Lempeitä säveliä

Paavi Marcelluksen messu

  • 2 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Muffat: Sonaatti nro 5 G-duuri (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

06:22 Palestrina: Missa Papae Marcelli (Paavi Marcelluksen messu) (New York Polyphony sekä Tim Keeler, kontratenori, Andrew Fuchs, tenori, ja Jonathan Woody, bassobaritoni).

06:58 Beethoven: Pianotrio B-duuri (Arkkiherttua) (Daniel Barenboim, piano, Pinchas Zukerman, viulu, ja Jacqueline Du Pré, sello).

07:39 Heberle: Nokkahuilukonsertto G-duuri (Michala Petri ja Saint Paulin kamariork./Pinchas Zukerman).

07:54 W.A. Mozart: Konserttiaariat Mia speranza adorata! Popoli di Tessaglia! Schon lacht der holde Frühling ja Ah, lo previdi (Edda Moser, sopraano, ja Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

08:38 Cras: Kvintetto harpulle, huilulle, viululle, alttoviululle ja sellolle (Juliette Hurel, Marie-Pierre Langlamet, Philippe Graffin, Miguel da Silva, ja Henri Demarquette).

Lähetykset

  • pe 21.2.2020 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Busnois: In hydraulis (Pomerium/Alexander Blachly).

    06:07 Dowland: Walsingham-muunnelmia (Paul O'Dette, luuttu).

    06:12 V. Aulin: Jousikvartetto e-molli (Tale-kvartetti).

    06:44 Dufay: Missa se la face ay pale (Cut Circle/Jesse Rodin).

    07:13 Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Leonard Bernstein, piano).

    07:22 MacDowell: Sonaatti n:o 4 e-molli. (Garah Landes, piano).

    07:43 Barrios: La Catedral (David Russell, kitara).

    07:50 Leclair: Sonaatti g-molli op.13/3 (Purcell-kvartetti).

    08:06 Tunder: Dominus illuminatio mea (Jumala on valoni) (Collegium Vocale/Philippe Herreweghe).

    08:15 Sibelius: Sinfonia n:o 1 e-molli (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    08:58 Moszkowski: Etydi F-duuri (Mihail Pletnjov, piano).

  • J.S. Bach: Soolosellosarja n:o 2 d-molli. (Janos Starker).

    06:15 Buxtehude: Laudate pueri (Emma Kirkby ja Elin Manahan Thomas, sopraano, sekä Purcell-kvartetti ja Fretwork-yhtye).

    06:21 Crusell: Konsertto klarinetille ja orkesterille n:o 1 Es-duuri (Steven D. Hartman, klarinetti, New York Scandia Symphony/Dorrit Matson).

    06:44 Wassenaer: Sonata prima (Trio de l'Oustal).

    06:52 Hildegard Bingeniläinen (sov. Pfau): O virtus sapientie (Kronos-kvartetti).

    06:57 Fauré: Masques et bergamasques, sarja orkesterille op.112 näytelmämusiikista. (Monte Carlon FO/James De Preist)

    07:12 Wilson: Preludi a-molli (Nigel North, teorbi).

    07:15 Stradella: Sonaatti trumpetille, kahdeksalle jousisoittimelle ja continuolle (Crispian Steele-Perkins, trumpetti, Parley of Instruments).

    07:23 Sor: Kaksitoista etydiä kitaralle, osia. (Lawrence Johnson).

    07:47 Respighi: Concerto gregoriano (Gregoriaaninen konsertto). (Takako Nishizaki, viulu, ja Singaporen SO/Hoey Choo).

    08:18 Berlioz: Aaria Seul pour lutter oopp. Benvenuto Cellini (Nicolai Gedda, tenori, ja Ranskan radio-ork./Georges Prêtre).

    08:26 Shostakovitsh (sov. Smirnov): Sonaatti alttoviululle ja pianolle C-duuri (Daniel Raiskin, alttoviulu, ja Alankomaiden puhallinyhtye).

  • Klughardt: Schilflieder, viisi fantasiakappaletta (Han de Vries, oboe, Henk Guittart, alttoviulu, ja Ivo Janssen, piano).

    06:20 Kuula: Kuusi kappaletta (Juhani Lagerspetz, piano).

    06:45 Lully: Ballet des Arts, hovibaletti (Dorothée Leclair, sopraano, Mélodie Ruvio, mezzosopraano, Romain Champion, tenori, ja Arnaud Richard, basso, sekä La Simphonie du Marais/ Hugo Reyne).

    08:00 Rejcha: Trio kolmelle sellolle (Han Bin Yoon, Kacper Novak ja Justine Métral).

    08:27 Foote: Pianotrio n:o 1 c-molli (Arden-trio).

  • Loeffler: Rapsodia n:o 1 (Lampi) (London Conchord Ensemble).

    06:09 Puccini: Krysanteemit (Philarte-kvartetti).

    06:16 Meyerbeer: Sieben geistliche Gesänge (Seitsemän hengellistä laulua) (Rheinische Kantorei/Hermann Max).

    06:42 Matteis: Sarjoja ja sonaatteja yhdelle ja kahdelle viululle sekä continuolle kok. Ayres for the Violin (The Arcadian Academy).

    07:53 Schütz: Die mit Tränen säen (RKK/Otto Kargl, sekä Markku Luolajan-Mikkola, barokkisello, ja Markus Malmgren, urut).

    07:57 Legnani: 36 kapriisia kitaralle (Pavel Steidl).

  • Browne: Salve Regina 1 (Terve taivaan kuningatar) (Graindelavoix/Björn Schmelzer).

    06:19 Pandolfi: Sonaatit viululle ja continuolle n:ot 1-6 op.3 ja op.4 (Andrew Manze, viulu ja Richard Egarr, cembalo).

    07:39 Weiss: Sarja luutulle g-molli (Konrad Junghänel).

    08:08 Hummel: Sonaatti f-molli (Hae-won Chang, piano).

    08:31 J. Haydn: Divertimento jousille Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    08:49 Wagner: Faust-alkusoitto d-molli (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

  • Champagne: Chancon ferai, que talenz m'en est pris (Paul Hillier, laulu, ja Andrew Lawrence-King, harppu).

    06:15 Palestrina: Sicut lilium inter spinas (The Tallis Scholars/Peter Phillips)

    06:45 Stradella: Sinfonia n:o 12 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, urut).

    06:57 P.D. Philidor: Trio n:o 5 d-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    07:14 J.S: Bach: Sarja soolosellolle n:o 6 D-duuri (Marko Ylönen).

    07:44 Vanhal: Sinfonia g-molli (Camerata Zürich/Ratö Tschupp).

    08:04 Salieri: Sarja oopp. Axur, re d'Ormus (Ormusin kuningas Axur) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    08:25 Giuliani: Sonaatti huilulle ja kitaralle A-duuri (Grand Duo Concertant) (Mikael Helasvuo ja Jukka Savijoki).

    08:47 Schubert: Der Hirt auf dem Felsen (Benita Valente, sopraano, Harold Wright, klarinetti, ja Rudolf Serkin, piano).

  • Ludford: Missa Videte miraculum (Katsokaa ihmettä) (Westminster Abbeyn kuoro/James O'Donnell).

    07:37 Couperin: Concerts Royaux n:o 1-3 (The Smithsonian Chamber Players/Kenneth Slowik).

    08:36 Biber: Passacaglia g-molli (Evan Johnson, barokkiviulu).

    08:47 Brentner: Hymnodia divina (Ensemble Inegal ja Prahan barokkisolistit/Adam Viktora).

    09:12 Händel: Concerto grosso g-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    09:28 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 2 F-duuri (Friedrich Gulda).

    09:47 Paganini: Sonata concertata A-duuri (John Williams, kitara, ja Itzhak Perlman, viulu).

  • Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle B-duuri (Tempesta di Mare).

    06:19 Byrd: Messu, 5-ääninen a cappella (The Pro Arte Singers/Paul Hillier).

    06:40 L. Mozart: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 3 A-duuri (Christine Schornsheim, fortepiano, Rüdiger Lotter, barokkiviulu, ja Sebastian Hess, barokkisello).

    06:54 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 78 B-duuri. (Voces Intimae -kvartetti).

    07:17 Boccherini: Sellokonsertto B-duuri (ns. Dresdenin versio) (Antonio Janigro ja Zagrebin solistit).

    07:39 Telemann: Huilukvartetto n:o 5 A-duuri (Arion-yhtye).

    08:01 Leffloth: Sonaatti viola da gamballe ja cembalolle C-duuri (John Mark Rozendaal ja David Schrader).

    08:15 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli. (Jennifer Koh).

    08:47 Strozzi: Hor che Apollo, kantaatti (Susanne Rydén, sopraano, ja Musica Fiorita).

  • W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 16 Es-duuri ja n:o 17 B-duuri (Metsästyskvartetto). (Guarneri-kvartetti).

    06:55 Tartini: Muunnelmia Corellin teemasta F-duuri (Andrew Manze, viulu).

    07:08 Weiss: Partita luutulle d-molli. (Franklin Lei).

    07:32 Anonyymi 1700-luvulta: Contredanses parisiennes (Pariisilaisia kontratansseja) (Ensemble Caprice).

    07:46 Cornago: Missa de la mapa mundi (His Majestie's Clerkes ja Newberry Consort/Paul Hillier).

    08:13 Händel: Sinfonia B-duuri jousille ja continulle (Hampurin Elbipolis-barokkiork.).

    08:24 Telemann: Huilukvartetto n:o 6 e-molli (Arion-yhtye).

    08:44 Geminiani: Concerto grosso B-duuri (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

  • Weiss: Luuttusonaatti A-duuri (Robert Barto, barokkiluuttu).

    6:25 J.S. Bach: Ranskalainen alkusoitto (Sergei Shepkin, piano).

    6:50 Sheppard: Missa Cantate (Choir of St Mary's Cathedral, Edinburgh/Duncan Ferguson).

    7:16 Vivaldi: Konsertto oboelle, jousille ja continuolle d-molli (Harold Gomberg, oboe, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    7:27 Telemann: Konsertto nokkahuilulle, huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Michael Lynn ja Kathie Stewart sekä Apollo's Fire/Jeannette Sorrell).

    7:52 Zelenka: Te Deum D-duuri (Carol Meyer, sopraano, Suzanne Hickman, sopraano, Susan McAdoo, mezzosopraano, Frederick Urrey, tenori, William Riley, basso sekä Westminsterin oratoriokuoro ja Zelenka-kamariork./John Eric Floreen).

    8:19 Brunetti: Sinfonia n:o 36 A-duuri (Concerto Köln).

    8:46 H.I.F. Biber: Battalia (Taistelu) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

  • Groneman: Konsertto huilulle, kahdelle viululle ja continuolle G-duuri (Jed Wentz ja Musica ad Rhenum).

    6:15 Tristan ja Isolde, keskiaikainen laulunäytelmä (Andrea von Ramm, kertoja, Henri Ledroit, kontratenori, Anne Azema ja Ellen Hargis, sopraano, Richard Morrison, baritoni, ja William Hite, tenori, sekä The Boston Camerata/Joel Cohen).

    7:25 Telemann: Konsertto e-molli (Karl Kaiser, traverso ja Michael Schneider, nokkahuilu, sekä La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    7:39 J.S. Bach: Inventiot 1-15; Sinfoniat 1-15 (Wolfgang Rübsam, piano).

    8:46 Querfurth: Konsertto Es-duuri (Ludvig Güttler, trumpetti, ja Leipzigin uusi Bachin Collegium Musicum/Max Pommer).

  • Vivaldi: Nulla in mundo pax sincera (Patrice Michaels Bedi ja Chicagon barokkiyhtye).

    6:14 J.S. Bach: Goldberg-muunnelmat (Rosalyn Tureck, piano).

    7:48 Telemann: Kantaatti Tirsis am Scheidewege (René Jacobs, kontratenori, ja Akademie für alte Musik Berlin).

    8:09 C. P. E. Bach: Sonaatti As-duuri (Miklos Spanyi, klavikordi).

    8:32 Byrd: In assumptione Beatae Mariae Virginis (Chanticleer).

    8:50 Vivaldi: Konsertto G-duuri (Anita Miller-Rieder, flauto traverso, ja Chicagon barokkiyhtye).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä