Yöklassinen

J.S. Bachin kahvikantaatti

  • 6 h 49 min
  • 7 pv

Pezel: Sonaatteja vaskikvintetille (Viva Brass -kvartetti).

23:25 Loewe: Zigeuner-Sonate (Mustalaissonaatti) (Linda Nicholson, piano).

23:55 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä).

00:07 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 e-molli (Gregor Piatigorsky ja Arthur Rubinstein).

00:31 Hasse: L' Armonica, kantaatti sopraanolle, lasiharmonikalle ja orkesterille (Gabriele Hierdeis, sopraano, Thomas Bloch, lasiharmonikka, ja Holland Baroque Society/Alfredo Bernardini).

00:57 Respighi (sov.): Viisi kappaletta Rahmaninovin pianokappaleista (Minnesotan ork./Eiji Oue).

01:21 Saint-Saëns: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 d-molli (Kyoko Takezawa ja Rohan De Silva).

01:43 Beethoven: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Eroica). (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

02:34 Englund: Pianotrio (Gustav Djupsjöbacka, piano, Yoshiko Arai, viulu, ja Raimo Sariola, sello).

03:00 Crusell: Klarinettikonsertto n:o 3 B-duuri (Steven D. Hartman ja New York Scandia Symphony/Dorrit Matson).

03:26 Chopin: Pianosonaatti n:o 3 h-molli (Jevgeni Kisin).

03:54 J.S. Bach: Kantaatti n:o 211 (Schweigt stille, plaudert nicht) (Kahvikantaatti) (Lisa Otto, sopraano, Josef Traxel, tenori, ja Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, sekä Berliinin filharmonikot/Karl Forster).

04:24 Honegger: Sonatiini viululle ja sellolle (Josef Suk ja André Navarra).

04:40 W.A. Mozart: Jousikvintetot n:o 1 B-duuri, 2 c-molli ja 3 C-duuri (Budapest-kvartetti sekä Walter Trampler ja Milton Katims, alttoviulu).

05:57 O. Merikanto: Käsittämätön Jumala (Tommi Hakala, baritoni, ja Kristian Attila, piano).

Lähetykset

  • ti 4.2.2020 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Kohaut: Kontrabassokonsertto (Jan Krigovsky ja Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor)

    23:21 Lully: Orkesterisarja oopp. Phaëton (Capriccio/Dominik Kiefer).

    23:47 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Mstislav Rostropovitsh ja Svjatoslav Richter).

    00:15 Ingelius: Sinfonia G-duuri (RSO/Pertti Pekkanen).

    00:40 Aguado: Kahdeksan etydiä kitaralle (Andrés Segovia, kitara).

    00:52 Crusell: Johdanto ja muunnelmia ruotsalaisesta juomalaulusta (Kullervo Kojo, klarinetti, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    01:04 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ivan Fischer).

    01:35 Melartin: Kuusi kappaletta pianolle (Liisa Pohjola).

    01:44 Elgar: Surumarssi näytelmämus. Grania and Diarmid (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    01:55 Shostakovitsh: Sinfonia n:o 10 e-molli (Dallasin SO/Andrew Litton).

    02:49 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Isaac Stern ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    03:17 Herbert: Hero ja Leandros, sinfoninen runo (Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    03:46 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri. (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    04:19 Smetana: Tshekkiläiset tanssit 1. ja 2. kirja (Antonin Kubalek, piano).

    05:18 Whitacre: The Seal lullaby (Voces8 ja Lavinia Meijer, harppu).

    05:23 Corelli: Concerto grosso n:o 6 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    05:35 W. F. Bach: Sarja jousille ja continuolle g-molli (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    05:56 Rahmaninov: Kevättulvat (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Vinci: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (John Solum, traverso, Igor Kipnis, cembalo, ja Arthur Fiacco, sello).

    23:19 Beethoven: Messu C-duuri (Henriette Schellenberg, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Jon Humphrey, tenori, Myron Myers, basso, Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:07 Chabrier: Viisi postuumia kappaletta (Jean Casadesus, piano).

    00:20 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

    00:39 Albéniz: Iberia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    02:02 Hummel: Sonaatti alttoviululle ja pianolle Es-duuri. (Paul Doktor ja nimeämätön pianisti).

    02:22 Hindemith: Sinfonisia metamorfooseja Carl Maria von Weberin teemoista (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    02:44 Cembalohelmiä Elisabet I:n Englannista (säv. Gibbons, Bull, Tisdale, Farnaby, Dowland ja Byrd). (Joseph Payne, cembalo ja virginaali).

    03:59 Respighi: Belkis, Saaban kuningatar (Chad Shelton, tenori, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

    04:24 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli (Yefim Bronfman, piano, Cho-Liang Lin, viulu, ja Gary Hoffman, sello).

    04:54 J.S. Bach: Partita n:o 2 d-molli; Sonaatti n:o 3 C-duuri; Partita n:o 3 E-duuri (Nathan Milstein, viulu).

    05:56 Alkan: Barcarolle (Raymond Lewenthal, piano).

  • Myslivecek: Sinfonia G-duuri (Concerto Köln/Werner Ehrhardt).

    23:19 Coleridge-Taylor: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Harold Wright, klarinetti ja Hawthorne-kvartetti).

    23:55 Balakirev: Pianokonsertto n:o 2 Es-duuri (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

    00:29 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 36 C-duuri (Linziläinen). (RSO/Kurt Masur).

    01:01 Boccherini: Kvintetto oboelle ja jousille G-duuri (Gianfranco Pardelli ja Rooman solistit).

    01:11 V. Aulin: Jousikvartetto F-duuri (Tale-kvartetti).

    01:36 Beethoven: Jousikvartetto n:o 9 C-duuri (Tokio-kvartetti).

    02:09 Berg: Viulukonsertto (Erään enkelin muistolle) (Frank Peter Zimmermann ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    02:37 Saint-Saëns: Balettimusiikkia näyt. Parysatis (Queenslandin ork./Andrew Mogrelia).

    02:45 J.S. Bach: Sonaatit viululle ja kosketinsoittimelle n:o 1 h-molli, n:o 2 A-duuri ja n:o 3 E-duuri (Richard Tognetti, viulu, Neal Peres da Costa, cembalo ja kamariurut,sekä Daniel Yeadon, sello ja viola da gamba).

    03:31 Francaix: Serenadi (Kanadalainen kamariyhtye/Raffi Armenian).

    03:41 Brahms: Pianotrio n:o 3 c-molli (Vladimir Ashkenazy, piano, Itzhak Perlman, viulu, ja Lynn Harrell, sello).

    04:03 Avison: Neljä concerto grossoa D. Scarlattin mukaan (Tafelmusik/Jean Lamon).

    04:57 Dvorák: Sellokonsertto h-molli (Yo-Yo Ma ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    05:39 Delius: Brigg fair (Boston Pops/John Williams).

    05:57 Geifman (sov. Dokshitser): Romanssi (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Bertali: Sonaatti a-molli (Belladonna-barokkikvartetti).

    23:13 Wolf: Italienisches Liederbuch (Italialainen laulukirja) (Diana Damrau, sopraano, Jonas Kaufmann, tenori, ja Helmut Deutsch, piano).

    00:31 Onslow: Duo pianolle ja viululle n:o 4 F-duuri (Stéphane de May ja Damien Pardoen).

    00:55 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 1 B-duuri (Isaac Stern ja Columbia-SO/George Szell).

    01:17 Schubert: Pianosonaatti n:o 19 c-molli (Svjatoslav Richter).

    01:46 Ljapunov: Zheljazova Volja, sinfoninen runo h-molli (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    02:02 Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos ).

    02:17 Bartók: Pianosonaatti (Leonard Pennario).

    02:31 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Pinchas Zukerman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello, sekä St.Paulin kamariork./Zukerman).

    02:47 Lekeu: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Arthur Grumiaux ja Riccardo Castagnone).

    03:24 Ravel: Daphnis ja Chloe (Uuden Englannin konservatorion kuoro ja Bostonin SO/Charles Munch).

    04:19 Franck: Sinfonisia muunnelmia pianolle ja orkesterille (Artur Rubinstein ja Symphony of the Air/Alfred Wallenstein).

    04:33 J.S. Bach: Viulukonsertot a-molli ja E-duuri (Richard Tognetti ja Australian kamariork.).

    05:04 Biber: Partita n:o 1 (Tafelmusik Baroque Soloists).

    05:18 Suk: Lemmenlaulu (Antonin Kubalek, piano).

    05:26 Händel: Oboekonsertto g-molli (Bruce Haynes ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    05:34 de Lalande: Te Deum laudamus (Sinua, Jumala, me ylistämme) (Les Arts Florissants/William Christie).

    05:57 Fauré (sov. Procter): Unen jälkeen (Gregory Hustis, käyrätorvi, ja Steven Harlos, piano).

  • Caudioso: Mandoliinikonsertto G-duuri (Mari Fe Pavón, barokkimandoliini, ja ArteMandoline).

    02:54 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano).

    03:07 Compère: Asperges me, Domine (Herra, sinä pirskotat minun ylleni iisoppia) (Orlando Consort).

    03:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri (Tokio-kvartetti).

    04:02 Schubert: Schwanengesang (Joutsenlaulu) (Siegfried Lorenz, baritoni, ja Norman Shetler, piano).

    04:56 Wagner: Alkusoitto ja Isolden lemmenkuolo oopp. Tristan ja Isolde (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    05:14 Stravinsky: Konsertto kamariorkesterille Es-duuri (Dumbarton Oaks) (St.Paulin kamariork./Christopher Hogwood).

    05:30 Billings: Thomas-Town (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    05:33 Mahler: Pianokvartetto a-molli (Christoph Eschenbach, piano, David Kim, viulu, Choon-Jin Chang, alttoviulu, ja Efe Baltacigil, sello).

    05:47 R. Strauss: Der Bürger als Edelmann (Melbournen SO/Michael Halász).

    06:22 J. S. Bach: Englantilainen sarja n:o 5 e-molli (Mieczyslaw Horszowski, piano).

    06:45 Beethoven: Kaksitoista kontratanssia (St.Luken ork./Michael Tilson Thomas).

    06:56 Merula: La Pusterla (Belladonna-barokkikvartetti).

  • Wagner: Rienzi, 5-näytöksinen ooppera (René Kollo, tenori, Siv Wennberg, sopraano, Nikolaus Hillebrand, basso, Janis Martin, mezzosopraano, Theo Adam, basso, Siegfried Vogel, basso, Ingeborg Springer, sopraano, Peter Schreier, tenori, Günther Leib, basso, Leipzigin radiokuoro, Dresdenin valtionoopperan kuoro ja Dresdenin valtionorkesteri/Heinrich Hollreiser).

    02:51 Respighi: Concerto gregoriano (Gregoriaaninen konsertto) (Takako Nishizaki, viulu, ja Singaporen SO/Hoey Choo).

    03:23 Buxtehude: Ich suchte des Nachts (Yöllä minä vuoteellani etsin häntä) (Andreas Karasiak, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

    03:38 Ravel: Pianotrio a-molli (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalia Gutman, sello).

    04:07 Lutoslawski: Konsertto orkesterille (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    04:38 Griffes: Kolme fantasiakappaletta pianolle (Garah Landes).

    04:57 Madetoja: Osia sinfonisesta sarjasta (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    05:19 J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    05:34 Gade: Pianotrio F-duuri (Trio Parnassus).

    05:57 Barrios: Vals tropical (David Russell, kitara).

  • Molter: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Meike Güldenhaupt ja Ingo Müller, oboe, sekä Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:21 Bollius: Johannes, oratorio (Simone Schwark, sopraano, Johanna Krell, mezzosopraano, Rolf Ehlers, tenori, Georg Poplutz, tenori, Markus Flaig, bassobaritoni, ja Sabine Götz, sopraano, sekä Johann Rosenmüller Ensemble/Arno Paduch).

    00:36 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

    00:56 Rameau - d'Indy: Sarja orkesterille oopp. Dardanus (Chicagon SO/Charles Munch).

    01:08 Vecchi: Saltarello detto Trivella (The King's Noyse).

    01:11 Mendelssohn: Pianokonsertto n:o 1 g-molli (Helen Huang ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:31 Nielsen: Mielikuvitusmatka Färsaarille (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    01:42 Schumann: Konserttikappale neljälle käyrätorvelle ja orkesterille F-duuri (Robert Bonnevie, Mark Robbins, David C. Knapp, ja Scott Wilson sekä Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    02:01 Prokofjev: Balettisarja n:o 1 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    02:28 De Fesch: Konsertto viululle, jousille ja continuolle c-molli (Manfredo Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

    02:38 Henselt: Kaksitoista karakteristista konserttietydiä (Esther Budiardjo, piano).

    03:12 Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopp. Peter Grimes (RSO/Sakari Oramo).

    03:28 Sarasate: Faust-fantasia viululle ja pianolle Gounod'n oopperan Faust teemoista (Rachel Barton ja Patrick Sinozich).

    03:42 Clementi: Pianosonaatteja (Vladimir Horowitz).

    04:52 Monteverdi: Missa da capella (1610) (Odhecaton/Paolo Da Col).

    05:35 Hofmann: Huilukonsertto D-duuri (Emmanuel Pahud ja Biennen SO/Marc Tardue).

    05:56 Zupan: Allegro sonaatista uruille ja jousille (Wolfgang Brunner, urut).

  • Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara).

    23:22 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

    23:55 Banchieri: Kolme osaa kok. Canzoni alla francese (The King's Noyse/David Douglass).

    00:03 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1 G-duuri, n:o 2 d-molli ja n:o 3 C-duuri (Pierre Fournier).

    01:05 Schmidt: Das Buch mit sieben Siegeln (Seitsemän sinetin kirja), oratorio (Hilde Güden, sopraano, Ira Malaniuk, altto, Anton Dermota, tenori, Fritz Wunderlich, tenori, ja Walter Berry, basso, sekä Wienin musiikinystävien seuran kuoro ja Wienin filharmonikot/Dimitri Mitropoulos).

    02:56 Ernst: Kaksi nokturnoa viululle ja pianolle (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    03:05 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    03:19 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

    03:35 Chausson: Poème de l'amour et de la mer (Rakkauden ja meren runoelma) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

    04:04 Schubert: Arpeggione-sonaatti a-molli (Leonard Rose, sello, ja Leonid Hambro, piano).

    04:25 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 38 D-duuri (Prahalainen) (RSO/Sakari Oramo).

    04:55 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 d-molli (Ilja Kaler ja Boris Slutski).

    05:28 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

    05:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

  • Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Irina Mishura-Lehtman, mezzosopraano, ja Vladimir Grishko, tenori, sekä University Musical Society Choral Union ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

    00:30 Brahms: Sonaatti n:o 3 d-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    00:53 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle. (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    00:59 Beethoven: Wellingtonin voitto (Cincinnatin SO/Erich Kunzel).

    01:15 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Grigori Sokolov, piano).

    02:47 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:57 Ernst: Fantaisie brillante (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    04:10 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    04:34 Cherubini: Requiem c-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    05:14 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    05:32 Brahms: Lieder und Gesänge op.32 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    05:57 Chopin: Masurkka n:o 34 C-duuri (Byron Janis, piano).

  • Fabritius: Romanttinen sarja (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

    23:22 Storace: Ciaccona (Barbara Weiss, cembalo).

    23:29 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:00 Beethoven: Piankokonsertto n:o 3 c-molli (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

    00:37 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli (Jessye Norman, sopraano, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, amerikkalainen poikakuoro, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:15 Händel: Sonaatti D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:28 Chadwick: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    03:04 MacDowell: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (André Watts ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    03:31 W.A. Mozart: Divertimento Es-duuri viululle, alttoviululle ja sellolle (Gidon Kremer, Kim Kashkashian ja Yo-Yo Ma).

    04:21 Schubert: Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Emerson-kvartetti).

    05:00 Dvorák: Serenadi d-molli (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

    05:24 Kuula: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Olavi Pälli ja Ralf Gothóni).

    05:57 da Milano: Fantasia (David Russell, kitara).

  • Delius: Intermezzo oopp. Fennimore ja Gerda (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    23:16 Melartin: Trio jousille (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    23:35 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    23:48 Rameau: Sarja cembalolle n:o 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

    00:02 Ernst: Thème Allemand Varié (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    00:13 Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    01:16 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

    02:06 Klami: Viulukonsertto (Olavi Pälli ja RSO/Okko Kamu).

    02:33 Schumann: Kreisleriana, kahdeksan fantasiaa pianolle (Claudio Arrau).

    03:06 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    03:20 J.S. Bach: Urkusonaatti n:o 5 C-duuri (Heinrich Christensen).

    03:36 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:04 Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle (David Kuyken).

    04:18 Händel: Katkelmia oopp. Floridante (Catherine Robbin ja Linda Maguire, mezzosopraano, Nancy Argenta ja Ingrid Attrot, sopraano, ja Mel Braun, baritoni, sekä Tafelmusik-barokkiork./Alan Curtis).

    05:36 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    05:57 Giuliani: Rondo kitaralle (David Starobin).

  • Vilsmayr: Partita n:o 2 B-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

    23:24 Backer-Gröndahl: Sarja pianolle op.20 (Aleksandra Streltshenko).

    23:41 Saint-Saëns: Havanaise (Olivier Pons, viulu, ja Risto Lauriala, piano).

    23:52 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli. (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

    00:04 Dowland: 'Lacrimae or Seaven Teares' (Ellen Hargis, sopraano, ja Paul O'Dette, luuttu, sekä The King's Noyse).

    01:20 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    01:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    02:05 Villa-Lobos: Pianosarja Cirandas brasilialaisten kansansävelmien mukaan (Sonia Rubinsky).

    02:48 Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

    03:33 Schönberg: Neljä laulua (Ellen Faull, sopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:46 Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    04:02 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Emil Gilels).

    04:34 Kraus: Viulukonsertto C-duuri (Takako Nishizaki ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    05:04 Fibich: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    05:39 Rossini: Alkusoitto oopp. Korintin piiritys (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    05:49 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    06:18 Pacius: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (Pro Musica -kvartetti).

    06:47 Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    06:56 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä