Iltaklassinen

Merta kohti

  • 5 h 9 min
  • 16 pv

Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

18:14 C.P.E. Bach: Sonaatti klaveerille F-duuri (Tuija Hakkila, fortepiano).

18:19 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

18:47 Respighi: Sonaatti viululle ja pianolle h-molli. (Josef Suk ja Jan Panenka).

19:11 Bixio: Parlami d'amore, Mariu (Peter Lindroos, tenori, ja Marita Viitasalo, piano).

19:16 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

19:28 Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

19:53 Poulenc: Konsertto uruille, jousille ja patarummuille g-molli (Berj Zamkochian, urut, ja Everett Firth, patarummut, sekä Bostonin SO/Charles Munch).

20:16 Hindemith: Sonaatti klarinetille ja pianolle B-duuri (Reginald Kell ja Joel Rosen).

20:34 Tshaikovski: Dumka c-molli (Sergei Tarasov, piano).

20:44 Pacius: Leonoran balladi oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Merja Wirkkala, sopraano, ja RSO/Ilpo Mansnerus).

20:51 Roussel: Serenadi op.30 (Mirage-kvintetti).

21:07 Saariaho: D'om le vrai sens, konsertto klarinetille ja orkesterille (Kari Kriikku ja RSO/Sakari Oramo).

21:39 Rautavaara: Serenades of the Unicorn (Yksisarvisen serenadeja) (Ismo Eskelinen, kitara).

21:47 de Victoria: Missa Pro defunctis (Kuolleitten messu) (Choir of the Abbey of Mount Angel ja Portlandin sinfoniakuoro/Robert C. Zimmerman).

22:36 Borodin (sov. Glazunov): Pieni sarja (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

23:06 Giordano: Come un bel di di maggio oopp. Andrea Chenier (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

Lähetykset

  • ti 11.2.2020 18.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Telemann: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle G-duuri (Jörg-Michael Schwarz ja Karen Marie Marmer sekä kamariyhtye Rebel).

    18:10 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 3 a-molli (Gary Graffman).

    18:18 Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Gävlen SO/Hannu Koivula).

    18:56 Sibelius: Kuusi yksinlaulua op. 88 (Pia Freund, sopraano, ja Christian Freund, piano).

    19:05 Berlioz: Harold en Italie (Harold Italiassa) (Yehudi Menuhin, alttoviulu, ja Philharmonia-ork./Colin Davis).

    19:50 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

    20:17 W.A. Mozart: Kvintetto klarinetille ja jousille A-duuri (Music from Aston Magna/Daniel Stepner).

    20:49 Boulez: Hieratique teoksesta Notations (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    20:57 Balakirev: Pianokonsertto n:o 1 fis-molli (Malcolm Binns ja English Northern Philharmonia/David Lloyd-Jones).

    21:11 Regondi: Nocturne - Rêverie (Otto Tolonen, kitara).

    21:21 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

    21:49 Melartin: Lyyrillisiä kappaleita (Marita Viitasalo, piano)

    22:06 Gesualdon, Monteverdin, Wertin ja Marenzion vokaalimusiikkia (Pomerium Musices/Alexander Blachly).

  • Nielsen: Sinfonia n:o 2 (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    18:33 Buxtehude: Sonaatti kahdelle viululle, viola da gamballe ja continuolle G-duuri (Kölnin Musica Antiqua/Reinhard Goebel).

    18:41 Marais: Sarja barokkiyhtyeelle D-duuri (Musica Pacifica-barokkiyhtye).

    19:05 Donizetti: Gemma di Vergy, ooppera (Montserrat Caballé, sopraano, Paul Plishka, basso, Luis Lima, tenori, Louis Quilico, baritoni, Mark Munkittrick, basso, ja Natalya Chudy, mezzosopraano, sekä Schola Cantorum -kuoro ja New Yorkin oopperaork./Eve Queler).

    21:13 Skrjabin: Pianosonaatti n:o 5 Fis-duuri (Glenn Gould).

    21:28 Ibert: Satamia, kolme sinfonista kappaletta orkesterille (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    21:43 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae). (Emerson-kvartetti).

    22:11 Vasquez: Lohdutuksen kyyneleet (The Concord Ensemble).

    22:14 Brouwer: Musta Decamerone (Sharon Isbin, kitara).

    22:28 Stravinsky: Sinfonia Es-duuri op.1 (Detroitin SO/Antal Dorati).

  • W.A. Mozart: La Betulia liberata (Beetulyan vapautus), orartorio (Ernesto Palacio, tenori, Gloria Banditelli, altto, Lynda Russell, sopraano, Petteri Salomaa, baritoni, Röhrich Trogu, sopraano, ja Sabina Macculi, sopraano, sekä Padovan vanhan musiikin keskuksen kuoro ja Padovan ja Veneton kamriork./Peter Maag).

    20:28 Linko: Pianokonsertto n:o 2 E-duuri (Raija Kerppo ja RSO/Osmo Vänskä).

    20:48 Alex Freeman: Cathedral of spring (Somnium Ensemble/Tatu Erkkilä).

    21:06 Fuchs: Pianotrio n:o 1 C-duuri (Gould Piano Trio).

    21:39 Adam: Le Corsaire (Merirosvo), baletti (Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

    23:51 Gratiani: Mal'accorto pensiero (Consortium Carissimi/Garrick Comeaux).

    23:58 Veress: Trio jousille (Vilde Frang, viulu, Lawrence Power, alttoviulu, ja Nicolas Altstaedt, sello).

    00:19 Rangström: Sinfonia n:o 1 cis-molli (August Strindberg in memoriam) (Ruotsin radion SO/Leif Segerstam).

    00:57 Händel: Dettingen Te Deum D-duuri (Christopher Lowrey, kontratenori, Robin Firth, tenori, ja Neal Davies, basso, sekä Cambridgen Trinity Collegen kuoro ja The Academy of Ancient Music/Stephen Layton, ja Richard marlow, urut).

    01:36 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli (Hans-Martin Linde, traverso, ja Konrad Ragossnig, kitara).

    01:49 Rahmaninov: Sinfonia n:o 1 d-molli (Philadelphian ork./Charles Dutoit).

    02:36 Kálmán: Herra X:n laulu oper. Sirkusprinsessa (Fritz Wunderlich, tenori, ja Baijerin valtionork./Hans Moltkau).

  • Joplin: Pianokappaleita (Joshua Rifkin, piano).

    19:12 Buxtehude: Sonaatti viululle, viola da gamballe ja continuolle g-molli (The Boston Museum Trio).

    19:25 Lindberg: Kraft (Toimii ja RSO/Esa-Pekka Salonen).

    19:56 T. Aulin: Viulukonsertto n:o 3 c-molli (Christian Bergqvist ja Ruotsin radion SO/Okko Kamu).

    20:29 Gilles: Requiem (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet).

    21:08 Delius: North country sketches (Luonnoksia ylämaasta) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

    21:37 J.S. Bach: Konsertto viululle, oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Diana Doherty, oboe, ja Richard Tognetti, viulu, sekä Australian kamariork.).

    21:52 Beethoven: Die Geschöpfe des Prometheus (Prometheuksen luomistyöt) (Turun FO/Leif Segerstam).

  • Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    18:18 Reger: Viulukonsertto A-duuri (Tanja Becker-Bender ja Berliinin konserttitalon ork./Lothar Zagrosek).

    19:01 Debussy: Douze etudes pour le piano (12 etydiä pianolle) (Charles Rosen).

    19:45 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 8 c-molli (Emerson-kvartetti).

    20:05 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    20:50 Duparc: Kaksitoista yksinlaulua (Gérard Souzay, baritoni, ja Jacqueline Bonneau, piano).

    21:38 Vierne: Westminsterin kellot (John Longhurst, urut).

    21:45 Respighi: Rooman pinjoja, sinfoninen runo (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    22:08 Melartin: 24 preludia (Risto Kyrö, piano).

    22:50 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

  • Mompou: Suite compostelana (Andrés Segovia, kitara).

    18:19 Jalkanen: Jousikvartetto n:o 1 e-molli (Erkki Palola, viulu, Jaakko Ilves, viulu, Matti Hirvikangas, alttoviulu, ja Risto Poutanen, sello).

    18:38 R. Strauss - Leinsdorf: Sinfoninen fantasia oopp. Nainen vailla varjoa (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Erich Leinsdorf).

    18:59 Saint-Saëns: Kuusi etydiä vasemmalle kädelle (Leon Fleisher, piano).

    19:18 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    19:37 Poulenc: Sekstetto pianolle ja puhallinkvintetille (Stephen Hough ja Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    19:55 Palmgren: Konserttifantasia viululle ja orkesterille (Paavo Pohjola ja RSO/Jorma Panula).

    20:08 Shostakovitsh: Sonaatti sellolle ja pianolle d-molli (Daniil Shafran ja Lidija Petsherskaja).

    20:32 Corigliano: Klarinettikonsertto (Stanley Drucker ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    21:02 Madetoja: Sonatiini viululle ja pianolle (Ulf Hästbacka ja Izumi Tateno).

    21:13 L. Boulanger: Psalmi 130 (Syvyydestä minä huudan) (Ann Murray, mezzosopraano, ja Neil MacKenzie, (tenori, sekä Birminghamin SO:n kuoro ja BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

    21:38 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    21:59 Delius: Sellokonsertto (Jacqueline Du Pré ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    22:24 Melartin: Kuusi kappaletta (Tarmo Järvilehto, piano).

    22:44 Rodrigo: Concierto andaluz (Los Angelesin kitarakvarttetti ja Delawaren SO/David Amado).

  • Klami: Opernredoute (RSO/Paavo Pohjola).

    18:11 Shostakovitsh: Pianotrio n:o 2 e-molli. (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalija Gutman, sello).

    18:38 d'Indy: Diptyque méditerranéen (Välimeren diptyykki) (Luxemburgin FO/Emmanuel Krivine).

    18:52 A. Williams: Osia kok. Milongas op. 64 (Valentín Surif, piano).

    19:20 Rautavaara: Viulukonsertto (Jaakko Kuusisto ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä)

    19:47 Stanford: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Vanbrugh-kvartetti ja Garth Knox, alttoviulu).

    20:16 Higdon: The Singing rooms (Jennifer Koh, viulu, ja Atlantan SO:n kuoro ja Atlantan SO/Robert Spano).

    20:54 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Samson Francois, piano).

    21:24 Falla: Noiduttu rakkaus, 1-näytöksinen baletti (Leontyne Price, sopraano, ja Chicagon SO/Fritz Reiner).

    21:53 Piazzolla: Cinco tango sensations (Astor Piazzolla, bandoneon, ja Kronos-kvartetti).

    22:20 Linko: Pianokonsertto n:o 4 D-duuri (Cyril Szalkiewicz, ja Helsingin kaupunginorkesteri/Leo Funtek).

    22:47 d'Indy: Sekstetto jousille B-duuri (Prat-kvartetti, sekä Jean Dupouy, alttoviulu, ja Francois Michel, sello).

  • Klami: Revontulet (RSO/Sakari Oramo).

    18:20 J.S. Bach: Sonaatti huilulle ja continuolle n:o 2 e-molli. (Matthew Wilkie, fagotti, Neal Peres da Costa, cembalo, ja Kees Boersma, kontrabasso).

    18:36 Bartók: Balettisarja Ihmeellinen mandariini (Lontoon SO/Valeri Gergijev).

    18:56 Liszt (sov.): Grandes études de Paganini (Daniil Trifonov, piano).

    19:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Pinchas Zukerman ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    20:08 Leone: Cantate dans le genre italien (Kantaatti italialaiseen tyyliin) (Nuria Rial, sopraano, ja ArteMandoline).

    20:24 Gershwin (sov. Russell Bennett): Sinfoninen kuva oopp. Porgy ja Bess teemoista (Utahin SO/Maurice Abravanel).

    20:50 J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Janos Starker).

    21:12 Mendelssohn: Kuusi laulua (RKK/Heikki Liimola).

    21:25 Ernst: Pensées fugitives (Thomas Christian, viulu, ja Jevgeni Sinaiski, piano).

    22:03 Viotti: Sellokonsertto C-duuri (Ofra Harnoy ja Veneton solistit/Claudio Scimone).

    22:28 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

    22:45 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia (Lawrence Johnson).

  • Llobet (sov.): Diez canciones populares catalanas (David Russell, kitara).

    18:20 Szymanowski: Jousikvartetto n:o 1 (Varsovia-jousikvartetti).

    18:39 Debussy: Lasten nurkkaus (Peter Rösel, piano).

    19:00 Heise: Drot og Marsk (Kuningas ja Marski), ooppera (Poul Elming, tenori, Bent Norup, basso, Eva Johansson, sopraano, Kurt Westi, tenori, Christian Christiansson, basso, Aage Haugland, basso, Ole Hedegaar, tenori, ja Inga Nielsen, sopraano, sekä Tanskan Radion kuoro ja Tanskan radion SO/Michael Schönwandt).

    21:38 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille D-duuri (Richard Savino, kitara, ja Artaria-kvartetti).

    21:59 Rejcha: Kvintetto puhaltimille C-duuri (Westwood-kvintetti).

    22:31 Bach: Kantaatti n:o 78 (Jesu, der du meine Seele) (Catherine Bott, sopraano, Daniel Taylor, kontratenori, Jeffrey Thomas, tenori, William Sharp, basso, ja American Bach Soloists).

    22:52 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

  • J.S. Bach: Sarja soolosellolle n:o 5 c-molli (Marko Ylönen).

    18:28 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    18:46 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 72 C-duuri (The Angeles String Quartet).

    19:11 Borodin: Sinfonia n:o 1 Es-duuri (Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

    19:46 Liszt: Preludi ja fuuga nimestä B-A-C-H (Fernando Germani, urut).

    20:01 Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa (RSO/Jukka-Pekka Saraste, englannintorvisoolo: Päivi Kärkäs).

    20:47 Weiss: Sarja luutulle D-duuri. (David Russell, kitara).

    21:07 Gluck: Atalantan aaria oopp. La Corona (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Akademie für alte Musik Berlin/Bernhard Forck).

    21:18 R. Strauss: Pianosonaatti h-molli (Glenn Gould).

    21:46 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

    22:03 Grieg: Neljä virttä (David Wilson-Johnson, baritoni, ja Polyphony-kuoro/Stephen Layton).

    22:29 Casella: Sonaatti harpulle op.68 (Naoko Yoshino).

    22:47 Ravel: Gaspard de la nuit (Yön Gaspard) (Samson Francois, piano).

  • Elgar: Kolme baijerilaista tanssia (Uuden-Seelannin SO/James Judd).

    Nanino-Moscaglia-Marenzio-Macque-Soriano-Zoilo: Mentre ti fui si grato (Vain sinua miellyttää tahdoin) (La Compagnia del Madrigale).

    Holst: This have I done for my true love (Lumen Valo).

    Vaughan Williams: Songs of travel (Matkalauluja) (James Gilchrist, tenori, ja Anna Tilbrook, piano).

    Sibelius: Sinfonia n:o 5 Es-duuri (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Paavo Berglund).

    Chopin: Andante Spianato et Grande Polonaise Brillante Es-duuri. (Artur Rubinstein, piano).

    Heinichen: La Bella fiamma (Kaunis liekki) (Terry Wey, kontratenori, Stephan Rath, teorbi, ja Batzdorfer Hofkapelle).

    Bridge: Isabella, sinfoninen runo (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    Pejacevic: Pianokonsertto g-molli (Oliver Triendl ja Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt/Howard Griffiths).

    Schubert: Winterreise (Talvinen matka) (Christian Gerhaher, baritoni, ja Gerold Huber, piano).

    Händel: Sonaatti viululle ja continuolle A-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    Tormis: Vepsa rajad (Vepsän polut) (Musica Intima).

  • Henselt: Kevätlaulu (Esther Budiardjo, piano).

    W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 22 B-duuri (Hagen-kvartetti).

    Beethoven: Pianosonaatti n:o 21 C-duuri (Waldstein) (Tatjana Nikolajeva).

    Cherubini: Ahi! che forse ai miei di - Ah! sola quand'io viveva oopp. Demofonte. (Teresa Berganza, mezzosopraano, ja Felix Lavilla, piano).

    Glinka: Divertimento brillante Bellinin teemoista (Leonid Ogrintshuk, piano, ja Venäjän kansall. ork. solistit).

    Verdi: Pajulaulu ja rukous oopp. Otello. (Malvina Major, sopraano, ja Margaret Findlay, mezzosopraano, sekä Uuden-Seelannin SO/John Matheson).

    Rahmaninov: Sinfonisia tansseja (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    Raitio: Runoelma sellolle ja orkesterille (Risto Poutanen ja RSO/Petri Sakari).

    Satie: Sonneries de la Rose-Croix (Hervé Désarbre, urut, ja Paris Renaissance -kuoro/Hélène Breuil).

    Debussy: De soir (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Jacqueline Du Pré ja Ernest Lush).

    Purcell: Now that the sun hath veiled his light (Nyt kun aurinko on peittänyt valonsa) (Nicholas Phan, tenori, Michael Leopold, luuttu, ja Ann Marie Morgan, viola da gamba).

    Crusell: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 c-molli. (Paavo Lampinen, klarinetti, Jorma Ylönen, viulu, Ahti Pilvi, alttoviulu, ja Esko Valsta, sello).

    Wolf-Ferrari: Edelwild (Maria de Francesca-Cavazza, sopraano, ja Horst Göbel, piano).

    Weiss: Konsertto d-molli (Richard Stone, luuttu, ja Tempesta di Mare -kamariork.)

    Couperin: Konsertto n:o 12 (Markku Luolajan-Mikkola ja Mikko Perkola, bassogamba).

    Lully: Orkesterisarja oopp. Atys (Capriccio/Dominik Kiefer).

    Marais: Sarja g-molli (Musica Pacifica).

    Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Petri Tapio Mattson, barokkiviulu, Markku Mäkinen, urut, ja Eero Palviainen, arkkiluuttu).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä