Yöklassinen

Anna Magdalena Bachin nuottikirja

  • 6 h 50 min
  • 17 pv

Ravel: Suihkulähde (Samson Francois, piano).

23:17 Anna Magdalena Bachin nuottikirja (Igor Kipnis, cembalo ja klavikordi, Judith Blegen, sopraano, Benjamin Luxon, baritoni ja Catharina Meints, viola da gamba).

01:06 Rahmaninov: Sinfonia n:o 3 a-molli (Baltimoren SO/David Zinman).

01:48 Leclair: Sonaatti G-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

02:07 Albrechtsberger: Konsertto B-duuri (Teppo Alestalo, alttopasuuna, ja RSO/Dmitri Slobodeniouk).

02:24 Gershwin: An American in Paris (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

02:42 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

03:08 W.A. Mozart: Andante Pianokonsertosta nro 17 G-duuri (Artur Rubinstein ja RCA Victor SO/Alfred Wallenstein).

03:20 Mahler: Adagio sinf. n:o 10 fis-molli (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

03:45 Orkesterimusiikkia Wagnerin oopperoista Lohengrin, Valkyyria, Siegfried, Jumalten tuho, Tristan ja Isolde, Nürnbergin mestarilaulajat ja Parsifal (Metropolitan oopperan ork./James Levine).

04:58 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

05:18 van Eijken: Sonaatti pianolle ja viululle op.18 (David Kuyken ja Candida Thompson).

05:39 Händel: Concerto grosso g-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

05:57 Shahov: Scherzo (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

Lähetykset

  • ti 7.1.2020 23.10 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Roman: Oboekonsertto B-duuri (Anthony Robson ja Valistuksen ajan ork./ Anthony Halstead).

    23:30 Erkel & Vieuxtemps & Csermák: Duo brillant (Ferenc Szecsódi, viulu, ja István Kassai, piano).

    23:47 Händel: Meleagroksen aaria "Non sará poco, se il mio gran foco" oopp. Atalanta (Anita Miller-Riedel, huilu, ja Chicagon barokkiyhtye).

    23:54 Abélard: De profundis (Syvyydestä minä huudan) (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    00:06 Joachim: Viulukonsertto d-molli (Unkarilainen) (Rachel Barton Pine ja Chicagon SO/Carlos Kalmar).

    00:54 Dvorák: Slaavilaisia tansseja (Clevelandin ork./George Szell).

    02:09 Witte: Viisi valssia pianolle 4-kätisesti (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

    02:17 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 6 h-molli (Dallasin SO/Andrew Litton).

    02:47 Beethoven: Viulusonaatit n:o 7 c-molli, n:o 8 G-duuri ja n:o 10 G-duuri (Arthur Grumiaux, viulu, ja Clara Haskil, piano).

    03:56 W.A. Mozart: Klarinettikonsertto A-duuri (Jon Manasse ja Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:27 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 4 e-molli (Emerson-kvartetti).

    04:55 Beethoven: Pianosonaatit n:o 25 G-duuri, n:o 26 Es-duuri (Les adieux) ja n:o 27 e-molli (Emil Gilels).

    05:36 de Ron: Jousikvartetto f-molli (Salomon-kvartetti).

    05:57 Tallas (sov. Bister): Karjalan rahvas soittaa da laulaa (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja Ilkka Paananen, piano).

  • Caplet: Kvintetto huilulle, oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle (Les Vents Francais).

    23:36 Pleyel: Kuusi duoa kahdelle viululle (Vilmos Szabadi ja Béla Bánfalvi).

    00:42 Satie: Ogives (Suippokaaria) (Hervé Désarbre, urut).

    00:52 J.S. Bach: Musikalisches Opfer (Musiikillinen uhrilahja) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    02:05 Chopin: Poloneeseja pianolle (Garrick Ohlsson).

    03:17 Bruckner: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/ Georg Solti).

    04:04 Messiaen: Aikojen lopun kvartetto viululle, klarinetille, sellolle ja pianolle (Ilja Kaler, Jonathan Cohler, Andrew Mark ja Janice Weber).

    04:55 Mendelssohn: Kvintetto jousille n:o 2 B-duuri (Camerata Bern).

    05:24 Debussy: Rapsodia saksofonille ja orkesterille (Kenneth Radnofsky, alttosaksofoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    05:35 Beethoven: Jousikvartetto n:o 14 cis-molli (Juilliard-kvartetti).

    06:15 Loewe: Pianosonaatti E-duuri (Grosse Sonate) (Linda Nicholson).

    06:41 Schmelzer: Aria Viennese (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    06:57 Palestrina: Vox dilecti mei (Kuule, rakkaani tulee). (The Song Company/Roland Peelman).

  • Dvorák: Alfred, ooppera (Petra Froese, sopraano, Ferdinand von Bothmer, tenori, Felix Rumpf, baritoni, Jörg Sabrowski, baritoni, Peter Mikulás, basso, Tillmann Unger, sopraano, Jarmila Baxová, sopraano, sekä Brnon filharmoninen kuoro ja Prahan radion SO/Heiko Mathias Förster).

    01:20 Lauluja keskiajan Englannista (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

    02:27 Villa-Lobos: Choro n:o 11 (Ralf Gothoni, piano, ja RSO/Sakari Oramo).

    03:29 Tárrega: Recuerdos de la Alhambra (Muistoja Alhambrasta) (Mattias Jacobsson, kitara).

    03:35 Sibelius: Pianotrio C-duuri (Loviisa-trio) (Sibelius-pianotrio).

    03:49 Copland: Appalakkien kevät, baletti (alkuperäisversio kamariorkesterille) (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    04:27 Rameau: Sarja oopperabal. Les Fêtes de Polymnie (Polymnian juhlat) (Tempesta di Mare).

    04:59 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    05:21 Lachner: Nonetto F-duuri (Wien-Berlin -yhtye).

    05:57 Melartin: Souvenir (Ilkka Paananen, piano).

  • Giuliani: Gran Duo (James Galway, huilu, Kazuhito Yamashita, kitara).

    23:28 Monteverdi: Madrigaaleja (Taverner Consort/Andrew Parrott).

    00:26 Beethoven: Fantasia pianolle, kuorolle ja orkesterille c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Mary Shearer, sopraano, Teresa Cash, sopraano, D'Anna Fortunato, altto, Jon Garrison, tenori, Terry Cooke, baritoni, Martin Horning, baritoni, Clevelandin orkesterin kuoro ja Clevelandin orkesteri/Vladimir Ashkenazy).

    00:47 Wagner - Lemare: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

    01:01 Revueltas: Kunnianosoitus Federico Garcia Lorcalle (Los Angelesin FO:n uuden musiikin yhtye/Esa-Pekka Salonen).

    01:12 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 4 g-molli (Arturo Benedetti Michelangeli ja Lontoon Philharmonia-ork./Ettore Gracis).

    01:37 Poulenc: Sinfonietta (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    02:06 Hummel: Missa solemnis, messu C-duuri (Patricia Wright, sopraano, Zan McKendree-Wright,altto, Patrick Power, tenori, ja David Griffiths, basso, sekä kamarikuoro Tower Voices ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    02:52 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Ernst Levy).

    03:23 Skrjabin: Prometheus (Anatol Ugorski, piano, sekä Chicagon sinfoniakuoro - ja ork./Pierre Boulez).

    03:46 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 2 d-molli, n:o 3 C-duuri, n:o 4 Es-duuri ja n:o 5 c-molli (Daniil Shafran).

    05:05 Röntgen: Serenadi A-duuri (Viotta-yhtye).

    05:34 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    05:56 Eyck: Boffons (Peter Hannan, nokkahuilu).

  • Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    23:43 W.A. Mozart: Eine Kleine Nachtmusik (Pieni yösoitto) G-duuri. (Budapest-kvartetti ja Julius Levine, kontrabasso).

    00:01 Arditi: Il bacio (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin RSO/Kurt Gaebel).

    00:06 Grieg: Holbergin ajoilta (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

    00:27 Ravel: Bolero (Dallasin SO/Eduardo Mata).

    00:42 Kodály: Tansseja Galantasta (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Edo de Waart).

    00:59 Palmgren: Sarja näyt. Tuhkimo (RSO/George de Godzinsky).

    01:21 Salmenhaara: Juopunut pursi (RSO/Sakari Oramo).

    01:45 Schumann: Sinfonia n:o 4 d-molli (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    02:16 Schein: Sarjoja soittimille kok. Banchetto musicale (Sex Chordae Consort of Viols).

    03:15 Dvorák: Pianokvintetto A-duuri (Claudio Arrau, piano, ja Juilliard-kvartetti).

    03:56 Glazunov: Alkusoitto kreikkalaisista teemoista n:o 1 g-molli ja n:o 2 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    04:28 Elgar: Johdanto ja allegro jousikvartetille sekä jousiorkesterille op.47 (Orpheus-kamariorkesteri).

    04:42 Schubert: Impromptut pianolle op. 99 ja op.142 (Murray Perahia, piano).

    05:45 Saint-Saëns: Havanaise viululle ja orkesterille (Jascha Heifetz ja RCA Victor -SO/William Steinberg).

    05:56 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

  • Mayseder (sov. Giuliani): Poloneesi G-duuri (Erkki Palola, viulu, ja Ilkka Virta, kitara).

    23:19 Nápravník: Pianotrio d-molli (Bartek Niziol, viulu, Denis Severin, sello, ja Tatjana Korsunskaja, piano).

    23:48 Schumann: Konzertstück neljälle käyrätorvelle ja orkesterille (Peter Damm, Klaus Pietzonka, Dieter Pansa, Johannes Friemel ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    00:08 Leclair: Oboekonsertto C-duuri (Heinz Holliger ja Dresdenin valtionork./Vittorio Negri).

    00:25 Weber: Klarinettikvintetto B-duuri (Kari Kriikku ja Uusi Helsinki-kvartetti).

    00:51 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Emerson-kvartetti).

    01:25 Weiss: Sonaatti luutulle C-duuri (Partita Grande) (Franklin Lei).

    01:51 J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 4 D-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    02:09 Lanner: Die Mozartisten (Bostonin SO/Erich Leinsdorf).

    02:20 Szymanowski: Viulukonsertto n:o 1 (David Oistrah ja Leningradin FO/Kurt Sanderling).

    02:45 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Itzhak Perlman ja Martha Argerich).

    03:11 Sopraano Elisabeth Whitehouse laulaa aarioita oopperoista Sapfo, Saban kuningatar, Hamlet, Salvator Rosa, Cinq Mars, Etienne Marcel, Le Tribut de Zamora ja Marion Delorme (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    04:20 Wessman: Viisi etydiä (Tiina Karakorpi, piano).

    04:35 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille F-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    04:56 Loewe: Yksinlaulut Odins Meeresritt; Der Wirtin Töchterlein ja Kleiner Haushalt (Kim Borg, basso, Hans Altmann ja Michael Raucheisen, piano).

    05:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 15 a-molli (Amadeus-kvartetti).

    05:57 Fauré: (sov. Procter): Nell (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

  • Gyrowetz: Jousikvartetto B-duuri (Salomon-kvartetti).

    23:33 Reznicek: Alkusoitto oopp. Donna Diana (RSO/Okko Kamu)

    23:39 Brahms: Pianosonaatti n:o 3 f-molli (Murray Perahia).

    00:18 Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:52 Musiikkia ja laulua suurten löytöretkien ajalta Euroopasta (säv. tuntematon, Dalza, Escobar, Hume ym.). (New World Consort ja Suzie Le Blanc, sopraano).

    02:01 Enescu: Cantabile ja presto (Marina Piccinini, huilu, Anne Epperson, piano).

    02:08 Bruch: Viulukonsertto n:o 1 g-molli (Pinchas Zukerman ja Los Angelesin FO/Zubin Mehta).

    02:33 Klami: Lemminkäisen seikkailut saaressa (RSO/Sakari Oramo).

    02:45 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Igor Kipnis, cembalo).

    04:08 Ligeti: Jousikvartetto n:o 1 (Yöllisiä muodonmuutoksia) (Belcea-kvartetti).

    04:32 Glazunov: Sinfonia n:o 3 D-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    05:25 Beethoven: Pianosonaatti n:o 30 E-duuri (Hélène Grimaud).

    05:45 F.A. Philidor: Kvartetto n:o 3 G-duuri (Camerata Köln).

    05:57 Sainz de la Maza: Zapateado kitaralle (David Russell).

  • d'Indy: Souvenirs (Monte Carlon FO/James DePreist).

    23:31 Elgar: The Dream of Gerontius (Gerontiuksen uni), oratorio (Mark Tucker, tenori, Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja David Wilson-Johnson, sekä Sydneyn Philharmonia-kuorot, TSO-kuoro ja Sydneyn SO/Vladimir Ashkenazy).

    01:07 Tausig: Nouvelles soirees de Vienne, sarja pianolle n:o 1 (Dennis Hennig).

    01:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Andrew Manze, viulu).

    01:44 Puccini: Aarioita ja kohtauksia oopperasta Madama Butterfly (Renata Tebaldi, sopraano, Giuseppe Campora, tenori, Nell Franklin, mezzosopraano, Piero de Palma, tenori, ja Giovanni Inghilleri, baritoni, sekä Rooman Santa Cecilia -akatemian kuoro ja ork./Alberto Erede).

    02:40 Beethoven: Sinfonia n:o 6 F-duuri (Pastoraalisinfonia) (Minnesotan ork./Klaus Tennstedt).

    03:29 Madetoja: Okon Fuoko (RSO/Okko Kamu.)

    03:42 C.P.E Bach: Sonaatteja klaveerille (Armin Thalheim, klavikordi).

    04:44 Glazunov: Karjalan taru a-molli (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    05:07 S. Tanejev: Kvintetto pianolle ja jousille g-molli (Marija Judina, piano, ja Beethoven-kvartetti).

    05:49 Griffes: Valkoinen riikinkukko (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    05:57 Ljadov: Preludi Des-duuri (Olga Kern, piano).

  • J.S. Bach: Fantasia G-duuri (Enzio Forsblom, urut).

    23:19 Vivaldi: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle a-molli (Isaac Stern, Pinchas Zukerman ja Saint Paulin kamariork.).

    23:33 Berlioz: Romeo ja Julia, draamallinen sinfonia (Jessye Norman, sopraano, John Aler, tenori, ja Simon Estes, basso, sekä Westminsterin kuoro ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    01:09 Tartini: Sonaatti g-molli (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    01:23 Foulds: Kelttiläinen lyyra (Susan Bickley, mezzosopraano, ja Birminghamin SO/Sakari Oramo).

    01:40 Coleridge-Taylor: Pieni konserttisarja (Virginia Eskin, piano).

    01:52 Kodály: Riikinkukkomuunnelmat (Chicagon SO/Neeme Järvi).

    02:19 Purcell: Dido ja Aeneas, 3-näytöksinen ooppera (Lorraine Hunt, sopraano, Lisa Saffer, sopraano, Michael Dean, tenori, Ellen Rabiner, mezzosopraano, Christine Brandes, sopraano, Ruth Rainero, mezzosopraano, ja Paul Elliott, tenori sekä Cambridgen Clare Collegen kuoro ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    03:10 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    03:57 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Andrei Gavrilov ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    04:44 Baritoni Gérard Souzay laulaa Franz Schubertin yksinlauluja (Jacqueline Bonneau ja Dalton Baldwin, piano).

    05:56 Franck: Jousikvartetto D-duuri (Juilliard-kvartetti).

    06:42 Rossini: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Mozzafiato/Charles Neidich).

    06:57 Etydi n:o 18 gis-molli (Terssietydi) (Erik T. Tawaststjerna, piano).

  • Bellini: Norma, ooppera (Maria Callas, sopraano, Franco Corelli, tenori, Christa Ludwig, mezzosopraano, Nicola Zaccaria, basso, Piero De Palma, tenori, ja Edda Vincenzi, mezzosopraano, sekä Milanon La Scala -oopperan kuoro ja ork./Tullio Serafin).

    01:54 Mendelssohn: Kapriisi pianolle a-molli (Alicia de Larrocha, piano).

    02:04 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1-6 (Anner Bylsma).

    04:12 Massenet: Sarjat orkesterille n:o 3 Näytelmäkohtauksia ja 6 Satukuvia (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    04:50 Ravel: Jousikvartetto F-duuri (Uusi Helsinki -kvartetti).

    05:20 Beethoven: Pianokonsertto n:o 4 G-duuri (Hélène Grimaud ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    05:56 Tshaikovski: Ken kaihon tuntee (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Korngold: Vier kleine fröhliche Waltzer (Neljä pientä iloista valssia) (Eric Le Van, piano).

    23:25 Gershwin: Lullaby (Kehtolaulu) (Philarte-kvartetti).

    23:35 Molique: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Trio Parnassus).

    00:10 Wagner: Alkusoitto oopp. Tristan und Isolde (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    00:22 Nielsen: Pieni sarja jousiorkesterille a-molli (Vancouverin radio-ork./Mario Bernardi).

    00:40 Saint-Saëns: Eläinten karnevaali (Pittsburghin SO/André Previn).

    01:02 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Juilliard-kvartetti).

    01:33 Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 2 G-duuri (Stephen Hough ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    02:13 Kuula: Suru (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    02:20 Elgar: Sinfonia n:o 1 As-duuri (Baltimoren SO/David Zinman).

    03:10 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Leontyne Price, sopraano, ja David Garvey, piano).

    03:21 J.S. Bach: Das Wohltemperierte Klavier II, preludit ja fuugat n:o 1-24 (Samuil Feinberg, piano).

    05:16 Castello: Sonata ottava d-molli (Trio Settecento).

    05:21 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Clevelandin ork/Mitsuko Uschida, piano ja joht.).

    05:57 A. Merikanto: Melodia (Liisa Pohjola, piano).

  • von Schillings: Kvintetto jousille Es-duuri (Wienin jousikvintetti).

    23:45 Liszt: Unkarilaiset rapsodiat pianolle n:ot 10-15 (György Cziffra).

    00:32 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

    01:06 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    01:22 Paganini: Sonaatit viululle ja kitaralle n:o 1-6 op. 2. (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    01:47 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

    02:07 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 15 es-molli (Emerson-kvartetti).

    02:43 Dvorák: Messu D-duuri (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja -ork./Valeri Poljanski).

    03:29 Chausson: Sinfonia B-duuri (Bostonin SO/Charles Munch).

    04:01 J.A. Hasse: Lucion aaria oopp. Lucio Papirio ja Publion aaria oopp. Tito Vespasiano. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

    04:12 Schumann: Alkusoitto, scherzo ja finaali (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    04:30 J.S. Bach: Orkesterisarjat n:o 1-4 (Oregonin Bach-juhlien kamariork./Helmut Rilling).

    05:57 Mendelssohn: Sanaton laulu n:o 25 G-duuri (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä