Aamupäivän klassinen

Villa-Lobosin Kitarakonsertto

  • 3 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 3 D-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

Ranta: Kainuun kuvia (RSO/John Storgårds).

C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli. (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

Hummel: Trumpettikonsertto E-duuri (Jouko Harjanne ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

Anerio: Voi ch'ai notturni rai. (Theatre of Voices/Paul Hillier, sekä Fredrik Bock, teorbi, ja Bine Bryndorf, urut).

Sibelius: Pianotrio D-duuri (Korppoo-trio) (Sibelius-pianotrio).

Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen. (Allan Schiller ja John Humphreys).

Scheibe: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle D-duuri (Irene Spranger, traverso, ja Concerto Copenhagen/Andrew Manze).

Pärt: Magnificat (RKK/Timo Nuoranne).

Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

Leclair: Alkusoitto D-duuri kahdelle viululle ja continuolle (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

R. Strauss: Symphonia domestica. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Lorin Maazel).

Barth: Ciacona sooloviululle h-molli. (Jennifer Koh).

Lähetykset

  • to 12.12.2019 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • W.A. Mozart: Fantasia pianolle c-molli. (Wilhelm Kempff).

    09:13 Nielsen: Klarinettikonsertto (Anthony McGill ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    09:38 Brahms: Trio alttoviululle, sellolle ja pianolle a-molli (Juri Bashmet, Valentin Berlinski ja Mihail Muntjan).

    10:03 Ries: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    10:26 Pierné: Poème symphonique d-molli (Jean-Efflam Bavouzet, piano, ja BBC:n FO/Juanjo Mena).

    10:39 Danzi: Septetto Es-duuri (Consortium Classicum/Dieter Klöcker).

    10:59 Vierne: Sonaatti sellolle ja pianolle (Alain Meunier ja Jean Hubeau).

    11:24 Respighi: Botticellin triptyykki (Orpheus-kamariork.).

    11:44 J. Haydn: Jousikvartetto C-duuri (Lintukvartetto). (The Angeles String Quartet).

    12:04 Saint-Saëns: Septetto Es-duuri (Orchestre de Paris).

    12:23 Fauré: Cinq melodies de Venise (Viisi laulua Venetsiasta) (Joyce DiDonato, mezzosopraano, ja Julius Drake, piano).

    12:37 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

  • Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (Aurora-jousikvartetti).

    09:29 Rahmaninov: Preludeja op.32 (Earl Wild, piano).

    09:50 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    10:17 Beethoven: An die ferne Geliebte (Kaukaiselle rakastetulle) (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:33 Brahms: Pianotrio n:o 2 C-duuri (Eroica Trio).

    11:01 Weber: Sonaatti n:o 1 F-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

    11:10 Tshaikovski: Myrsky (St.Luken ork./Pablo Heras-Casado).

    11:35 Netzel: Sonaatti sellolle ja pianolle e-molli (Ola Karlsson, sello, ja Lucia Negro, piano).

    11:52 Verdi (sov. Muzio): Sarja Luisa Miller -oopperan kohtauksista (Hagen-kvartetti).

    12:21 Grieg: Pianosonaatti e-molli (Ilkka Paananen).

    12:42 Ravel: Sheherazade, sarja (kolme laulua) mezzosopraanolle ja orkesterille (Jennifer Larmore, mezzosopraano, ja Grant Park ork./Carlos Kalmar).

  • Röntgen: Gleichwie die grünen Blätter auf einem schönen Baum, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

    09:04 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

    09:28 Paderewski: Muunnelmia ja fuuga pianolle es-molli (Jonathan Plowright, piano).

    09:58 Maier: Kvartetto pianolle ja jousille e-molli (Ann-Sofi Klingberg, piano, Gregory Maytan, viulu, Bernt Lysell, alttoviulu, ja Sara Wijk, sello).

    10:26 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    10:49 Delius: Over the hills and far away, alkusoittofantasia (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    11:02 Bronsart: Fantasia pianolle gis-molli (Margit Rahkonen).

    11:13 Beethoven (sov. Tarrega): Marcia funebre pianosonaatista As-duuri op. 26 (Timo
    Korhonen, kitara).

    11:20 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    11:50 Rameau: Alkusoitto oopp. Dardanus (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

    11:55 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

    12:13 Brahms: Neljä vakavaa laulua (George London, bassobaritoni, ja Leo Taubman, piano).

    12:32 Englund: Sinfonia n:o 4 (RSO/Leif Segerstam).

  • Franck: Cantabile H-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

    09:08 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri.
    (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium).

    09:23 Gounod: Saphon resitatiivi ja aaria oopp. Sapho. (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri, joht. Lawrence Foster).

    09:31 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 4 Fis-duuri. (Earl Wild).

    09:40 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    10:10 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

    10:24 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

    10:27 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

    10:55 Sibelius: Kullervo (Marianne Rörholm, mezzosopraano, Jorma Hynninen, baritoni, sekä YL ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    12:06 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

    12:26 J. Haydn: Yhdeksän vokaalikvartettoa. (New York Vocal Arts Ensemble ja Raymond Beegle, piano).

    12:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

  • J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3 (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    09:28 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    09:33 Dukas: Pianosonaatti es-molli (Suuri sonaatti) (Jean-Francois Heisser, piano).

    10:18 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    10:21 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    10:51 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

    10:58 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    11:17 W.A. Mozart: Misera, dove son (Anna Moffo, sopraano, ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

    11:25 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

    11:51 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    12:12 A. Merikanto: Uni (Liisa Pohjola, piano).

    12:16 Rautavaara: Sinfonia n:o 1 (Belgian kansallisork./Mikko Franck).

    12:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Benno Moiseiwitsch).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 4 G-duuri (The Angeles String Quartet).

    10:20 Händel: Vesimusiikkia, sarjat F-duuri, G-duuri ja D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    11:17 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras).

    12:08 Beethoven: Sechs Lieder (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano).

    12:23 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    12:40 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

  • Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    9:14 Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

    9:27 Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

    9:40 Marsh: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    9:50 Boccherini: Kvintetto jousille E-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

    10:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

    10:34 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    10:57 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    11:26 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri (Ivan Moravec).

    12:06 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    12:38 Vogel: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

  • Marsh: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    9:15 Cherubini: Sonaatit käyrätorvelle ja jousille n:o 1 ja n:o 2 F-duuri (Vitali Bujanovski ja Leningradin filharmoninen kamariork./Arvid Jansons).

    9:28 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (New Yorkin FO/Leonard Bernstein, piano ja joht).

    10:08 Giuliani: Kuusi muunnelmaa viululle ja kitaralle (Erkki Palola ja Ilkka Virta).

    10:20 Ponchielli: Elegia (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    10:33 Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    11:04 Kraus: La Gelosia (Mustasukkaisuus), kantaatti (Simone Kermes, sopraano, ja L'Arte del mondo/Werner Erhardt).

    11:22 Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 1 (Josef Suk ja Jan Panenka).

    11:35 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

    11:50 Pleyel: Viulukonsertto D-duuri (David Perry ja Baltimoren kamariork./Markand Thakar).

    12:21 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

    12:42 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 20 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

  • W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

    09:24 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    10:00 C. Kreutzer: Fantasia fagotille ja orkesterille (Karen Geoghegan ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    10:11 Beethoven: Sonaatit viululle ja pianolle n:o 3 Es-duuri, n:o 5 F-duuri (Kevät) ja n:o 9 A-duuri (Kreutzer) (Leonid Kogan, viulu ja Emil Gilels, piano).

    11:25 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    11:53 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

    12:15 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

  • Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    09:20 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 2 Es-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    09:41 Ritter: Vater unser (Isä meidän) (Yves-Michael Kiffner, kontratenori, ja Corona Artis/Hans Davidsson).

    09:52 Vivaldi: Huilukonsertto g-molli (Yö) (Jean-Pierre Rampal ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

    10:02 Hue: Theme varié (Teema ja muunnelmia) (Lawrence Power, alttoviulu, ja Simon Crawford-Phillips, piano).

    10:12 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

    10:28 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

    10:55 Weiss: Luuttusonaatti fis-molli (Hopkinson Smith).

    11:28 Bononcini: Care luci del mio bene (Gloria Banditelli, mezzosopraano, ja Ensemble Aurora).

    11:38 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

    11:55 Reubke: Urkusonaatti c-molli (Der 94ste Psalm) (Luca Scandali).

    12:23 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 1 D-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    12:43 Debussy: Jeux, 1-näytöksinen baletti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

  • Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Joachim Held).

    09:16 Manfredini: Carlon aaria oopp. Kaarle Suuri (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Jean-Marc Goujon, traverso, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

    09:26 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    09:50 Marais: Sarja C-duuri (Musica Pacifica).

    10:08 Donizetti: Serenadi klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker ja Sonja Prunnbauer).

    10:17 Fibich: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    10:51 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:19 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Oslon jousikvartetti, ja Henning Kraggerud, alttoiviulu).

    11:52 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    12:20 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jan Vogler ja New Yorkin FO/David Robertson).

  • Hummel: Sonaatti f-molli (Hae-won Chang, piano).

    9:22 Emilie Mayer: Kvartetto jousille g-molli (Klenke-kvartetti).

    09:51 Marsh: Keskustelusinfonia kahdelle orkesterille Es-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    10:03 M-A. Charpentier: Litanies de la Vierge (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    10:20 Franck: Balettimusiikkia oopp. Hulda (Liègen kuninkaallinen FO/Christian Arming).

    10:38 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano).

    11:07 Delius: Brigg fair (Boston Pops/John Williams).

    11:23 Stravinsky: Duo concertant viululle ja pianolle (Ray Chen ja Timothy Young).

    11:40 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

    12:03 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    12:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 6 G-duuri (Emerson-kvartetti).

    12:40 Smetana: Alkusoitto, polkka, furiant ja ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty morsian (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä