Voimaklassista

Keijukaisten tanssi

  • 3 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

O. Merikanto: Keijukaisten tanssi (Folke Gräsbeck, piano).

14:02 Holst: Sarjat sotilassoittokunnalle n:o 1 Es-duuri ja n:o 2 F-duuri. (Cleveland Symphonic Winds/Frederick Fennell).

14:24 Fauré: Pianokvartetto n:o 1 c-molli (Emanuel Ax, piano, Isaac Stern, viulu, Jaime Laredo, alttoviulu ja Yo-Yo Ma, sello).

14:57 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 6 B-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

15:13 Rahmaninov: Hopak (Ilkka Paananen, piano).

15:16 Rautavaara: Oktetto puhaltimille (Petri Alanko, huilu, Jussi Jaatinen, oboe, Harri Mäki, klarinetti, Otto Virtanen, fagotti, ja Finnish Brass Symphony).

15:32 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 38 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

15:49 Boulanger: Surullinen ilta (BBC:n FO/Yan Pascal Tortelier).

16:00 Byström: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2. (Tatjana Grindenko ja Aleksei Ljubimov).

16:16 Satie: Ogives (Suippokaaria) (Hervé Désarbre, urut).

16:26 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 1 D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

16:39 Brahms: Gesänge (RKK:n naislaulajat/Eric-Olof Söderström sekä Esa Tukia ja Hannu Kilpi, käyrätorvi, ja Minnaleena Jankko, harppu).

16:55 Sor: Muunnelmia Mozartin teemasta kitaralle (Julian Bream).

17:05 Rebel: Lullyn hauta (Chicagon barokkiensemble).

17:20 Stravinsky: Neljä etydiä orkesterille (Chicagon SO/Pierre Boulez).

17:30 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

Lähetykset

  • ma 10.2.2020 14.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Theile: Matteus-passio (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

    15:02 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri (Eeva Koskinen ja Tuija Hakkila).

    15:20 J.S. Bach: Paastonajan urkukoraalit kok. Orgelbüchlein 2 (BWV 618-624) (Wolfgang Rübsam).

    15:40 J. Haydn: Vapahtajan seitsemän viimeistä sanaa ristillä, versio laajennetulle jousikvartetille. (Kamariyhtye Opus-Posth.).

    16:41 di Lasso: Lagrime di San Pietro (Pyhän Pietarin kyyneleet) (Gallicantus).

    17:35 Telemann: Der am Oelberg zagende Jesus (Ahdistunut Jeesus Öljymäellä) (Philippe Jaroussky, kontratenori, ja Freiburgin barokkiork.)

    17:50 Scheidt: Warum betrübst du dich, mein Herz (Miksi suret sielu maailmaa) (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

  • Melartin: Elegia (Arto Noras, sello, ja Tapani Valsta, piano).

    14:06 R. Strauss: Sarja kolmelletoista puhaltimelle B-duuri (RSO:n puhaltajat/Michael Hölzel).

    14:30 Rossini: Stabat mater (Rosa Feola, sopraano, Gerhild Romberger, altto, Dmitri Korchak, tenori, ja Mika Kares, basso, sekä Baijerin radion kuoro ja Münchenin RO/Howard Arman).

    15:25 de Fossa (sov.): Grand duo n:o 3 F-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    15:45 Tyberg: Messu n:o 2 F-duuri (Etelä-Dakotan kuoro/Brian A. Schmidt, ja Christopher Jacobson, urut).

    16:09 Sibelius: Jousikvartetto a-molli (Tempera-kvartetti).

    16:44 Zelenka: Miserere (Jumala, ole minulle armollinen) c-molli (Tanya Aspelmeier, sopraano, sekä Balthasar Neumann -kuoro ja -ork./Thomas Hengelbrock).

    17:00 Hummel: Alttoviulusonaatti Es-duuri (Michael Gieler, alttoviulu, ja Lauretta Bloomer, piano).

    17:20 Rangström: Divertimento elegiaco (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Stig Westerberg).

    17:37 Giuliani: Duo huilulle ja kitaralle (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

  • Wolf: Italialainen serenadi G-duuri (Orpheus-kamariork.).

    14:08 Mahler: Kindertotenlieder (Michelle DeYoung, mezzosopraano, San Franciscon SO/Michael Tilson Thomas).

    14:36 Milhaud: Sonaatti huilulle, oboelle, klarinetille ja pianolle (Jeanette Landre, Pauline Oostenrijk, Celeste Zewald, ja David Kuyken).

    14:56 Chaminade: Osia kok. La Nef Sacrée (Wolfgang Baumgratz, Bremenin tuomiokirkon urut).

    15:16 Alfvén: Dalarapsodi (Rapsodia Taalainmaalta) (Skotlannin kansallisork./Niklas Willén).

    15:41 Bowen: Sonaatti huilulle ja pianolle op.120 (Jeffrey Khaner ja Charles Abramovic).

    15:59 Prokofjev: Sinfonia concertante sellolle ja orkesterille n:o 2 e-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Pittsburghin SO/Lorin Maazel).

    16:40 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 9 Es-duuri (Emerson-kvartetti).

    17:06 Dvorák: Kansanlaulun tapaan, laulusarja (Gabriela Benacková, sopraano, ja Rudolf Firkusny, piano).

    17:18 Rautavaara: Playgrounds for angels (Finnish Brass Symphony/Hannu Lintu)

    17:31 Spohr: Duo concertante kahdelle viululle D-duuri (David ja Igor Oistrah).

    17:46 Wagner: Alkusoitto oopp. Parsifal (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

  • Rossini: Alkusoitto oopp. Onnellinen petos (Orpheus-kamariork.)

    14:06 Musorgski: Lastenkamari, sarja lauluäänelle ja pianolle (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    14:22 Veit: Jousikvartetto n:o 2 E-duuri (Kertész-kvartetti).

    14:53 Foulds: Kangastus (Birminghamin SO/Sakari Oramo).

    15:17 Melartin: Sonaatti huilulle ja harpulle (Ilpo Mansnerus ja Marjatta Haahti).

    15:32 Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

    16:11 Sor: Kuusi bagatellia kitaralle op.43 (Petri Kumela).

    16:32 Sibelius: Jordens sång (Maan laulu), kantaatti (Akateeminen laulu, Helsingin katedraalikuoro ja RSO/Ulf Söderblom).

    16:51 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Murray Perahia).

    17:22 Liderman: Draft (Carla Kihlstedt, viulu, Jacqueline Chew, piano, ja Ken Piascik, lyömäsoittimet).

    17:38 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

  • Ziehrer: Valssi oper. Die Landstreicher (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

    14:04 Beethoven: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri (Svjatoslav Richter, piano, ja Moraques-kvintetti).

    14:33 Giuliani: Duo concertante e-molli (Monica Huggett, viulu, ja Richard Savino, kitara).

    15:11 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    15:40 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    15:52 Borodin: Kvintetto jousille f-molli (Aleksandr Gotthelf, sello, ja Moskovan jousikvartetti).

    16:23 Copland: Teatterimusiikkia (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    16:45 Debussy: Faunin iltapäivä (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    16:57 Liszt: Mefisto-valssi orkesterille n:o 1 (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    17:10 Zemlinsky: Psalmi 23 (Ernst Senff -kamarikuoro ja Berliinin radion SO/Riccardo Chailly).

    17:21 Bruckner: Sinfonia n:o 0 d-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

  • Weber: Muunnelmia klarinetille ja pianolle B-duuri Silvana-oopperan teemasta (Gervase de Peyer ja Gwenneth Pryor).

    14:09 Gade: Oktetto jousille F-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    14:38 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    14:53 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    15:20 Fauré: La Bonne chanson (Hyvä laulu) (Peter Pears, tenori, ja Benjamin Britten, piano).

    15:41 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Enrico Pace, piano, Leonidas Kavakos, viulu, ja Patrick Demenga, sello).

    16:09 Alard: Duo n:o 9 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

    16:25 Vaughan Williams: Flos campi (Saaronin lilja). (Roger Benedict, alttoviulu, Cantillation-kuoro, ja Sydneyn SO/Mark Wigglesworth.

    16:46 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

    17:14 Sibelius: Kuusi impromptua pianolle op.5. (Mirka Viitala).

    17:33 Debussy: Kolme nokturnoa (RSO/Sakari Oramo sekä Philomela-kuoro).

  • Liszt: Obermannin laakso sar. Vaellusvuosia (Emanuel Ax, piano).

    14:12 Wagner: Alkusoitto oopp. Tristan und Isolde (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    14:25 Beethoven: Yksitoista bagatellia pianolle op.119 (John O'Conor).

    14:38 Bruch: Skotlantilainen fantasia viululle ja orkesterille (Itzhak Perlman, viulu, ja Israelin FO/Zubin Mehta sekä Judith Liber, harppu).

    15:09 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

    15:23 Schubert: Viola (Renée Fleming, sopraano, ja Christoph Eschenbach, piano).

    15:39 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

    16:13 Tshaikovski: 1812, juhla-alkusoitto orkesterille (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    16:29 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Ilja Kaler ja Boris Slutski).

    16:46 Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 9 C-duuri (Orpheus-kamariork.).

    17:11 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 31 As-duuri (Hélène Grimaud).

    17:31 Liszt: Ce qu'on entend sur la montagne, sinfoninen runo n:o 1 (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

  • J. Strauss (nuor.) - Tausig: Elämme vain kerran (Earl Wild, piano).

    14:08 Liszt: Fantasia unkarilaisista kansansävelmistä (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:23 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Martti Talvela, basso, ja RSO/Neeme Järvi).

    14:41 Franck: Koraali n:o 3 a-molli. (Marcel Dupré, urut).

    14:55 Saint-Saens: Sellokonsertto n:o 1 a-molli (Jacqueline Du Pré ja Philadelphian ork./Daniel Barenboim).

    15:15 Fauré: La bonne chanson (Sanford Sylvan, baritoni, David Breitman, piano, ja Lyydinen kvartetti).

    15:37 Glazunov: Meri, fantasia orkesterille (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    15:59 Paganini: Sonaatti A-duuri (Monica Huggett, viulu, ja Richard Savino, kitara).

    16:23 Mendelssohn: Sonaatti pianolle E-duuri (Murray Perahia).

    16:47 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä (Nicole Henriot-Schweitzer, piano, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    17:13 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 1 D-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

    17:39 Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

  • Mendelssohn: Hebridit, alkusoitto (Hallé-ork./John Barbirolli).

    14:09 Sibelius: Teema ja muunnelmia sellolle d-molli (Kati Raitinen).

    14:19 Massenet: Sarja orkesterille n:o 5 (Napolilaisia kuvia) (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    14:31 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

    14:47 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

    15:07 J. Kreutzer: Trio n:o 3 D-duuri (Gragnani Trio).

    15:22 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Josef Suk ja Jan Panenka).

    15:43 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

    16:16 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    16:38 Mielck: Suomalainen sarja (RSO/Ari Rasilainen).

    16:56 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Unkarilainen jousikvartetti).

    17:36 Onslow: Sonaatti pianolle 4-kätisesti f-molli (Elizabeth Buccheri ja Richard Boldrey).

  • Palmgren: Pianokonsertto n:o 4 (Huhtikuu). (Raija Kerppo ja RSO/Jan Söderblom).

    14:21 Molter: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Meike Güldenhaupt ja Ingo Müller, oboe, sekä Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    14:32 Backer-Gröndahl: Sarja pianolle op.20 (Aleksandra Streltshenko).

    14:50 Cowen: Konserttikappale pianolle ja orkesterille (Martin Roscoe ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

    15:10 Janácek: Laakialaisia tansseja (Varsovan kansallinen FO/Antoni Wit).

    15:31 Diabelli: Serenata concertante (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    15:53 Lortzing: Baculuksen aaria oopp. Sala-ampuja (Erich Kunz, baritoni, ja Philharmonia-ork./Otto Ackermann).

    16:00 Uccellini: Sinfonia n:o 9 (John Holloway, Stanley Ritchie, ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    16:05 Delius: Romanssi sellolle ja pianolle (Yo-Yo Ma ja Kathryn Stott).

    16:12 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

    16:27 Beethoven: Sinfonia n:o 8 F-duuri (Marlboron musiikkijuhlien ork./Pablo Casals).

    16:52 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

    17:10 Saint-Saens: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

    17:42 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    17:58 Tárrega: Preludi n:o 37 kitaralle (Valituslaulu) (Mattias Jacobsson).

  • Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

    14:13 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Appassionata). (Svjatoslav Richter).

    14:37 Stravinsky: Divertimento viululle ja pianolle baletin Haltijattaren suudelma mukaan. (Ray Chen, viulu, ja Timothy Young, piano).

    15:00 Spohr: Sonaatti viululle ja harpulle n:o 1 c-molli (Yehudi Menuhin ja Nicanor Zabaleta).

    15:15 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

    15:43 Righini: Erifilen aaria kant. Il Natal d'Apollo (Diana Damrau, sopraano, ja Le Cercle de l'Harmonie/Jérémie Rhorer).

    15:51 C. Stamitz: Kvintetto oboelle, kahdelle alttoviululle, käyrätorvelle ja sellolle Es-duuri (Camerata Köln).

    16:07 Schubert: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Forellikvintetto) (Daniil Trifonov, piano, Anne-Sophie Mutter, viulu, Hwayoon Lee, alttoviulu, Maximillian Hornung, sello, ja Roman Patkoló, kontrabasso).

    16:46 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Joshua Bell ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    17:22 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

    17:34 D'Anglebert: Viisi fuugaa ( Kati Hämäläinen, Helsingin Hyvän Paimenen kirkon urut).

    17:48 Rahmaninov: Jousikvartetto n:o 1 (Goldner-kvartetti).

  • Sirmen: Jousikvartetto n:o 4 B-duuri (Allegri-kvartetti).

    14:10 Bruch: Sinfonia n:o 3 E-duuri. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:43 Lalo: Pianotrio n:o 1 c-molli. (Trio Salomon).

    15:05 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    15:50 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    16:18 Saint-Saëns: Sarja sellolle ja orkesterille. (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.).

    16:39 Kaipainen: Runopolku (Riikka Hakola, sopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

    16:58 Grieg: Stemninger (Tunnelmia) (Eva Knardahl, piano).

    17:22 Skrjabin: Le Poeme de l'extase (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    17:42 Kalliwoda: Concertino oboelle ja orkesterille F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä