Syventävää klassista

Kultainen hanhi

  • 7 h 49 min
  • ei kuunneltavissa

J. Haydn: Die Schöpfung (Luominen) (Gundula Janowitz, sopraano, Christa Ludwig, altto, Fritz Wunderlich, tenori, Werner Krenn, tenori, Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Walter Berry, basso, sekä Wienin konserttiyhdistyksen kuoro ja Berliinin filharmonikot/Herbert von Karajan).

01:01 C. Lithander: Duetto pianolle 4-kätisesti op.5 (Grand duet) (Anna Kuvaja ja Eero Manninen, fortepiano).

01:18 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Martti Talvela, basso, ja Ralf Gothoni, piano).

01:37 Sweelinck: Erbarm dich mein, o Herre Gott (Mua armahda, oi Jumala). (Bernard Winsemius, urut).

01:51 Ries: Kvintetto jousille n:o 2 d-molli (Raquel Massades, alttoviulu, ja Schuppanzigh-kvartetti).

02:21 Holst: The Golden goose (Kultainen hanhi), baletti (The Joyful Company of Singers ja BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

02:47 Reincken: Sonaatti jousille d-molli (Les Éléments Amsterdam).

03:02 Copland: The Red Pony (Punainen poni), sarja orkesterille (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

03:26 Rautavaara: Viulukonsertto (Jaakko Kuusisto ja Sinfonia Lahti/Osmo Vänskä)

03:54 Pergolesi: Orfeus, kantaatti (Anna Netrebko, sopraano, ja Rooman Santa Cecilia -akatemian ork./ Antonio Pappano).

04:11 Schubert: Sinfonia n:o 8 C-duuri (The Classical Band/Bruno Weil).

05:01 Saint-Saëns: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 F-duuri (Maria Kliegel ja Francois-Joel Thiollier).

05:34 Schumann: Albumi nuorisolle, osia (Norman Shetler, piano).

06:29 Dvorák: Serenadi d-molli (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

06:56 Respighi: Tritonin suihkulähde aamulla (RSO/Sakari Oramo).

Lähetykset

  • la 7.3.2020 23.10 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Mielck: Jousikvintetto F-duuri (Erkki Palola ja Anne Paavilainen, viulu, Matti Hirvikangas ja Teemu Kupiainen, alttoviulu, sekä Risto Poutanen, sello).

    23:35 W.A. Mozart: Sonaatti kahdelle pianolle D-duuri (Anderson and Roe Piano Duo).

    23:57 Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    00:21 Diabelli: Kitarasonaatti C-duuri (Anthony Glise).

    00:34 Mendelssohn: Capriccio brillant (Rudolf Serkin, piano, ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy)

    00:47 Tshaikovski: Voivodi, sinfoninen balladi (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    01:00 Rahmaninov: Pianokonsertto n:o 3 d-molli (Jevgeni Kisin ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    01:45 J. Haydn: Missa in angustijs (Nelsonmesse), messu d-molli (Sylvia Stahlman, sopraano, Helen Watts, altto, Wilfred Brown, tenori, ja Tom Krause, baritoni, sekä Cambridgen King's Collegen kuoro ja Lontoon SO/David Wilcocks).

    02:27 Messiaen: Turangalîla-sinfonia (Angela Hewitt, piano, Valerie Hartmann-Claverie, ondes martenot, ja RSO/Hannu Lintu).

    03:43 Vedel: Konsertot kuorolle a cappella n:ot 1-7 (Ljatoshinski-kamarikuoro/Viktor Ikonnik).

    04:49 Berlioz: Osia draamallisesta sinf. Romeo ja Julia (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Carlo Maria Giulini).

    05:33 Weber: Sonaatti n:o 6 C-duuri (Lambert Orkis, piano, ja William Steck, viulu).

    05:43 Anonyymi: Sarja soittimille G-duuri n:o 1 kok. Terpsichore (New Yorkin renessanssiyhtye/Sally Logemann).

    05:57 Madetoja: Lähdettyäs (Lilli Paasikivi, mezzosopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Stenhammar: Serenadi orkesterille F-duuri (Göteborgin SO/Herbert Blomstedt).

    23:48 Scheidt: Vater unser im Himmelreich (Vox Luminis/Lionel Meunier).

    00:10 Tovey: Jousikvartettto G-duuri (Tippett-kvartetti).

    00:46 Saint-Saëns: Persialainen yö, draamallinen kantaatti (Steve Davislim, tenori, Zan McKendree-Wright, altto, ja Amanda Mouellic, puhe, sekä Belle Epoque -kuoro ja Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    01:19 Kajanus: Aino (Ylioppilaskunnan Laulajat ja RSO/Jorma Panula).

    01:34 Revueltas (sov. Limantour): Mayain yö (Los Angelesin FO/Esa-Pekka Salonen).

    02:05 Brahms: Pianokonsertto n:o 1 d-molli (Alexis Weissenberg ja Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    02:53 O. Straus: Valssiunelmia (Cincinnati Pops -ork./Erich Kunzel).

    03:00 Rahmaninov: Sinfonia n:o 1 d-molli (Detroitin SO/Leonard Slatkin).

    03:45 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri (Daniil Shafran ja Neuvostoliiton valtion SO/Neeme Järvi).

    04:12 Rimski-Korsakov: Espanjalainen capriccio (New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    04:29 Fasch - Reichardt: Miltonin aamulaulu, hymni solisteille, kuorolle ja orkesterille.
    (Carola Nossek, sopraano, Annette Markert, altto, Ekkehard Wagner, tenori, ja Andreas Scheibner, basso, sekä Berliner Singakademie ja Berliinin valtionork./Dietrich Knothe).

    04:53 Schubert: Sinfonia n:o 8 (Suuri C-duurisinfonia) (Chicagon SO/James Levine).

    05:47 Busoni: Huvinäytelmäalkusoitto (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    05:57 Massenet: Pourquoi me reveiller oopp. Werther (Joshua Bell, viulu, ja St. Luken orkesteri, joht. Michael Stern).

  • Pfitzner: Der Blumen Rache (Yvi Jänicke, altto, sekä Berliinin radiokuoron naisäänet ja Berliinin radion SO/Rolf Reuter).

    23:27 Massenet: Fantasia sellolle ja orkesterille (Truls Mörk ja Ranskankielisen Sveitsin ork./Neeme Järvi).

    23:45 Elgar: Cockaigne (In London town) (Philharmonia-ork./John Barbirolli).

    00:00 Telemann: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle G-duuri (Jörg-Michael Schwarz ja Karen Marie Marmer sekä kamariyhtye Rebel).

    00:11 Beethoven: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri ja n:o 4 c-molli op.18 (Guarneri-kvartetti).

    01:03 Glier: Sinfonia n:o 3 h-molli (Ilja Muromets) (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    02:15 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    02:25 Kontratenori Jochen Kowalski laulaa aarioita oopperoista Rinaldo, Julius Caesar, Xerxes, Giustino, Alcina, Rodelinda ja Mitridate (C.Ph.E. Bach-kamariork./Hartmut Haenchen).

    03:27 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 23 A-duuri ja 24 c-molli (Clifford Curzon ja Lontoon SO/Josef Krips).

    04:23 Leinonen: Athene (Terhi Paldanius, viulu, Jukka Untamala, viulu, Antti Tikkanen, alttoviulu, Tomas Nuñes-Garces, sello, Roope Gröndal, piano, ja Olli Leppäniemi, klarinetti).

    04:49 Stravinsky: Sinfonia Es-duuri op.1 (Detroitin SO/Antal Dorati).

    05:31 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 4 e-molli (Tai Murray).

    05:43 J.S. Bach: Konsertto a-molli (Angela Hewitt, piano, Alison Mitchell, huilu, ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    06:04 J. Haydn: Sinfonia n:o 101 (Kello) (St. Luken ork./Charles Mackerras).

    06:32 Dvorák: Hiljaisuus (Gaspar Cassadó, sello, ja Wienin Pro Musica -ork./Jonel Perlea).

    06:38 Leclair: Sonaatti huilulle ja continuolle e-molli (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    06:56 Segovia: Etydi n:o 2 h-molli (David Russell, kitara).

  • Beethoven: Der Glorreiche Augenblick, kantaatti (Alla Simoni, sopraano, Francesca Pedaci, sopraano, Jeremy Ovenden, tenori, ja Robert Gierlach, basso, sekä Italiankielisen Sveitsin radiokuoro ja Italiankielisen Sveitsin ork./Diego Fasolis).

    23:47 C. Schumann: Soirées musicales (Susanne Grützmann, piano).

    00:10 Hoffmeister: Kvartetto klarinetille ja jousille D-duuri (Dieter Klöcker, klarinetti, Jana Vlachová, viulu, Petr Verner, alttoviulu, ja Mikael Ericsson, sello).

    00:30 Roussel: Sinfonia n:o 1 d-molli (Metsän runo) (Pariisin ork./Christoph Eschenbach).

    01:13 Geoffroy: Messe pour les fêtes doubles (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet, urut).

    01:35 Tovey: Air ja muunnelmia B-duuri (Tippett-kvartetti).

    02:08 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

    02:26 Dussek: Pianokonsertto Es-duuri (Ulsterin ork./Howard Shelley, piano).

    02:57 C.P.E. Bach: Triosonaatti B-duuri (London Baroque).

    03:11 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Matka etelään) (Norrköpingin SO/Mihail Jurovski).

    03:57 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    04:31 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    04:51 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    05:12 Beethoven: Pianosonaatit n:o 5 c-molli, 6 F-duuri ja 7 D-duuri (Glenn Gould).

    05:56Popper: Memoire (Muisto) (Risto Poutanen, sello, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Kohaut: Trietto A-duuri (Lutz Kirchhof, luuttu, Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Francesco Galligioni, sello).

    23:19 Butterworth: Two English idylls (Kaksi englantilaista idylliä) (BBC:n Walesin kansallisork./Kriss Russman).

    23:28 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    23:41 Hensel: Das Jahr (Vuosi), pianosarja (Lauma Skride).

    00:32 Pfitzner: Das Dunkle Reich (Hämärän valtakunta) (Yvonne Wiedstruck, sopraano, Yaron Windmüller, baritoni, ja Sigurd Bruns, urut, sekä Berliinin radiokuoro ja Berliinin radion SO/Rolf Reuter).

    01:11 Hoffmeister: Huilukonsertto n:o 21 D-duuri (Prahan kamariork./Bruno Meier, huilu).

    01:38 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri , konsertto kahdelle cembalolle C-duuri, ja orkesterisarja n:o 2 h-molli (Akademie für Alte Musik Berlin).

    02:36 Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen (Allan Schiller ja John Humphreys).

    02:52 Scheidt: Wies Gott gefällt (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    03:10 Somervell: Viulukonsertto g-molli (Anthony Marwood ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

    03:44 Stravinsky: Jeu de cartes (Korttipeli) (Clevelandin ork./Igor Stravinsky).

    04:07 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 2 a-molli (Münchenin pianotrio).

    04:40 Salieri: Alkusoitto oopp. La Locandiera (Majatalon emäntä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    04:49 Hallberg: Sinfonia F-duuri (Malmön SO/Per Engström).

    05:13 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 17 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    05:46 Isabella Leonarda: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle (Sephira-Ensemble).

    05:57 Mendelssohn: Der wandernde Musikant (Vaeltava soittoniekka) (Leipzigin radiokuoro/Horst Neumann).

  • Busoni: Berceuse elegiaque. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

    23:19 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 4 D-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    23:43 Smetana: Pianotrio g-molli (Benaud Trio).

    00:13 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    00:26 Brahms: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua) (Aarne Pelkonen, baritoni, ja Juho Alakärppä, piano).

    00:43 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Bostonin SO:n kamariyhtye).

    01:42 Rahmaninov: Morceaux de salon op.10 (Ian Hobson, piano).

    02:12 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    02:39 Copland: Music for radio (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    02:52 Mahler: Das Klagende Lied (Marina Shaguch, Michelle DeYoung, Thomas Moser ja Sergei Leiferkus sekä San Franciscon sinfoniakuoro ja ork./Michael Tilson Thomas).

    04:00 Schubert: Sonaatti pianolle 4-kätisesti C-duuri (Jevgeni Kisin ja James Levine).

    04:41 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

    04:53 Beethoven: Pianotriot n:o 4 B-duuri (Gassenhauer) ja 7 B-duuri (Arkkiherttua) (Chung-trio).

    05:56 Fauré: Clair de lune (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

  • Röntgen: Trio jousille n:o 14 c-molli (Offenburg-trio).

    23:32 Tuntematon: Messu, 5-ääninen a cappella (Ars Nova/Bo Holten).

    23:54 Zemlinsky: Trio d-molli (Ensemble Liaison).

    00:23 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

    00:41 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

    01:03 J. Haydn: Sinfonia n:o 95 c-molli. (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

    01:26 W.A. Mozart: Ein Musikalischer Spass (Musiikillinen pila) (Philharmonia-ork./Guido Cantelli).

    01:46 Liszt: Unkarilainen rapsodia n:o 13 a-molli. (Shura Cherkassky, piano).

    01:54 Fauré: Sarja orkesterille näytelmämus. Pelleas et Melisande (Lorraine Hunt, sopraano, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:16 Reger: Halleluja! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud (Fernando Germani, urut).

    02:30 Händel: Transkriptio cembalolle oopp. Floridante aariasta Sventurato, godi, o core abbandonato (David Schrader).

    02:38 Stravinsky: Petrushka (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    03:14 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    03:49 Sonninen: Alla Lapin taivaan (Helsingin KO/Tauno Hannikainen).

    04:05 Sor: Muunnelmia Mozartin Taikahuilu-oopperan laulusta Das klinget so herrlich (Christopher Parkening, kitara).

    04:14 Bruckner: Sinfonia n:o 7 E-duuri (Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    05:22 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio).

    05:43 Gregoriaaninen laulu (sov. Jennings): Beata (Chanticleer/Joseph Jennings).

    05:52 Tschetschulin: Gavotti (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

    05:57 Poldini: Tanssiva nukke (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • Villa-Lobos: Huuliharppukonsertto a-molli (Robert Bonfiglio ja New Yorkin kamariork./Gerard Schwarz).

    23:32 Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

    23:46 Roman: Osia sarj. Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia). (Concerto Köln).

    00:07 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye).

    00:28 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, Eira Ojanen, sello).

    00:42 Skrjabin: Pianosonaatit n:o 6-10. (Boris Berman, piano).

    01:42 Kodály: Adagio viululle ja pianolle. (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

    01:50 W.A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri. (David Oppenheim, klarinetti, ja Budapest-kvartetti).

    02:21 G.Ch. Bach: Siehe, wie fein und lieblich ist es. (Ekkehard Wagner ja Reinhart Ginzel, tenori, sekä Hermann Christian Polster, basso, ja Capella Fidicinia/Hans Grüss).

    02:29 J. Haydn: Sinfonia n:o 83 g-molli (Kana). (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    02:51 Rossini: Matilden aaria Sento un'interna voce oopp. Elisabetta, regina d'Inghilterra. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/Piero Gamba).

    02:58 Bruckner: Messu e-molli (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja Venäjän valtion SO:n puhallinyhtye/Valeri Poljanski).

    03:41 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:52 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    04:10 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli (Razumovski-kvartetto n:o 2). (Janácek-kvartetti).

    04:49 Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    05:56 Pacius: Niin hän on mun - päin pystyin hän virran kuohuja ohjaa oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Tapani Valtasaari, basso, RSO/Ilpo Mansnerus).

  • R. Strauss: Tod und Verklärung (Kuolema ja kirkastus) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Kurt Masur).

    04:23 Rejcha: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Westwood-kvintetti).

    05:01 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    05:40 Mackeben: Katkelmia oper. Die Dubarry (Radion viihdeork/Erik Cronvall).

    05:53 Weerbeke: Quam pulchra es (The Song Company/Roland Peelman).

    06:01 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    06:09 Tartini: Sonaatti g-molli. (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    06:22 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 6 e-molli (Craig Sheppard, piano).

    06:56 Brown: Charisse (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Melos-yhtye).

    23:26 Tshaikovski: Greminin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Nicolai Ghiaurov, basso, ja Lontoon SO/Edward Downes).

    23:33 Chopin: Valssit n:ot 1-14. (Vladimir Feltsman, piano).

    00:23 J.S. Bach: Fantasia ja fuuga uruille g-molli. (Helmut Walcha).

    00:36 Dvorák: Hussilainen alkusoitto. (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    00:50 Granados: Goyescas. (Alicia de Larrocha, piano).

    01:50 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:00 Just: Triosonaatit 1-6 Op.13. (Camerata Classica).

  • Musorgski: Boris Godunov, ooppera (Nicolai Ghiaurov, basso, Olivera Miljakovic, sopraano, Nadezhda Dobrjanova, sopraano, Aleksei Maslennikov, tenori, Ludovic Spiess, tenori, Martti Talvela, basso, Galina Vishnevskaja, sopraano, Sabin Markov, basso, Anton Djakov, basso, ja Biserka Cvejic, mezzosopraano, sekä Wiener Sängerknaben, Sofian radiokuoro ja Wienin valtionoopperan kuoro ja Wienin valtionoopperan ork./Herber von Karajan).

    02:47 Torri,: Missa pro defunctis (Kuoleitten messu) (La Sfera del Canto ja Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    03:34 Elgar: Viulukonsertto h-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon SO/Edward Elgar).

    04:25 Leiviskä: Sinfonia n:o 2 d-molli (Radion sinfoniaorkesteri/Nils-Eric Fougstedt).

    04:52 d'Indy: Tableaux de voyage (Matkakuvia) (Islannin SO/Rumon Gamba).

    05:11 Rabaud: Divertissement sur des chansons russes (Divertimento venäläisistä kansanlauluista) (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Leif Segerstam).

    05:24 Randel: Jousikvartetto f-molli (Upsalan kamarisolistit).

    05:56 Melartin: Hyväily (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

  • Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    23:28 Ernst: Kaksi salonkikappaletta viululle ja pianolle (Sherban Lupu ja Ian Hobson).

    23:41 Pedersön: Neljä madrigaalia lauluäänille ja soittimille (Cantus Cölln/Konrad Junghänel, joht. ja luuttu).

    23:51 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    00:03 Chopin: Nokturno n:o 8 Des-duuri (Shura Cherkassky, piano).

    00:10 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 14 G-duuri (Kevätkvartetto) (Amadeus-kvartetti).

    00:37 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    00:57 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    01:23 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Leonard Rose, sello, ja Philadelphian orkesteri/Eugene Ormandy).

    01:41 Adams: Guide to strange places (St. Louisin SO/David Robertson).

    02:04 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Osmo Vänskä).

    02:28 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    02:34 Elgar: Falstaff, sinfoninen luonnos c-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Colin Davis).

    03:09 Schönberg: Kahdeksan laulua (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:31 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:18 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    04:40 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    05:03 Corelli: Concerto grosso n:o 6 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    05:15 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Pinchas Zukerman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello, sekä St.Paulin kamariork./Zukerman).

    05:31 Pisendel: Sonaatti sooloviululle a-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    05:43 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä).

    05:57 Sibelius: Svarta rosor (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä