Yöklassinen

Madetojan Okon Fuoko

  • 6 h 49 min
  • 24 pv

d'Indy: Souvenirs (Monte Carlon FO/James DePreist).

23:31 Elgar: The Dream of Gerontius (Gerontiuksen uni), oratorio (Mark Tucker, tenori, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, sekä Sydneyn Philharmonia-kuorot, TSO-kuoro ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

01:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1 (Dennis Hennig).

01:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

01:44 Puccini: Aarioita ja kohtauksia oopperasta Madama Butterfly (Renata Tebaldi, sopraano, Giuseppe Campora, tenori, Nell Franklin, mezzosopraano, Piero de Palma, tenori, ja Giovanni Inghilleri, baritoni, sekä Rooman Santa Cecilia -akatemian kuoro ja ork./Alberto Erede).

02:40 Beethoven: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia) (Minnesotan ork./Klaus Tennstedt).

03:29 Madetoja: Okon Fuoko (RSO/Okko Kamu.)

03:42 C.P.E Bach: Sonaatteja klaveerille (Armin Thalheim, klavikordi).

04:44 Glazunov: Karjalan taru a-molli (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

05:07 S. Tanejev: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Marija Judina, piano, ja Beethoven-kvartetti).

05:49 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

05:57 Ljadov: Preludi Des-duuri (Olga Kern, piano).

Lähetykset

  • su 12.1.2020 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Giuliani: Gran Duo (James Galway, huilu, Kazuhito Yamashita, kitara).

    23:28 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

    00:26 Beethoven: Fantasia pianolle, kuorolle ja orkesterille c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Mary Shearer, sopraano, Teresa Cash, sopraano, D'Anna Fortunato, altto, Jon Garrison, tenori, Terry Cooke, baritoni, Martin Horning, baritoni, Clevelandin orkesterin kuoro ja Clevelandin orkesteri/Vladimir Ashkenazy).

    00:47 Wagner - Lemare: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

    01:01 Revueltas: Kunnianosoitus Federico Garcia Lorcalle (Los Angelesin FO:n uuden musiikin yhtye/Esa-Pekka Salonen).

    01:12 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Arturo Benedetti Michelangeli ja Lontoon Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

    01:37 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    02:06 Hummel: Missa solemnis, messu C-duuri (Patricia Wright, sopraano, Zan McKendree-Wright,altto, Patrick Power, tenori, ja David Griffiths, basso, sekä kamarikuoro Tower Voices ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    02:52 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Ernst Levy).

    03:23 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

    03:46 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 2 d-molli, n:o 3 C-duuri, n:o 4 Es-duuri ja n:o 5 c-molli (Daniil Shafran).

    05:05 Röntgen: Serenadi A-duuri (Viotta-yhtye).

    05:34 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    05:56 Eyck: Boffons (Peter Hannan, nokkahuilu).

  • Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    23:43 W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Pieni yösoitto) G-duuri. (Budapest-kvartetti ja Julius Levine, kontrabasso).

    00:01 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel).

    00:06 Grieg: Holbergin ajoilta (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

    00:27 Ravel: Bolero (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    00:42 Kodály: Tansseja Galantasta (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Edo de Waart).

    00:59 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

    01:21 Salmenhaara: Juopunut pursi (RSO/Sakari Oramo).

    01:45 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    02:16 Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale (Sex Chordae Consort of Viols).

    03:15 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

    03:56 Glazunov: Alkusoitto kreikkalaisista teemoista n:o 1 g-molli ja n:o 2 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:28 Elgar: Johdanto ja allegro jousikvartetille sekä jousiorkesterille op.47 (Orpheus-kamariorkesteri).

    04:42 Schubert: Impromptut pianolle op. 99 ja op.142 (Murray Perahia, piano).

    05:45 Saint-Saëns: Havanaise viululle ja orkesterille (Jascha Heifetz ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    05:56 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

  • Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    23:19 Nápravník: Pianotrio d-molli (Bartek Niziol, viulu, Denis Severin, sello, ja Tatjana Korsunskaja, piano).

    23:48 Schumann: Konzertstück neljälle käyrätorvelle ja orkesterille (Peter Damm, Klaus Pietzonka, Dieter Pansa, Johannes Friemel ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    00:08 Leclair: Oboekonsertto C-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    00:25 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Kari Kriikku ja Uusi Helsinki-kvartetti).

    00:51 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Emerson-kvartetti).

    01:25 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

    01:51 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 4 D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    02:09 Lanner: Die Mozartisten (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

    02:20 Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (David Oistrah ja Leningradin FO/Kurt Sanderling).

    02:45 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Itzhak Perlman ja Martha Argerich).

    03:11 Sopraano Elisabeth Whitehouse laulaa aarioita oopperoista Sapfo, Saban kuningatar, Hamlet, Salvator Rosa, Cinq Mars, Etienne Marcel, Le Tribut de Zamora ja Marion Delorme (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    04:20 Wessman: Viisi etydiä (Tiina Karakorpi, piano).

    04:35 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    04:56 Loewe: Yksinlaulut Odins Meeresritt; Der Wirtin Töchterlein ja Kleiner Haushalt (Kim Borg, basso, Hans Altmann ja Michael Raucheisen, piano).

    05:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Amadeus-kvartetti).

    05:57 Fauré: (sov. Procter): Nell (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

  • Gyrowetz: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    23:33 Reznicek: Alkusoitto oopp. Donna Diana (RSO/Okko Kamu)

    23:39 Brahms: Pianosonaatti n:o 3 f-molli (Murray Perahia).

    00:18 Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:52 Musiikkia ja laulua suurten löytöretkien ajalta Euroopasta (säv. tuntematon, Dalza, Escobar, Hume ym.). (New World Consort ja Suzie Le Blanc, sopraano).

    02:01 Enescu: Cantabile ja presto (Marina Piccinini, huilu, Anne Epperson, piano).

    02:08 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Pinchas Zukerman ja Los Angelesin FO/Zubin Mehta).

    02:33 Klami: Lemminkäisen seikkailut saaressa (RSO/Sakari Oramo).

    02:45 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Igor Kipnis, cembalo).

    04:08 Ligeti: Jousikvartetto n:o 1 (Yöllisiä muodonmuutoksia) (Belcea-kvartetti).

    04:32 Glazunov: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    05:25 Beethoven: Pianosonaatti n:o 30 E-duuri (Hélène Grimaud).

    05:45 F.A. Philidor: Kvartetto n:o 3 G-duuri (Camerata Köln).

    05:57 Sainz de la Maza: Zapateado kitaralle (David Russell).

  • d'Indy: Souvenirs (Monte Carlon FO/James DePreist).

    23:31 Elgar: The Dream of Gerontius (Gerontiuksen uni), oratorio (Mark Tucker, tenori, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, sekä Sydneyn Philharmonia-kuorot, TSO-kuoro ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

    01:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1 (Dennis Hennig).

    01:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

    01:44 Puccini: Aarioita ja kohtauksia oopperasta Madama Butterfly (Renata Tebaldi, sopraano, Giuseppe Campora, tenori, Nell Franklin, mezzosopraano, Piero de Palma, tenori, ja Giovanni Inghilleri, baritoni, sekä Rooman Santa Cecilia -akatemian kuoro ja ork./Alberto Erede).

    02:40 Beethoven: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia) (Minnesotan ork./Klaus Tennstedt).

    03:29 Madetoja: Okon Fuoko (RSO/Okko Kamu.)

    03:42 C.P.E Bach: Sonaatteja klaveerille (Armin Thalheim, klavikordi).

    04:44 Glazunov: Karjalan taru a-molli (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    05:07 S. Tanejev: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Marija Judina, piano, ja Beethoven-kvartetti).

    05:49 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    05:57 Ljadov: Preludi Des-duuri (Olga Kern, piano).

  • J.S. Bach: Fantasia G-duuri (Enzio Forsblom, urut).

    23:19 Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle a-molli (Isaac Stern, Pinchas Zukerman ja Saint Paulin kamariork.).

    23:33 Berlioz: Romeo ja Julia, draamallinen sinfonia (Jessye Norman, sopraano, John Aler, tenori, ja Simon Estes, basso, sekä Westminsterin kuoro ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    01:09 Tartini: Sonaatti g-molli (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    01:23 Foulds: Kelttiläinen lyyra (Susan Bickley, mezzosopraano, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

    01:40 Coleridge-Taylor: Pieni konserttisarja (Virginia Eskin, piano).

    01:52 Kodály: Riikinkukkomuunnelmat (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    02:19 Purcell: Dido ja Aeneas, 3-näytöksinen ooppera (Lorraine Hunt, sopraano, Lisa Saffer, sopraano, Michael Dean, tenori, Ellen Rabiner, mezzosopraano, Christine Brandes, sopraano, Ruth Rainero, mezzosopraano, ja Paul Elliott, tenori sekä Cambridgen Clare Collegen kuoro ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    03:10 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    03:57 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Andrei Gavrilov ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:44 Baritoni Gérard Souzay laulaa Franz Schubertin yksinlauluja (Jacqueline Bonneau ja Dalton Baldwin, piano).

    05:56 Franck: Jousikvartetto D-duuri (Juilliard-kvartetti).

    06:42 Rossini: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Mozzafiato/Charles Neidich).

    06:57 Etydi n:o 18 gis-molli (Terssietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

  • Bellini: Norma, ooppera (Maria Callas, sopraano, Franco Corelli, tenori, Christa Ludwig, mezzosopraano, Nicola Zaccaria, basso, Piero De Palma, tenori, ja Edda Vincenzi, mezzosopraano, sekä Milanon La Scala -oopperan kuoro ja ork./Tullio Serafin).

    01:54 Mendelssohn: Kapriisi pianolle a-molli (Alicia de Larrocha, piano).

    02:04 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1-6 (Anner Bylsma).

    04:12 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 3 Näytelmäkohtauksia ja 6 Satukuvia (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    04:50 Ravel: Jousikvartetto F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

    05:20 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Hélène Grimaud ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    05:56 Tshaikovski: Ken kaihon tuntee (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Korngold: Vier kleine fröhliche Waltzer (Neljä pientä iloista valssia) (Eric Le Van, piano).

    23:25 Gershwin: Lullaby (Kehtolaulu) (Philarte-kvartetti).

    23:35 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    00:10 Wagner: Alkusoitto oopp. Tristan und Isolde (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    00:22 Nielsen: Pieni sarja jousiorkesterille a-molli (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

    00:40 Saint-Saëns: Eläinten karnevaali (Pittsburghin SO/André Previn).

    01:02 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Juilliard-kvartetti).

    01:33 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 2 G-duuri (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    02:13 Kuula: Suru (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    02:20 Elgar: Sinfonia n:o 1 As-duuri (Baltimoren SO/David Zinman).

    03:10 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

    03:21 J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier II, preludit ja fuugat n:o 1-24 (Samuil Feinberg, piano).

    05:16 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

    05:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Clevelandin ork/Mitsuko Uschida, piano ja joht.).

    05:57 A. Merikanto: Melodia (Liisa Pohjola, piano).

  • von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

    23:45 Liszt: Unkarilaiset rapsodiat pianolle n:ot 10-15 (György Cziffra).

    00:32 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

    01:06 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    01:22 Paganini: Sonaatit viululle ja kitaralle n:o 1-6 op. 2. (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    01:47 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

    02:07 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Emerson-kvartetti).

    02:43 Dvorák: Messu D-duuri (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja -ork./Valeri Poljanski).

    03:29 Chausson: Sinfonia B-duuri (Bostonin SO/Charles Munch).

    04:01 J.A. Hasse: Lucion aaria oopp. Lucio Papirio ja Publion aaria oopp. Tito Vespasiano. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

    04:12 Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:30 J.S. Bach: Orkesterisarjat n:o 1-4 (Oregonin Bach-juhlien kamariork./Helmut Rilling).

    05:57 Mendelssohn: Sanaton laulu n:o 25 G-duuri (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

  • Ravel: Suihkulähde (Samson Francois, piano).

    23:17 Anna Magdalena Bachin nuottikirja (Igor Kipnis, cembalo ja klavikordi, Judith Blegen, sopraano, Benjamin Luxon, baritoni ja Catharina Meints, viola da gamba).

    01:06 Rahmaninov: Sinfonia n:o 3 a-molli (Baltimoren SO/David Zinman).

    01:48 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    02:07 Albrechtsberger: Konsertto B-duuri (Teppo Alestalo, alttopasuuna, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk).

    02:24 Gershwin: An American in Paris (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

    02:42 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

    03:08 W.A. Mozart: Andante Pianokonsertosta nro 17 G-duuri (Artur Rubinstein ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

    03:20 Mahler: Adagio sinf. n:o 10 fis-molli (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    03:45 Orkesterimusiikkia Wagnerin oopperoista Lohengrin, Valkyyria, Siegfried, Jumalten tuho, Tristan ja Isolde, Nürnbergin mestarilaulajat ja Parsifal (Metropolitan oopperan ork./James Levine).

    04:58 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

    05:18 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18 (David Kuyken ja Candida Thompson).

    05:39 Händel: Concerto grosso g-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    05:57 Shahov: Scherzo (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Liszt: Christus, 3-osainen oratorio (Henriette Bonde-Hansen, sopraano, Iris Vermillion, mezzosopraano, Michael Schade, tenori, ja Andreas Schmidt, basso, sekä Stuttgartin Gächinger Kantorei -kuoro, Krakovan kamarikuoro ja Stuttgartin radion SO/Helmut Rilling).

    01:55 Rahmaninov: Pianotrio n:o 2 d-molli (Rahmaninov-trio).

    02:40 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 26 D-duuri (Carl Seemann ja Berliinin filharmonikot/Fritz Lehmann).

    03:15 Bortnjanski: Konsertot kuorolle n:ot 17-23 (Venäjän valtion sinfoniakuoro/Valeri Poljanski).

    04:22 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 25 E-duuri (The Angeles -jousikvartetti).

    04:42 R. Strauss: Käyrätorvikonsertto Es-duuri (Markus Maskuniitty ja RSO/Junichi Hirokami).

    05:04 Arkkiherttua Rudolf: Sonaatti klarinetille ja pianolle A-duuri (Ricardo Morales ja Susan Kagan).

    05:40 Beethoven: Sechs Lieder (Kuusi laulua) (Hermann Prey, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    05:57 Cagle (sov. Jennings): Soar away (Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Pisendel: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

    23:21 Rossini: Stabat mater (Rosa Feola, sopraano, Gerhild Romberger, altto, Dmitri Korchak, tenori, ja Mika Kares, basso, sekä Baijerin radion kuoro ja Münchenin RO/Howard Arman).

    00:17 Korngold: Kvintetto pianolle ja jousille E-duuri (Henri Sigfridsson, piano, Ludwig Müller, viulu, Barna Kobori, viulu, Georg Hamann, alttoviulu, ja Christophe Pantillon, sello).

    00:48 Mendelssohn: Sonaatti uruille n:o 6 d-molli (Matti Pesonen).

    01:03 Franck: Sinfoninen runo Les Eolides (New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:14 Schubert: Die Schöne Müllerin (Sanford Sylvan, baritoni, ja David Breitman, piano).

    02:11 Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 1 Es-duuri. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

    02:34 Falla: Konsertto cembalolle ja kamariyhtyeelle. (Igor Kipnis ja New Yorkin FO/Pierre Boulez).

    02:48 Brahms: Neljä balladia pianolle (Wilhelm Kempff).

    03:12 J. Haydn: Sellokonsertot C-duuri ja D-duuri (Anne Gastinel ja Moskovan solistit/Juri Bashmet).

    04:02 Weber: Alkusoitto oopp. Euryanthe (Alexander Paley ja Brian Zeger, piano).

    04:11 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (RSO/Paavo Berglund).

    04:42 Debussy: Pour le piano (Claudio Arrau).

    04:55 Soler: Kvintetot n:o 1 C-duuri, 2 F-duuri ja 3 G-duuri (David Schrader, cembalo, Christopher Verrette ja Michael Shelton, viulu, Peter Slowik, alttoviulu ja John Mark Rozendaal, sello).

    06:05 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Zino Francescatti ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    06:32 Schubert: Jousikvartetto n:o 4 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    06:57 Ferrabosco: The Expiration (Paul Hillier, laulu, Nigel North, luuttu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä