Yöklassinen

Mozartin G-duurikassaatio

  • 6 h 49 min
  • 25 pv

Meyerbeer: Les Huguenots (Hugenotit), ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Anastasios Vrenios, tenori, Gabriel Bacquier, baritoni, Martina Arroyo, sopraano, Huguette Tourangeau, mezzosopraano, Nikola Gjuzelev, basso, Dominic Cossa, baritoni, John Wakefield, tenori, Joseph Ward, baritoni, Kiri Te Kanawa, sopraano, ym. sekä Ambrosian-oopperakuoro ja Lontoon New Philharmonia orchestra/Richard Bonygne).

02:53 W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

03:18 Paderewski: Sinfonia h-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jerzy Maksymiuk).

04:34 de Morales: Missa pro defunctis (La Capella Reial de Catalunya ja Hespèrion XX/Jordi Savall).

05:20 Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

05:56 Foster (sov. Halloran): Camptown races (Ian Howell, kontratenori, ja Chanticleer/Joseph Jennings).

Lähetykset

  • pe 14.2.2020 23.10 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Irina Mishura-Lehtman, mezzosopraano, ja Vladimir Grishko, tenori, sekä University Musical Society Choral Union ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

    00:30 Brahms: Sonaatti n:o 3 d-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    00:53 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle. (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    00:59 Beethoven: Wellingtonin voitto (Cincinnatin SO/Erich Kunzel).

    01:15 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Grigori Sokolov, piano).

    02:47 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:57 Ernst: Fantaisie brillante (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    04:10 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    04:34 Cherubini: Requiem c-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    05:14 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    05:32 Brahms: Lieder und Gesänge op.32 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    05:57 Chopin: Masurkka n:o 34 C-duuri (Byron Janis, piano).

  • Fabritius: Romanttinen sarja (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

    23:22 Storace: Ciaccona (Barbara Weiss, cembalo).

    23:29 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:00 Beethoven: Piankokonsertto n:o 3 c-molli (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

    00:37 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli (Jessye Norman, sopraano, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, amerikkalainen poikakuoro, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:15 Händel: Sonaatti D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:28 Chadwick: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    03:04 MacDowell: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (André Watts ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    03:31 W.A. Mozart: Divertimento Es-duuri viululle, alttoviululle ja sellolle (Gidon Kremer, Kim Kashkashian ja Yo-Yo Ma).

    04:21 Schubert: Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Emerson-kvartetti).

    05:00 Dvorák: Serenadi d-molli (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

    05:24 Kuula: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Olavi Pälli ja Ralf Gothóni).

    05:57 da Milano: Fantasia (David Russell, kitara).

  • Delius: Intermezzo oopp. Fennimore ja Gerda (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    23:16 Melartin: Trio jousille (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    23:35 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    23:48 Rameau: Sarja cembalolle n:o 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

    00:02 Ernst: Thème Allemand Varié (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    00:13 Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    01:16 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

    02:06 Klami: Viulukonsertto (Olavi Pälli ja RSO/Okko Kamu).

    02:33 Schumann: Kreisleriana, kahdeksan fantasiaa pianolle (Claudio Arrau).

    03:06 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    03:20 J.S. Bach: Urkusonaatti n:o 5 C-duuri (Heinrich Christensen).

    03:36 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:04 Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle (David Kuyken).

    04:18 Händel: Katkelmia oopp. Floridante (Catherine Robbin ja Linda Maguire, mezzosopraano, Nancy Argenta ja Ingrid Attrot, sopraano, ja Mel Braun, baritoni, sekä Tafelmusik-barokkiork./Alan Curtis).

    05:36 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    05:57 Giuliani: Rondo kitaralle (David Starobin).

  • Vilsmayr: Partita n:o 2 B-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

    23:24 Backer-Gröndahl: Sarja pianolle op.20 (Aleksandra Streltshenko).

    23:41 Saint-Saëns: Havanaise (Olivier Pons, viulu, ja Risto Lauriala, piano).

    23:52 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli. (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

    00:04 Dowland: 'Lacrimae or Seaven Teares' (Ellen Hargis, sopraano, ja Paul O'Dette, luuttu, sekä The King's Noyse).

    01:20 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    01:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    02:05 Villa-Lobos: Pianosarja Cirandas brasilialaisten kansansävelmien mukaan (Sonia Rubinsky).

    02:48 Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

    03:33 Schönberg: Neljä laulua (Ellen Faull, sopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:46 Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    04:02 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Emil Gilels).

    04:34 Kraus: Viulukonsertto C-duuri (Takako Nishizaki ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    05:04 Fibich: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    05:39 Rossini: Alkusoitto oopp. Korintin piiritys (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    05:49 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    06:18 Pacius: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (Pro Musica -kvartetti).

    06:47 Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    06:56 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

  • Meyerbeer: Les Huguenots (Hugenotit), ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Anastasios Vrenios, tenori, Gabriel Bacquier, baritoni, Martina Arroyo, sopraano, Huguette Tourangeau, mezzosopraano, Nikola Gjuzelev, basso, Dominic Cossa, baritoni, John Wakefield, tenori, Joseph Ward, baritoni, Kiri Te Kanawa, sopraano, ym. sekä Ambrosian-oopperakuoro ja Lontoon New Philharmonia orchestra/Richard Bonygne).

    02:53 W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

    03:18 Paderewski: Sinfonia h-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jerzy Maksymiuk).

    04:34 de Morales: Missa pro defunctis (La Capella Reial de Catalunya ja Hespèrion XX/Jordi Savall).

    05:20 Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

    05:56 Foster (sov. Halloran): Camptown races (Ian Howell, kontratenori, ja Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Anonyymi: Johdanto, teema ja muunnelmia Es-duuri Rossinin oopperoiden teemoista (Christoffer Sundqvist, klarinetti, ja RSO/Hannu Lintu).

    23:24 Dvorák: Romanttisia kappaleita (Josef Suk, viulu, ja Josef Hala, piano).

    23:39 Sweelinck: Doorinen fantasia kosketinsoittimelle (Andrew Rangell, piano).

    23:48 Monteclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird ja American Baroque).

    00:07 Ernst: Le Carnaval de Venice (Teema ja 25 burleskia muunnelmaa) (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    00:22 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Juilliard-kvartetti).

    00:50 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Los Angelesin kamariork/Gerard Schwarz).

    01:19 J. Strauss (nuor.): Lepakko, operetti (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, Nicolai Gedda, tenori, Helmut Krebs, tenori, Rita Streich, sopraano, Karl Dönch, basso, Erich Kunz, baritoni, Rudolf Christ, basso, Erich Majkut, tenori ja Philharmonia-kuoro ja -ork./Herbert von Karajan.)

    03:10 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

    03:48 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    04:26 Dukas: La Peri (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    04:47 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    05:26 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Yo-Yo Ma ja Emanuel Ax).

    05:57 Massenet: Elegia (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Anonyymi (Slovakial. 1600-l.) Ave Potentissima (Kamila Zajicková, sopraano, ja Musica aeterna Bratislava).

    23:19 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (Arthur Grumiaux).

    23:34 A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

    23:42 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Juliane Banse, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    00:37 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Varsovan kansallinen FO/Witold Rowicki).

    01:01 Offenbach: Monsieur Choufleuri, 1-näytöksinen operetti (Jean-Philippe Lafont, baritoni, Mady Mesplé, sopraano, Charles Burles, tenori, Michel Trempont, baritoni, Michel Hamel, tenori, ja Emmy Greger, mezzosopraano, sekä Jean Laforge-kuoro ja Monte Carlon FO/Manuel Rosenthal).

    01:44 Weber: Pianosonaatti n:o 4 e-molli (Garrick Ohlsson).

    02:13 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

    02:53 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 32 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

    03:16 Respighi: Rooman suihkulähteitä (RSO/Sakari Oramo).

    03:34 Lanner: Kosijat-valssi (Willi Boskovsky -yhtye).

    03:42 Beethoven: Jousikvartetto nro 10 Es-duuri (Harppukvartetto) ja nro 14 cis-molli (Guarneri-kvartetti).

    04:53 L. Boulanger: Vanha puutarha (Margit Rahkonen, piano).

    04:56 Vanhal: Missa pastoralis messu G-duuri (Mary Enid Haines, sopraano, Nina Scott Stoddart, altto, Colin Ainsworth, tenori, ja Steven Pitkanen, baritoni sekä Uuden-Seelannin Tower Voices -kuoro ja kamariyhtye Aradia Ensemble/Uwe Grodd).

    05:31 J.S. Bach: Partita n:o 6 e-molli (Sergei Shepkin, piano).

    05:57 Anonyymi (1300-l.): Gaude mater Polonia (RKK/Timo Nuoranne).

  • von Schantz: Kullervo-alkusoitto (RSO/Tuomas Ollila).

    23:22 Vitali: Chaconne g-molli (Nathan Milstein, viulu, ja Artur Balsam, piano).

    23:33 Altto Maureen Forrester laulaa aarioita Händelin oopperoista ja oratorioista Xerxes, Rodelinda, Ottone, Julius Caesar, Jephta, Theodora, Samson ja Herkules (eri ork.)

    00:51 Ravel: Hanhiemo, baletti (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

    01:18 Palmgren: 12 etydiä pianolle op. 77 (Tarmo Järvilehto).

    01:26 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 12 d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    01:39 Arenski: Sarja orkesterille g-molli (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    02:08 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:20 Berwald: Sinfonie singuliere C-duuri (Sinfonia n:o 3) (Berliinin filharmonikot/Igor Markevitch).

    02:46 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    03:01 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä G-duuri pianolle ja orkesterille (Sevenniläissinfonia) (Robert Casadesus ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    03:25 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 8 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos, ja Eric Kim, sello).

    03:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Amadeus-kvartetti).

    04:13 Schütz: Kleine geistliche Konzerte (Dresdenin Kreuz-kuoro/Rudolf Mauersberger, sekä Werner Jaroslawski, viola da gamba ja Hans Otto, urut).

    05:10 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon Philharmonia -ork./Efrem Kurtz).

    05:37 Chopin: Poloneesi-fantasia As-duuri (Teppo Koivisto, piano).

    05:50 Massenet: Neitsyt Marian viimeinen uni (Anthony Ross, sello, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

    05:57 Senfl: Patientam müss ich han (Piffaro).

  • F. Danzi: Kvintetto puhaltimille g-molli (Farkas Quintet Amsterdam).

    23:23 Fabritius: Scherzo jousikvartetille op.6. (Finlandia-kvartetti).

    23:34 Chopin: Johdanto ja poloneesi C-duuri (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    23:43 Weber: Fagottikonsertto F-duuri (Juhani Tapaninen ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    00:02 Beethoven: Pianosonaatti n:o 29 B-duuri (Hammerklavier) (Mieczyslaw Horszowski).

    00:46 Godard: Sarja huilulle ja pianolle B-duuri (Marina Piccinini ja Anne Epperson).

    00:58 Saint-Saëns: Hélène, ooppera (Rosamund Illing, sopraano, Steve Davislim, tenori, Leanne Kenneally, sopraano, ja Zan McKendree-Wright, altto, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    02:00 Dvorák: Jousikvartetto n:o 11 C-duuri (Emerson-kvartetti).

    02:40 Bergman: Simbolo (RSO/Sakari Oramo).

    02:51 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Viktor Tretjakov ja Moskovan FO/Neeme Järvi).

    03:25 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 40 g-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    03:56 Verdi: kuorokohtauksia oopperoista Nabucco, Trubaduuri, Aida, Macbeth, Lombardialaiset, Don Carlos ja Otello (Dresdenin Valtionoopperan kuoro ja Dresdenin Valtionork./Silvio Varviso).

    04:45 Schönberg: Pelleas und Melisande (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    05:24 Borodin: Sonaatti sellolle ja pianolle h-molli (Dorothy Lawson ja Steven Blier).

    05:50 Paganini: Variazioni di bravura (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    05:57 Massenet: Charlotten aaria oopp. Werther (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Muhai Tang).

  • Mouton: Missa Dictes moy toutes vos pensées (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    23:49 R. Strauss: Aus Italien (Italiasta) (Dresdenin valtionork./Fabio Luisi).

    00:34 Magnard: Pianotrio f-molli (Solenne Païdassi, viulu, Camille Thomas, sello, ja Laurent Wagschal, piano).

    01:12 Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

    01:29 Demersseman: Johdanto ja poloneesi (Nick Byrne, ofikleidi, ja David Miller, piano).

    01:38 C.P.E. Bach: Sinfonioita kamariorkesterille (Carl Philipp Emanuel Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    02:19 A. Merikanto: Sellokonsertto n:o 1 (Tomas Djupsjöbacka ja RSO/Hannu Lintu).

    02:39 Schönberg: Verklärte Nacht (Kirkastettu yö) (Amsterdamin Concertgebouw-orkesterin jouset/Pierre Boulez).

    03:11 Korngold: Sarja kahdelle viululle, sellolle ja pianolle vasemmalle kädelle (Joseph Silverstein, Jaime Laredo, Yo-Yo Ma ja Leon Fleisher).

    03:50 Berlioz: Fantastinen sinfonia (Bostonin SO/Charles Munch).

    04:37 Schäfer: Kvintetto pianolle ja jousille Des-duuri (Orpheus String Quartet ja Jacob Bogaart, piano).

    05:19 Kreutzer: Viulukonsertto n:o 17 G-duuri (Axel Strauss ja San Franciscon konservatorion ork./Andrew Mogrelia).

    05:37 Pez: Konsertto F-duuri (Concerto pastorale) (Les Violons du Roy/Bernard Labadie).

    05:56 Zupan: Allegro sonaatista uruille ja jousille (Wolfgang Brunner, urut).

  • Pfitzner: Sellokonsertto a-molli (Alban Gerhardt ja Berliinin radion SO/Sebastian Weigle).

    23:34 A.B. Fürstenau: Kvartetto huilulle ja jousille E-duuri (Günter Rumpel, huilu, Marianne Kurtz, viulu, Shigeru Onozaki, alttoviulu, ja Carolyn Hopkins, sello).

    23:51 Röntgen: Sinfonia cis-molli (Roberta Alexander, sopraano, ja Alankomaiden radion SO/Jac van Steen).

    00:10 Monti: Csardas (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    00:15 Dvorák: Pianotrio n:o 1 B-duuri (Golub-Kaplan-Carr -trio).

    00:50 Faltin: Kaksoisfuuga Es-duuri uruille (Kari Jussila, Inkoon kirkon urut).

    00:57 Telemann: Sonaatti viululle, alttoviululle ja continuolle a-molli (Ingeborg Scheerer ja Andreas Gerhardus sekä La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    01:05 Schubert: Winterreise (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

    02:16 Copland: Orkesterisarja bal. Billy The Kid (Chicagon SO/James Levine).

    02:37 Tshaikovski: Sinfonia n:o 4 f-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    03:21 Smetana: Alkusoitto, polkka, furiant ja ilveilijöiden tanssi oopp. Myyty morsian (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    03:41 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Andrew Rangell, piano).

    04:27 Madetoja: Sinfonia n:o 1 F-duuri (RSO/Leif Segerstam).

    04:53 Debussy: La Mer (Meri) (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    05:18 Tartini: Sonaatti g-molli (Paholaistrilli) (Andrew Manze, viulu).

    05:38 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 18 B-duuri (Melvyn Tan, fortepiano, ja Philharmonia -barokkiork./Nicholas McGegan).

    06:07 Melartin: Trio huilulle, klarinetille ja fagotille (Mikael Helasvuo, Reino Simola ja Juhani Tapaninen).

    06:21 Brahms: Jousikvartetto n:o 3 B-duuri (Emerson-kvartetti).

    06:57 Tallis: Veni Redemptor (Empire Brass/Rolf Smedvig).

  • Händel: Partenope, ooppera (Karina Gauvin, sopraano, Philippe Jaroussky, kontratenori, Teresa Iervolino, mezzosopraano, Emöke Baráth, sopraano, John Mark Ainsley, tenori, ja Luca Tittoto, basso, sekä Il pomo d'oro/Riccardo Minasi).

    02:37 Massenet: Sarja orkesterille n:o 5 (Napolilaisia kuvia) (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    02:49 Rodrigo: Fantasia aatelismiehelle. (Andrés Segovia, kitara, ja Symphony of the Air/Enrique Jordá).

    03:12 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Carolyn Sampson, sopraano, ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    04:12 Bauldeweyn: Missa sine nomine (Nimetön messu) (Beauty Farm).

    04:45 Turina: Fantasiatansseja (Cincinnatin SO/Jesús López-Cobos ).

    05:01 Alkan: Sinfonia pianolle (Raymond Lewenthal).

    05:25 Magnard: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Roland Pidoux ja Jean-Claude Pennetier).

    05:56 Gabrieli: Canzona n:o 9 (Empire Brass Quintet sekä jäseniä Bostonin sinfoniaorkesterista ja New Yorkin filharmonikoista/Rolf Smedvig).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä