsälauluja) (Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, ja Alfons Kontarsky, piano).

    08:34 Humperdinck: Alkusoitto n:o 2 oopp. Die Heirat wider Willen (Bambergin sinfonikot/Karl Anton Rickenbacher).

    08:48 Foulds: Apoteoosi (Daniel Hope, viulu, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

  • Magnard: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Solenne Païdassi ja Laurent Wagschal).

    07:41 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare)

    17:59 Kajanus: Surumarssi Elias Lönnrotin hautajaisiin (Folke Gräsbeck, piano).

    08:07 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

    08:42 Wolf: Italienisches Liederbuch (Italialainen laulukirja) (Diana Damrau, sopraano, Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

  • Valentini: Sonata a 8 pro tabula (Flöten-Consort Michael Schneider ja Musica Antiqua Köln).

    06:09 di Lasso: Katumuspsalmi n:o 3 (Hilliard-yhtye/Paul Hillier ja Kees Boeke Consort).

    06:34 Fauré: Elegia c-molli (Maurice Gendron, sello, ja Monte Carlon oopperan ork./Roberto Benzi).

    06:42 Ferro: Sonaatti n:o 1 (Ars Antiqua Austria).

    06:47 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli. (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    06:58 R. Schumann: Dichterliebe (Gérard Souzay, baritoni, ja Dalton Baldwin, piano).

    07:28 Zelenka: Sonaatti kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle n:o 3 B-duuri (Burkhard Glaetzner ja Ingo Goritzki, oboe, Knut Sönstevold, fagotti, Siegfried Pank, viola da gamba, Achim Beyer, violone sekä Walter Heinz Bernstein, cembalo).

    07:46 Albéniz - Pine: Asturias (Rachel Barton Pine, viulu).

    07:53 Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

    08:13 Cherubini: Jousikvartetto n:o 2 C-duuri (Quartetto David).

    08:41 Wagner: Wotanin jäähyväiset ja taikatuli oopp. Valkyyria (George London, bassobaritoni, ja Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

  • E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    06:08 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    06:32 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (William Kapell, piano).

    07:00 Brumel: Missa de beata virgine (Neitsyt Marian messu) (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    07:34 Crusell: Concertino B-duuri (Juhani Tapaninen, fagotti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    07:54 Rameau: Dardanus, balettisarja (Euroopan Unionin barokkiork./Roy Goodman).

    08:28 Szymanowski: Mity (Myyttejä), kolme runoelmaa (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    08:48 Schumann: Fünf Lieder (viisi yksinlaulua) Op. 40 (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

  • J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (Alankomaiden radion kamariork./Ton Koopman).

    06:22 Aguado: Adagio ja poloneesi kitaralle (Julian Bream).

    06:34 Schubert: Jousikvintetto C-duuri (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    07:28 Rahmaninov: Neljä preludia pianolle op. 23 (Svjatoslav Richter).

    07:43 Hurlebusch: Konsertto a-molli (Paul van de Linden ja Kristine Linde, oboe, Manfred Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

    07:55 Gragnani: Duo (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    08:14 Dvorák: Sinfonia n:o 6 D-duuri (Baltimoren SO/Marin Alsop).

  • John Dowlandin luuttumusiikkia (Ronn McFarlane).

    7:07 Vivaldi: Viulukonsertto D-duuri (Suurmoguli) (Stanley Ritchie, viulu, ja The Bach Ensemble/Joshua Rifkin).

    7:22 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    7:40 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Simone Dinnerstein, piano).

  • Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    6:22 di Lasso: Missa Tous les regretz (Huelgas-yhtye/Paul van Nevel).

    6:45 Keiser: Sarja jousille ja continuolle keskeneräisestä oopperasta Hercules und Hebe (Yeree Suh, sopraano, ja Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

    7:08 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Janos Starker).

    7:31 Rameau: In convertendo (Kun Herra käänsi Siionin kohtalon) (Sophie Daneman, sopraano, Noémi Rime, sopraano, Paul Agnew, tenori, ja Nicolas Rivenq, baritoni, sekä Les Arts Florissants/William Christie).

    7:56 Telemann: Sarja viola da gamballe, jousille ja continuolle D-duuri (Akademie für Alte Musik Berlin/Siegfried Pank).

    8:20 Rebel: Les Élémens (Elementit) (Tempesta di Mare).

    8:45 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Janos Starker).

    6:30 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips)

    6:59 Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    7:16 Telemann: Konsertto huilulle, oboe d'amorelle, viola d'amorelle, jousille ja continuolle E-duuri (Ashley Solomon, traverso, Alexandra Bellamy, oboe d'amore, ja Bojan Cicic, viola d'amore, sekä Florilegium).

    7:34 Schütz: Musikalische Exequien (RKK sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello ja Markus Malmgren, urut, joht. Otto Kargl).

    8:06 Händel: Concerto grosso A-duuri op.6/11 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    8:24 Literes: Toinen naytös zarzuelasta Accis y Galatea (Lola Casariego, mezzosopraano, Marta Almajano, sopraano ym. sekä Al Ayre Español/Eduardo Lopez Banzo, cembalo).

    8:55 Anonyymi: Johney cock thy beaver (David Douglass, viulu, Paul O'Dette, teorbi, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä