Valoisaa klassista

Ich bin der Welt abhanden gekommen

  • 3 h 59 min
  • 9 pv

Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

09:17 Schumann: Fantasia viululle ja orkesterille C-duuri. (Thomas Zehetmair, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

09:34 Popper: Sarja sellolle ja pianolle. (Wendy Warner ja Eileen Buck).

10:02 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

10:23 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Emanuel Ax).

10:41 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Bostonin SO/Charles Munch).

11:09 J. S. Bach: Sonaatti soolohuilulle a-molli. (Janet See).

11:26 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma mukaan. (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

11:48 Sibelius: Pohjolan tytär. (RSO/Paavo Berglund).

12:02 Graupner: Sarja huilulle, viola d'amorelle, chalumeaulle, jousille ja continuolle F-duuri (Petra Aminoff, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch ja Asko Heiskanen, sekä Suomalainen barokkiork.).

12:23 Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Leonard Bernstein, piano).

12:32 Debussy - Leinsdorf: Orkesterisarja oopp. Pelleas ja Melisande. (Chicagon SO/Erich Leinsdorf).

Lähetykset

  • pe 20.3.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 8 a-molli (Wilhelm Kempff).

    09:17 Beethoven: Oratorio Kristus Öljymäellä (Laura Aikin, sopraano, Ben Heppner, tenori, ja René Pape, basso, sekä Chicagon sinfoniakuoro ja -SO/Daniel Barenboim).

    10:08 Giuliani: Gran Duo op.52 (Gran Duetto Concertante) (Mikael Helasvuo, huilu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    10:24 Gounod: Les Sept paroles de Notre Seigneur Jesus Christ sur la croix (Meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen seitsemän sanaa ristillä) (Chorale Caecilia/Frans Dubois).

    10:50 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Carter Brey ja Garrick Ohlsson).

    11:16 Verdi: Stabat Mater (Chicagon sinfoniakuoro ja ork./Georg Solti).

    11:30 Reinecke: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 Es-duuri (Linos-yhtye).

    11:56 Brahms: Yksitoista koraalialkusoittoa (Robert Parkins, urut).

    12:37 A. Merikanto: Partita kahdelle huilulle, oboelle, kahdelle klarinetille, fagotille ja harpulle (RSO:n kamariyhtye).

  • Geminiani: Lumottu metsä, balettipantomiimi (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    09:33 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 29 Es-duuri (Emanuel Ax).

    09:53 Abel: Sinfonia A-duuri op.10/6 (La Stagione Frankfurt/Michael Schneider).

    10:06 R. Kreutzer: Kvintetto C-duuri (Grand quintet) (Sarah Francis, oboe, ja Allegri-kvartetti).

    10:21 Aguado: Johdanto ja rondo kitaralle (Julian Bream).

    10:32 Backofen: Klarinettikonsertto Es-duuri op.24 (Dieter Klöcker ja Lounais-Saksan RO/Johannes Moesus).

    10:56 Schubert: Neljä impromptua (Arto Satukangas, piano).

    11:24 Paganini: Sonaatti alttoviululle ja kitaralle (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    11:38 Coenen: Puhallinkvintetto A-duuri (Viotta Ensemble/Viktor Liberman).

    12:10 Liszt: Mefisto-valssi orkesterille n:o 1 (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    12:23 Wagner - Lemare: Alkusoitto oopp. Nürnbergin mestarilaulajat (Daniel Chorzempa, urut).

    12:37 Wegelius: Muistoja eräästä päivästä Saksin Sveitsissä (Margit Rahkonen, piano).

    12:51 Sibelius: Sarja viululle ja pianolle d-molli (Hannele Segerstam ja Matti Raekallio).

  • W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 3 B-duuri (Emil Gilels).

    09:22 Cartellieri: Divertimento n:o 2 F-duuri (Consortium Classicum).

    09:41 Sor: Fantasia kitaralle op.7 (Julian Bream).

    10:02 Schubert: Kuusi yksinlaulua kok. Schwanengesang (Jaakko Ryhänen, basso, ja Pentti Kotiranta, piano).

    10:20 Hummel: Das Zauberglöckchen, balettimusiikkia (Lontoon Mozart-soittajat/Howard Shelley).

    10:37 Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 1 g-molli (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

    10:59 Schumann: Aamulauluja op.133 (Antonin Kubalek, piano).

    11:13 Saint-Saëns: Sarja orkesterille D-duuri (Ensemble Orchestral de Paris/Jean-Jacques Kantorow).

    11:33 Brahms: Jousikvartetto n:o 2 a-molli (Emerson-kvartetti).

    12:06 Ravel: Sheherazade (Anne Sofie von Otter, mezzosopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    12:24 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 3 g-molli (Albert Schweitzer Quintett).

    12:45 Satie: Kolme päärynänmuotoista kappaletta (Robert Casadesus ja Gaby Casadesus, piano).

  • Bonis: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 B-duuri (Mozart-pianokvartetti).

    09:25 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    09:52 Fauré: La Bonne chanson (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:15 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

    10:39 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    11:02 Gershwin: Pianokonsertto F-duuri (Earl Wild ja Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

    11:31 Berwald: Septetto B-duuri (Suuri septetto) (The Gaudier Ensemble).

    11:54 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    12:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso). (Uusi Helsinki-kvartetti).

    12:35 Tshaikovski: Francesca da Rimini. (Baltimoren SO/David Zinman).

  • Grieg: Balladi g-molli. (Juho Pohjonen, piano).

    10:19 Ravel: Tzigane (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Rogé, luthéal).

    10:30 R. Strauss: Ruusuritari, sarja orkesterille (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    10:53 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (The Angeles String Quartet).

    11:09 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

    11:45 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli. (Oleg Kagan ja Eliso Virsaladze).

    12:01 Tshaikovski: Myrsky (St.Luken ork./Pablo Heras-Casado).

    12:25 Ysaÿe: Jousikvartetto (Lontoo) (Kryptos-kvartetti).

    12:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

  • W.A. Mozart: Sextuksen aariat Deh, per questo ja Parto, parto oopp. Tituksen lempeys (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    09:13 Beethoven: Romanssi viululle ja orkesterille n:o 1 G-duuri ja n:o 2 F-duuri (Gil Shaham ja Orpheus-kamariork.)

    09:28 Brahms: Yksinlaulut Regenlied, Das Mädchen, Geheimnis, Mädchenlied ja Wiegenlied (Elisabeth Grümmer, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

    09:43 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 1 B-duuri (Tapani Valsta ja Tuomas Haapanen).

    09:58 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    10:14 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (Jascha Heifetz ja RCA Victor-SO/Izler Solomon).

    10:32 Lemmens: Sarja uruille (Kari Jussila).

    10:52 J. Haydn: Pianotrio n:o 16 D-duuri (Emil Giles, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

    11:09 Paganini: Sonaatit viululle ja kitaralle n:o 1-6 op. 2 (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    11:33 Schubert: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Forellikvintetto). (Hepzibah Menuhin, piano, ja Amadeus-kvartetti).

    12:10 Naumann: Cembalokonsertto B-duuri (Gerald Hambitzer ja Concerto Köln).

    12:25 Vanhal: Wienin keisarillisen pääkaupungin uhkaaminen ja vapautus (Wolfgang Brunner, fortepiano, ja Peter Pixl, resitointi).

    12:41 Hoffmeister: Sinfonia n:o 98 C-duuri (RO/Erik Cronvall).

  • W.A. Mozart: Vapaamuurarikantaatti (William Hite, tenori, William Bastian, tenori, ja William Sharp, baritoni, sekä Bostonin vanhan musiikin kuoro ja ork./Andrew Parrott).

    09:13 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 26 F-duuri (The Angeles String Quartet).

    09:30 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille G-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

    09:49 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Misha Maisky, sello, ja Orpheus-kamariorkesteri).

    10:08 Byström: Sonaatti n:o 3 Es-duuri (John Storgårds, viulu, ja Tuija Hakkila, fortepiano)

    10:28 Wilms: Jousikvartetto g-molli (Nomos-kvartetti)

    10:53 Foote: Kolme kappaletta viululle ja pianolle; Balladi; Sävelmä (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

    11:24 Nielsen: Sinfonia n:o 1 g-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    11:56 Beethoven: Pianotrio G-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    12:28 Servais: Souvenir de Bade (Smithsonian Chamber Players).

    12:46 W.A. Mozart: Exsultate, jubilate F-duuri. (Judith Raskin, sopraano, ja Clevelandin ork./George Szell).

  • Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

    09:13 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 31 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    09:31 Hofmann: Huilukonsertto D-duuri (Emmanuel Pahud ja Biennen SO/Marc Tardue).

    09:51 Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

    10:13 Alkan: Sinfonia pianolle (Raymond Lewenthal).

    10:37 Hasse: L' Armonica, kantaatti sopraanolle, lasiharmonikalle ja orkesterille (Gabriele Hierdeis, sopraano, Thomas Bloch, lasiharmonikka, ja Holland Baroque Society/Alfredo Bernardini).

    11:02 Cherubini: Sinfonia D-duuri (NBC:n SO/Arturo Toscanini).

    11:29 Viotti: Viulukonsertto n:o 22 a-molli (Itzhak Perlman ja Juilliard-ork./ Lawrence Foster).

    11:57 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    12:20 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    12:49 Schubert: Allegro assai keskeneräisestä jousikvartetosta n:o 12 (Lincoln Centerin kamariyhtye).

  • W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 18 G-duuri (Réka Szilvay ja Naoko Ichihashi).

    09:14 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri (Steven Isserlis ja Euroopan kamariork./Roger Norrington).

    09:38 F. Lithander: Muunnelmia Haydnin teemasta A-duuri (Juhani Lagerspetz, piano).

    09:53 Händel: Aaria "Scherza infida!" oopp Ariodante (Franco Fagioli, kontratenori, ja Il Pomo d'oro/Zefira Valova, viulu).

    10:04 L. Couperin - Segovia: Passacaglia g-molli. (Andrés Segovia, kitara).

    10:11 Avison: Neljä concerto grossoa D. Scarlattin mukaan. (Tafelmusik/Jean Lamon).

    11:06 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Daniel Müller-Schott ja Angela Hewitt).

    11:31 J. Haydn: Divertimento F-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

    11:51 J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    12:06 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano).

    12:19 Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari) (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -oopperan ork./Argeo Quadri).

    12:37 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Karl Richter, cembalo, ja kamariork.).

  • Hatshaturjan: Osia bal. Gajane. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    09:18 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Anne-Marie McDermott).

    09:39 Sarasate - Bizet: Carmen-fantasia (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    09:51 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta).

    10:10 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    10:40 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

    10:56 Verdi: Desdemonan pajulaulu ja rukous oopp. Otello (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    11:12 Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    11:21 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    11:51 Milhaud: Sonatiini oboelle ja pianolle (Heinz Holliger ja Oleg Maisenberg).

    12:00 Messiaen: Teema ja muunnelmia viululle ja pianolle. (Ilja Kaler ja Janice Weber).

    12:10 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 13 F-duuri (Käki ja satakieli) (Simon Preston ja The English Concert/ Trevor Pinnock, cembalo).

    12:24 Szymanowski: Satuprinsessan lauluja (Iwona Sobotka, sopraano, ja Birminghamin SO/Simon Rattle).

    12:34 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

  • Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 2 a-molli. (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

    09:22 Chausson: Soir de fête (Toulousen Théâtre du Capitolen ork./Michel Plasson).

    09:38 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    09:50 Sibelius: Kevätlaulu (RSO/Anna-Maria Helsing).

    10:00 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Isabelle Faust ja Aleksandr Melnikov).

    10:23 Ravel: Daphnis et Chloe, balettisarja n:o 2. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    10:40 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    10:57 Respighi: Viisi kappaletta (Fabio Biondi, viulu, ja Luigi Di Ilio, piano).

    11:18 Hasse: Alta nubes illustrata (Monique Zanetti, sopraano, ja Le Parlement de Musique/Martin Gester).

    11:39 Bridge: Enter spring (Saavu kevät) (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    11:59 Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

    12:18 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

    12:38 Maier & Röntgen: Swedish tunes and dances (Gregory Maytan, viulu, ja Ann-Sofi Klingberg, piano).

    12:58 Anonyymi (1500-l.): Den Besten vogel (Piffaro).

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali). (Martin Rost, urut).

    10:11 Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

    10:26 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

    10:40 Dvorák: Sinfonia n:o 1 c-molli (Zlonicen kellot) (Tshekkiläinen FO/Vaclav Neumann).

    11:33 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

    11:58 Billings: Chesterfield (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    12:01 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

    12:24 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä