Valoisaa klassista

Liekkiä päin

  • 3 h 59 min
  • 5 pv

Brahms: Fest- und Gedenksprüche (Juhla- ja muistopuheita) (RKK/Hannu Norjanen).

09:11 Liszt: Lähteen reunalla (John Nauman, piano).

09:16 De Fesch: Konsertto kahdelle huilulle, jousille ja continuolle g-molli (Jed Wentz ja Marion Moonen, traverso, ja Musica ad Rhenum).

09:25 Sibelius: Laulu ristilukista näytelmämus. Kuningas Kristian II (Jorma Hynninen, baritoni, ja RSO/Paavo Berglund).

09:30 Mendelssohn: Jousikvartetto Es-duuri (ilman opusnumeroa) (Emerson-kvartetti).

09:55 W.A. Mozart: Sinfonia n:o 16 C-duuri (Wienin Concentus Musicus/Nikolaus Harnoncourt).

10:09 Joplin: The Easy winners (Leila Josefowicz, viulu, ja John Novacek, piano).

10:12 Svendsen: Romeo ja Julia -fantasia (RSO/Ole Kristian Ruud).

10:27 Skrjabin: Liekkiä päin (Mika Rännäli, piano).

10:32 Vivaldi: Sonaatti C-duuri. (Burkhard Glaetzner, oboe, Karl Suske, viulu, Christine Schornsheim, urut, ja Thomas Reinhardt, fagotti).

10:47 Weber: Concertino e-molli (Esa Tapani, käyrätorvi, ja RSO/John Storgårds).

11:04 Byrd: Ne irascaris, Domine, satis (Älä, Herra, vihastu ylenmäärin) (The Gesualdo Six/Owain Park).

11:15 E. Gaultier: La Cascade (Hopkinson Smith, barokkiluuttu).

11:23 Desprez: Ave Maria, gratia plena - Virgo serena (Chanticleer/Joseph Jennings).

11:31 Sibelius: Jousikvartetto d-molli (Voces intimae) (Juilliard-kvartetti).

12:02 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 2 d-molli. (Jennifer Koh).

12:34 Dutilleux: Viulukonsertto (Isabelle van Keulen ja Amsterdamin Concertgebouw-ork./Charles Dutoit).

Lähetykset

  • pe 13.3.2020 9.00 • Yle Klassinen

Jaksot

  • Bonis: Kvartetto pianolle ja jousille n:o 1 B-duuri (Mozart-pianokvartetti).

    09:25 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    09:52 Fauré: La Bonne chanson (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    10:15 Farrenc: Sekstetto puhallinkvintetille ja pianolle (Les Vents Francaises ja Eric Le Sage).

    10:39 Paganini: Serenadi alttoviululle, sellolle ja kitaralle C-duuri (Salvarore Accardo, Rocco Filippini, ja Carlos Bonell).

    11:02 Gershwin: Pianokonsertto F-duuri (Earl Wild ja Boston Pops -ork./Arthur Fiedler).

    11:31 Berwald: Septetto B-duuri (Suuri septetto) (The Gaudier Ensemble).

    11:54 Debussy: Ariettes oubliées (Frederica von Stade, mezzosopraano, ja Martin Katz, piano).

    12:12 Beethoven: Jousikvartetto n:o 11 f-molli (Serioso). (Uusi Helsinki-kvartetti).

    12:35 Tshaikovski: Francesca da Rimini. (Baltimoren SO/David Zinman).

  • Grieg: Balladi g-molli. (Juho Pohjonen, piano).

    10:19 Ravel: Tzigane (Chantal Juillet, viulu, ja Pascal Rogé, luthéal).

    10:30 R. Strauss: Ruusuritari, sarja orkesterille (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    10:53 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 3 D-duuri (The Angeles String Quartet).

    11:09 Fibich: Kvintetto pianolle, klarinetille, käyrätorvelle, viululle ja sellolle D-duuri (Maríán Lapsanský, Ludmila Peterková, Vladimíra Klánská, Jirí Panocha ja Jaroslav Kulhan).

    11:45 Schumann: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 1 a-molli. (Oleg Kagan ja Eliso Virsaladze).

    12:01 Tshaikovski: Myrsky (St.Luken ork./Pablo Heras-Casado).

    12:25 Ysaÿe: Jousikvartetto (Lontoo) (Kryptos-kvartetti).

    12:40 Madetoja: Kuusi pianokappaletta. (Risto Kyrö).

  • W.A. Mozart: Sextuksen aariat Deh, per questo ja Parto, parto oopp. Tituksen lempeys (Michael Maniaci, kontratenori, ja Bostonin barokkiork./Martin Pearlman).

    09:13 Beethoven: Romanssi viululle ja orkesterille n:o 1 G-duuri ja n:o 2 F-duuri (Gil Shaham ja Orpheus-kamariork.)

    09:28 Brahms: Yksinlaulut Regenlied, Das Mädchen, Geheimnis, Mädchenlied ja Wiegenlied (Elisabeth Grümmer, sopraano, ja Gerald Moore, piano).

    09:43 Byström: Sonaatti pianolle ja viululle n:o 1 B-duuri (Tapani Valsta ja Tuomas Haapanen).

    09:58 J. Stamitz: Trio jousille ja continuolle c-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    10:14 Spohr: Viulukonsertto n:o 8 a-molli (Jascha Heifetz ja RCA Victor-SO/Izler Solomon).

    10:32 Lemmens: Sarja uruille (Kari Jussila).

    10:52 J. Haydn: Pianotrio n:o 16 D-duuri (Emil Giles, piano, Leonid Kogan, viulu, ja Mstislav Rostropovitsh, sello).

    11:09 Paganini: Sonaatit viululle ja kitaralle n:o 1-6 op. 2 (Scott St. John ja Simon Wynberg).

    11:33 Schubert: Kvintetto pianolle ja jousille A-duuri (Forellikvintetto). (Hepzibah Menuhin, piano, ja Amadeus-kvartetti).

    12:10 Naumann: Cembalokonsertto B-duuri (Gerald Hambitzer ja Concerto Köln).

    12:25 Vanhal: Wienin keisarillisen pääkaupungin uhkaaminen ja vapautus (Wolfgang Brunner, fortepiano, ja Peter Pixl, resitointi).

    12:41 Hoffmeister: Sinfonia n:o 98 C-duuri (RO/Erik Cronvall).

  • W.A. Mozart: Vapaamuurarikantaatti (William Hite, tenori, William Bastian, tenori, ja William Sharp, baritoni, sekä Bostonin vanhan musiikin kuoro ja ork./Andrew Parrott).

    09:13 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 26 F-duuri (The Angeles String Quartet).

    09:30 Boccherini: Kvintetto kitaralle ja jousille G-duuri (Richard Savino ja Artaria-kvartetti).

    09:49 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Misha Maisky, sello, ja Orpheus-kamariorkesteri).

    10:08 Byström: Sonaatti n:o 3 Es-duuri (John Storgårds, viulu, ja Tuija Hakkila, fortepiano)

    10:28 Wilms: Jousikvartetto g-molli (Nomos-kvartetti)

    10:53 Foote: Kolme kappaletta viululle ja pianolle; Balladi; Sävelmä (Sarah Johnson ja Peter Kairoff).

    11:24 Nielsen: Sinfonia n:o 1 g-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    11:56 Beethoven: Pianotrio G-duuri (Joseph Kalichstein, piano, Jaime Laredo, viulu, ja Sharon Robinson, sello).

    12:28 Servais: Souvenir de Bade (Smithsonian Chamber Players).

    12:46 W.A. Mozart: Exsultate, jubilate F-duuri. (Judith Raskin, sopraano, ja Clevelandin ork./George Szell).

  • Weber: Muunnelmia norjalaisesta sävelmästä (William Steck, viulu, ja Lambert Orkis, piano).

    09:13 J. Haydn: Jousikvartetto n:o 31 Es-duuri (The Angeles String Quartet).

    09:31 Hofmann: Huilukonsertto D-duuri (Emmanuel Pahud ja Biennen SO/Marc Tardue).

    09:51 Gluck: Semiramis, balettipantomiimi (Tafelmusik/Bruno Weil)

    10:13 Alkan: Sinfonia pianolle (Raymond Lewenthal).

    10:37 Hasse: L' Armonica, kantaatti sopraanolle, lasiharmonikalle ja orkesterille (Gabriele Hierdeis, sopraano, Thomas Bloch, lasiharmonikka, ja Holland Baroque Society/Alfredo Bernardini).

    11:02 Cherubini: Sinfonia D-duuri (NBC:n SO/Arturo Toscanini).

    11:29 Viotti: Viulukonsertto n:o 22 a-molli (Itzhak Perlman ja Juilliard-ork./ Lawrence Foster).

    11:57 Gyrowetz: Jousikvartetto G-duuri (Salomon-kvartetti).

    12:20 Fodor: Sinfonia n:o 3 c-molli (Alankomaiden radion kamariork./Anthony Halstead).

    12:49 Schubert: Allegro assai keskeneräisestä jousikvartetosta n:o 12 (Lincoln Centerin kamariyhtye).

  • W.A. Mozart: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 18 G-duuri (Réka Szilvay ja Naoko Ichihashi).

    09:14 J. Haydn: Sellokonsertto n:o 2 D-duuri (Steven Isserlis ja Euroopan kamariork./Roger Norrington).

    09:38 F. Lithander: Muunnelmia Haydnin teemasta A-duuri (Juhani Lagerspetz, piano).

    09:53 Händel: Aaria "Scherza infida!" oopp Ariodante (Franco Fagioli, kontratenori, ja Il Pomo d'oro/Zefira Valova, viulu).

    10:04 L. Couperin - Segovia: Passacaglia g-molli. (Andrés Segovia, kitara).

    10:11 Avison: Neljä concerto grossoa D. Scarlattin mukaan. (Tafelmusik/Jean Lamon).

    11:06 Beethoven: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 F-duuri (Daniel Müller-Schott ja Angela Hewitt).

    11:31 J. Haydn: Divertimento F-duuri (Kassaatio) (Linde-Consort/Hans-Martin Linde).

    11:51 J.C. Bach: Sekstetto oboelle, kahdelle käyrätorvelle, viululle, sellolle ja klaveerille C-duuri (Il Gardellino).

    12:06 Marais: Viisi vanhaa ranskalaista tanssia (Gerard Caussé, alttoviulu, ja Constantine Orbelian, piano).

    12:19 Cimarosa: Il Maestro di cappella (Kapellimestari) (Fernando Corena, basso, ja Covent Garden -oopperan ork./Argeo Quadri).

    12:37 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Karl Richter, cembalo, ja kamariork.).

  • Hatshaturjan: Osia bal. Gajane. (Wienin filharmonikot/Aram Hatshaturjan).

    09:18 Prokofjev: Pianosonaatti n:o 7 B-duuri. (Anne-Marie McDermott).

    09:39 Sarasate - Bizet: Carmen-fantasia (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    09:51 Kreutzer: Trio huilulle, klarinetille ja kitaralle A-duuri (Alexa Still, Robert Alemany ja JoAnn Falletta).

    10:10 Castelnuovo-Tedesco: Kitarakonsertto n:o 2 C-duuri (Kazuhito Yamashita ja Lontoon FO/Leonard Slatkin).

    10:40 Giuliani: Sonaatti klarinetille ja kitaralle (Dieter Klöcker, pikkoloklarinetti, ja Sonja Prunnbauer, kitara).

    10:56 Verdi: Desdemonan pajulaulu ja rukous oopp. Otello (Anna Moffo, sopraano, ja Italian RCA:n oopperaork./Franco Ferrara).

    11:12 Puccini: Preludio sinfonico A-duuri (Milanon La Scala -oopperan ork./Riccardo Muti).

    11:21 Ravel: Miroirs (Peilikuvia) (Pierre-Laurent Aimard, piano).

    11:51 Milhaud: Sonatiini oboelle ja pianolle (Heinz Holliger ja Oleg Maisenberg).

    12:00 Messiaen: Teema ja muunnelmia viululle ja pianolle. (Ilja Kaler ja Janice Weber).

    12:10 Händel: Konsertto uruille, orkesterille ja continuolle n:o 13 F-duuri (Käki ja satakieli) (Simon Preston ja The English Concert/ Trevor Pinnock, cembalo).

    12:24 Szymanowski: Satuprinsessan lauluja (Iwona Sobotka, sopraano, ja Birminghamin SO/Simon Rattle).

    12:34 Kuula: Moderato assai ja Scherzo pianotriosta A-duuri (Timo Mikkilä, piano, Pekka Kari, viulu, ja Erkki Rautio, sello).

  • Schubert: Sonatiini viululle ja pianolle n:o 2 a-molli. (Pinchas Zukerman ja Marc Neikrug).

    09:22 Chausson: Soir de fête (Toulousen Théâtre du Capitolen ork./Michel Plasson).

    09:38 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    09:50 Sibelius: Kevätlaulu (RSO/Anna-Maria Helsing).

    10:00 Beethoven: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 5 F-duuri (Kevätsonaatti) (Isabelle Faust ja Aleksandr Melnikov).

    10:23 Ravel: Daphnis et Chloe, balettisarja n:o 2. (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    10:40 M. Haydn: Alttopasuunakonsertto D-duuri (Christian Lindberg ja Australian kamariork./Richard Tognetti).

    10:57 Respighi: Viisi kappaletta (Fabio Biondi, viulu, ja Luigi Di Ilio, piano).

    11:18 Hasse: Alta nubes illustrata (Monique Zanetti, sopraano, ja Le Parlement de Musique/Martin Gester).

    11:39 Bridge: Enter spring (Saavu kevät) (BBC:n Walesin kansallisork./Richard Hickox).

    11:59 Peterson-Berger: Damernas album (Seitsemän omistusta) (Olof Höjer, piano).

    12:18 Berwald: Jousikvartetto Es-duuri. (Benthien-kvartetti).

    12:38 Maier & Röntgen: Swedish tunes and dances (Gregory Maytan, viulu, ja Ann-Sofi Klingberg, piano).

    12:58 Anonyymi (1500-l.): Den Besten vogel (Piffaro).

  • Schnitzer: Sonaatti kosketinsoittimelle n:o 6 G-duuri (Pastoraali). (Martin Rost, urut).

    10:11 Rautavaara: Ikonit (Aura Go, piano).

    10:26 Haas: Kvintetto puhaltimille op.10 (Belfiato-kvintetti).

    10:40 Dvorák: Sinfonia n:o 1 c-molli (Zlonicen kellot) (Tshekkiläinen FO/Vaclav Neumann).

    11:33 Kuhlau: Sonaatti viululle ja pianolle Es-duuri (Grande Sonate) (Christina Åstrand Per Salo).

    11:58 Billings: Chesterfield (His Majestie's Clerkes/Paul Hillier).

    12:01 Aufschnaiter: Serenade alla pace (Concerto Armonico Budapest/Bernhardt Sieberer).

    12:24 Schumann: Sinfonia n:o 3 Es-duuri (Reiniläinen). (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ferdinand Leitner).

  • W.A. Mozart: Messu C-duuri (Kruunajaismessu) (Teresa Wakim, sopraano, Paula Murrihy, mezzosopraano, Thomas Cooley, tenori, ja Sumner Thompson, baritoni, sekä Handel and Haydn Societyn kuoro ja ork./Harry Christophers).

    09:27 Suk: Lemmenlaulu (David Oistrah, viulu, ja Vladimir Jampolski, piano).

    09:33 Liszt: Benediction de Dieu dans la solitude (Marc-André Hamelin, piano).

    09:51 Svendsen: Viulukonsertto A-duuri (Arve Tellefsen ja Oslon FO/Karsten Andersen).

    10:24 Chopin: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli (Gregor Piatigorsky, sello, ja Rudolf Firkusny, piano).

    10:48 Stravinsky: Scherzo a la russe (Orpheus-kamariork.).

    10:52 Schubert: Lodas Gespenst (Lodan kummitus) (Dietrich Fischer-Dieskau, baritoni, ja Gerald Moore, piano).

    11:04 Mompou: Preludi pianolle n:o 6 vasemmalle kädelle (Leon Fleisher).

    11:11 Saint-Saëns: Javotte, 1-näytöksinen baletti (Queenslandin ork./Andrew Mogrelia).

    12:11 Madetoja: Lyyrillinen sarja (Seppo Laamanen, sello, ja Timo Mikkilä, piano).

    12:30 Williams (sov.): Guide me, o Thou great Jehovah (Chanticleer/Joseph Jennings).

    12:35 Roussel: Sinfonia n:o 3 g-molli. (Chicagon SO/Charles Munch).

  • Doppler: Souvenir a Madame Adelina Patti (Sharon Bezaly ja Michael Weintraub, huilu, sekä Idith Zvi, piano).

    14:07 Telemann: Sarja kahdelle huilulle, jousille ja continuolle e-molli. (Tasmanian SO:n jäseniä/Geoffrey Lancaster).

    14:36 Prokofjev: Vanhan isoäidin kertomuksia (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

    14:41 Zelenka: Capriccio n:o 2 G-duuri (Camerata Bern/Alexander van Wijnkoop).

    14:55 Stravinsky: Häät (Natalija Korneva, sopraano, Olga Savova, mezzosopraano, Vladimir Felenchak, tenori, ja Gennadi Bezzubenkov, basso, sekä Aleksandr Mogilevski, Julia Mogilevskaja, Maksim Mogilevski ja Svetlana Smolina, piano, sekä Rotterdamin filharmoninen ork. ja Mariinski-teatterin kuoro/Valeri Gergijev).

    15:19 Beach: Romanssi viululle ja pianolle (Rachel Barton Pine ja Matthew Hagle).

    15:27 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    15:31 Haydn: Jousikvartetto n:o 74 g-molli (The Angeles String Quartet).

    15:54 Sibelius: Kellokukka (Izumi Tateno, piano).

    15:56 Marais: Sarja B-duuri (Musica Pacifica).

    16:07 Wagner: Alkusoitto oop. Rienzi (Clevelandin ork./Christoph von Dohnányi).

    16:21 Pacius: Viulukonsertto fis-molli (Jaakko Kuusisto, viulu, ja RSO/Juha Nikkola).

    16:44 Schreker: Viisi Paul Heysen runoa (Andreas Schmidt, baritoni, ja Adrian Baianu, piano).

    16:55 Nielsen: Sinfonia n:o 6 (Sinfonia semplice) (San Franciscon SO/Herbert Blomstedt).

    17:30 Busnois: Missa O crux lignum triumphale, 4-ääninen messu (Pomerium/Alexander Blachly).

  • Gluck: Il Parnaso confuso (Julianne Baird, Danielle Munsell Howard ja Mary Ellen Callahan, sopraano, Marshall Coid, kontratenori, sekä The Queen's Chamber Band/Rudolph Palmer).

    10:13 Ravel: Vanhanaikainen menuetti (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    10:21 Palmgren: Vuodenajat (Kuvia Suomesta) (RSO/Jorma Panula).

    10:40 L. Mozart: Konsertto käyrätorvelle, jousille ja continuolle D-duuri (Barry Tuckwell ja Academy of St. Martin-in-the-Fields/Neville Marriner).

    10:51 de Victoria: O quam gloriosum est regnum (Oi kuinka kunniakas on valtakunta) (New York Polyphony).

    11:17 Tárrega: Gran vals A-duuri (Suuri valssi) (Timo Korhonen, kitara).

    11:20 Gade: Sinfonia n:o 2 E-duuri (Tanskan radion SO/Christopher Hogwood).

    11:47 Liszt: Hexameron morceau de concert (Raymond Lewenthal, piano).

    12:08 Händel: Apollon ja Dafne, kantaatti (Judith Blegen, sopraano, David Thomas, basso ja Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    12:52 Nuorvala: Twitching Gait (Petri Alanko, huilu, Heikki Nikula, klarinetti, Pasi Pirinen, trumpetti, Jari Valo, viulu, ja Risto Poutanen, sello).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä