Aamuklassinen

Pia Freund laulaa Sibeliuksen yksinlauluja

  • 2 h 59 min
  • 6 pv

Telemann: Sonaatti D-duuri (Mary Springfels, viola da gamba).

Platti: Sellokonsertto D-duuri (Edgar Moreau ja Il Pomo d'oro/Riccardo Minasi).

Molino: Sonaatti kitaralle ja viululle n:o 3 op.7 (Luciano Tortorelli ja Mauro Tortorelli).

Schubert: 4.osa Allegro moderato (alkup.versio) pianotriosta n:o 2 Es-duuri (The Mozartean Players).

Fabritius: Lumihiutaleita (Folke Gräsbeck, piano).

Dukas: Muunnelmia, välisoitto ja finaali Rameaun teemasta (Jean-Francois Heisser, piano).

Glinka: Matkalaulu (Neuvostoliiton radion suuri kuoro/Klavdi Ptitsa sekä T. Kravtshenko, piano).

Tshaikovski: Pianokonsertto n:o 1 b-molli (Emil Gilels ja New Yorkin FO/Zubin Mehta.)

Sibelius: Kuusi yksinlaulua op. 88 (Pia Freund, sopraano, ja Christian Freund, piano).

Salonen: Gambit. (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

Melartin: Viisi kappaletta viululle ja pianolle (Petri Aarnio ja Juhani Lagerspetz).

Janácek: Blaníkin balladi (BBC:n Skotlannin SO/Ilan Volkov).

Chopin: Scherzo nro 2 b-molli (Arto Satukangas, piano).

Lähetykset

  • la 25.1.2020 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • di Lasso: Missa Qual donna (Oxfordin Christ Church -katedraalin kuoro/Stephen Darlington).

    06:21 Biber: Serenada: Harmonia romana jousille ja continuolle (Musica aeterna Bratislava).

    06:36 Monteverdi: Magnificat secondo (RKK/Timo Nuoranne ja yhtye).

    06:47 Geminiani: Concerto grosso D-duuri (Tasmanian SO/Geoffrey Lancaster).

    06:55 Rameau: Sarja orkesterille oopp. Naïs (Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

    07:33 Hayes: Kaksi osaa oodista The Passions. (Emma Kirkby, sopraano, ja Cantillation-kuoro sekä Orchestra of the Antipodes/Anthony Walker).

    07:46 Cartellieri: Divertimento n:o 1 F-duuri (Consortium Classicum).

    08:09 Giuliani: Duo concertante e-molli (Joseph Swensen, viulu, ja Kazuhito Yamashita, kitara).

    08:43 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri op.4/10 (Concerto Köln).

  • Lully: Orkesterisarja oopp. Armide (Capriccio/Dominik Kiefer).

    07:24 Champagne: Chancon ferai, que talenz m'en est pris (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    07:39 Händel: Concerto grosso D-duuri op.6/5 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    07:54 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    08:16 J. Haydn: Divertimento pianolle 4-kätisesti F-duuri (Mestari ja oppilas) (Cullan Bryant ja Dmitri Rahmanov, fortepiano).

    08:34 Rameau: Sarja oopp. Les Fêtes d'Hébé (Heben juhlat) (18. vuosisadan ork./Frans Brüggen).

    09:08 W.A. Mozart: Duo B-duuri viululle ja alttoviululle (Ani Kavafian ja Ida Kavafian).

    09:31 van Bree: Alkusoitto orkesterille h-molli (Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    09:42 Berwald: Duo sellolle ja pianolle B-duuri (Mats Rondin ja Bengt-Åke Lundin).

  • Monteverdi: Lagrime d'amante al sepolcro dell'amata (Rakastavan kyyneleet rakastetun haudalla). (The Deller Consort).

    06:19 Tessarini: Sinfonia n:o 3 d-molli (Musica Petropolitana).

    06:30 Fabri: Confitebor tibi (Minä kiitän Herraa) (A Sei Voci/Bernard Fabre-Garrus).

    06:43 Tshaikovski: Lasten albumi (Mihail Pletnjov, piano).

    07:14 Chabrier: Espana, rapsodia orkesterille (Detroitin SO/Paul Paray).

    07:21 Bizet: Pieni sarja (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    07:32 Nardini: Adagio cantabile (Leonid Kogan, viulu, ja Andrei Mytnik, piano).

    07:37 Spohr: Kuusi saksalaista laulua (Mitsuko Shirai, mezzosopraano, Hartmut Höll, piano, ja Eduard Brunner, klarinetti).

    08:00 Vierne: Eros (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

    08:13 Rahmaninov: Adagio sostenuto -osa pianokonsertosta n:o 2 c-molli (Krystian Zimerman ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    08:26 Schreker: Ein Tanzspiel (Luzernin SO/John Axelrod).

    08:39 Schumann: Waldszenen (Metsäkuvia) (Svjatoslav Richter, piano).

  • Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista. (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen. (Allan Schiller ja John Humphreys).

    Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

    Donizetti: Tonion cavatina "Ah! mes amis" oopp. Rykmentin tytär (Rockwell Blake, tenori ja Monte Carlon filharmoninen orkesteri/Patrick Fournillier).

    Mendelssohn: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 B-duuri (Christian Poltéra ja Ronald Brautigam).

    van Eijken: Töne der Liebe (Geert Smits, basso, Anne Grimm, sopraano, Marcel Reijans, tenori, ja Frans van Ruth, piano).

    Schulz-Evler: Arabeski pianolle J. Straussin (nuor.) valssista Tonava kaunoinen. (Earl Wild).

    Liszt (sov.): Müllerlieder (Leslie Howard, piano).

    R. Strauss: Kolme laulua mieskuorolle (Chanticleer).

    Schumann: Fantasiestücke op.12. (Artur Rubinstein, piano).

    Schubert: Heimliches Lieben (Elly Ameling, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

  • Gaultier: Sarja luutulle A-duuri (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

    Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare)

    Krufft: Sonaatti käyrätorvelle ja pianolle F-duuri (Lowell Greer ja Steven Lubin).

    Rejcha: Pianosonaatti F-duuri (Ivan Ilic).

    Turina: Pianotrio n:o 2 h-molli (Storioni-trio).

    de Falla: Serenata andaluza (Andalusialainen serenadi) (Mirka Viitala, piano).

    Sarasate - Bizet: Carmen-fantasia (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    Weiss: Sonaatti luutulle, kahdelle viululle ja continuolle F-duuri (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare).

    Schubert: Impromptu B-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

    Englund: Pianosonaatti n:o 1 (Liisa Pohjola).

    Beethoven: Trio pianolle, klarinetille ja sellolle B-duuri (Gassenhauer). (Emanuel Ax, Richard Stoltzman ja Yo-Yo Ma).

  • Schreker: Ein Tanzspiel -baletin orkesterisarja (Ranskankielisen Sveitsin ork./Kazuki Yamada).

    Beethoven: Pianotrio B-duuri op.97 (Arkkiherttua) (Svjatoslav Richter, piano, Mihail Kopelman, viulu, ja Valentin Berlinski, sello).

    James Price Johnson: Pianokonsertto As-duuri (Jassamine) (Leslie Stifelman ja Concordia-ork./Marin Alsop).

    J.C.F. Bach: Wachet auf, ruft uns die Stimme (Nouskaa jo, soi ääni Herran) (Rheinische Kantorei ja Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    Skrjabin: Kahdeksan etydiä (Chitose Okashiro, piano).

    Telemann: Triosonaatti c-molli (Battalia).

    J. Haydn: Jousikvartetto n:o 49 D-duuri (Sammakko). (Angeles-jousikvartetti).

    Dvorák: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    Chopin: Barcarolle Fis-duuri (Vladimir Horowitz, piano).

  • Busnois: Anthoni usque limina (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:06 Dufay: Missa Ave regina celorum (Terve taivaan kuningatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:39 von Dittersdorf: Konsertto cembalolle, kahdelle viululle ja continuolle A-duuri. (Linda Nicholson, fortepiano, ja Florilegium Collinda).

    06:57 Pachelbel: Hexachordum Apollinis n:o 5 (Kees van Houten, urut).

    07:06 Ortiz: Quinta pars viola da gamballe ja continuolle (Mika Suihkonen ja Ballo della Battalia).

    07:10 Beethoven: Rondo pianolle ja orkesterille B-duuri (Svjatoslav Richter ja Wienin sinfonikot/Kurt Sanderling).

    07:20 Zelenka: Sinfonia a-molli (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    07:45 W.A. Mozart: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 34 A-duuri. (Emil Gilels ja Jelizaveta Gilels).

    08:13 Schubert: Kuusi yksinlaulua kok. Schwanengesang (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

    08:31 Ljadov: Poloneesi C-duuri (Venäjän valtion FO/Samuel Friedmann).

    08:39 Garcia Tolsa: Pienso en ti (Ajattelen sinua) (Pentti Hildén, kitara).

    08:47 Charpentier: Sarja näytelmämus. Le Malade imaginaire (Luulosairas) (Tempesta di Mare).

  • Rahmaninov: Sarja kahdelle pianolle n:o 2 (Emanuel Ax ja Yefim Bronfman).

    06:24 Purcell: Osia näytelmämus. Timon Ateenalainen (Nancy Argenta, sopraano, Ann Monoyios, sopraano, Paul Agnew, tenori, Brian Bannatyne-Scott, basso, sekä Christopher Foster, basso, ja The English Concert/Trevor Pinnock).

    06:52 Händel: Urkukonsertto n:o 14 A-duuri (Richard Marlow ja The Academy of Ancient Music).

    07:10 Oberstadt: Kaksi kappaletta pianolle 4-kätisesti. (Wyneke Jordans ja Leo van Doeselaar).

    07:14 Lasso: Magnificat (RKK/Timo Nuoranne).

    07:21 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle c-molli (The Boston Museum Trio).

    07:34 J.A. Hasse: Lucion aaria oopp. Lucio Papirio ja Publion aaria oopp. Tito Vespasiano. (Jochen Kowalski, kontratenori, ja Berliinin kamariork./Max Pommer).

    07:45 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri (Tafelmusik Baroque Orchestra/Jeanne Lamon).

    08:00 Sor: Kolme etydiä kitaralle (Pepe Romero).

    08:06 Ries: Jousikvartetto n:o 5 c-molli (Schuppanzigh-kvartetti).

    08:28 Debussy: Mitä länsituuli näki (Timo Mikkilä, piano).

    08:32 Eybler: Sinfonia n:o 2 d-molli (Geneven kamariork./Michael Hofstetter).

  • Loeffler: Kaksi rapsodiaa (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    07:22 Vokaalimusiikkia renessanssiajan Espanjasta, säv. Flecha, Morales, Vasquez ja Victoria (The Concord Ensemble).

    08:25 Nazareth (sov. Almeida): Turbilhao de beijos (Pentti Hildén ja Janne Lehtinen, kitara).

    08:31 Ramhaufski: Missa (Radu Marian, sopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenna, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    09:04 Grieg: 10 lyyristä kappaletta (Artur Rubinstein, piano).

    09:23 Arriaga: Jousikvartetto n:o 1 d-molli (Guarneri-kvartetti).

    09:48 Mendelssohn: Capriccio brillant h-molli (Helen Huang, piano, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

  • Jacquet de la Guerre: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle D-duuri (Musica Fiorita).

    06:09 Holborne: The sighes (The King's Noyse/David Douglass).

    06:12 Hildegard von Bingen: O Ecclesia, oculi tui similes saphiro sunt (Anonymous 4).

    06:23 Gabrieli: Canzona n:o 5 (Empire Brass/Rolf Smedvig, trumpetti).

    06:27 Hochreiter: Missa ad multos annos (Radu Marian, sopraano, Markus Stumper, poikasopraano, Markus Forster, kontratenori, Thomas Künne, tenori, ja Gerd Kenda, basso, sekä St. Florianer Sängerknaben ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor).

    07:03 Tárrega: Aamusoitto (Timo Korhonen, kitara).

    07:06 J. Haydn: Pianokonsertto D-duuri. (Ingrid Haebler ja Alankomaiden kamariork./Szymon Goldberg).

    07:25 Dowland: In darknesse let mee dwell (Ellen Hargis, sopraano, ja The Newberry Consort).

    07:29 Beethoven: Jousikvartetto n:o 9 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    08:02 Boccherini: Sinfonia D-duuri op.12/1 (Deutsche Kammerakademie Neuss/Johannes Goritzki).

    08:24 Bridge: Pianotrio n:o 2 (Borodin-trio).

  • Pokorný: Käyrätorvikonsertto D-duuri (Hermann Baumann ja St. Martin-in-the-Fields -kamariork./Iona Brown).

    06:16 Nin-Culmell: Kuusi muunnelmaa kitaralle Luis Milanin teemasta (Rey de la Torre, kitara).

    06:24 Telemann: Sonaatti viululle ja continuolle F-duuri (Battalia).

    06:36 Busnois: In hydraulis (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:43 Händel: Triosonaatti G-duuri (Tafelmusik Baroque Soloists).

    06:57 Albeniz: Kuusi kappaletta pianosarjasta Iberia (Claudio Arrau, piano)

    07:34 Padilla: Missa Ave regina caelorum (The Sixteen/Harry Christophers).

    07:49 Sor: Sonaatti kitaralle D-duuri (Grand solo) (Petri Kumela).

    07:59 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri. (Paavo Lampinen ja Radio-ork./Paavo Berglund).

    08:23 Roman: Triosonaatti e-molli (Kreeta-Maria Kentala, viulu, ja Trio Sonnerie).

    08:31 Weber: Pianosonaatti n:o 1 C-duuri (Alexander Paley).

  • C.Ph. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli (Janet See, traverso, ja Davitt Moroney, cembalo).

    06:12 Ashwell: Missa Ave Maria (Graindelavoix/Björn Schmelzer).

    06:55 Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara).

    07:08 J.B. Bach: Sarja jousille ja continuolle e-molli (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

    07:25 Charpentier: Litanies de la Vierge (Litanioita Neitsyt Marialle) (Les Arts Florissants/WIlliam Christie).

    07:44 Eberl: Kvintetto g-molli (Grand Quintetto) (Consortium Classicum).

    08:09 Glazunov: Jousikvartetto n:o 3 G-duuri (Slaavilainen kvartetto) (Utrecht-kvartetti).

    08:38 Chopin: Rondo kahdelle pianolle C-duuri. (Ljubov Bruk ja Mark Taimanov).

    08:47 Benatzky: Sävelketju oper. Valkoinen hevonen (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä