Iltaklassinen

Humperdinckin ooppera Hannu ja Kerttu

  • 5 h 9 min
  • 8 pv

Casella: Johdanto, koraali ja marssi (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

18:08 Cui: Kaleidoskop (Sophie Lemonnier-Wallez, viulu, ja Philippa Neuteboom, piano).

18:59 Humperdinck: Hänsel und Gretel (Hannu ja Kerttu), 3-näytöksinen ooppera. (Elisabeth Grümmer, sopraano, Elisabeth Schwartzkopf, sopraano, Else Schürhoff, mezzosopraano, Maria von llosvay, altto, Josef Metternich, baritoni, ja Anny Felbermeyer, sopraano, sekä Lontoon Loughtonin tyttökuoro, Bancroftin koulun kuoro ja Lontoon Philharmonia -ork./Herbert von Karajan).

20:48 Pachelbel: Kaanon ja gigue D-duuri (John Holloway, Stanley Ritchie ja Andrew Manze, viulu, sekä John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, ja Mary Springfels, viola da gamba).

20:54 Tuntematon (sov.): Kolme Mihail Glinkan romanssia (Edlian-pianotrio).

21:05 Hill: In winter's keeping (Chanticleer/Joseph Jennings).

21:14 Chaminade: Osia kok. La Nef Sacrée (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

21:34 Wieniawski: Legenda (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

21:42 Bartók: Unkarilaisia kuvia (Chicagon SO/Pierre Boulez).

21:53 Schumann: Kreisleriana. (Vladimir Horowitz, piano).

22:23 W.A. Mozart: Divertimento D-duuri. (Clevelandin orkesterin puhaltajat ja jouset/George Szell).

22:50 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

22:57 Brod: Nokturno n:o 2 (Rachel Talitman, harppu, ja Hélène Devilleneuve, oboe).

Lähetykset

  • su 29.12.2019 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä). (Guarneri-kvartetti).

    18:24 Harbison: Twilight music (Esa Tapani, käyrätorvi, Kari Tikkala, piano, ja Ik-Hwan Bae, viulu).

    18:44 Takemitsu: I hear the water dreaming (Petri Alanko, huilu, ja RSO/Sakari Oramo).

    18:59 Marschner: Der Vampyr (Vampyyri), ooppera (Franz Hawlata, baritoni, Jonas Kaufmann, tenori, Regina Klepper, sopraano, Anke Hoffmann, sopraano, Markus Marquardt, basso, ja Thomas Devalt, tenori, sekä Kölnin radiokuoro ja -ork./Helmut Froschauer).

    21:09 T. Kuusisto: Kuusi lyijykynäpiirrosta (Kimmo Hakasalo, piano).

    21:22 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 10 As-duuri (Emerson-kvartetti).

    21:44 Rahmaninov: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Earl Wild).

    22:05 Nielsen: Klarinettikonsertto (Kullervo Kojo ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:30 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    22:51 Ravel: Hanhiemo, sarja orkesterille (Bostonin SO/Charles Munch).

  • Debussy: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Jules Eskin ja Michael Tilson Thomas).

    18:13 Prokofjev: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Klassinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    18:27 Granados: Valituksia, eli Tyttö ja satakieli (Earl Wild, piano).

    18:35 Ravel: Espanjalainen rapsodia (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    18:50 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Stephen Hough ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    19:17 Calace: Poloneesi op. 36 (Alison Stephens, mandoliini, ja Steven Devine, piano).

    19:24 Respighi: La Boutique fantasque (Ihmeellinen leikkikalukauppa) (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    20:09 Busoni - Bizet: Sonatiini pianolle n:o 6 (Kamarifantasia) (Eduard Sjomin, piano).

    20:18 Marshall-Hall: Fantasia käyrätorvelle ja orkesterille (Ben Jacks ja Victoria-ork./Barry Tuckwell).

    20:29 M. Rautio: Sarja pianolle (Risto Lauriala).

    20:39 Mahler: Sinfonia n:o 7 e-molli (San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    21:57 Mouquet: Sonaatti huilulle ja pianolle F-duuri (Panin huilu) (James Galway ja Phillip Moll).

    22:13 Copland: Konsertto klarinetille, jousiorkesterille, pianolle ja harpulle (Martin Fröst, klarinetti, Benjamin Martin, piano, ja Lucy Reeves, harppu, sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    22:30 Tournier: Sarja huilulle, viululle, alttoviululle, sellolle ja harpulle (Mirage-kvintetti).

    22:44 Ponce: Kitarasonaatti n:o 1 A-duuri (Meksikolainen sonaatti) (Andrés Segovia).

    22:59 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

  • de Almeida: La Giuditta (Juudit), oratorio (Lena Lootens, sopraano, Martyn Hill, tenori, Francesca Congiu, sopraano, ja Axel Köhler, kontratenori, sekä Concerto Köln/René Jacobs).

    20:03 Farrenc: Pianotrio n:o 1 (Neave Trio).

    20:39 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    21:21 Reger: Muunnelmia ja fuuga E-duuri Hillerin teemasta (Uuden-Seelannin SO/Franz-Paul Decker).

    22:03 Ravel: Pianokonsertto G-duuri (Yuja Wang ja Zürichin Tonhalle-ork./Lionel Bringuier).

    22:24 Bruckner: Kvintetto jousille F-duuri (Amadeus-kvartetti ja Cecil Aronowitz, alttoviulu).

  • Chopin: 24 etydiä pianolle op.10 ja op.25 (Nikita Magaloff).

    19:04 Marais: La Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris (Alice Harnoncourt, viulu, Nikolaus Harnoncourt, viola da gamba, ja Herbert Tachezi,cembalo).

    19:13 J. Haydn: Sonaatti F-duuri (Divertimento) (Hubert Hoffmann, luuttu, ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    19:33 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    20:05 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 1 (Alison Stephens ja Steven Devine, piano).

    20:28 Barber: Jousikvartetto (Ehnes-kvartetti).

    20:47 Beethoven: Pianosonaatti n:o 4 Es-duuri (Friedrich Gulda).

    21:12 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (In modo di scena cantante) (Elisabeth Wallfish ja The Brandenburg Consort/Roy Goodman).

    21:32 Heinichen: Herr, nun lässest du deinen Diener (Herra, nyt sinä lasket palvelijasi rauhaan menemään) (Veronika Winter, sopraano, Alex Potter, kontratenori, Hans Jörg Mammel, tenori, ja Markus Flaig, basso, sekä L'Arpa Festante München/Rien Voskuilen).

    22:00 Pierné: Kvintetto pianolle ja jousille e-molli (Piers Lane ja Goldner-kvartetti).

    22:41 Giuliani: Pièces faciles et agréables (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

  • Ponce: Sonaatti kitaralle n:o 3 d-molli (Ismo Eskelinen).

    18:16 Schubert: Pianotrio n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

    19:01 Danzi: Concertante huilulle, klarinetille ja orkesterille B-duuri (Aurèle Nicolet ja Eduard Brunner sekä Württembergin kamariork./Jörg Faerber).

    19:22 Diabelli: Gesänge für Herz und Gefühl (Lauluja sydämestä ja tunteesta) (Petteri Salomaa, baritoni, Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    19:39 Renié: Legenda (Lavinia Meijer, harppu).

    19:50 Tshaikovski: Sinfonia n:o 6 h-molli (Pateettinen) (RSO/Sakari Oramo).

    20:37 Hahn: Johdanto ja kymmenen valssia (Laure Favre-Kahn, piano).

    20:57 Rheinberger: Kolme hengellistä laulua op.69 (Kansas City Chorale ja Phoenix Bach Choir/Charles Bruffy).

    21:11 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    21:38 Dussek: Konsertto kahdelle pianolle ja orkesterille B-duuri (Aleksei Ljubimov ja Olga Pashtshenko, fortepiano, sekä Suomalainen barokkiork. ja Meta4-kvartetti).

    22:14 Franck: Koraali n:o 1 E-duuri (Fernando Germani, urut).

    22:29 Rejcha: Kvintetto käyrätorvelle ja jousikvartetille sekä kontrabassolle (Hermann Baumann, käyrätorvi, ja Gewandhaus-kvartetti, sekä Christian Ockert, kontrabasso).

    22:56 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

  • Andrée: Sommarminnen (Kesämuistoja) (David Bergström ja Mattias Johansson, viulu, Bengt Ersson, alttoviulu, Lars-Erik Persson, sello, ja Mats Larsson, kontrabasso).

    18:27 Finzi: Let us garlands bring, laulusarja (Gabriel Suovanen, baritoni, ja Gustav Djupsjöbacka, piano).

    18:43 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    19:22 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    19:37 de Victoria: Vexilla Regis prodeunt (Nyt liehuu viiri kuninkaan) (The Sixteen/Harry Christophers).

    19:48 Madetoja: Sinfoninen sarja (Oulu Sinfonia/Arvo Volmer).

    20:22 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 3 C-duuri (Marko Ylönen).

    20:45 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Bostonin SO/Bernard Haitink).

    21:24 Onslow: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Stalder-kvintetti).

    21:46 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    22:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    22:30 Hummel: Muunnelmia oboelle ja orkesterille (Jorma Valjakka ja RSO/Petri Sakari).

    22:45 Victoria: Trahe me post te (Vedä minut mukaasi, rientäkäämme), messu (Westminsterin katedraalin kuoro/James O'Donnell).

  • Telemann: Konsertto oboe d'amorelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    18:18 Fuchs: Sonaatti sellolle ja pianolle es-molli (Martin Ostertag, sello, ja Oliver Triendl, piano).

    18:38 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

    19:00 Kuhlau: Lulu, ooppera (Risto Saarman, tenori, Anne Frellesvik, sopraano, Tina Kiberg, sopraano, Ulrik Cold, basso, ja Erik Harbo, baritoni, sekä Tanskan radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    22:03 Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle Es-duuri (Lowell Greer, Stephanie Chase ja Steven Lubin).

    22:33 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    22:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 48 F-duuri (Uni) (The Angeles String Quartet).

  • Spohr: Sekstetto jousille C-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    18:24 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Olli Mustonen ja RSO/Hannu Lintu).

    18:48 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 6 f-molli. (Aurora-kvartetti).

    19:14 Rossini: Sonaatti jousille n:o 1 G-duuri (Boris Garlitski, viulu, Amjak Durgarjan, viulu, Mihail Milman, sello ja Grigori Kovalevski, kontrabasso).

    19:30 Magnard: Sinfonia n:o 4 cis-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    20:07 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja a-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    20:24 Glinka: Sekstetto Es-duuri pianolle ja jousikvintetille (Mihail Pletnjov ja Venäjän kansall. ork. jäseniä).

    20:50 Widor: Sinfonia uruille n:o 9 c-molli (Goottilainen) (Marie-Claire Alain).

    21:17 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

    21:32 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

    21:58 Elgar: The Music makers, oodi. (Jane Irwin, mezzosopraano, ja Alankomaiden radion kuoro ja FO/Jaap van Zweden).

    22:38 Beethoven: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri op.17 (Thomas Müller, luonnontorvi, ja Edoardo Torbianelli, fortepiano).

    22:54 Infante: Andalusialaisia luonnoksia 1 (Eugenia Gabrieluk, piano).

    23:16 Stanford: Sinfonia n:o 5 D-duuri (L'Allegro ed il penseroso) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

  • Korngold: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Aron-kvartetti).

    18:29 Bruch: Konsertto klarinetille, alttoviululle ja orkesterille e-molli (Paul Meyer ja Gerard Caussé, sekä Lyonin oopperan ork./Kent Nagano).

    18:49 Ravel: Madagaskarilaisia lauluja. (Nicolas Rivenq, baritoni, Emmanuel Pahud, huilu, Dominique de Williencourt,sello, ja Yves Henry, piano).

    19:02 Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

    19:22 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma mukaan. (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

    19:45 Reger: Romanttinen sarja orkesterille (Dresdenin valtionork./Christian Thielemann).

    20:14 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    20:35 Rheinberger: Sarja viululle ja uruille c-molli (Konstantin Weitz ja Sixten Enlund).

    21:00 Brahms: Pianotrio n:o 3 c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

    21:22 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    21:52 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    22:15 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Clara Haskil, piano).

    22:36 Farrenc: Sinfonia n:o 3 g-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

  • J. Haydn: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Ilta). (Handel and Haydn Society/Harry Christophers).

    Debussy: Vaskipiirroksia (Claudio Arrau, piano).

    Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

    Beethoven: Septetto Es-duuri jousille ja puhaltimille (Lincoln Centerin kamariyhtye).

    Tshaikovski: Sinfonia n:o 1 g-molli (Talviunelmia) (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    Diabelli: Kitarasonaatti A-duuri (Ilkka Virta).

    Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 7 (Uuden maailman SO/Michael Tilson Thomas).

    R. Strauss: Don Juan, sinfoninen runo. (Dresdenin valtionork./Karl Böhm).

    Wirén: Pianotrio n:o 1. (Trio Anima Mundi).

    Rangström: Sinfonia n:o 3 Des-duuri (Laulu tähtien loisteessa) (Helsingborgin SO/Janos Fürst).

    Svendsen: Sellokonsertto D-duuri (Truls Mörk ja Bergenin FO/Neeme Järvi).

    Grieg: Osia näytelmämus. Peer Gynt (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

  • Schubert: Winterreise (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

    Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Emanuel Ax, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello).

    Rossini: Don Magnificon aaria oopp. Tuhkimo (Juha Uusitalo ja RSO/Hannu Lintu).

    Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Pietarin FO/Juri Temirkanov).

    Borodin: Jousikvartetto n:o 2 D-duuri (Borodin-kvartetti).

    Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Jean-Yves Thibaudet ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    Glinka (sov. Hrímalý): Pateettinen trio d-molli (Borodin-trio).

    Balakirev: Sarja orkesterille d-molli neljästä Chopinin pianokappaleesta (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    Skrjabin: Pianosonaatti n:o 3 fis-molli. (Emil Gilels).

    Arenski: Sarja orkesterille g-molli. (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    Balbastre: Tous les bourgeois de Chartres. (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Richard Stone).

    18:28 Tshaikovski: Pianotrio a-molli "Suuren taiteilijan muistolle". (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

    19:10 Madetoja: Kullervo, sinfoninen runoelma (RSO/Sakari Oramo).

    19:23 Melartin: Aikoja entisiä (Jorma Silvasti, tenori, ja Pentti Kotiranta, piano).

    19:27 Telemann: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (Battalia).

    19:40 Górecki: Totus tuus (Robert Shaw Festival Singers/Robert Shaw).

    19:52 J.S. Bach: Englantilaiset sarjat n:o 1 A-duuri, 2 a-molli ja 3 g-molli (Wolfgang Rübsam, piano).

    21:12 Lutoslawski: Sinfonia n:o 3 (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    21:40 Fuchs: Serenadi jousille n:o 2 C-duuri (Kölnin kamariork./Christian Ludwig).

    21:57 Holst: Egdon Heath (Lontoon FO/Georg Solti).

    22:10 Granados: Goyescas (Alicia de Larrocha, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä