Iltaklassinen

Muistojen runoelma

  • 5 h 9 min
  • ei kuunneltavissa

Ries: Jousikvartetto n:o 1 F-duuri (Schuppanzigh-kvartetti).

18:26 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

18:52 Madetoja: Neljä laulua op.44 (Ulla Sippola, mezzosopraano, ja Tapio Tuomela, piano).

19:05 von Zemlinsky: Jousikvartetto n:o 4. (Escher-kvartetti).

19:31 Reger: Kaksi romanssia viululle ja orkesterille (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

19:50 Leiviskä: Kvartetto pianolle ja jousille A-duuri (Nina Karmon, viulu, Luke Turrell, alttoviulu, Roi Ruottinen, sello, ja Terhi Dostal, piano).

20:16 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

20:30 Beach: Sinfonia e-molli (Kelttiläinen). (Detroitin SO/Neeme Järvi).

21:12 Massenet: Poème de souvenir (Muistojen runoelma) (Bernard Kruysen, baritoni, ja Noël Lee, piano).

21:28 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli. (Jascha Heifetz, viulu, Gregor Piatigorsky, sello, ja Leonard Pennario, piano).

21:54 Reinecke: Sonaatti huilulle ja pianolle e-molli (Undine). (Jeffrey Khaner ja Hugh Sung).

22:12 Rimski-Korsakov: Sinfonia n:o 3 C-duuri. (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

22:52 W.A. Mozart: Kvartetto oboelle ja jousille F-duuri (Lothar Koch, oboe, Thomas Brandis, viulu, Wilfried Strehle, alttoviulu, ja Wolfgang Boettcher, sello).

Lähetykset

  • to 23.1.2020 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Leinonen: Athene (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, Tomas Nuñes-Garces, sello, Roope Gröndal, piano, ja Olli Leppäniemi, klarinetti).

    18:26 Beethoven: Primo amore (Ensi rakkaus) (Reetta Haavisto, sopraano, ja Turun FO/Leif Segerstam).

    18:42 Stravinsky: Viulukonsertto D-duuri (Isaac Stern ja Columbia-SO/Igor Stravinsky).

    19:05 Schumann: Das Paradies und die Peri (Paratiisi ja Peri), oratorio (Dorothea Röschmann, sopraano, Christoph Strehl, tenori, Malin Hartelius, sopraano, Rebecca Martin, mezzosopraano, Bernarda Fink, altto, Christian Gerhaher, baritoni, ja Werner Güra, tenori, sekä Baijerin radion kuoro ja Baijerin radion SO/Nikolaus Harnoncourt).

    20:47 Reber: Pianotrio n:o 3 g-molli (Trio Élégiaque).

    21:18 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

    21:45 T. Aulin: Orkesterisarja Mäster Olof (Mestari Olof) (Örebron SO/Göran W. Nilson).

    22:13 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Heinrich Schiff ja Dresdenin valtionork./Neville Marriner).

    22:42 Moreno Torroba: Castillos de España (Christopher Parkening, kitara).

    22:52 J.S. Bach: Partita c-molli (Heiko ter Schegget, nokkahuilu, ja Zvi Meniker, cembalo).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä