Valoisaa klassista

Dvorákin Määriläisiä duettoja

  • 3 h 59 min
  • 12 pv

J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 4 G-duuri (Boston Baroque/Martin Pearlman).

Telemann: Triosonaatti huilulle, viululle ja continuolle E-duuri (Battalia).

J. Haydn: Sinfonia n:o 1 D-duuri (Saint Paulin kamariork./Hugh Wolff).

Brahms: Kvintetto jousille n:o 2 G-duuri (Juilliard-kvartetti ja Walter Trampler, alttoviulu).

Saksi-Weimarin herttua Johann Ernst: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Stanley Ritchie ja Bach-yhtye/Joshua Rifkin).

Schumann: Fantasiakappaleita (Aale Lindgren, oboe d'amore, ja Mikko Niemi, piano).

Cavalli: Speranze ja Vaghe stelle (Ruth Ann Swenson, sopraano, ja Warren Jones, piano).

Skrjabin: Sonaatti n:o 10 C-duuri (Arkadi Volodos, piano).

Rahmaninov: Kaksi kappaletta viululle ja pianolle (Dene Olding ja Vladimir Ahkenazy).

Rossini: Johdanto, teema ja muunnelmia Es-duuri (Charles Neidich, klarinetti, ja Orpheus-kamariork.).

Dvorák: Määriläisiä duettoja (Elisabeth Schwarzkopf ja Irmgard Seefried, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

Massenet: Sarja orkesterille n:o 2 (Unkarilaisia kuvia). (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

de Falla: Quatro piezas espanolas (Neljä espanjalaista kappaletta) (Garrick Ohlsson, piano).

Vieuxtemps: Sonaatti alttoviululle ja pianolle B-duuri (Antoine Tamestit ja Cédric Tiberghien).

Kraus: Sinfonia A-duuri (Ruotsalainen kamariork./Petter Sundkvist).

Lähetykset

  • la 14.3.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Hatshaturjan: Osia bal. Gajane. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    09:18 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Anne-Marie McDermott).

    09:39 Sarasate - Bizet: Carmen-fantasia (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    09:51 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta).

    10:10 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    10:40 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

    10:56 Verdi: Desdemonan pajulaulu ja rukous oopp. Otello (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    11:12 Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    11:21 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    11:51 Milhaud: Sonatiini oboelle ja pianolle (Heinz Holliger ja Oleg Maisenberg).

    12:00 Messiaen: Teema ja muunnelmia viululle ja pianolle. (Ilja Kaler ja Janice Weber).

    12:10 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 13 F-duuri (Käki ja satakieli) (Simon Preston ja The English Concert/ Trevor Pinnock, cembalo).

    12:24 Szymanowski: Satuprinsessan lauluja (Iwona Sobotka, sopraano, ja Birminghamin SO/Simon Rattle).

    12:34 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

  • Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 2 a-molli. (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

    09:22 Chausson: Soir de fête (Toulousen Théâtre du Capitolen ork./Michel Plasson).

    09:38 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    09:50 Sibelius: Kevätlaulu (RSO/Anna-Maria Helsing).

    10:00 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Isabelle Faust ja Aleksandr Melnikov).

    10:23 Ravel: Daphnis et Chloe, balettisarja n:o 2. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    10:40 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    10:57 Respighi: Viisi kappaletta (Fabio Biondi, viulu, ja Luigi Di Ilio, piano).

    11:18 Hasse: Alta nubes illustrata (Monique Zanetti, sopraano, ja Le Parlement de Musique/Martin Gester).

    11:39 Bridge: Enter spring (Saavu kevät) (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    11:59 Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

    12:18 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

    12:38 Maier & Röntgen: Swedish tunes and dances (Gregory Maytan, viulu, ja Ann-Sofi Klingberg, piano).

    12:58 Anonyymi (1500-l.): Den Besten vogel (Piffaro).

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali). (Martin Rost, urut).

    10:11 Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

    10:26 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

    10:40 Dvorák: Sinfonia n:o 1 c-molli (Zlonicen kellot) (Tshekkiläinen FO/Vaclav Neumann).

    11:33 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

    11:58 Billings: Chesterfield (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    12:01 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

    12:24 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

  • W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu) (Teresa Wakim, sopraano, Paula Murrihy, mezzosopraano, Thomas Cooley, tenori, ja Sumner Thompson, baritoni, sekä Handel and Haydn Societyn kuoro ja ork./Harry Christophers).

    09:27 Suk: Lemmenlaulu (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    09:33 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Marc-André Hamelin, piano).

    09:51 Svendsen: Viulukonsertto A-duuri (Arve Tellefsen ja Oslon FO/Karsten Andersen).

    10:24 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Gregor Piatigorsky, sello, ja Rudolf Firkusny, piano).

    10:48 Stravinsky: Scherzo a la russe (Orpheus-kamariork.).

    10:52 Schubert: Lodas Gespenst (Lodan kummitus) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:04 Mompou: Preludi pianolle n:o 6 vasemmalle kädelle (Leon Fleisher).

    11:11 Saint-Saëns: Javotte, 1-näytöksinen baletti (Queenslandin ork./Andrew Mogrelia).

    12:11 Madetoja: Lyyrillinen sarja (Seppo Laamanen, sello, ja Timo Mikkilä, piano).

    12:30 Williams (sov.): Guide me, o Thou great Jehovah (Chanticleer/Joseph Jennings).

    12:35 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli. (Chicagon SO/Charles Munch).

  • Doppler: Souvenir a Madame Adelina Patti (Sharon Bezaly ja Michael Weintraub, huilu, sekä Idith Zvi, piano).

    14:07 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli. (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    14:36 Prokofjev: Vanhan isoäidin kertomuksia (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

    14:41 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    14:55 Stravinsky: Häät (Natalija Korneva, sopraano, Olga Savova, mezzosopraano, Vladimir Felenchak, tenori, ja Gennadi Bezzubenkov, basso, sekä Aleksandr Mogilevski, Julia Mogilevskaja, Maksim Mogilevski ja Svetlana Smolina, piano, sekä Rotterdamin filharmoninen ork. ja Mariinski-teatterin kuoro/Valeri Gergijev).

    15:19 Beach: Romanssi viululle ja pianolle (Rachel Barton Pine ja Matthew Hagle).

    15:27 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    15:31 Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    15:54 Sibelius: Kellokukka (Izumi Tateno, piano).

    15:56 Marais: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

    16:07 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    16:21 Pacius: Viulukonsertto fis-molli (Jaakko Kuusisto, viulu, ja RSO/Juha Nikkola).

    16:44 Schreker: Viisi Paul Heysen runoa (Andreas Schmidt, baritoni, ja Adrian Baianu, piano).

    16:55 Nielsen: Sinfonia n:o 6 (Sinfonia semplice) (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    17:30 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

  • Gluck: Il Parnaso confuso (Julianne Baird, Danielle Munsell Howard ja Mary Ellen Callahan, sopraano, Marshall Coid, kontratenori, sekä The Queen's Chamber Band/Rudolph Palmer).

    10:13 Ravel: Vanhanaikainen menuetti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    10:21 Palmgren: Vuodenajat (Kuvia Suomesta) (RSO/Jorma Panula).

    10:40 L. Mozart: Konsertto käyrätorvelle, jousille ja continuolle D-duuri (Barry Tuckwell ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    10:51 de Victoria: O quam gloriosum est regnum (Oi kuinka kunniakas on valtakunta) (New York Polyphony).

    11:17 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    11:20 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    11:47 Liszt: Hexameron morceau de concert (Raymond Lewenthal, piano).

    12:08 Händel: Apollon ja Dafne, kantaatti (Judith Blegen, sopraano, David Thomas, basso ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    12:52 Nuorvala: Twitching Gait (Petri Alanko, huilu, Heikki Nikula, klarinetti, Pasi Pirinen, trumpetti, Jari Valo, viulu, ja Risto Poutanen, sello).

  • Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    09:24 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    09:42 Greve: Jousikvartetto a-molli (Rantatie-kvartetti).

    10:12 Verdi: Desdemonan rukous oopp. Otello (Elisabeth Grümmer, sopraano, ja Berliinin saksalaisen oopperan ork./Richard Kraus).

    10:18 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Philharmonia-ork./David Oistrah, viulu ja joht.).

    10:42 von Bülow: Il Carnevale di Milano (Ballabili e Intermezzi) (Mark Anderson, piano).

    11:27 Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

    11:45 Pfitzner: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Ulf Wallin ja Roland Pöntinen).

    12:16 Stanford: Sinfonia n:o 5 D-duuri (L'Allegro ed il penseroso) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

  • Franck: Trio concertant n:o 4 (Pianotrio n:o 4) h-molli (David Lively, piano, Tatiana Samouil, viulu, ja Justus Grimm, sello).

    09:20 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    10:04 Debussy: Trois ballades de Francois Villon (Alison Hagley, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    10:15 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    10:39 Byrd: The Great Service (Suuri palvelus) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    11:24 Fitzenhagen: Sellokonsertto n:o 2 a-molli (Fantastinen) (Alban Gerhardt ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

    11:44 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Ransom Wilson, huilu, ja Christopher O'Riley, piano).

    11:59 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

    12:33 Delibes: Sylvia, balettisarja (Pariisin konservatorion ork./Roger Désormière).

  • Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 2 E-duuri (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

    09:22 Reubke: Pianosonaatti b-molli (Paolo Marzocchi).

    09:54 Lalo: Norjalainen fantasia (Philippe Graffin, viulu, ja Ulsterin ork./Thierry Fischer).

    10:08 Schönberg: Kahdeksan laulua (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    10:30 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    11:00 Rudolf: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk, viulu, ja Susan Kagan, piano).

    11:31 Ludwig van Beethoven: An die ferne Geliebte, laulusarja (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:46 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    11:55 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

    12:06 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    12:27 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

    12:53 Dvorák: Balladi d-molli (Ivan Zenaty, viulu, ja Antonin Kubalek, piano).

  • Reubke: Urkusonaatti c-molli (Der 94ste Psalm) (Luca Scandali).

    09:27 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    09:49 Garcia Tolsa: Pienso en ti (Ajattelen sinua) (Pentti Hildén, kitara).

    09:57 Fauré: Sarja näyt. Pelléas et Mélisande (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    10:14 Melartin: Trio jousille (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    10:34 Weill (sov. DiLorenzo): Kerjäläisooppera, sarja vaskikvintetille oopperan kohtauksista (Center City Brass Quintet).

    10:56 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

    11:22 Bartók: Sonaatti sooloviululle (Jennifer Koh).

    11:48 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

    12:07 Manfredini: Carlon aaria oopp. Kaarle Suuri (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Jean-Marc Goujon, traverso, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

    12:17 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    12:45 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

  • Schumann: Frauenliebe und -leben (Naisen rakkaus ja elämä) (Jan DeGaetani, mezzosopraano, ja Lee Luvisi, piano).

    10:24 Arriaga: Jousikvartetto n:o 2 A-duuri (Guarneri-kvartetti).

    10:48 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    11:10 Sibelius: Kuusi impromptua pianolle op.5 (Mirka Viitala).

    11:29 Pierné: Ballet de cour (Luxemburgin FO/Nicolas Chalvin).

    11:50 Antonio José: Kitarasonaatti (Anders Clemens Öien).

    12:11 Sallinen: Jousikvartetto n:o 3 (Aspekteja Peltoniemen Hintrikin surumarssista) (Okko Kamu, viulu, Aulis Sallinen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    12:24 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    12:43 Weber: Concertino käyrätorvelle ja orkesterille e-molli (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

  • Beethoven: Pianosonaatti n:o 12 As-duuri. (Surumarssisonaatti). (Claudio Arrau).

    09:23 Händel - Longhurst: Konsertto n:o 4 F-duuri uruille 4-kätisesti. (Robert Cundick ja John Longhurst).

    09:40 Brahms: Sonaatti klarinetille ja pianolle f-molli. (Emmanuel Pahud, huilu ja Yefim Bronfman, piano).

    10:03 Schumann: Viisi yksinlaulua Justinus Kernerin runoihin. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    10:15 Giuliani: Duo concertante e-molli. (John Williams, kitara, ja Itzhak Perlman, viulu).

    10:37 Berlioz: Harold Italiassa, sinfonia op.16. (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    11:15 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    11:25 Holst: Sarjat sotilassoittokunnalle n:o 1 Es-duuri ja n:o 2 F-duuri. (Cleveland Symphonic Winds/Frederick Fennell).

    11:48 Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

    11:58 W.A. Mozart: Duo B-duuri viululle ja alttoviululle (Ani Kavafian ja Ida Kavafian).

    12:20 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    12:37 Schubert: Wanderer-fantasia (Lang Lang, piano).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä