Aamupäivän klassinen

Cockaigne (In London town)

  • 3 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Schubert: Pianosonaatti n:o 15 (keskeneräinen) (Rudolf Serkin).

09:26 Mendelssohn: Jousikvartetto n:o 5 Es-duuri (Aurora-kvartetti).

09:57 Sor: Divertimento kahdelle kitaralle E-duuri (Rohkaisu) (Julian Bream ja John Williams).

10:12 Reinecke: Kolme fantasiakappaletta alttoviululle ja pianolle (Gerard Caussé ja Francois-René Duchâble).

10:27 Wagner: Tatest du's wirklich oopp. Tristan und Isolde (Hannu Heikkilä, basso, ja Pekka Nuotio, tenori, sekä RSO/Ulf Söderblom).

10:39 Fauré: Balladi pianolle fis-molli (Yuja Wang).

10:52 Borodin: Jousikvartetto n:o 1 A-duuri (Pietarin jousikvartetti).

11:30 Elgar: Cockaigne (In London town) (Philharmonia-ork./John Barbirolli).

11:45 Rahmaninov: Études-tableaux op.33 (Xiayin Wang, piano).

12:10 Vierne: Les Djinns (Henget) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

12:21 Nielsen: Puhallinkvintetto (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye).

12:46 Glazunov: Saksofonikonsertto Es-duuri (Pekka Savijoki ja Tukholman uusi kamariork./Jorma Panula).

Lähetykset

  • pe 31.1.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • J.S. Bach: Sarja orkesterille n:o 1 (Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

    09:26 Mendelssohn: Der wandernde Musikant (Vaeltava soittoniekka) (Leipzigin radiokuoro/Horst Neumann).

    09:30 Shostakovitsh: Kaksi kappaletta jousikvartetille (Emerson-kvartetti).

    09:37 Ravel: Yleviä ja tunteellisia valsseja (Samson Francois, piano).

    09:54 Rejcha: Kvartetto huilulle ja jousille n:o 2 C-duuri (Aurèle Nicolet ja Mozart-jousitrio).

    10:18 R. Strauss: Vier Lieder (Neljä laulua) (Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

    10:31 J. Kreutzer: Trio n:o 1 A-duuri (Gragnani Trio).

    10:46 Wessman: Kolme preludia (Kimmo Hakasalo, piano).

    10:51 Scheibe: Konsertto huilulle, jousille ja continuolle A-duuri (Maria Bania, traverso, ja Concerto Copenhagen/Andrew Manze).

    11:08 Franck: Sonaatti viululle ja pianolle A-duuri (Daishin Kashimoto ja Itamar Golan).

    11:35 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

    11:54 Glinka: Susanin aaria "He aavistavat totuuden" oopp. Elämä tsaarin puolesta (Pjotr Gluboki, basso, ja Neuvostoliiton valtion elokuvaork./Emin Hatshaturjan).

    12:00 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Pierre-Laurent Aimard).

    12:26 Nielsen: Sinfonia n:o 1 g-molli (New Yorkin FO/Alan Gilbert).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä