Voimaklassista

Merta kohti

  • 3 h 59 min
  • 14 pv

Giuliani: Grand ouverture (Suuri alkusoitto) (Julian Bream, kitara).

14:08 Veit: Jousikvartetto n:o 1 d-molli (Kertész-kvartetti).

14:40 Rahmaninov: 10 preludia op. 23 (Earl Wild, piano).

15:12 J.C. Bach: Kvintetto huilulle, oboelle, viululle, sellolle ja klaveerille D-duuri (Amarillis-yhtye).

15:30 Mahler: Vaeltavan kisällin lauluja (Jaakko Kortekangas, baritoni, ja RSO/Ralf Kircher).

15:50 Schubert: Pianosonaatti n:o 17 D-duuri (Emil Gilels).

16:32 Englund: Serenadi jousille (Serenata) (Keski-Pohjanmaan Kamariork./Juha Kangas).

16:53 Takemitsu: Merta kohti (Emmanuel Pahud, alttohuilu, ja Mariko Anraku, harppu).

17:06 Bellini: Aminan unissakävelykohtaus oopp. La Sonnambula (Renee Fleming, sopraano, Firenzen musiikkijuhlien kuoro, ja Orchestra of St. Luke's/Patrick Summers).

17:23 Reinecke: Jousikvartetto n:o 1 Es-duuri (Reinhold-kvartetti).

17:49 Suppé: Alkusoitto laulunäyt. Runoilija ja talonpoika (Cincinnati Pops/Erich Kunzel).

Lähetykset

  • ma 23.3.2020 14.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Rossini: Alkusoitto oopp. Onnellinen petos (Orpheus-kamariork.)

    14:06 Musorgski: Lastenkamari, sarja lauluäänelle ja pianolle (Irmgard Seefried, sopraano, ja Erik Werba, piano).

    14:22 Veit: Jousikvartetto n:o 2 E-duuri (Kertész-kvartetti).

    14:53 Foulds: Kangastus (Birminghamin SO/Sakari Oramo).

    15:17 Melartin: Sonaatti huilulle ja harpulle (Ilpo Mansnerus ja Marjatta Haahti).

    15:32 Klami: Kalevala-sarja (RSO/Mikko Franck).

    16:11 Sor: Kuusi bagatellia kitaralle op.43 (Petri Kumela).

    16:32 Sibelius: Jordens sång (Maan laulu), kantaatti (Akateeminen laulu, Helsingin katedraalikuoro ja RSO/Ulf Söderblom).

    16:51 Schumann: Fantasia pianolle C-duuri (Murray Perahia).

    17:22 Liderman: Draft (Carla Kihlstedt, viulu, Jacqueline Chew, piano, ja Ken Piascik, lyömäsoittimet).

    17:38 Künneke: Das Blumenwunder (Kukkaisihme) (Radion viihdeork./George de Godzinsky).

  • Ziehrer: Valssi oper. Die Landstreicher (Solistiyhtye Imperial/Erkki Karjalainen).

    14:04 Beethoven: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri (Svjatoslav Richter, piano, ja Moraques-kvintetti).

    14:33 Giuliani: Duo concertante e-molli (Monica Huggett, viulu, ja Richard Savino, kitara).

    15:11 Wieniawski: Viulukonsertto n:o 1 fis-molli (Midori ja Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    15:40 Monteverdi: Magnificat 1 (ExTempore/Florian Heyerick).

    15:52 Borodin: Kvintetto jousille f-molli (Aleksandr Gotthelf, sello, ja Moskovan jousikvartetti).

    16:23 Copland: Teatterimusiikkia (Harmonie Ensemble/Steven Richman).

    16:45 Debussy: Faunin iltapäivä (Clevelandin ork./Christoph von Dohnanyi).

    16:57 Liszt: Mefisto-valssi orkesterille n:o 1 (Minnesotan ork./Eiji Oue).

    17:10 Zemlinsky: Psalmi 23 (Ernst Senff -kamarikuoro ja Berliinin radion SO/Riccardo Chailly).

    17:21 Bruckner: Sinfonia n:o 0 d-molli (Chicagon SO/Georg Solti).

  • Weber: Muunnelmia klarinetille ja pianolle B-duuri Silvana-oopperan teemasta (Gervase de Peyer ja Gwenneth Pryor).

    14:09 Gade: Oktetto jousille F-duuri (L'Archibudelli ja Smithsonian Chamber Players).

    14:38 Beethoven: Muunnelmia pianolle, viululle ja sellolle Es-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    14:53 Bridge: Mid of the night (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    15:20 Fauré: La Bonne chanson (Hyvä laulu) (Peter Pears, tenori, ja Benjamin Britten, piano).

    15:41 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Enrico Pace, piano, Leonidas Kavakos, viulu, ja Patrick Demenga, sello).

    16:09 Alard: Duo n:o 9 (Gilles Colliard ja Pierre Franck, viulu).

    16:25 Vaughan Williams: Flos campi (Saaronin lilja). (Roger Benedict, alttoviulu, Cantillation-kuoro, ja Sydneyn SO/Mark Wigglesworth.

    16:46 Widor: Sonaatti sellolle ja pianolle A-duuri (Peter Bruns ja Annegret Kuttner).

    17:14 Sibelius: Kuusi impromptua pianolle op.5. (Mirka Viitala).

    17:33 Debussy: Kolme nokturnoa (RSO/Sakari Oramo sekä Philomela-kuoro).

  • Liszt: Obermannin laakso sar. Vaellusvuosia (Emanuel Ax, piano).

    14:12 Wagner: Alkusoitto oopp. Tristan und Isolde (Philadelphian ork./Christian Thielemann).

    14:25 Beethoven: Yksitoista bagatellia pianolle op.119 (John O'Conor).

    14:38 Bruch: Skotlantilainen fantasia viululle ja orkesterille (Itzhak Perlman, viulu, ja Israelin FO/Zubin Mehta sekä Judith Liber, harppu).

    15:09 Ernst: Fantaisie brillante (Leonidas Kavakos, viulu, ja Peter Nagy, piano).

    15:23 Schubert: Viola (Renée Fleming, sopraano, ja Christoph Eschenbach, piano).

    15:39 Fauré: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 2 g-molli (Ames-pianokvartetti).

    16:13 Tshaikovski: 1812, juhla-alkusoitto orkesterille (Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    16:29 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli (Ilja Kaler ja Boris Slutski).

    16:46 Mendelssohn: Sinfonia jousiorkesterille n:o 9 C-duuri (Orpheus-kamariork.).

    17:11 Beethoven: Sonaatti pianolle n:o 31 As-duuri (Hélène Grimaud).

    17:31 Liszt: Ce qu'on entend sur la montagne, sinfoninen runo n:o 1 (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

  • J. Strauss (nuor.) - Tausig: Elämme vain kerran (Earl Wild, piano).

    14:08 Liszt: Fantasia unkarilaisista kansansävelmistä (Michel Béroff, piano, ja Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:23 Musorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja (Martti Talvela, basso, ja RSO/Neeme Järvi).

    14:41 Franck: Koraali n:o 3 a-molli. (Marcel Dupré, urut).

    14:55 Saint-Saens: Sellokonsertto n:o 1 a-molli (Jacqueline Du Pré ja Philadelphian ork./Daniel Barenboim).

    15:15 Fauré: La bonne chanson (Sanford Sylvan, baritoni, David Breitman, piano, ja Lyydinen kvartetti).

    15:37 Glazunov: Meri, fantasia orkesterille (Moskovan SO/Igor Golovshtshin).

    15:59 Paganini: Sonaatti A-duuri (Monica Huggett, viulu, ja Richard Savino, kitara).

    16:23 Mendelssohn: Sonaatti pianolle E-duuri (Murray Perahia).

    16:47 d'Indy: Sinfonia ranskalaisesta vuoristolaissävelmästä (Nicole Henriot-Schweitzer, piano, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    17:13 Kuhlau: Huilukvintetto n:o 1 D-duuri (Jean-Pierre Rampal ja Juilliard-kvartetti).

    17:39 Liszt: Viisi transkriptiota Franz Schubertin yksinlauluista (Vladimir Sofronitski, piano).

  • Mendelssohn: Hebridit, alkusoitto (Hallé-ork./John Barbirolli).

    14:09 Sibelius: Teema ja muunnelmia sellolle d-molli (Kati Raitinen).

    14:19 Massenet: Sarja orkesterille n:o 5 (Napolilaisia kuvia) (Uuden-Seelannin SO/Jean-Yves Ossonce).

    14:31 Boëllmann: Goottilainen sarja uruille (Daniel Chorzempa).

    14:47 Vieuxtemps: Viulukonsertto n:o 5 a-molli op.37 (Grétry) (Pinchas Zukerman ja Lontoon SO/Charles Mackerras).

    15:07 J. Kreutzer: Trio n:o 3 D-duuri (Gragnani Trio).

    15:22 Dvorák: Sonatiini viululle ja pianolle G-duuri (Josef Suk ja Jan Panenka).

    15:43 R. Strauss: Krämerspiegel (Kauppiaan peili) (Elizabeth Watts, sopraano, ja Roger Vignoles, piano).

    16:16 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    16:38 Mielck: Suomalainen sarja (RSO/Ari Rasilainen).

    16:56 Schubert: Jousikvartetto n:o 15 G-duuri (Unkarilainen jousikvartetti).

    17:36 Onslow: Sonaatti pianolle 4-kätisesti f-molli (Elizabeth Buccheri ja Richard Boldrey).

  • Palmgren: Pianokonsertto n:o 4 (Huhtikuu). (Raija Kerppo ja RSO/Jan Söderblom).

    14:21 Molter: Konsertto kahdelle oboelle, jousille ja continuolle F-duuri (Meike Güldenhaupt ja Ingo Müller, oboe, sekä Main-Barockorchester Frankfurt/Martin Jopp, viulu).

    14:32 Backer-Gröndahl: Sarja pianolle op.20 (Aleksandra Streltshenko).

    14:50 Cowen: Konserttikappale pianolle ja orkesterille (Martin Roscoe ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

    15:10 Janácek: Laakialaisia tansseja (Varsovan kansallinen FO/Antoni Wit).

    15:31 Diabelli: Serenata concertante (Mikael Helasvuo, huilu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, ja Jukka Savijoki, kitara).

    15:53 Lortzing: Baculuksen aaria oopp. Sala-ampuja (Erich Kunz, baritoni, ja Philharmonia-ork./Otto Ackermann).

    16:00 Uccellini: Sinfonia n:o 9 (John Holloway, Stanley Ritchie, ja Andrew Manze, barokkiviulu, John Toll, cembalo, Nigel North, teorbi, sekä Mary Springfels, viola da gamba).

    16:05 Delius: Romanssi sellolle ja pianolle (Yo-Yo Ma ja Kathryn Stott).

    16:12 Donizetti: Balettimusiikkia oopp. Les Martyrs (Philharmonia -ork./Antonio de Almeida).

    16:27 Beethoven: Sinfonia n:o 8 F-duuri (Marlboron musiikkijuhlien ork./Pablo Casals).

    16:52 Melartin: Lyrik (Lyyrillisiä kappaleita) pianolle (Leena Kareoja).

    17:10 Saint-Saens: Viulukonsertto n:o 3 h-molli (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

    17:42 Brahms: Lieder und Gesänge op.57 (Olaf Bär, baritoni, ja Geoffrey Parsons, piano).

    17:58 Tárrega: Preludi n:o 37 kitaralle (Valituslaulu) (Mattias Jacobsson).

  • Quantz: Triosonaatti C-duuri (Palladian Ensemble).

    14:13 Beethoven: Pianosonaatti n:o 23 f-molli (Appassionata). (Svjatoslav Richter).

    14:37 Stravinsky: Divertimento viululle ja pianolle baletin Haltijattaren suudelma mukaan. (Ray Chen, viulu, ja Timothy Young, piano).

    15:00 Spohr: Sonaatti viululle ja harpulle n:o 1 c-molli (Yehudi Menuhin ja Nicanor Zabaleta).

    15:15 Mendelssohn: Pianotrio n:o 1 d-molli (Artur Rubinstein, piano, Jascha Heifetz, viulu, ja Gregor Piatigorsky, sello).

    15:43 Righini: Erifilen aaria kant. Il Natal d'Apollo (Diana Damrau, sopraano, ja Le Cercle de l'Harmonie/Jérémie Rhorer).

    15:51 C. Stamitz: Kvintetto oboelle, kahdelle alttoviululle, käyrätorvelle ja sellolle Es-duuri (Camerata Köln).

    16:07 Schubert: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Forellikvintetto) (Daniil Trifonov, piano, Anne-Sophie Mutter, viulu, Hwayoon Lee, alttoviulu, Maximillian Hornung, sello, ja Roman Patkoló, kontrabasso).

    16:46 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Joshua Bell ja Clevelandin ork./Vladimir Ashkenazy).

    17:22 Monteclair: Il Dispetto in amore, kantaatti (Gerard Lesne, kontratenori, ja Les Arts Florissantis/William Christie).

    17:34 D'Anglebert: Viisi fuugaa ( Kati Hämäläinen, Helsingin Hyvän Paimenen kirkon urut).

    17:48 Rahmaninov: Jousikvartetto n:o 1 (Goldner-kvartetti).

  • Sirmen: Jousikvartetto n:o 4 B-duuri (Allegri-kvartetti).

    14:10 Bruch: Sinfonia n:o 3 E-duuri. (Leipzigin Gewandhaus-ork./Kurt Masur).

    14:43 Lalo: Pianotrio n:o 1 c-molli. (Trio Salomon).

    15:05 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Christian Ferras ja Lontoon kuninkaallinen FO/Malcolm Sargent).

    15:50 Salieri: Sarja oopp. La Grotta di Trofonio (Trofonion luola) teemoista (Consortium Classicum/Dieter Klöcker, klarinetti).

    16:18 Saint-Saëns: Sarja sellolle ja orkesterille. (Misha Maisky ja Orpheus-kamariork.).

    16:39 Kaipainen: Runopolku (Riikka Hakola, sopraano, ja Ilmo Ranta, piano).

    16:58 Grieg: Stemninger (Tunnelmia) (Eva Knardahl, piano).

    17:22 Skrjabin: Le Poeme de l'extase (Philadelphian ork./Riccardo Muti).

    17:42 Kalliwoda: Concertino oboelle ja orkesterille F-duuri. (Burkhard Glaetzner ja Berliinin SO/Claus Peter Flor).

  • J. Marx: Nokturno (Renee Fleming, sopraano, Jean-Yves Thibaudet, piano).

    14:03 Vivaldi: Konsertto jousille ja continuolle F-duuri (Australian Brandenburg-ork./Paul Dyer).

    14:08 Widor: Allegro sinf. uruille n:o 6 g-molli (Marcel Dupré).

    14:18 Stanford: Kvintetto jousille n:o 1 F-duuri (Vanbrugh-kvartetti ja Garth Knox, alttoviulu).

    14:46 Onslow: Duo pianolle ja viululle n:o 4 F-duuri (Stéphane de May ja Damien Pardoen).

    15:11 Melartin (sov. Lintu&Kyllönen): Balettisarja Sininen Helmi (RSO/Hannu Lintu).

    15:38 Diepenbrock: Die liebende schreibt (Roberta Alexander, sopraano, ja Rudolf Jansen, piano).

    15:43 Reger: Sonaatti klarinetille ja pianolle n:o 3 B-duuri (Michael Collins ja Michael McHale).

    16:14 Monteverdi: Hor che'l ciel, et la terra (Taverner Consort and Players/Andrew Parrott).

    16:22 Elgar: Viulukonsertto h-molli (Pinchas Zukerman, viulu ja St. Louisin SO/Leonard Slatkin).

    17:12 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 22 B-duuri (Hagen-kvartetti).

    17:36 Boyce: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle n:o 8 Es-duuri (The Parley of Instruments -barokkiork./Peter Holman).

    17:46 Copland (sov.): Old American songs 2 (Bruce Hubbard, baritoni, ja St. Luken ork./Dennis Russell Davies).

  • Marvia: Härkätaistelija, sarja baritonille ja pianolle op.27 (Pekka Nuotio, tenori, Ralf Gothóni, piano)

    14:05 de Fossa (sov.): Grand duo n:o 9 E-duuri (Jukka Savijoki ja Erik Stenstadvold, kitara).

    14:26 Schreker: Vorspiel zu einer grossen Oper (Alkusoitto suureen oopperaan) (Tukholman kuninkaallisen oopperan ork./Lawrence Renes).

    14:49 Ives: Sinfonia n:o 3 B-duuri (Telttakokous). (Seattlen SO/Ludovic Morlot).

    15:11 Romberg: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 Es-duuri (Anner Bylsma, sello, ja Stanley Hoogland, fortepiano).

    15:34 Respighi: Rooman pinjoja (Philharmonia-ork./Herbert von Karajan).

    15:57 Musorgski: Sennaheribin tappio kuorolle ja orkesterille (Moskovan kamarikuoro, Neuvostoliiton valtion sinfoniaorkesteri/Jevgeni Svetlanov).

    16:04 Villa-Lobos: Kitarakonsertto (Timo Korhonen ja RSO/Sakari Oramo).

    16:23 W.A. Mozart: Pianosonaatti n:o 15 C-duuri (Sonate facile) (Friedrich Gulda).

    16:38 Tshaikovski (sov. Okashiro, Niemann): Sinfonia n:o 6 h-molli (Chitose Okashiro, piano).

    17:23 Verdi: Balettimusiikkia oopp. Trubaduuri (Bournemouthin SO/José Serebrier).

    17:47 Brahms: Kaksi yksinlaulua altolle, alttoviululle ja pianolle Op. 91. (Marilyn Horne, mezzosopraano, Pinchas Zukerman, alttoviulu, ja Martin Katz, piano).

  • Beethoven: Adelaide (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

    14:06 von Hausegger: Wieland der Schmied (Seppä Wieland) (Bambergin sinfonikot/Antony Hermus).

    14:25 Tuukkanen: Viulukonsertto n:o 2 (Jaakko Kuusisto ja Jyväskylä Sinfonia/Ari Rasilainen).

    14:47 Verdi: Balettimusiikkia oopp. Macbeth (Bournemouthin SO/José Serebrier).

    14:59 Monteverdi: Missa da capella (1610) (Odhecaton/Paolo Da Col).

    15:41 Schubert: Pianotrio n:o 1 B-duuri (David Oistrah -trio).

    16:17 Casella: Konsertto orkesterille (BBC:n FO/Gianandrea Noseda).

    16:44 von Bülow: Trois valses caractéristiques (Mark Andeson, piano).

    17:03 Brahms: Viulukonsertto D-duuri (Maksim Vengerov ja Chicagon SO/Daniel Barenboim).

    17:44 Rangström: Havet sjunger (Meri laulaa) (Ruotsin radion SO/Niklas Willén).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä