Valoisaa klassista

Metsäkyyhky

  • 3 h 59 min
  • ei kuunneltavissa

Dukas: Muunnelmia, välisoitto ja finaali Rameaun teemasta (Jean-Francois Heisser, piano).

09:18 Janácek: Idylli jousiorkesterille. (Los Angelesin kamariork./Gerard Schwarz).

09:45 Caplet: Kvintetto huilulle, oboelle, klarinetille, fagotille ja pianolle (Les Vents Francais).

10:12 Auber: Balettimusiikkia oopp. Gustave III, ou le bal masqué (Englantilainen kamariork./Richard Bonynge).

10:38 Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle g-molli (Ani Kavafian ja Ida Kavafian, viulu, sekä Jonathan Feldman, piano).

10:57 Bruch: Jousikvartetto c-molli (Diogenes-kvartetti).

11:25 Dvorák: Holoubek (Metsäkyyhky) (Tshekkiläinen FO/Charles Mackerras).

11:45 Beethoven: Serenadi huilulle, viululle ja alttoviululle D-duuri (Ransom Wilson, Ani Kavafian ja Paul Neubauer).

12:10 Rahmaninov: Muunnelmia Corellin teemasta (Daniil Trifonov, piano).

12:29 Gernsheim: Sinfonia n:o 4 B-duuri (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Siegfried Köhler).

Lähetykset

  • ke 26.2.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali). (Martin Rost, urut).

    10:11 Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

    10:26 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

    10:40 Dvorák: Sinfonia n:o 1 c-molli (Zlonicen kellot) (Tshekkiläinen FO/Vaclav Neumann).

    11:33 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

    11:58 Billings: Chesterfield (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    12:01 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

    12:24 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

  • W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu) (Teresa Wakim, sopraano, Paula Murrihy, mezzosopraano, Thomas Cooley, tenori, ja Sumner Thompson, baritoni, sekä Handel and Haydn Societyn kuoro ja ork./Harry Christophers).

    09:27 Suk: Lemmenlaulu (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    09:33 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Marc-André Hamelin, piano).

    09:51 Svendsen: Viulukonsertto A-duuri (Arve Tellefsen ja Oslon FO/Karsten Andersen).

    10:24 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Gregor Piatigorsky, sello, ja Rudolf Firkusny, piano).

    10:48 Stravinsky: Scherzo a la russe (Orpheus-kamariork.).

    10:52 Schubert: Lodas Gespenst (Lodan kummitus) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:04 Mompou: Preludi pianolle n:o 6 vasemmalle kädelle (Leon Fleisher).

    11:11 Saint-Saëns: Javotte, 1-näytöksinen baletti (Queenslandin ork./Andrew Mogrelia).

    12:11 Madetoja: Lyyrillinen sarja (Seppo Laamanen, sello, ja Timo Mikkilä, piano).

    12:30 Williams (sov.): Guide me, o Thou great Jehovah (Chanticleer/Joseph Jennings).

    12:35 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli. (Chicagon SO/Charles Munch).

  • Doppler: Souvenir a Madame Adelina Patti (Sharon Bezaly ja Michael Weintraub, huilu, sekä Idith Zvi, piano).

    14:07 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli. (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    14:36 Prokofjev: Vanhan isoäidin kertomuksia (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

    14:41 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    14:55 Stravinsky: Häät (Natalija Korneva, sopraano, Olga Savova, mezzosopraano, Vladimir Felenchak, tenori, ja Gennadi Bezzubenkov, basso, sekä Aleksandr Mogilevski, Julia Mogilevskaja, Maksim Mogilevski ja Svetlana Smolina, piano, sekä Rotterdamin filharmoninen ork. ja Mariinski-teatterin kuoro/Valeri Gergijev).

    15:19 Beach: Romanssi viululle ja pianolle (Rachel Barton Pine ja Matthew Hagle).

    15:27 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    15:31 Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    15:54 Sibelius: Kellokukka (Izumi Tateno, piano).

    15:56 Marais: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

    16:07 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    16:21 Pacius: Viulukonsertto fis-molli (Jaakko Kuusisto, viulu, ja RSO/Juha Nikkola).

    16:44 Schreker: Viisi Paul Heysen runoa (Andreas Schmidt, baritoni, ja Adrian Baianu, piano).

    16:55 Nielsen: Sinfonia n:o 6 (Sinfonia semplice) (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    17:30 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

  • Gluck: Il Parnaso confuso (Julianne Baird, Danielle Munsell Howard ja Mary Ellen Callahan, sopraano, Marshall Coid, kontratenori, sekä The Queen's Chamber Band/Rudolph Palmer).

    10:13 Ravel: Vanhanaikainen menuetti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    10:21 Palmgren: Vuodenajat (Kuvia Suomesta) (RSO/Jorma Panula).

    10:40 L. Mozart: Konsertto käyrätorvelle, jousille ja continuolle D-duuri (Barry Tuckwell ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    10:51 de Victoria: O quam gloriosum est regnum (Oi kuinka kunniakas on valtakunta) (New York Polyphony).

    11:17 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    11:20 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    11:47 Liszt: Hexameron morceau de concert (Raymond Lewenthal, piano).

    12:08 Händel: Apollon ja Dafne, kantaatti (Judith Blegen, sopraano, David Thomas, basso ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    12:52 Nuorvala: Twitching Gait (Petri Alanko, huilu, Heikki Nikula, klarinetti, Pasi Pirinen, trumpetti, Jari Valo, viulu, ja Risto Poutanen, sello).

  • Stenhammar: Musiikkia näyt. Chitra (Göteborgin SO/Neeme Järvi).

    09:24 Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen (Vaeltavan kisällin lauluja) (Håkan Hagegård, baritoni, ja New Yorkin FO/Kurt Masur).

    09:42 Greve: Jousikvartetto a-molli (Rantatie-kvartetti).

    10:12 Verdi: Desdemonan rukous oopp. Otello (Elisabeth Grümmer, sopraano, ja Berliinin saksalaisen oopperan ork./Richard Kraus).

    10:18 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 3 G-duuri (Philharmonia-ork./David Oistrah, viulu ja joht.).

    10:42 von Bülow: Il Carnevale di Milano (Ballabili e Intermezzi) (Mark Anderson, piano).

    11:27 Bottesini: Concertino c-molli (Thomas Martin, kontrabasso, ja Lontoon SO/Franco Petracchi).

    11:45 Pfitzner: Sonaatti viululle ja pianolle e-molli (Ulf Wallin ja Roland Pöntinen).

    12:16 Stanford: Sinfonia n:o 5 D-duuri (L'Allegro ed il penseroso) (Ulsterin ork./Vernon Handley).

  • Franck: Trio concertant n:o 4 (Pianotrio n:o 4) h-molli (David Lively, piano, Tatiana Samouil, viulu, ja Justus Grimm, sello).

    09:20 Gluck: Don Juan, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil).

    10:04 Debussy: Trois ballades de Francois Villon (Alison Hagley, sopraano, ja Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    10:15 Lebrun: Oboekonsertto n:o 5 C-duuri (Bart Schneemann ja Alankomaiden radion kamariork./Jan Willem de Vriend).

    10:39 Byrd: The Great Service (Suuri palvelus) (The Tallis Scholars/Peter Phillips).

    11:24 Fitzenhagen: Sellokonsertto n:o 2 a-molli (Fantastinen) (Alban Gerhardt ja Berliinin saksalainen SO/Stefan Blunier).

    11:44 Tailleferre: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 2 (Ransom Wilson, huilu, ja Christopher O'Riley, piano).

    11:59 Tshaikovski: Viulukonsertto D-duuri (Zino Francescatti ja New Yorkin FO/Dimitri Mitropoulos).

    12:33 Delibes: Sylvia, balettisarja (Pariisin konservatorion ork./Roger Désormière).

  • Offenbach: Sarja kahdelle sellolle n:o 2 E-duuri (Étienne Peclard ja Roland Pidoux).

    09:22 Reubke: Pianosonaatti b-molli (Paolo Marzocchi).

    09:54 Lalo: Norjalainen fantasia (Philippe Graffin, viulu, ja Ulsterin ork./Thierry Fischer).

    10:08 Schönberg: Kahdeksan laulua (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    10:30 Spohr: Nokturno C-duuri (Zefiro/Alfredo Bernardini).

    11:00 Rudolf: Sonaatti viululle ja pianolle F-duuri (Josef Suk, viulu, ja Susan Kagan, piano).

    11:31 Ludwig van Beethoven: An die ferne Geliebte, laulusarja (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:46 Sweelinck: Psalmi 36 (Vincent van Laar, urut).

    11:55 Debussy: Kaksi tanssia harpulle ja jousille (Yolanda Kondonassis, harppu, Martin Chalifour ja Wei-Fang Gu, viulu, Stanley Konopka, alttoviulu, Richard Weiss, sello sekä Thomas Sperl, kontrabasso).

    12:06 Reinecke: Sekstetto puhaltimille B-duuri (Bostonin SO:n puhallinyhtye).

    12:27 Kuula: Eteläpohjalainen sarja n:o 1 (RSO/Jorma Panula).

    12:53 Dvorák: Balladi d-molli (Ivan Zenaty, viulu, ja Antonin Kubalek, piano).

  • Reubke: Urkusonaatti c-molli (Der 94ste Psalm) (Luca Scandali).

    09:27 Grieg: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Ivan Zenaty ja Antonin Kubalek).

    09:49 Garcia Tolsa: Pienso en ti (Ajattelen sinua) (Pentti Hildén, kitara).

    09:57 Fauré: Sarja näyt. Pelléas et Mélisande (Vancouverin RO/Mario Bernardi).

    10:14 Melartin: Trio jousille (Jorma Rahkonen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    10:34 Weill (sov. DiLorenzo): Kerjäläisooppera, sarja vaskikvintetille oopperan kohtauksista (Center City Brass Quintet).

    10:56 Calace: Konsertto mandoliinille ja pianolle n:o 2 (Alison Stephens ja Steven Devine).

    11:22 Bartók: Sonaatti sooloviululle (Jennifer Koh).

    11:48 Wagner - Liszt: Alkusoitto oopp. Tannhäuser (Jorge Bolet, piano).

    12:07 Manfredini: Carlon aaria oopp. Kaarle Suuri (Cecilia Bartoli, mezzosopraano, ja Jean-Marc Goujon, traverso, sekä I Barocchisti/Diego Fasolis).

    12:17 Gade: Sinfonia n:o 8 h-molli (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    12:45 M. Haydn: Divertimento C-duuri (Heinz Holliger, englannintorvi, Antonio Salvatore, viulu, Vito Paternoster, sello, ja Lucio Buccarella, kontrabasso).

  • Schumann: Frauenliebe und -leben (Naisen rakkaus ja elämä) (Jan DeGaetani, mezzosopraano, ja Lee Luvisi, piano).

    10:24 Arriaga: Jousikvartetto n:o 2 A-duuri (Guarneri-kvartetti).

    10:48 Taffanel: Kvintetto puhaltimille g-molli (Berliinin filharmoninen puhallinkvintetti).

    11:10 Sibelius: Kuusi impromptua pianolle op.5 (Mirka Viitala).

    11:29 Pierné: Ballet de cour (Luxemburgin FO/Nicolas Chalvin).

    11:50 Antonio José: Kitarasonaatti (Anders Clemens Öien).

    12:11 Sallinen: Jousikvartetto n:o 3 (Aspekteja Peltoniemen Hintrikin surumarssista) (Okko Kamu, viulu, Aulis Sallinen, viulu, Mauri Pietikäinen, alttoviulu, ja Veikko Höylä, sello).

    12:24 Vasks: Urkukonsertto Cantus ad pacem (Rauhan laulu) (Tuomas Pyrhönen, Riian tuomiokirkon urut).

    12:43 Weber: Concertino käyrätorvelle ja orkesterille e-molli (Peter Damm ja Dresdenin valtionork./Siegfried Kurz).

  • Beethoven: Pianosonaatti n:o 12 As-duuri. (Surumarssisonaatti). (Claudio Arrau).

    09:23 Händel - Longhurst: Konsertto n:o 4 F-duuri uruille 4-kätisesti. (Robert Cundick ja John Longhurst).

    09:40 Brahms: Sonaatti klarinetille ja pianolle f-molli. (Emmanuel Pahud, huilu ja Yefim Bronfman, piano).

    10:03 Schumann: Viisi yksinlaulua Justinus Kernerin runoihin. (Peter Schreier, tenori, ja Christoph Eschenbach, piano).

    10:15 Giuliani: Duo concertante e-molli. (John Williams, kitara, ja Itzhak Perlman, viulu).

    10:37 Berlioz: Harold Italiassa, sinfonia op.16. (William Primrose, alttoviulu, ja Bostonin SO/Charles Munch).

    11:15 Wieniawski: Etydi-kapriisit n:o 2 Es-duuri, n:o 5 E-duuri ja n:o 4 a-molli (David Oistrah ja Igor Oistrah, viulu).

    11:25 Holst: Sarjat sotilassoittokunnalle n:o 1 Es-duuri ja n:o 2 F-duuri. (Cleveland Symphonic Winds/Frederick Fennell).

    11:48 Shostakovitsh: Neljä valssia (Petri Alanko, huilu, Reijo Koskinen, klarinetti, ja Jouko Laivuori, piano).

    11:58 W.A. Mozart: Duo B-duuri viululle ja alttoviululle (Ani Kavafian ja Ida Kavafian).

    12:20 Loewe: Edward; Erlkönig; Odins Meeresritt; Wandelne Glocke ja Hinkende Jamben. (Hans Hotter, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    12:37 Schubert: Wanderer-fantasia (Lang Lang, piano).

  • Loeillet: Sarja n:o 1 g-molli (David Russell, kitara).

    09:17 Schumann: Fantasia viululle ja orkesterille C-duuri. (Thomas Zehetmair, ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Nikolaus Harnoncourt).

    09:34 Popper: Sarja sellolle ja pianolle. (Wendy Warner ja Eileen Buck).

    10:02 Grieg: Jousikvartetto F-duuri. (Aleksandr Tshernov, viulu, Irina Popova, viulu, Igor Boguslavski, alttoviulu, ja Aleksandr Rudin, sello).

    10:23 J. Haydn: Pianosonaatti n:o 31 As-duuri (Emanuel Ax).

    10:41 Tshaikovski: Serenadi jousiorkesterille C-duuri. (Bostonin SO/Charles Munch).

    11:09 J. S. Bach: Sonaatti soolohuilulle a-molli. (Janet See).

    11:26 Stravinsky: Divertimento bal. Haltijattaren suudelma mukaan. (Cho-Liang Lin, viulu, ja André-Michel Schub, piano).

    11:48 Sibelius: Pohjolan tytär. (RSO/Paavo Berglund).

    12:02 Graupner: Sarja huilulle, viola d'amorelle, chalumeaulle, jousille ja continuolle F-duuri (Petra Aminoff, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch ja Asko Heiskanen, sekä Suomalainen barokkiork.).

    12:23 Mahler: Ich bin der Welt abhanden gekommen (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Leonard Bernstein, piano).

    12:32 Debussy - Leinsdorf: Orkesterisarja oopp. Pelleas ja Melisande. (Chicagon SO/Erich Leinsdorf).

  • W.A. Mozart: Sinfonia concertante viululle, alttoviululle ja orkesterille Es-duuri (Richard Tognetti ja Christopher Moore sekä Australian kamariork.).

    9:30 Beethoven: Pianotrio D-duuri (Aavetrio) (Daniel Barenboim, piano, Pinchas Zukerman, viulu, ja Jacqueline Du Pré, sello).

    9:58 Schubert: Sinfonia n:o 5 B-duuri (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    10:29 Wilms: Kvartetto pianolle ja jousille F-duuri (Valentin-pianokvartetti).

    11:00 Lefevre: Klarinettikonsertto n:o 4 B-duuri (Eduard Brunner ja Münchenin kamariork./Reinhard Goebel).

    11:26 Onslow: Septetto B-duuri (Grand septuor) (Stalder-kvintetti, sekä Werner Bärtschi, piano, ja Rudolf Frei, kontrabasso).

    11:59 Paganini: Viulukonsertto n:o 1 D-duuri (Gil Shaham ja New Yorkin FO/Giuseppe Sinopoli).

    12:31 C. Stamitz: Kvartetto orkesterille G-duuri (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    12:45 Graf: Kvartetto huilulle ja jousille d-molli (Mikael Helasvuo ja Kokkola-kvartetti).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä