Aamupäivän klassinen

Zelenkan melodraama Sub olea pacis

  • 3 h 59 min
  • 13 pv

Graupner: Sarja huilulle, viola d'amorelle, chalumeaulle, jousille ja continuolle F-duuri (Petra Aminoff, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch ja Asko Heiskanen, sekä Suomalainen barokkiork.).

09:22 Ravel: Viulusonaatti G-duuri. (Zino Francescatti, viulu, ja Arthur Balsam, piano).

09:39 J. Haydn: Sinfonia n:o 31 D-duuri. (St.Luken ork./Charles Mackerras).

10:14 Copland: El Salon Mexico (Diane Walsh, piano).

10:26 Zelenka: Sub olea pacis et palma virtutis (Noémi Kiss, sopraano, Anna Hlavenková, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Jaroslav Brezina, tenori, Adam Zdunikowski, tenori, ja Ales Procházka, basso, sekä Musica Florea, Musica Aeterna, Philidor Ensemble ja Boni Pueri/Marek Stryncl).

12:02 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli (Juilliard-kvartetti).

12:42 Gipps: Käyrätorvikonsertto (David Pyatt ja Lontoon FO/Nicholas Braithwaite).

Lähetykset

  • ma 6.1.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Röntgen: Gleichwie die grünen Blätter auf einem schönen Baum, motetti (Alankomaiden kamarikuoro/Uwe Gronostay).

    09:04 Diepenbrock: Sinfoninen sarja näytelmämus. Elektra (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Claus Peter Flor).

    09:28 Paderewski: Muunnelmia ja fuuga pianolle es-molli (Jonathan Plowright, piano).

    09:58 Maier: Kvartetto pianolle ja jousille e-molli (Ann-Sofi Klingberg, piano, Gregory Maytan, viulu, Bernt Lysell, alttoviulu, ja Sara Wijk, sello).

    10:26 Byrd: Messu, 4-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    10:49 Delius: Over the hills and far away, alkusoittofantasia (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    11:02 Bronsart: Fantasia pianolle gis-molli (Margit Rahkonen).

    11:13 Beethoven (sov. Tarrega): Marcia funebre pianosonaatista As-duuri op. 26 (Timo
    Korhonen, kitara).

    11:20 Glazunov: Novelletteja (Pietarin jousikvartetti).

    11:50 Rameau: Alkusoitto oopp. Dardanus (Les Talens Lyriques/Christophe Rousset).

    11:55 Janácek: Mládí (Nuoruus) (Belfiato-kvintetti ja Jindrich Pavlis, bassoklarinetti).

    12:13 Brahms: Neljä vakavaa laulua (George London, bassobaritoni, ja Leo Taubman, piano).

    12:32 Englund: Sinfonia n:o 4 (RSO/Leif Segerstam).

  • Franck: Cantabile H-duuri (Kalevi Kiviniemi, urut).

    09:08 Telemann: Konsertto trumpetille, kahdelle oboelle ja continuolle D-duuri.
    (Ludwig Güttler, trumpetti, Klaus-Peter Gütz ja Hans-Ludwig Mörchen, oboe, sekä Leipzigin Bach-Collegium).

    09:23 Gounod: Saphon resitatiivi ja aaria oopp. Sapho. (Marilyn Horne, mezzosopraano, ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri, joht. Lawrence Foster).

    09:31 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 4 Fis-duuri. (Earl Wild).

    09:40 Grieg: Osia Peer Gynt -näytelmämusiikista (Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    10:10 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

    10:24 Orff: In trutina (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken ork./Michael Stern).

    10:27 Debussy: Cinq poemes de Charles Baudelaire (Dawn Upshaw, sopraano, ja James Levine, piano).

    10:55 Sibelius: Kullervo (Marianne Rörholm, mezzosopraano, Jorma Hynninen, baritoni, sekä YL ja Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    12:06 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

    12:26 J. Haydn: Yhdeksän vokaalikvartettoa. (New York Vocal Arts Ensemble ja Raymond Beegle, piano).

    12:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

  • J. Stamitz: Mannheim-sinfoniat n:o 1-3 (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    09:28 Sibelius: Demanten på marssnön (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    09:33 Dukas: Pianosonaatti es-molli (Suuri sonaatti) (Jean-Francois Heisser, piano).

    10:18 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    10:21 Bridge: Oration, sellokonsertto (Alban Gerhardt ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    10:51 Schütz: Deutsches Magnificat (RKK/Timo Nuoranne, sekä Eero Palviainen ja Jarmo Julkunen, teorbi, Mika Suihkonen, violone, ja Assi Karttunen, urut).

    10:58 Madetoja: Lyyrillinen sarja sellolle ja pianolle (Senja Rummukainen ja Jenni Lappalainen).

    11:17 W.A. Mozart: Misera, dove son (Anna Moffo, sopraano, ja Philharmonia-ork./Alceo Galliera).

    11:25 Andrée: Pianotrio n:o 2 g-molli (Lucia Negro, piano, Berndt Lysell, viulu, ja Ola Karlsson, sello).

    11:51 V. Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille (Petri Aarnio, viulu, Tuomas Lehto, sello ja RSO/Klaus Mäkelä).

    12:12 A. Merikanto: Uni (Liisa Pohjola, piano).

    12:16 Rautavaara: Sinfonia n:o 1 (Belgian kansallisork./Mikko Franck).

    12:44 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Benno Moiseiwitsch).

  • J. Haydn: Jousikvartetto n:o 4 G-duuri (The Angeles String Quartet).

    10:20 Händel: Vesimusiikkia, sarjat F-duuri, G-duuri ja D-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    11:17 W.A. Mozart: Serenadi B-duuri (Gran Partita) (St.Luken ork./Charles Mackerras).

    12:08 Beethoven: Sechs Lieder (Jessye Norman, sopraano, ja James Levine, piano).

    12:23 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Klaus Thunemann ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    12:40 C.L. Lithander: Sonaatti pianolle C-duuri (Tapani Valsta).

  • Lortzing: Konserttikappale käyrätorvelle ja orkesterille E-duuri (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

    9:14 Leclair: Sonaatti C-duuri (Robert Stallman, Karl Bennion ja Edwin Swanborn).

    9:27 Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

    9:40 Marsh: Sinfonia n:o 8 G-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    9:50 Boccherini: Kvintetto jousille E-duuri (Isaac Stern ja Cho-Liang Lin, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu sekä Yo-Yo Ma ja Sharon Robinson, sello).

    10:12 J. Haydn: Sinfonia n:o 85 B-duuri (Kuningatar) (New Yorkin FO/Leonrad Bernstein).

    10:34 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    10:57 Rameau: Sarja oopp. Les Boréades (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    11:26 Chopin: Scherzot pianolle n:o 1 h-molli, n:o 2 b-molli, n:o 3 cis-molli ja n:o 4 E-duuri (Ivan Moravec).

    12:06 E.T.A. Hoffmann: Arlequin (Harlekiini), balettimusiikkia (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    12:38 Vogel: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Bayerische Kammerphilharmonie/Reinhard Goebel).

  • Marsh: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    9:15 Cherubini: Sonaatit käyrätorvelle ja jousille n:o 1 ja n:o 2 F-duuri (Vitali Bujanovski ja Leningradin filharmoninen kamariork./Arvid Jansons).

    9:28 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (New Yorkin FO/Leonard Bernstein, piano ja joht).

    10:08 Giuliani: Kuusi muunnelmaa viululle ja kitaralle (Erkki Palola ja Ilkka Virta).

    10:20 Ponchielli: Elegia (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    10:33 Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille C-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    11:04 Kraus: La Gelosia (Mustasukkaisuus), kantaatti (Simone Kermes, sopraano, ja L'Arte del mondo/Werner Erhardt).

    11:22 Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 1 (Josef Suk ja Jan Panenka).

    11:35 Rossini: Sonaatti jousille n:o 5 Es-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

    11:50 Pleyel: Viulukonsertto D-duuri (David Perry ja Baltimoren kamariork./Markand Thakar).

    12:21 Weber: Grand duo concertant Es-duuri (Jon Manasse, klarinetti, ja Samuel Sanders, piano).

    12:42 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 20 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

  • W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

    09:24 Bizet: Clovis et Clotilde, kantaatti (Katarina Jovanovic, sopraano, Philippe Do, tenori, ja Mark Schnaible, basso, sekä Lillen kansallisork./Jean-Claude Casadesus).

    10:00 C. Kreutzer: Fantasia fagotille ja orkesterille (Karen Geoghegan ja BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    10:11 Beethoven: Sonaatit viululle ja pianolle n:o 3 Es-duuri, n:o 5 F-duuri (Kevät) ja n:o 9 A-duuri (Kreutzer) (Leonid Kogan, viulu ja Emil Gilels, piano).

    11:25 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    11:53 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

    12:15 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

  • Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    09:20 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 2 Es-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    09:41 Ritter: Vater unser (Isä meidän) (Yves-Michael Kiffner, kontratenori, ja Corona Artis/Hans Davidsson).

    09:52 Vivaldi: Huilukonsertto g-molli (Yö) (Jean-Pierre Rampal ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

    10:02 Hue: Theme varié (Teema ja muunnelmia) (Lawrence Power, alttoviulu, ja Simon Crawford-Phillips, piano).

    10:12 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

    10:28 Foulds: Kolme mantraa (Birminghamin SO ja nuorisokuoron naisäänet/Sakari Oramo).

    10:55 Weiss: Luuttusonaatti fis-molli (Hopkinson Smith).

    11:28 Bononcini: Care luci del mio bene (Gloria Banditelli, mezzosopraano, ja Ensemble Aurora).

    11:38 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

    11:55 Reubke: Urkusonaatti c-molli (Der 94ste Psalm) (Luca Scandali).

    12:23 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 1 D-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    12:43 Debussy: Jeux, 1-näytöksinen baletti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

  • Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Joachim Held).

    09:16 Manfredini: Carlon aaria oopp. Kaarle Suuri (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Jean-Marc Goujon, traverso, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

    09:26 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    09:50 Marais: Sarja C-duuri (Musica Pacifica).

    10:08 Donizetti: Serenadi klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker ja Sonja Prunnbauer).

    10:17 Fibich: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    10:51 Schumann: Liederkreis op.39 (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:19 Svendsen: Kvintetto jousille C-duuri (Oslon jousikvartetti, ja Henning Kraggerud, alttoiviulu).

    11:52 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    12:20 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Jan Vogler ja New Yorkin FO/David Robertson).

  • Hummel: Sonaatti f-molli (Hae-won Chang, piano).

    9:22 Emilie Mayer: Kvartetto jousille g-molli (Klenke-kvartetti).

    09:51 Marsh: Keskustelusinfonia kahdelle orkesterille Es-duuri (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    10:03 M-A. Charpentier: Litanies de la Vierge (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    10:20 Franck: Balettimusiikkia oopp. Hulda (Liègen kuninkaallinen FO/Christian Arming).

    10:38 Chopin: 12 etydiä (Matti Raekallio, piano).

    11:07 Delius: Brigg fair (Boston Pops/John Williams).

    11:23 Stravinsky: Duo concertant viululle ja pianolle (Ray Chen ja Timothy Young).

    11:40 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Dom Sébastien (Lontoon Philharmonia-ork./Antonio de Almeida).

    12:03 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    12:17 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 6 G-duuri (Emerson-kvartetti).

    12:40 Smetana: Alkusoitto, polkka, furiant ja ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty morsian (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

  • W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 10 C-duuri (Gregory Kinda).

    10:19 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    10:40 Rossini: Laudamus Te (Kathleen Battle ja nimeämätön ork./Robert Sadin).

    10:47 Kuhlau: Sonaatti huilulle ja pianolle a-molli (Grande Sonate concertante) (Peter-Lukas Graf ja Zsuzsanna Sirokay).

    11:18 Wagner: Wesendonck-Lieder (Marjana Lipovsek, mezzosopraano, ja Philadelphian ork./Wolfgang Sawallisch).

    11:39 Jadassohn: Pianotrio n:o 3 c-molli (Syrius Trio).

    12:00 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

    12:13 Ravel: Daphnis et Chloé, balettisarja n:o 2 (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Mariss Jansons).

    12:30 Vaughan Williams: Kuusi tutkielmaa englantilaisesta kansanlaulusta (Reginald Kell, klarinetti, ja Brooks Smith, piano).

    12:40 Castelnuovo-Tedesco: Konsertto kahdelle kitaralle ja orkesterille (Kazuhito Yamashita ja Naoko Yamashita sekä Lontoon FO/Leonard Slatkin).

  • Kuhlau: Huilukvintetto n:o 3 A-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

    09:22 Ippolitov-Ivanov: Kaukasialaisia kuvia. (Neuvostoliiton radion SO/Vladimir Fedosejev).

    09:47 Schumann: Zwölf Gedichte (Simon Keenlyside, baritoni, ja Graham Johnson, piano).

    10:21 Reinecke: Jousikvartetto n:o 2 F-duuri (Reinhold-kvartetti).

    10:43 Respighi: Kolme preludia gregoriaanisista sävelmistä. (Sonya Hanke, piano).

    11:00 Wolf-Ferrari: Serenadi jousiorkesterille Es-duuri (Frankfurtin radion SO/Alun Francis).

    11:24 Dvorak: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Rudolf Firkusny, piano, ja Ridge-jousikvartetti).

    11:51 Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 2 E-duuri (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

    12:13 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    12:34 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Ascanio (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä