Yöklassinen

Belkis, Saaban kuningatar

  • 0 s
  • 30 pv

Vinci: Sonaatti huilulle ja continuolle D-duuri (John Solum, traverso, Igor Kipnis, cembalo, ja Arthur Fiacco, sello).

23:19 Beethoven: Messu C-duuri (Henriette Schellenberg, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, Jon Humphrey, tenori, Myron Myers, basso, Atlantan sinfoniakuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

00:07 Chabrier: Viisi postuumia kappaletta (Jean Casadesus, piano).

00:20 Diabelli: Sonaatti kitaralle F-duuri (Anthony Glise).

00:39 Albéniz: Iberia (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

02:02 Hummel: Sonaatti alttoviululle ja pianolle Es-duuri. (Paul Doktor ja nimeämätön pianisti).

02:22 Hindemith: Sinfonisia metamorfooseja Carl Maria von Weberin teemoista (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

02:44 Cembalohelmiä Elisabet I:n Englannista (säv. Gibbons, Bull, Tisdale, Farnaby, Dowland ja Byrd). (Joseph Payne, cembalo ja virginaali).

03:59 Respighi: Belkis, Saaban kuningatar (Chad Shelton, tenori, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

04:24 Arenski: Pianotrio n:o 1 d-molli (Yefim Bronfman, piano, Cho-Liang Lin, viulu, ja Gary Hoffman, sello).

04:54 J.S. Bach: Partita n:o 2 d-molli; Sonaatti n:o 3 C-duuri; Partita n:o 3 E-duuri (Nathan Milstein, viulu).

05:56 Alkan: Barcarolle (Raymond Lewenthal, piano).

Lähetykset

  • ti 25.2.2020 23.10 • Yle Klassinen
  • ti 25.2.2020 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Caudioso: Mandoliinikonsertto G-duuri (Mari Fe Pavón, barokkimandoliini, ja ArteMandoline).

    02:54 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano).

    03:07 Compère: Asperges me, Domine (Herra, sinä pirskotat minun ylleni iisoppia) (Orlando Consort).

    03:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 13 B-duuri (Tokio-kvartetti).

    04:02 Schubert: Schwanengesang (Joutsenlaulu) (Siegfried Lorenz, baritoni, ja Norman Shetler, piano).

    04:56 Wagner: Alkusoitto ja Isolden lemmenkuolo oopp. Tristan ja Isolde (Cincinnatin SO/Jesus Lopez-Cobos).

    05:14 Stravinsky: Konsertto kamariorkesterille Es-duuri (Dumbarton Oaks) (St.Paulin kamariork./Christopher Hogwood).

    05:30 Billings: Thomas-Town (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    05:33 Mahler: Pianokvartetto a-molli (Christoph Eschenbach, piano, David Kim, viulu, Choon-Jin Chang, alttoviulu, ja Efe Baltacigil, sello).

    05:47 R. Strauss: Der Bürger als Edelmann (Melbournen SO/Michael Halász).

    06:22 J. S. Bach: Englantilainen sarja n:o 5 e-molli (Mieczyslaw Horszowski, piano).

    06:45 Beethoven: Kaksitoista kontratanssia (St.Luken ork./Michael Tilson Thomas).

    06:56 Merula: La Pusterla (Belladonna-barokkikvartetti).

  • Wagner: Rienzi, 5-näytöksinen ooppera (René Kollo, tenori, Siv Wennberg, sopraano, Nikolaus Hillebrand, basso, Janis Martin, mezzosopraano, Theo Adam, basso, Siegfried Vogel, basso, Ingeborg Springer, sopraano, Peter Schreier, tenori, Günther Leib, basso, Leipzigin radiokuoro, Dresdenin valtionoopperan kuoro ja Dresdenin valtionorkesteri/Heinrich Hollreiser).

    02:51 Respighi: Concerto gregoriano (Gregoriaaninen konsertto) (Takako Nishizaki, viulu, ja Singaporen SO/Hoey Choo).

    03:23 Buxtehude: Ich suchte des Nachts (Yöllä minä vuoteellani etsin häntä) (Andreas Karasiak, tenori, ja Klaus Mertens, basso, sekä Amsterdamin barokkiork./Ton Koopman).

    03:38 Ravel: Pianotrio a-molli (Svjatoslav Richter, piano, Oleg Kagan, viulu, ja Natalia Gutman, sello).

    04:07 Lutoslawski: Konsertto orkesterille (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    04:38 Griffes: Kolme fantasiakappaletta pianolle (Garah Landes).

    04:57 Madetoja: Osia sinfonisesta sarjasta (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    05:19 J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    05:34 Gade: Pianotrio F-duuri (Trio Parnassus).

    05:57 Barrios: Vals tropical (David Russell, kitara).

  • Molter: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Meike Güldenhaupt ja Ingo Müller, oboe, sekä Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    23:21 Bollius: Johannes, oratorio (Simone Schwark, sopraano, Johanna Krell, mezzosopraano, Rolf Ehlers, tenori, Georg Poplutz, tenori, Markus Flaig, bassobaritoni, ja Sabine Götz, sopraano, sekä Johann Rosenmüller Ensemble/Arno Paduch).

    00:36 Ravel: Sonaatti viululle ja pianolle G-duuri. (Leonidas Kavakos ja Anne Epperson).

    00:56 Rameau - d'Indy: Sarja orkesterille oopp. Dardanus (Chicagon SO/Charles Munch).

    01:08 Vecchi: Saltarello detto Trivella (The King's Noyse).

    01:11 Mendelssohn: Pianokonsertto n:o 1 g-molli (Helen Huang ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    01:31 Nielsen: Mielikuvitusmatka Färsaarille (Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    01:42 Schumann: Konserttikappale neljälle käyrätorvelle ja orkesterille F-duuri (Robert Bonnevie, Mark Robbins, David C. Knapp, ja Scott Wilson sekä Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    02:01 Prokofjev: Balettisarja n:o 1 orkesterille bal. Romeo ja Julia (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    02:28 De Fesch: Konsertto viululle, jousille ja continuolle c-molli (Manfredo Kraemer, viulu, ja Musica ad Rhenum).

    02:38 Henselt: Kaksitoista karakteristista konserttietydiä (Esther Budiardjo, piano).

    03:12 Britten: Neljä meriaiheista välisoittoa oopp. Peter Grimes (RSO/Sakari Oramo).

    03:28 Sarasate: Faust-fantasia viululle ja pianolle Gounod'n oopperan Faust teemoista (Rachel Barton ja Patrick Sinozich).

    03:42 Clementi: Pianosonaatteja (Vladimir Horowitz).

    04:52 Monteverdi: Missa da capella (1610) (Odhecaton/Paolo Da Col).

    05:35 Hofmann: Huilukonsertto D-duuri (Emmanuel Pahud ja Biennen SO/Marc Tardue).

    05:56 Zupan: Allegro sonaatista uruille ja jousille (Wolfgang Brunner, urut).

  • Telemann: Partita G-duuri (Hans-Martin Linde, nokkahuilu, ja Konrad Ragossnig, kitara).

    23:22 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

    23:55 Banchieri: Kolme osaa kok. Canzoni alla francese (The King's Noyse/David Douglass).

    00:03 J.S. Bach: Soolosellosarjat n:o 1 G-duuri, n:o 2 d-molli ja n:o 3 C-duuri (Pierre Fournier).

    01:05 Schmidt: Das Buch mit sieben Siegeln (Seitsemän sinetin kirja), oratorio (Hilde Güden, sopraano, Ira Malaniuk, altto, Anton Dermota, tenori, Fritz Wunderlich, tenori, ja Walter Berry, basso, sekä Wienin musiikinystävien seuran kuoro ja Wienin filharmonikot/Dimitri Mitropoulos).

    02:56 Ernst: Kaksi nokturnoa viululle ja pianolle (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    03:05 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    03:19 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

    03:35 Chausson: Poème de l'amour et de la mer (Rakkauden ja meren runoelma) (Steve Davislim, tenori, ja Queenslandin ork./Guillaume Tourniaire).

    04:04 Schubert: Arpeggione-sonaatti a-molli (Leonard Rose, sello, ja Leonid Hambro, piano).

    04:25 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 38 D-duuri (Prahalainen) (RSO/Sakari Oramo).

    04:55 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 d-molli (Ilja Kaler ja Boris Slutski).

    05:28 Victoria: Dum complerentur, 6-ääninen messu (The Concord Ensemble).

    05:57 Holborne: Galliard A-duuri (Ronn McFarlane, luuttu).

  • Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Irina Mishura-Lehtman, mezzosopraano, ja Vladimir Grishko, tenori, sekä University Musical Society Choral Union ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

    00:30 Brahms: Sonaatti n:o 3 d-molli (Yo-Yo Ma, sello, ja Emanuel Ax, piano).

    00:53 Melartin: Cantilene sellolle ja pianolle. (Esko Valsta ja Tapani Valsta).

    00:59 Beethoven: Wellingtonin voitto (Cincinnatin SO/Erich Kunzel).

    01:15 J.S. Bach: Die Kunst der Fuge (Grigori Sokolov, piano).

    02:47 Hérold: Unissakävelijä, baletti (Orchestra Victoria/Richard Bonynge).

    03:57 Ernst: Fantaisie brillante (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    04:10 Massenet: Sarja orkesterille n:o 7 (Elsassilaisia kuvia) (Monte Carlon oopperan ork./John Eliot Gardiner).

    04:34 Cherubini: Requiem c-molli (Boston Baroque/Martin Pearlman).

    05:14 Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    05:32 Brahms: Lieder und Gesänge op.32 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    05:57 Chopin: Masurkka n:o 34 C-duuri (Byron Janis, piano).

  • Fabritius: Romanttinen sarja (Erkki Rautio, sello, ja Liisa Pohjola, piano).

    23:22 Storace: Ciaccona (Barbara Weiss, cembalo).

    23:29 Vivaldi: Gloria D-duuri (Dawn Upshaw, sopraano, Penelope Jensen, sopraano, Marietta Simpson, mezzosopraano, sekä Atlantan kamarikuoro ja Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:00 Beethoven: Piankokonsertto n:o 3 c-molli (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

    00:37 Mahler: Sinfonia n:o 3 d-molli (Jessye Norman, sopraano, Tanglewoodin musiikkijuhlien kuoro, amerikkalainen poikakuoro, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:15 Händel: Sonaatti D-duuri (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:28 Chadwick: Sinfonia n:o 2 B-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    03:04 MacDowell: Pianokonsertto n:o 2 d-molli (André Watts ja Dallasin SO/Andrew Litton).

    03:31 W.A. Mozart: Divertimento Es-duuri viululle, alttoviululle ja sellolle (Gidon Kremer, Kim Kashkashian ja Yo-Yo Ma).

    04:21 Schubert: Jousikvartetto n:o 14 d-molli (Tyttö ja kuolema) (Emerson-kvartetti).

    05:00 Dvorák: Serenadi d-molli (Marlboron musiikkijuhlien puhallinyhtye/Louis Moyse).

    05:24 Kuula: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Olavi Pälli ja Ralf Gothóni).

    05:57 da Milano: Fantasia (David Russell, kitara).

  • Delius: Intermezzo oopp. Fennimore ja Gerda (Lontoon kuninkaallinen FO/Thomas Beecham).

    23:16 Melartin: Trio jousille (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    23:35 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    23:48 Rameau: Sarja cembalolle n:o 4 a-molli (Mirka Viitala, piano).

    00:02 Ernst: Thème Allemand Varié (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    00:13 Henry Purcellin lauluja (Drew Minter, kontratenori, ja Mitzi Meyerson, cembalo ja urut, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    01:16 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

    02:06 Klami: Viulukonsertto (Olavi Pälli ja RSO/Okko Kamu).

    02:33 Schumann: Kreisleriana, kahdeksan fantasiaa pianolle (Claudio Arrau).

    03:06 Veracini: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Trio Settecento).

    03:20 J.S. Bach: Urkusonaatti n:o 5 C-duuri (Heinrich Christensen).

    03:36 Elgar: Sellokonsertto e-molli (Arto Noras ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:04 Schäfer: Kahdeksan kappaletta pianolle (David Kuyken).

    04:18 Händel: Katkelmia oopp. Floridante (Catherine Robbin ja Linda Maguire, mezzosopraano, Nancy Argenta ja Ingrid Attrot, sopraano, ja Mel Braun, baritoni, sekä Tafelmusik-barokkiork./Alan Curtis).

    05:36 Arkkiherttua Rudolf: Muunnelmia viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk ja Susan Kagan).

    05:57 Giuliani: Rondo kitaralle (David Starobin).

  • Vilsmayr: Partita n:o 2 B-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

    23:24 Backer-Gröndahl: Sarja pianolle op.20 (Aleksandra Streltshenko).

    23:41 Saint-Saëns: Havanaise (Olivier Pons, viulu, ja Risto Lauriala, piano).

    23:52 C.P.E. Bach: Sonaatti huilulle ja klaveerille g-molli. (Mikael Helasvuo, huilu, ja Marjatta Haahti, harppu).

    00:04 Dowland: 'Lacrimae or Seaven Teares' (Ellen Hargis, sopraano, ja Paul O'Dette, luuttu, sekä The King's Noyse).

    01:20 Fabritius (sov. Müller-Berghaus): Lapsuuden päivä (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

    01:43 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    02:05 Villa-Lobos: Pianosarja Cirandas brasilialaisten kansansävelmien mukaan (Sonia Rubinsky).

    02:48 Telemann: Triosonaatti c-molli; Sonaatti e-molli; Huilukonsertto n:o 2 g-molli; Sonaatti D-duuri (Rameau-trio).

    03:33 Schönberg: Neljä laulua (Ellen Faull, sopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:46 Berlioz: Kuningas Lear, alkusoitto (San Diegon SO/Yoav Talmi).

    04:02 Liszt: Pianosonaatti h-molli (Emil Gilels).

    04:34 Kraus: Viulukonsertto C-duuri (Takako Nishizaki ja Uuden-Seelannin SO/Uwe Grodd).

    05:04 Fibich: Sinfonia n:o 1 F-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    05:39 Rossini: Alkusoitto oopp. Korintin piiritys (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Riccardo Chailly).

    05:49 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    06:18 Pacius: Jousikvartetto n:o 2 Es-duuri (Pro Musica -kvartetti).

    06:47 Carulli: Duo kahdelle kitaralle G-duuri (Julian Bream ja John Williams).

    06:56 Satie: Gymnopédie n:o 1 (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

  • Meyerbeer: Les Huguenots (Hugenotit), ooppera (Joan Sutherland, sopraano, Anastasios Vrenios, tenori, Gabriel Bacquier, baritoni, Martina Arroyo, sopraano, Huguette Tourangeau, mezzosopraano, Nikola Gjuzelev, basso, Dominic Cossa, baritoni, John Wakefield, tenori, Joseph Ward, baritoni, Kiri Te Kanawa, sopraano, ym. sekä Ambrosian-oopperakuoro ja Lontoon New Philharmonia orchestra/Richard Bonygne).

    02:53 W.A. Mozart: Kassaatio G-duuri (Salzburgin Mozarteumin akateeminen kamariork./Sándor Végh).

    03:18 Paderewski: Sinfonia h-molli (BBC:n Skotlannin SO/Jerzy Maksymiuk).

    04:34 de Morales: Missa pro defunctis (La Capella Reial de Catalunya ja Hespèrion XX/Jordi Savall).

    05:20 Glinka: Jousikvartetto D-duuri (Shostakovitsh-kvartetti).

    05:56 Foster (sov. Halloran): Camptown races (Ian Howell, kontratenori, ja Chanticleer/Joseph Jennings).

  • Anonyymi: Johdanto, teema ja muunnelmia Es-duuri Rossinin oopperoiden teemoista (Christoffer Sundqvist, klarinetti, ja RSO/Hannu Lintu).

    23:24 Dvorák: Romanttisia kappaleita (Josef Suk, viulu, ja Josef Hala, piano).

    23:39 Sweelinck: Doorinen fantasia kosketinsoittimelle (Andrew Rangell, piano).

    23:48 Monteclair: Pan ja Syrinks, kantaatti sopraanolle, huilulle, viululle ja continuolle (Julianne Baird ja American Baroque).

    00:07 Ernst: Le Carnaval de Venice (Teema ja 25 burleskia muunnelmaa) (Sherban Lupu, viulu, ja Ian Hobson, piano).

    00:22 Janácek: Jousikvartetto n:o 2 (Intiimejä kirjeitä) (Juilliard-kvartetti).

    00:50 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 41 C-duuri (Jupiter) (Los Angelesin kamariork/Gerard Schwarz).

    01:19 J. Strauss (nuor.): Lepakko, operetti (Elisabeth Schwarzkopf, sopraano, Nicolai Gedda, tenori, Helmut Krebs, tenori, Rita Streich, sopraano, Karl Dönch, basso, Erich Kunz, baritoni, Rudolf Christ, basso, Erich Majkut, tenori ja Philharmonia-kuoro ja -ork./Herbert von Karajan.)

    03:10 Beethoven: Pianokonsertto n:o 1 C-duuri (Alfred Brendel ja Chicagon SO/James Levine).

    03:48 R. Strauss: Sonatiini n:o 2 Es-duuri kuudelletoista puhaltimelle (Orpheus-kamariork.).

    04:26 Dukas: La Peri (Ranskankielisen Sveitsin ork./Ernest Ansermet).

    04:47 Tshaikovski: Sarja orkesterille n:o 2 C-duuri (Detroitin SO/Neeme Järvi).

    05:26 Brahms: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Yo-Yo Ma ja Emanuel Ax).

    05:57 Massenet: Elegia (Jouko Harjanne, trumpetti, ja Kari Hänninen, piano).

  • Anonyymi (Slovakial. 1600-l.) Ave Potentissima (Kamila Zajicková, sopraano, ja Musica aeterna Bratislava).

    23:19 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (Arthur Grumiaux).

    23:34 A. Groneman: Sonaatti kahdelle huilulle G-duuri (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso).

    23:42 Mahler: Sinfonia n:o 4 G-duuri (Juliane Banse, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    00:37 Prokofjev: Pianokonsertto n:o 5 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Varsovan kansallinen FO/Witold Rowicki).

    01:01 Offenbach: Monsieur Choufleuri, 1-näytöksinen operetti (Jean-Philippe Lafont, baritoni, Mady Mesplé, sopraano, Charles Burles, tenori, Michel Trempont, baritoni, Michel Hamel, tenori, ja Emmy Greger, mezzosopraano, sekä Jean Laforge-kuoro ja Monte Carlon FO/Manuel Rosenthal).

    01:44 Weber: Pianosonaatti n:o 4 e-molli (Garrick Ohlsson).

    02:13 Brahms: Sinfonia n:o 3 F-duuri (Chicagon SO/Georg Solti).

    02:53 W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 32 B-duuri (Isaac Stern ja Yefim Bronfman).

    03:16 Respighi: Rooman suihkulähteitä (RSO/Sakari Oramo).

    03:34 Lanner: Kosijat-valssi (Willi Boskovsky -yhtye).

    03:42 Beethoven: Jousikvartetto nro 10 Es-duuri (Harppukvartetto) ja nro 14 cis-molli (Guarneri-kvartetti).

    04:53 L. Boulanger: Vanha puutarha (Margit Rahkonen, piano).

    04:56 Vanhal: Missa pastoralis messu G-duuri (Mary Enid Haines, sopraano, Nina Scott Stoddart, altto, Colin Ainsworth, tenori, ja Steven Pitkanen, baritoni sekä Uuden-Seelannin Tower Voices -kuoro ja kamariyhtye Aradia Ensemble/Uwe Grodd).

    05:31 J.S. Bach: Partita n:o 6 e-molli (Sergei Shepkin, piano).

    05:57 Anonyymi (1300-l.): Gaude mater Polonia (RKK/Timo Nuoranne).

  • von Schantz: Kullervo-alkusoitto (RSO/Tuomas Ollila).

    23:22 Vitali: Chaconne g-molli (Nathan Milstein, viulu, ja Artur Balsam, piano).

    23:33 Altto Maureen Forrester laulaa aarioita Händelin oopperoista ja oratorioista Xerxes, Rodelinda, Ottone, Julius Caesar, Jephta, Theodora, Samson ja Herkules (eri ork.)

    00:51 Ravel: Hanhiemo, baletti (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Bernard Haitink).

    01:18 Palmgren: 12 etydiä pianolle op. 77 (Tarmo Järvilehto).

    01:26 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle n:o 12 d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    01:39 Arenski: Sarja orkesterille g-molli (Moskovan SO/Dmitri Jablonski).

    02:08 Blasco de Nebra: Sonaatti n:o 6 E-duuri (Igor Kipnis, cembalo).

    02:20 Berwald: Sinfonie singuliere C-duuri (Sinfonia n:o 3) (Berliinin filharmonikot/Igor Markevitch).

    02:46 Brahms: Zigeunerlieder (Mustalaislauluja) (Susan Graham, mezzosopraano, ja Malcolm Martineau, piano).

    03:01 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä G-duuri pianolle ja orkesterille (Sevenniläissinfonia) (Robert Casadesus ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    03:25 Villa-Lobos: Bachianas brasileiras n:o 8 (Cincinnatin SO/Jesus Lobez-Cobos, ja Eric Kim, sello).

    03:52 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 81 G-duuri (Amadeus-kvartetti).

    04:13 Schütz: Kleine geistliche Konzerte (Dresdenin Kreuz-kuoro/Rudolf Mauersberger, sekä Werner Jaroslawski, viola da gamba ja Hans Otto, urut).

    05:10 Mendelssohn: Viulukonsertto e-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon Philharmonia -ork./Efrem Kurtz).

    05:37 Chopin: Poloneesi-fantasia As-duuri (Teppo Koivisto, piano).

    05:50 Massenet: Neitsyt Marian viimeinen uni (Anthony Ross, sello, ja Minnesotan ork./Eiji Oue).

    05:57 Senfl: Patientam müss ich han (Piffaro).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä