Yöklassinen

Kairon hanhi

  • 6 h 49 min
  • 30 pv

Schütz: Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (Emmanuel Music/Craig Smith).

23:21 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 3 G-duuri (Martin Rummel ja Roland Krüger).

23:46 Beethoven: Egmont, näytelmämusiikkia (Elisabeth Breuer, sopraano, Robert Hunger-Bühler, lausunta, ja Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

00:38 Albéniz (sov. Llobet Soles): Kastilia (John Williams ja Julian Bream, kitara).

00:44 W.A. Mozart: L'Oca del Cairo (Kairon hanhi), keskeneräinen ooppera (Peter Schreier, tenori, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Edith Wiens, sopraano, Douglas Johnson, tenori, ja Pamela Coburn, sopraano, sekä Berliinin radiokuoro ja Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Schreier).

01:29 Ives: Pianosonaatti n:o 2 (Concord) (René Eckhardt ja Eleonore Pameijer, huilu).

02:10 Järnefelt: Sinfoninen fantasia (RSO/Hannu Lintu).

02:36 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

02:59 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle c-molli (Vladimir Kurlin, oboe, Sergei Stadler, viulu ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

03:15 Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen, baletti (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

05:56 Cornysh: Ave Maria, Mater Dei (Chanticleer/Joseph Jennings).

Lähetykset

  • to 12.12.2019 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Schütz: Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (Emmanuel Music/Craig Smith).

    23:21 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 3 G-duuri (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    23:46 Beethoven: Egmont, näytelmämusiikkia (Elisabeth Breuer, sopraano, Robert Hunger-Bühler, lausunta, ja Helsingin barokkiork./Aapo Häkkinen).

    00:38 Albéniz (sov. Llobet Soles): Kastilia (John Williams ja Julian Bream, kitara).

    00:44 W.A. Mozart: L'Oca del Cairo (Kairon hanhi), keskeneräinen ooppera (Peter Schreier, tenori, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, Edith Wiens, sopraano, Douglas Johnson, tenori, ja Pamela Coburn, sopraano, sekä Berliinin radiokuoro ja Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Schreier).

    01:29 Ives: Pianosonaatti n:o 2 (Concord) (René Eckhardt ja Eleonore Pameijer, huilu).

    02:10 Järnefelt: Sinfoninen fantasia (RSO/Hannu Lintu).

    02:36 R. Clarke: Pianotrio (Neave Trio).

    02:59 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle c-molli (Vladimir Kurlin, oboe, Sergei Stadler, viulu ja Leningradin kamariork./Juri Tsirjuk).

    03:15 Tshaikovski: Prinsessa Ruusunen, baletti (Venäjän kansallinen ork./Mihail Pletnjov).

    05:56 Cornysh: Ave Maria, Mater Dei (Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Elgar: Romanssi fagotille ja orkesterille (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

    23:16 Brahms: Pianokvintetto f-molli (Leon Fleisher, piano, ja Emerson-kvartetti).

    00:01 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Hilary Hahn).

    00:35 Mercadante: Kvartetto huilulle ja jousille ja a-molli (András Adorján ja Münchenin jousitrio).

    00:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (Chiaroscuro-kvartetti).

    01:22 Chabrier: Kolme romanttista valssia kahdelle pianolle (Robert ja Gaby Casadesus).

    01:35 Crusell: Lähde (Marja Eskola, sopraano, ja Ulf Söderblom, piano).

    01:40 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jan Vogler ja New Yorkin FO/David Robertson).

    02:19 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    02:34 Henry Purcellin, John Blow'n ja Matthew Locken urkumusiikkia (John Butt, urut)

    03:40 Nielsen: Huilukonsertto (Aurèle Nicolet ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:00 Copland: Appalachian spring (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    04:24 Szymanowski: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Antal Dorati).

    04:54 Debussy: Preludit 2 (Vladimir Viardo, piano).

    05:28 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 2 (RSO/Jorma Panula).

    05:51 Severac: Romanttinen valssi (Lily Laskine, harppu).

    05:57 Kansansäv. (sov. Leon): Pretty Saro (Andreas Scholl, kontratenori, Edin Karamazov, luuttu, Jon Pickow, dulcimer, Stacey Shames, harppu, ja Orpheus-kamariork.).

  • Batiste: Grand offertoire D-duuri (Christopher Herrick, urut).

    23:20 O. Merikanto: Muistellessa (Matti Tuloisela, baritoni, ja Pentti Koskimies, piano).

    23:26 Wesström: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    23:46 R. Strauss: Konsertto oboelle ja pienelle orkesterille D-duuri (Aleksei Ogrintshuk ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Andris Nelsons).

    00:12 Suppé: Alkusoitto laulunäyt. Runoilija ja talonpoika (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

    00:23 Bruckner: Sinfonia n:o 8 c-molli (RSO/Okko Kamu).

    01:41 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Craig Sheppard, piano).

    02:13 Poulenc: Sonaatti sellolle ja pianolle (Jan-Erik Gustafsson ja Arto Satukangas).

    02:37 Mahler: Das Lied von der Erde (Placido Domingo, tenori, Bo Skovhus, baritoni, sekä Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:39 Saint-Saëns: Sonaatti Es-duuri (Asko Heiskanen, klarinetti, ja Juhani Lagerspetz, piano).

    03:54 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Leonard Pennario).

    04:25 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 3 f-molli (Same-Ätnam) (Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    05:06 Farrenc: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 A-duuri (Gaëtane Prouvost ja Laurent Cabasso).

    05:33 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    05:56 Narvaez: Diferencias sobre Conde Claros. (David Russell, kitara).

  • F.A. Philidor: Kvartetto n:o 5 C-duuri (Camerata Köln).

    23:21 Roman: Concerto grosso B-duuri (Drottningholmin barokkiyhtye).

    23:31 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille n:o 3 A-duuri (Marc Beaucoudray, huilu, ja William Christie, cembalo).

    23:46 Dvorák: Jousikvartetto n:o 11 C-duuri (Guarneri-kvartetti).

    00:21 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Garrick Ohlsson).

    00:50 Wagner: Apostolien rakkaudenateria, raamatullinen kohtaus mieskuorolle ja orkesterille (Westminster-kuoron miesäänet ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    01:17 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kokoelmasta Ayres for the Violin (The Arcadian Academy).

    02:29 Schumann: Adagio ja allegro As-duuri (Riitta Pesola, sello, ja Ilkka Paananen, piano).

    02:39 Bruckner: Sinfonia n:o 7 E-duuri (Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    03:47 R. Strauss: Burleski d-molli (Byron Janis, piano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

    04:08 Brahms: Die Schöne Magelone (Magelone-lauluja) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Jörg Demus, piano).

    05:04 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 28 Es-duuri (Fabio Biondi, viulu, ja Olga Tverskaja, fortepiano).

    05:31 Weiss: Partita luutulle d-molli (Franklin Lei).

    05:56 Byrd: An Aged Dame (Drew Minter, kontratenori, ja The Newberry Consort).

  • Launis: Nocturne (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

    23:17 Sibelius: Belsassarin pidot, orkesterisarja (BBC:n SO/Sakari Oramo).

    23:34 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

    23:41 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    00:04 Kuula: Pianotrio A-duuri (Paavali Jumppanen, piano, Jaakko Kuusisto, viulu, ja Jan-Erik Gustafsson, sello).

    00:55 Pylkkänen: Sarja orkesterille kuunn. Punainen neilikka (RSO/George de Godzinsky).

    01:07 Englund: Kanteletar-sarja (Campanella/Aino Loppela).

    01:20 Sallinen: Rauta-aika (RSO, Suomen Laulu sekä Radion lapsikuoro/Jukka-Pekka Saraste, ja Maija Hapuoja, laulu).

    01:49 I. Hannikainen: Variations fantasques (Eero Heinonen, piano).

    02:19 Tulindberg - Mattila: Jousikvartetto n:o 6 F-duuri (Rantatie-kvartetti).

    02:41 T. Kuusisto: Laatokka, sinfoninen balladi (RSO/Jaakko Kuusisto).

    02:55 A. Merikanto: Fantasia (RSO/Paavo Berglund).

    03:11 Klami: Sinfonia n:o 2 (RSO/Neeme Järvi).

    03:47 Ann-Elise Hannikainen: Pensamientos 1974 (Ann-Elise Hannikainen, piano).

    03:56 Kokkonen: Sinfonia n:o 4 (RSO/Paavo Berglund).

    04:16 Byström: Sonaatti klaveerille ja viululle n:o 1 B-duuri (Tuija Hakkila ja Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch).

    04:37 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

    05:09 Madetoja: Kullervo (RSO/Leif Segerstam).

    05:23 Ranta: Sinfonia piccola D-duuri (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    05:40 Kaski: Vienankarjalainen rapsodia (RSO/Pertti Pekkanen).

    05:49 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle. (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    05:57 O. Merikanto: Venhelaulu (Kimmo Hakasalo, piano).

  • Fauré: Requiem (Barbara Bonney, sopraano, ja Håkan Hagegård, baritoni, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    23:48 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 3 a-molli (Craig Sheppard, piano).

    00:06 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    01:16 Hérold: Alkusoitto oopp. Zampa (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    01:25 Beethoven: Jousikvartetto n:o 12 Es-duuri ja n:o 14 cis-molli (Tokio-kvartetti).

    02:42 Mascagni: Zanetto, 1-näytöksinen ooppera (Giuseppina Arista, mezzosopraano, ja Pia Malgarini, sopraano, sekä Italian radion kuoro ja Italian radion SO/Tito Petralia).

    03:24 J. Haydn: Sinfonia n:o 100 G-duuri (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    03:47 Kokkonen: Neljä laulua Uuno Kailaan runoihin (Jorma Hynninen, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

    03:58 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    04:08 Grieg: Sellosonaatti a-molli (Aleksandr Rudin, sello, ja Vladimir Skanavi, piano).

    04:37 W.A. Mozart: Die Schuldigkeit des ersten Gebots (Ensimmäisen käskyn velvoitus), hengellinen laulunäytelmä (Arleen Auger, sopraano, Krisztina Laki, Sylvia Geszty, sopraano, Werner Hollweg, tenori, ja Claes-Håkan Ahnsjö, tenori, sekä Berliner Domkapelle/Roland Bader).

    06:08 Tausig: Kaksi transkriptiota Wagnerin oopperasta Valkyyria (Dennis Henning, piano).

    06:20 Sclegel: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (John Bingham, piano, Elisabeth Perry, viulu, Prunella Pacey, alttoviulu, ja Dmitri Ferschtman, sello).

    06:56 Anonyymi: In feuers hitz (Piffaro).

  • Crusell: Pikku orjatar (Den Lilla slavinnan) 3-näytöksinen ooppera (Kaisa Hannula, sopraano, Marjatta Airas, mezzosopraano, Risto Saarman, tenori, Raimo Laukka, baritoni, Heikki Kilpeläinen, baritoni, Antti Suhonen, basso, Polyteknikkojen Kuoro, Akademiska Damkören Lyran, Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Osmo Vänskä).

    00:11 Reinecke: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Linos-yhtye).

    00:40 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    01:26 Tshaikovski: Yhdeksän kirkkolaulua (Latvian radion kuoro/Sigvards Klava).

    02:06 von Schillings: Jousikvartetto e-molli (Thomas Christian, viulu, Magdalena Kupf, viulu, Ferdinand Erblich, alttoviulu, ja Michael Hell, sello).

    02:46 Reich: Pulse puhaltimille, jousille, pianolle ja sähköbassolle (International Contemporary Ensemble).

    03:01 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    03:54 Molique: Pianotrio n:o 2 F-duuri (Trio Parnassus).

    04:16 W.A. Mozart: Käyrätorvikonsertto n:o 4 Es-duuri (John Cerminaro ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:33 J.C.F. Bach: Kassandra, kantaatti (Lena Susanne Norin, altto, ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    05:31 Gyrowetz: Jousikvartetto As-duuri (Salomon-kvartetti).

    05:56 Lully: Alkusoitto oopp. Armide (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

  • Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

    23:52 C. Stamitz: Klarinettikonsertto n:o 11 Es-duuri (Karl Schlechta ja Kurpfalzin kamariork./Jirí Malát).

    00:11 Couperin: Messe pour les paroisses (Kati Hämäläinen ja Ville Urponen, Helsingin Hyvän Paimen kirkon urut, sekä Plein-Jeu -vokaaliyhtyeen miesäänet).

    01:16 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Pinchas Zukerman ja St.Paulin kamariork./Zukerman).

    01:43 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    02:24 Conti: Languet anima mea officium (Magdalena Kozena, mezzosopraano, ja Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    02:38 Griffes: Kolme intiaaniteemoihin pohjautuvaa luonnosta jousikvartetille (Ensemble Perspectives).

    02:52 Respighi: Maahisten tanssi (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    03:08 Galuppi: Sonaatti n:o 5 C-duuri (Arturo Benedetti Michelangeli, piano).

    03:23 Liszt: Kuusi unkarilaista rapsodiaa orkesterille. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    04:27 Chopin: Pianosonaatti n:o 2 b-molli (Surumarssisonaatti) (Guiomar Novaes).

    04:49 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Tinalley-kvartetti).

    05:22 Bruckner: Ave Maria; Tota pulchra es Maria; Christus factus est; Os justi meditabitur sapientiam; Afferentur regi; Pange lingua; Ecce sacerdos; Locus iste; Vexilla regis; Invendi David; Libera me Domine; Virga Jesse (Dresdenin Kreuz-kuoro/Martin Flämig).

    06:23 J.S. Bach: Konsertto cembalolle, jousille ja continuolle n:o 1 d-molli (Angela Hewitt, piano ja Australian kamariork./ Richard Tognetti).

    06:46 M-A. Charpentier: Salve Regina (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    06:56 J. Strauss: Feuerfest (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

  • Schubert: Gesang der Geister über den Wassern (Henkien laulu vetten päällä) (Die Singphoniker).

    23:18 Molter: Sonata grossa g-molli (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:33 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    23:53 Muffat: Sonaatti jousille ja continuolle (Les Elements Amsterdam).

    00:07 Moszkowski: Fantasia-impromptu (Margarita Glebov, piano).

    00:14 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Sabine Meyer ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    00:37 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen) (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    01:10 J. Haydn: Missa in tempore belli (Patarumpumessu) C-duuri. (Patricia Wells, sopraano, Gwendolyn Killebrew, mezzosopraano, Michael Devlin, tenori, Alan Titus, baritoni, sekä Norman Scribner -kuoro ja nimeämätön ork./Leonard Bernstein).

    01:54 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    02:04 Tanejev: Sinfonia n:o 4 c-molli (Mariinski-teatterin ork./Valeri Gergijev).

    02:45 Shostakovitsh: Pianokonsertto n:o 2 F-duuri (Yefim Bronfman ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    03:05 John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

    04:09 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    04:38 Beethoven: Serenadi jousitriolle D-duuri op.8 (Oleg Kagan, viulu, Juri Bashmet, alttoviulu ja Natalija Gutman, sello).

    05:08 Brahms: Sinfonia n:o 4 e-molli (Columbia-SO/Bruno Walter).

    05:51 Fauré: Les Djinns (RKK/Jani Sivén ja Kristian Attila, piano).

    05:57 Piccinini: Gagliarda n:o 1 (Matthew Wadsworth, teorbi).

  • Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    23:34 Galuppi: Adamo (Aatami), oratorio (Mara Zampieri, sopraano, Ernesto Palacio, tenori, Susanna Rigacci, sopraano, ja Marilyn Schmiege, mezzosopraano, sekä Veneton solistit/Claudio Scimone).

    01:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri ja 24 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon SO/Josef Krips).

    02:17 Kuula: Notturno (Wolde Jussila, viulu, ja Mikko von Deringer, piano).

    02:24 Spohr: Oktetto jousille d-molli (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    02:47 Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

    03:08 O. Merikanto: Haudoilta (Sauli Tiilikainen, baritoni, ja Pentti Kotiranta, piano).

    03:19 Bruckner: Sinfonia n:o 4 Es-duuri (Romanttinen) (3. versio) (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    04:23 J.S. Bach: Urkuteoksia (Hannes Kästner, Leipzigin Tuomas-kirkon urut).

    05:13 Prokofjev: Viulukonsertto n:o 2 g-molli (Cho-Liang Lin ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    05:40 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    05:57 Tshaikovski (sov. Shkolnik): Napolilainen tanssi (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Homilius: Ergreifet die Psalter ihr christlichen Chöre (Katja Fischer, sopraano, Martin Petzold, tenori, Körnerscher Sing-Verein, ja Dresdner Instrumental-Concert/Peter Kopp).

    23:28 Tuntematon: Veni, veni Emmanuel (Arturo Delmoni ja Alexander Romanul, viulu, Katherine Murdock, alttoviulu, sekä Nathaniel Rosen, sello).

    23:32 Praetorius: Luterilainen adventtipalvelus (Apollo's Fire, Apollo's singers, Apollo's musettes, The Oberlin Choristers, ja Children's choirs of St, Paul's church/Jeannette Sorrell).

    00:15 Busoni: Konsertto pianolle, orkesterille ja mieskuorolle C-duuri (Kirill Gerstein, piano, sekä Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro ja Bostonin SO/Sakari Oramo).

    01:26 Randel: Alkusoitto laulunäyt. Värmlänningarna (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    01:37 Reinecke: Jousikvartetto n:o 5 g-molli (Reinhold-kvartetti).

    02:07 Eberl: Trio Es-duuri (Grand Trio) (Consortium Classicum).

    02:37 Heininen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 (Boston-balladi) (Kaija Saarikettu ja Juhani Lagerspetz).

    03:05 Farrenc: Sinfonia n:o 1 c-molli (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    03:36 Jadassohn: Pianotrio n:o 2 E-duuri (Syrius Trio).

    03:59 Nielsen: Puhallinkvintetto (Ensemble MidtVest).

    04:27 W.A. Mozart: Duo viululle ja alttoviululle n:o 1 G duuri ja n:o 2 B-duuri (Itzhak Perlman ja Pinchas Zukerman).

    05:06 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    05:34 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    05:57 Klemetti - Linnala (sov.): Psallat scholarum concio (Madetojan musiikkilukion kuoro/Kari Kaarna).

  • Roman: oboekonsertto D-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./Anthony Halstead, cembalo).

    23:28 Peterson-Berger: Gullebarns vaggsånger (Pienokaisen kehtolauluja) (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Ruotsin radion SO/Siegfried Köhler).

    23:48 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    00:13 Flodin: Neljä idylliä (Tapani Valsta, piano).

    00:23 Roussel: Le Festin de l'araignée (Hämähäkin juhla-ateria) (Ranskan kansallisork./Georges Prêtre).

    00:42 Telemann: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, ja Philadelphian kamariork.).

    00:58 J. Haydn: Sinfonia n:o 103 Es-duuri (Rummunpäristys) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    01:28 Shostakovitsh: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Yefim Bronfman ja Juilliard-kvartetti).

    01:59 Roman: Sarjat cembalolle n:o 1-6 (Joseph Payne).

    03:16 Brahms: Ein Deutsches Requiem (Janet Williams, sopraano, ja Thomas Hampson, baritoni, sekä Chicagon SO ja -kuoro/Daniel Barenboim).

    04:33 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

    04:47 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    05:11 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    05:37 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

    05:42 Liszt (sov.): Schwanengesang, transkriptioita pianolle Schubertin liedeistä (Leslie Howard).

    06:43 Cornysh: Magnificat (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    06:57 Lawes: Sweet stay a while (Paul Hillier, laulu, ja Nigel North, luuttu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä