Aamuklassinen

Sinfonia quinta

  • 2 h 59 min
  • 17 pv

Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

06:22 Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

07:01 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

07:20 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

07:40 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

07:51 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

08:15 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

08:36 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

Lähetykset

  • pe 10.1.2020 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Ockeghem: Missa cuiusvis toni (Musica Nova/Lucien Kandel).

    07:49 Crusell: Klarinettikvartetto n:o 1 Es-duuri (Kari Kriikku, klarinetti, ja Avanti!-kvartetti).

    08:12 W.A. Mozart: Divertimento B-duuri (Zweite Lodronische Nachtmusik) (Camerata Bern/Thomas Füri).

    08:48 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

  • Dufay: Missa se la face ay pale (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:29 E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    06:38 Gluck: Huilukonsertto G-duuri (Emmanuel Pahud ja Baselin kamariork./Giovanni Antonini).

    06:51 Sor: Fantasia kahdelle kitaralle (John Williams ja Julian Bream).

    07:03 Gesualdo: Quinto libro dei madrigali (Viides madrigaalien kirja) (The Consort of Musicke/Anthony Rooley).

    07:59 Kodály: Jousikvartetto n:o 2 (Unkarilainen jousikvartetti).

    08:16 Andriessen: Un Beau baiser (Ars Nova Copenhagen/Paul Hillier).

    08:21 Offenbach: Alkusoitto oper. Kaunis Helena (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    08:31 J.S. Bach (sov. Graham): Italialainen konsertto F-duuri (Vento Chiaro).

    08:46 Dvorák: Ciganske melodie (Mustalaislauluja) (Pavol Breslik, tenori, ja Robert Pechanec, piano).

  • Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    8:04 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

    8:24 Byrd: Messu, 3-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    8:42 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    9:02 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    9:15 Soler: Sonaatti B-duuri (David Schrader, cembalo).

    9:41 Monteverdi: Tancredin ja Clorindan taistelu (Rolando Villazon, tenori, Patrizia Ciofi, sopraano, Topi Lehtipuu, tenori, ja Le Concert d'Astrée/Emmanuelle Haim).

  • Farewell, Unkind. John Dowlandin lauluja ja tansseja (The Boston Camerata/Joel Cohen).

    7:10 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 1 (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    7:37 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, me ylistämme) (Les Arts Florissants/William Christie).

    7:57 Zelenka: Sonaatti n:o 6 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle c-molli (Ensemble Berlin Prag).

    8:12 von Dittersdorf: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle G-duuri (Heinz Holliger ja Camerata Bern/Thomas Füri).

    8:27 Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    8:42 J. Stamitz: Klarinettikonsertto B-duuri (Andreas Ottensamer, klarinetti ja Kammerakademie Potsdam).

  • J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, ja Sergei Malov, viola da spalla).

    6:51 Rudel: Kuusi trubaduurilaulua (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu ja psalttari).

    7:33 Porpora: Sellokonsertto G-duuri (Joseph Crouch ja The English Concert/Harry Bicket, cembalo).

    7:51 Manchicourt: Missa Cuidez vous que Dieu nous faille (The Brabant Ensemble/Stephen Rice).

    8:23 Marais: Sonate à la Maresienne C-duuri (Le Trio Royal).

    8:38 Leo: Salve Regina F-duuri (Barbara Schlick, sopraano, ja Europa Galante/Fabio Biondi).

  • de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    06:20 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

    06:38 de Lalande: Super flumina Babilonis (Baabelin virtain vierillä) (Les Arts Florissants/William Christie).

    06:57 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    07:31 Melartin (sov. Funtek): Surullinen puutarha (RSO/Juha Nikkola).

    07:56 Brahms: Lieder und Gesänge Op. 32 (Petteri Salomaa, baritoni, Ilmo Ranta, piano).

    08:20 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    08:43 Vaughan Williams: Leivo nousee korkeuksiin (Hilary Hahn, viulu, ja Lontoon SO/Colin Davis).

  • Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

    06:21 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:34 Coleridge-Taylor: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Nash-yhtye).

    08:00 Myslivecek: Concertino Es-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    08:16 Reinecke: Kolme kappaletta sellolle ja pianolle (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    08:28 Tunder: Herra on minun valkeuteni ja autuuteni (Göteborg Baroque/Magnus Kjellson).

    08:40 Nielsen: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Baiba Skride ja Lauma Skride).

  • Ockeghem: Salve, Regina, Mater misericordiae (Terve, kuningatar, laupeuden äiti) (Hilliard-yhtye).

    06:11 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    06:23 Weiss: Luuttusonaatti a-molli (Hopkinson Smith).

    06:52 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    07:02 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    07:21 J.S. Bach: Sonaatti viola da gamballe ja klaveerille (Arto Noras, sello, ja Eero Heinonen, piano).

    07:38 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    07:51 Eybler: Sinfonia n:o 1 C-duuri (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

    08:15 Wagenseil: Sonaatti n:o 3 C-duuri (Suite des pièces) (Piccolo Concerto Wien/Roberto Sensi, kontrabasso).

    08:35 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

  • Lully: Divertissement n:o 1 lauluäänelle ja soittimille Lullyn baleteista ja oopperoista (Chicago Baroque Ensemble).

    06:16 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:46 Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    07:06 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

    07:38 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 33 g-molli (Tetzlaff-kvartetti).

    08:04 Sanz (sov. Romero): Suite española (Espanjalainen sarja) (Angel Romero, kitara).

    08:24 Beethoven: Muunnelmia Mozartin teemasta "Ein Mädchen oder Weibchen" (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    08:36 J.S. Bach: Konsertto huilulle, viululle, cembalolle, jousille ja continuolle a-molli (Kolmoiskonsertto) (Aurèle Nicolet, Gerhart Hetzel ja Karl Richter sekä Münchenin Bach-ork.).

  • Ockeghem: De plus en plus, messu (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    07:35 Bertali: Ciacona C-duuri (Freiburger BarockConsort).

    07:44 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala) (Bernard Winsemius, urut).

    07:58 Schütz: Viisiäänisiä motetteja kok. Geistliche Chormusik 1648 (Emmanuel Music/Craig Smith).

    09:00 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Sabine Lier, viulu, ja Salzburger Hofmusik/Wolfgang Brunner, cembalo).

    09:13 Händel: Un' alma innamorata (Rakastunut sielu) kantaatti (Patrice Michaels, sopraano, ja Chicagon barokkiyhtye).

    09:30 J.S. Bach: Italialainen konsertto F-duuri (David Schrader, cembalo).

    09:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 6 C-duuri (The Angeles String Quartet).

  • Couperin: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 1 e-molli (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba, ja Aapo Häkkinen, cembalo).

    06:23 Reichenauer: Konsertto fagotille, oboelle, jousille ja continuolle B-duuri (Sergio Azzolini, barokkifagotti, ja Xenia Löffler, barokkioboe, sekä Collegium 1704/Václav Luks).

    06:36 J. Haydn: Divertimento jousille Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    06:54 Zelenka: Sonaatti n:o 4 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle g-molli (Ensemble Berlin Prag).

    07:14 Marais: Sarja e-molli (Musica Pacifica).

    07:28 Salieri: Konsertto viululle, oboelle, sellolle ja orkesterille D-duuri (Kolmoiskonsertto) (Thomas Füri, Heinz Holliger ja Thomas Demenga, sekä Camerata Bern/Thomas Füri).

    07:54 J.S. Bach: Sonaatti D-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Kenneth Cooper, cembalo).

    08:10 Graf: Kvartetto huilulle ja jousille d-molli (Mikael Helasvuo ja Kokkola-kvartetti).

    08:25 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, ylistämme) (Emmanuelle De Negri, sopraano, Dagmar Sasková, sopraano, Sean Clayton, kontratenori, Cyril Auvity, tenori, ja Andre Morsch, basso, sekä Ensemble Aedes ja Le Poème Harmonique/Vincent Dumestre).

  • Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    06:22 Taverner: Missa Corona spinea (The Sixteen/Harry Christophers).

    07:01 Leclair: Sonaatti viululle ja continuolle B-duuri op.5/4 (John Holloway, viulu, Jaap ter Linden, sello, ja Lars Ulrik Mortensen, cembalo).

    07:20 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 1 F-duuri (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    07:40 Rosenmüller: Sinfonia quinta (Tafelmusik Baroque Soloists).

    07:51 Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    08:15 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    08:36 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 1 C-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä