Lempeitä säveliä

Sorrow, stay

  • 2 h 59 min
  • 20 h

Purcell: Soitinmusiikkia puolioopp. King Arthur (Freiburgin barokkiork./Thomas Hengelbrock).

06:22 Dowland: Sorrow, stay (Drew Minter, kontratenori, ja The Newberry Consort).

06:26 Arriaga: Alkusoitto (Nonetto) (Le Concert des Nations ja La Capella Reial de Catalunya/Jordi Savall).

06:34 J.S: Bach: Sarja soolosellolle n:o 2 d-molli (Marko Ylönen).

06:55 Zelenka: Sonaatti n:o 4 kahdelle oboelle, fagotille ja continuolle g-molli (Ensemble Berlin Prag).

07:14 Debussy: En blanc et noir, kolme kappaletta kahdelle pianolle (Paul Jacobs ja Gilbert Kalish).

07:32 Telemann: Soolo huilulle ja continuolle h-molli (John Solum, traverso, Igor Kipnis, cembalo, ja Arthur Fiacco, sello).

07:43 Jannequin: Chant des oyseaulx (RKK/Eric-Olof Söderström).

07:52 C. Schumann: Pianokonsertto a-molli (Ragna Schirmer ja Hallen valtionork./Ariane Matiakh).

08:15 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 58 G-duuri (The Angeles String Quartet).

08:37 Musorgski: Jesus Navinus (Moskovan kamarikuoro, Novosibirskin kamarikuoro, sekä Neuvostoliiton valtion SO/Jevgeni Svetlanov).

08:43 Tailleferre: Konsertto harpulle ja orkesterille (Gillian Benet ja The Women's Philharmonic/JoAnn Falletta).

Lähetykset

  • to 12.3.2020 6.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Anonyymi 1200-luvulta - Ropek: Muunnelmia Victimae paschali laudes -sekvenssin teemasta (Iain Quinn, urut).

    07:15 Händel: Oboekonsertto n:o 3 g-molli. (Leon Goossens ja Bathin musiikkijuhlien ork./Yehudi Menuhin).

    07:25 Rutter: Muunnelmia pääsiäishymnin teemasta uruille 4-kätisesti (Nicholas Rimmer ja Nicholas Collon).

    07:33 P.D. Philidor: Trio n:o 1 G-duuri (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    07:46 Rossini: Duo sellolle ja kontrabassolle D-duuri (Mihail Milman ja Grigori Kovalevski).

    08:00 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 4 Es-duuri (Friedrich Gulda).

    08:16 Fibich: Hämärässä, sinfoninen runo (Tshekkiläinen FO/Karel Sejna).

    08:32 Fasch: Konsertto orkesterille ja continuolle D-duuri (Tempesta di Mare/Richard Stone).

    08:43 Ponce: Kitarasonaatti n:o 5 (Eteläinen sonatiini) (John Williams).

    08:53 de Victoria: Popule meus (Kansani, mitä olenkaan sinulle tehnyt - Minä vein sinut Egyptistä pois). (The King's Singers).

    09:00 Sermisy: Jo riittää kärsimykseni (Retrover/Markus Tapio).

    09:04 Lotti: Credo F-duuri (Balthasar Neumann -kuoro ja -ork./Thomas Hengelbrock).

    09:16 Knüpfer: O benignissime Jesu (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

    09:22 Messiaen: Ikuisen kirkon ilmestys (Matti Pesonen, urut).

    09:30 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Wolfgang Schneiderhan ja Wilhelm Kempff).

    09:52 Selle: Surrexit Christus spes mea (Weser-Renaissance Bremen/Manfred Cordes).

  • di Lasso: Matteus-passio (Paul Hillier, baritoni, Paul Elliott, tenori, ja Theatre of Voices/Hillier).

    07:00 Händel: Concerto grosso B-duuri op.6/7 (Handel and Haydn Society/Christopher Hogwood).

    07:14 Bai: Miserere (Abbey Consort/Martin Neary).

    07:28 J.S. Bach: Sarja luutulle g-molli (Oliver Holzenburg).

    07:54 C.L. Lithander: Sonaatti fis-molli (Tapani Valsta, piano).

    08:18 Lebrun: Oboekonsertto n:o 6 F-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    08:40 Caldara: Passione di Gesù Cristo Signor Nostro (Herramme Jeesuksen Kristuksen kärsimys), oratorio. (Patricia Petibon, sopraano, ja Laura Polverelli, mezzosopraano, sekä Europa Galante/Fabio Biondi).

  • Dufay: Missa Ecce ancilla Domini (Tässä on Herran palvelijatar) (Cut Circle/Jesse Rodin).

    06:29 van den Hove: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    06:42 Sances: Stabat Mater dolorosa (Philippe Jaroussky, kontratenori, ja Ensemble Artaserse).

    06:54 Carissimi: Jephte (Jefta), oratorio (Jos van Veldhoven, baritoni, Nicola Wemyss, sopraano, ja Alankomaiden Bach-yhtye/van Veldhoven).

    07:20 Locke: Osia näytelmämus. The Tempest (Myrsky) (Le Concert des Nations/Jordi Savall).

    07:41 Tartini: Sonaatti a-molli (Andrew Manze, viulu).

    08:06 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 4 D-duuri (Glenn Gould, piano).

    08:32 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    08:51 Geminiani: Sonaatti sellolle ja continuolle n:o 6 a-molli (Heinrich Schiff, sello, Ton Koopman, cembalo, ja Jaap ter Linden, sello).

  • Motetteja ja chansoneja 1200-luvun Ranskasta (Vokaaliyhtye Anonymous 4).

    06:57 Sarja orkesterille Georg Muffat'n ja Jean-Baptiste Lullyn teoksista (Armonico Tributo Austria/Lorenz Duftschmid).

    07:09 Vallet: Sarja luutulle (Toyohiko Satoh, renessanssiluuttu).

    07:32 Pezel: Sonaatteja vaskikvintetille (Viva Brass -kvartetti).

    07:47 Purcell: Aarioita ja tansseja oopp. Dido ja Aeneas (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

    08:04 Marais: Folies d'Espagne (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

    08:24 Locatelli: Concerto grosso Es-duuri op.4/10 (Concerto Köln).

    08:41 Haydn: Jousikvartetto n:o 12 B-duuri (The Angeles String Quartet).

  • Marais: Sarja huilulle, viululle ja continuolle (Music's Re-creation).

    06:20 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 34 D-duuri (The Angeles String Quartet).

    06:46 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

    07:09 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 7 B-duuri (Simon Preston ja The English Concert/Trevor Pinnock, cembalo).

    07:29 Forqueray: Sarja viola da gamballe ja continuolle n:o 2 G-duuri (Marion Martineau, viola da gamba, Atsushi Sakai, sello, ja Christophe Rousset, cembalo).

    08:00 Eichner: Harppukonsertto D-duuri (Marion Hofmann ja Berliinin SO:n kamariork./Hans-Peter Frank).

    08:23 Marais: Folies d'Espagne (Mika Suihkonen, viola da gamba, ja Ballo della Battalia).

    08:42 Purcell: Aarioita ja tansseja oopp. Dido ja Aeneas. (Tasmanian SO:n kamariyhtye/Geoffrey Lancaster).

  • Conti: Sarja C-duuri oopp. Don Chisciotte in Sierra Morena (Hampurin Elbipolis-barokkiorkesteri, sekä Kerstin De Witt, nokkahuilu, ja Michael Metzler, lyömäsoittimet).

    07:20 Telemann: Triosonaatti c-molli (Battalia).

    07:34 Sweelinck: Kuoroteoksia (Alankomaiden kamarikuoro ja Colofon-yhtye/Peter Phillips, Ton Koopman ja William Christie).

    08:41 Blavet: Huilusonaatti a-molli (Robert Stallman, huilu, Edwin Swanborn, cembalo, ja Karl Bennion, sello).

    08:55 Graupner: Sarja orkesterille ja continuolle G-duuri (Das Kleine Konzert/Hermann Max).

    09:15 W.A. Mozart: Divertimento jousille B-duuri (Hagen-kvartetti).

    09:28 Sirmen: Jousikvartetto n:o 2 B-duuri (Allegri-kvartetti).

    09:40 Vanhal: Sinfonia g-molli (Camerata Zürich/Ratö Tschupp).

  • C.P.E. Bach: Sonaatit viola da gamballe ja basso continuolle C-duuri, D-duuri ja g-molli (Siegfried Pank, viola da gamba, ja Christiane Jaccottet, tangenttiflyygeli).

    06:50 Rössler: Oboekonsertto F-duuri (Burkhard Glaetzner ja C.P.E. Bach -kamariork./Hartmut Haenchen).

    07:10 A. Scarlatti: Euridice dall'Inferno (Eurydike manalassa) (Melissa Givens, sopraano, Barrett Sills, barokkisello, Richard Savino, arkkiluuttu, ja Matthew Dirst, cembalo).

    07:25 J.S. Bach: Viulukonsertot a-molli ja E-duuri (Richard Tognetti ja Australian kamariork.).

    07:56 Pleyel: Sinfonia concertante viululle, sellolle ja jousille D-duuri (Concertino-kamariork./Jevgeni Bushkov).

    08:29 Visée: Osia sarj. kitaralle n:o 9 d-molli (Andrés Segovia).

    08:37 Manchicourt: Nunc enim si centum (Corona Coloniensis/Peter Seymour).

    08:45 Vivaldi: Konsertto viululle, jousille ja continuolle B-duuri (Elizabeth Blumenstock ja Philharmonia-barokkiorkesteri).

  • John Dowlandin luuttumusiikkia (Paul O'Dette).

    07:04 Telemann: Pariisilaiskvartetto n:o 4 h-molli (Arion-yhtye).

    07:26 Händel: Il Pianto di Maria (Marian kyyneleet), hengellinen kantaatti. (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Musica Antiqua Köln/Reinhard Goebel).

    07:58 Bonporti: Mittite dulces (Ellen Hargis, sopraano, ja Ensemble Ouabache).

    08:08 J.S. Bach: Partita n:o 3 E-duuri (Hilary Hahn, viulu).

    08:29 Scarlatti: Lisa, del foco mio (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, ja The Arcadian Academy/Nicholas McGegan, cembalo).

    08:47 Vivaldi: Sonaatti viululle ja continuolle G-duuri (The Boston Museum Trio).

  • Weiss: Sonaatti luutulle A-duuri (Franklin Lei).

    06:25 Palestrina: Missa Papae Marcelli (Paavi Marcelluksen messu) (New York Polyphony sekä Tim Keeler, kontratenori, Andrew Fuchs, tenori, ja Jonathan Woody, bassobaritoni).

    07:00 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli (Rachel Barton Pine).

    07:27 Molter: Sinfonia A-duuri (Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    07:42 Leo: Sellokonsertto n:o 1 D-duuri (Sol Gabetta ja Cappella Gabetta).

    07:57 Gombert: Magnificat quinti toni (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    08:09 Vivaldi: Neljä vuodenaikaa (Gil Shaham, viulu, ja Orpheus-kamariork.)

    08:48 Fasch: Sinfonia jousille ja continuolle g-molli. (Tempesta di Mare).

  • Lully: Orkesterisarja oopp. Phaëton (Capriccio/Dominik Kiefer).

    06:25 A. Scarlatti: Amica, hora che Aprile -kantaatti (Dominique Labelle, sopraano, Christine Brandes, sopraano, sekä The Arcadian Academy/Nicholas McGegan).

    06:42 Hamilton: Kevätpäiviä (Jeffrey Khaner, huilu, ja Charles Abramovic, piano).

    06:48 Farrenc: Sinfonia n:o 2 D-duuri (Bretagnen ork./Stefan Sanderling).

    07:22 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    07:29 J. Strauss (nuor.): Frühlingsstimmen (Rita Streich, sopraano, ja Berliinin radion SO/Kurt Gaebel).

    07:37 Schumann: Sinfonia n:o 1 B-duuri (Kevät). (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    08:14 W.A. Mozart: Jousikvartetto nro 14 G-duuri KV387 "Kevätkvartetto" (Cleveland-kvartetti).

    08:44 Debussy: Kevät (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

  • Schumann: Aamulauluja (Tuija Hakkila, piano).

    06:11 Mendelssohn: Sonaatti uruille n:o 6 d-molli (Matti Pesonen).

    06:26 Bruckner: Messu C-duuri (Windhaager). (Ljudmila Kuznetsova, mezzosopraano, Ljudmila Golub, urut, sekä Stansilav Davidov ja Aleksei Shanin, käyrätorvi).

    06:39 Schmitt: Suite en rocaille (Mirage-kvintetti).

    06:53 V. Raitio: Pastorale (RSO/George de Godzinsky).

    07:00 Chabrier: Dix pieces pittoresques (Kymmenen maalauksellista kappaletta) (Marcelle Meyer, piano).

    07:38 Smetana: Moldau (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    07:50 Kodály: Adagio alttoviululle ja pianolle (Kim Kashkashian ja Robert Levin).

    08:00 Bartók: Sarja orkesterille n:o 1 (Buffalon FO/JoAnn Falletta).

    08:36 Infante: Andalusialaisia luonnoksia 1 (Eugenia Gabrieluk, piano).

  • Stradella: Sinfonia n:o 22 (Ingrid Matthews, viulu, Mary Springfels, viola da gamba, Paul O'Dette, arkkiluuttu, ja Barbara Weiss, cembalo).

    06:08 Kuula: Satukuva n:o 1 (Liisa Pohjola, piano).

    06:14 Verdi: Lady Macbethin unissakävelykohtaus oopp. Macbeth (Maria Callas, sopraano, ja Philharmonia-ork./Nicola Rescigno).

    06:26 Giuliani: Rossiniana n:o 4 (Eduardo Fernandez, kitara).

    06:42 Rossini: Sonaatti jousille n:o 4 B-duuri (Minna Pensola, viulu, Antti Tikkanen, viulu, Tuomas Lehto, sello, ja Niek de Groot, kontrabasso).

    07:00 Debussy: Danse sacree et Danse profane (Lisa Wellbaum, harppu, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    07:11 Muffat: Concerto grosso n:o 8 F-duuri (Ars Antiqua Austria).

    07:22 Saint-Saëns: Bretagnelainen rapsodia (Monte Carlon FO/David Robertson).

    07:34 Müller-Hermann: Jousikvartetto Es-duuri (Artis-kvartetti).

    07:56 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri. (Rudolf Serkin, piano, Alexander Schneider, viulu, Örnulf Gulbransen, huilu sekä Marlboron musiikkijuhlien ork./Pablo Casals).

    08:20 Melartin: Ainon aaria oopp. Aino (Aulikki Eerola, sopraano, ja RSO/Kari Tikka).

    08:27 Dvorák: Alkusoitto oopp. Armida (Deutsche Radio Philharmonie/Pietari Inkinen).

    08:35 Pacius: Laps´ kaunis tuo - oi, nuori herra oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys
    (Merja Wirkkala, sopraano, Matti Heinikari, tenori, Harri Nikkonen, baritoni, RSO/Ilpo Mansnerus)

    08:45 Martinu: La Revue de cuisine (Keittiörevyy). (St. Paulin kamariorkesterin yhtye/Christopher Hogwood)

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä