Syventävää klassista

Bartókin Kontrasteja

  • 6 h 49 min
  • 19 pv

W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 5 A-duuri (Turkkilainen) (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

23:38 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

23:47 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 a-molli (Martin Rummel ja Roland Krüger).

00:08 Chiarini: Il Geloso schernito, ooppera (Caroline Odermatt, sopraano, Christian Tschelebiew, basso, ja Ezio Maria Tisi, puhe, sekä European Festival Orchestra/Wilhelm Keitel).

00:48 Lehár: Sikermä oper. Paganini (Radion viihdeorkesteri/George de Godzinsky).

01:04 Wagner: Wesendonck-Lieder (Eileen Farrell, sopraano, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

01:27 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Pacifica-kvartetti).

01:54 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

02:11 Ziehrer: Wiener Bürger (Wienin porvareita) (Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

02:21 Tshaikovski: Muistoja rakkailta seuduilta (James Ehnes, viulu, ja Vladimir Ashkenazy, piano).

02:38 Speer: Sonaatti ja gigue (Richard Tognetti ja Helena Rathbone, viulu, Christian Lindberg, pasuuna, ja Australian kamariork.).

02:44 Bruckner: Sinfonia n:o 3 d-molli (Wagner-sinfonia) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

03:42 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession) (Tai Murray).

03:57 Bartók: Kontrasteja (Chantal Juillet, viulu, Michael Collins, klarinetti, ja Martha Argerich, piano).

04:14 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

04:56 J.S. Bach: Kantaatti n:o 198 (suruoodi) (Judith Nelson, sopraano, Judith Malafronte, altto, Jeffrey Thomas, tenori, ja William Sharp, basso, sekä American Bach Soloists -kuoro ja -ork./Jeffrey Thomas).

05:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Trio Settecento).

05:39 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

05:44 P.D. Philidor: Trio n:o 2 e-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

05:56 Albéniz: Tango (David Russell, kitara).

Lähetykset

  • ti 24.3.2020 23.10 • Yle Radio 1

Jaksot

  • Beethoven: Der Glorreiche Augenblick, kantaatti (Alla Simoni, sopraano, Francesca Pedaci, sopraano, Jeremy Ovenden, tenori, ja Robert Gierlach, basso, sekä Italiankielisen Sveitsin radiokuoro ja Italiankielisen Sveitsin ork./Diego Fasolis).

    23:47 C. Schumann: Soirées musicales (Susanne Grützmann, piano).

    00:10 Hoffmeister: Kvartetto klarinetille ja jousille D-duuri (Dieter Klöcker, klarinetti, Jana Vlachová, viulu, Petr Verner, alttoviulu, ja Mikael Ericsson, sello).

    00:30 Roussel: Sinfonia n:o 1 d-molli (Metsän runo) (Pariisin ork./Christoph Eschenbach).

    01:13 Geoffroy: Messe pour les fêtes doubles (Le Concert Spirituel/Hervé Niquet, urut).

    01:35 Tovey: Air ja muunnelmia B-duuri (Tippett-kvartetti).

    02:08 W.A. Mozart: Kvintetto käyrätorvelle ja jousille (Hermann Baumann ja Gewandhaus-kvartetti).

    02:26 Dussek: Pianokonsertto Es-duuri (Ulsterin ork./Howard Shelley, piano).

    02:57 C.P.E. Bach: Triosonaatti B-duuri (London Baroque).

    03:11 Peterson-Berger: Sinfonia n:o 2 Es-duuri (Matka etelään) (Norrköpingin SO/Mihail Jurovski).

    03:57 Rheinberger: Sarja uruille, viululle ja sellolle (Christopher Herrick, Paul Barritt ja Richard Lester).

    04:31 Sobeck: Kvintetto puhaltimille n:o 1 F-duuri (Albert Schweitzer Quintett).

    04:51 Fauré: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 2 g-molli (Christian Poltéra ja Kathryn Stott).

    05:12 Beethoven: Pianosonaatit n:o 5 c-molli, 6 F-duuri ja 7 D-duuri (Glenn Gould).

    05:56Popper: Memoire (Muisto) (Risto Poutanen, sello, ja Ilmo Ranta, piano).

  • Kohaut: Trietto A-duuri (Lutz Kirchhof, luuttu, Giuliano Carmignola, barokkiviulu, ja Francesco Galligioni, sello).

    23:19 Butterworth: Two English idylls (Kaksi englantilaista idylliä) (BBC:n Walesin kansallisork./Kriss Russman).

    23:28 Roussel: Kevätjuhlia varten (Ranskan RO/Jean Martinon).

    23:41 Hensel: Das Jahr (Vuosi), pianosarja (Lauma Skride).

    00:32 Pfitzner: Das Dunkle Reich (Hämärän valtakunta) (Yvonne Wiedstruck, sopraano, Yaron Windmüller, baritoni, ja Sigurd Bruns, urut, sekä Berliinin radiokuoro ja Berliinin radion SO/Rolf Reuter).

    01:11 Hoffmeister: Huilukonsertto n:o 21 D-duuri (Prahan kamariork./Bruno Meier, huilu).

    01:38 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri , konsertto kahdelle cembalolle C-duuri, ja orkesterisarja n:o 2 h-molli (Akademie für Alte Musik Berlin).

    02:36 Busoni: Improvisaatio kahdelle pianolle J.S. Bachin hengellisestä laulusta Wie wohl ist mir, o Freund der Seelen (Allan Schiller ja John Humphreys).

    02:52 Scheidt: Wies Gott gefällt (La Capella Ducale ja Musica Fiata/Roland Wilson).

    03:10 Somervell: Viulukonsertto g-molli (Anthony Marwood ja BBC:n Skotlannin SO/Martyn Brabbins).

    03:44 Stravinsky: Jeu de cartes (Korttipeli) (Clevelandin ork./Igor Stravinsky).

    04:07 Gouvy: Trio pianolle, viululle ja sellolle n:o 2 a-molli (Münchenin pianotrio).

    04:40 Salieri: Alkusoitto oopp. La Locandiera (Majatalon emäntä) (Lontoon Mozart-soittajat/Matthias Bamert).

    04:49 Hallberg: Sinfonia F-duuri (Malmön SO/Per Engström).

    05:13 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 17 G-duuri (Svjatoslav Richter ja Philadelphian ork./Eugene Ormandy).

    05:46 Isabella Leonarda: Sonaatti kahdelle viululle ja continuolle (Sephira-Ensemble).

    05:57 Mendelssohn: Der wandernde Musikant (Vaeltava soittoniekka) (Leipzigin radiokuoro/Horst Neumann).

  • Busoni: Berceuse elegiaque. (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Ed Spanjaard).

    23:19 W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 4 D-duuri (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    23:43 Smetana: Pianotrio g-molli (Benaud Trio).

    00:13 Beck: Sinfonia n:o 1 g-molli (Uuden-Seelannin kamariork./Donald Armstrong).

    00:26 Brahms: Vier ernste Gesänge (Neljä vakavaa laulua) (Aarne Pelkonen, baritoni, ja Juho Alakärppä, piano).

    00:43 Schubert: Oktetto jousille ja puhaltimille F-duuri (Bostonin SO:n kamariyhtye).

    01:42 Rahmaninov: Morceaux de salon op.10 (Ian Hobson, piano).

    02:12 Fuchs: Kaksikymmentä duoa kahdelle viululle (Eugene Drucker ja Philip Setzer).

    02:39 Copland: Music for radio (Saint Louisin SO/Leonard Slatkin).

    02:52 Mahler: Das Klagende Lied (Marina Shaguch, Michelle DeYoung, Thomas Moser ja Sergei Leiferkus sekä San Franciscon sinfoniakuoro ja ork./Michael Tilson Thomas).

    04:00 Schubert: Sonaatti pianolle 4-kätisesti C-duuri (Jevgeni Kisin ja James Levine).

    04:41 Muffat: Sonaatti viululle ja continuolle D-duuri (Trio Settecento).

    04:53 Beethoven: Pianotriot n:o 4 B-duuri (Gassenhauer) ja 7 B-duuri (Arkkiherttua) (Chung-trio).

    05:56 Fauré: Clair de lune (Renée Fleming, sopraano, ja Jean-Yves Thibaudet, piano).

  • Röntgen: Trio jousille n:o 14 c-molli (Offenburg-trio).

    23:32 Tuntematon: Messu, 5-ääninen a cappella (Ars Nova/Bo Holten).

    23:54 Zemlinsky: Trio d-molli (Ensemble Liaison).

    00:23 Copland: Nonetto (Columbia-jousiyhtye/Aaron Copland).

    00:41 Bridge: Meri (RSO/Sakari Oramo).

    01:03 J. Haydn: Sinfonia n:o 95 c-molli. (Fritz Reiner and his Symphony Orchestra).

    01:26 W.A. Mozart: Ein Musikalischer Spass (Musiikillinen pila) (Philharmonia-ork./Guido Cantelli).

    01:46 Liszt: Unkarilainen rapsodia n:o 13 a-molli. (Shura Cherkassky, piano).

    01:54 Fauré: Sarja orkesterille näytelmämus. Pelleas et Melisande (Lorraine Hunt, sopraano, ja Bostonin SO/Seiji Ozawa).

    02:16 Reger: Halleluja! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud (Fernando Germani, urut).

    02:30 Händel: Transkriptio cembalolle oopp. Floridante aariasta Sventurato, godi, o core abbandonato (David Schrader).

    02:38 Stravinsky: Petrushka (Cincinnatin SO/Paavo Järvi).

    03:14 Stenhammar: Jousikvartetto n:o 3 F-duuri (Borodin-kvartetti).

    03:49 Sonninen: Alla Lapin taivaan (Helsingin KO/Tauno Hannikainen).

    04:05 Sor: Muunnelmia Mozartin Taikahuilu-oopperan laulusta Das klinget so herrlich (Christopher Parkening, kitara).

    04:14 Bruckner: Sinfonia n:o 7 E-duuri (Dresdenin valtionork./Herbert Blomstedt).

    05:22 Röntgen: Pianotrio n:o 4 c-molli (Storioni Trio).

    05:43 Gregoriaaninen laulu (sov. Jennings): Beata (Chanticleer/Joseph Jennings).

    05:52 Tschetschulin: Gavotti (Mirka Malmi, viulu, ja Tiina Karakorpi, piano).

    05:57 Poldini: Tanssiva nukke (Midori, viulu, ja Robert McDonald, piano).

  • Villa-Lobos: Huuliharppukonsertto a-molli (Robert Bonfiglio ja New Yorkin kamariork./Gerard Schwarz).

    23:32 Hoffstetter: Jousikvartetto F-duuri (Amadeus-kvartetti).

    23:46 Roman: Osia sarj. Drottningholmsmusiken (Häämusiikkia). (Concerto Köln).

    00:07 Pleyel: Sekstetto puhaltimille Es-duuri (Mozzafiato-kamariyhtye).

    00:28 Acerbi: Kvartetto klarinetille ja jousille n:o 2 (Reino Simola, klarinetti, Jukka-Pekka Saraste, viulu, Jouko Mansnerus, alttoviulu, Eira Ojanen, sello).

    00:42 Skrjabin: Pianosonaatit n:o 6-10. (Boris Berman, piano).

    01:42 Kodály: Adagio viululle ja pianolle. (Arthur Grumiaux ja István Hajdu).

    01:50 W.A. Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri. (David Oppenheim, klarinetti, ja Budapest-kvartetti).

    02:21 G.Ch. Bach: Siehe, wie fein und lieblich ist es. (Ekkehard Wagner ja Reinhart Ginzel, tenori, sekä Hermann Christian Polster, basso, ja Capella Fidicinia/Hans Grüss).

    02:29 J. Haydn: Sinfonia n:o 83 g-molli (Kana). (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    02:51 Rossini: Matilden aaria Sento un'interna voce oopp. Elisabetta, regina d'Inghilterra. (Malvina Major, sopraano, ja Uuden-Seelannin SO/Piero Gamba).

    02:58 Bruckner: Messu e-molli (Venäjän valtion sinfoniakuoro ja Venäjän valtion SO:n puhallinyhtye/Valeri Poljanski).

    03:41 Massenet: Musiikkia Jean Racinen näytelmään Phedre (Faidra) (Detroitin SO/Paul Paray).

    03:52 Ravel: Le Tombeau de Couperin (Clevelandin ork./Pierre Boulez).

    04:10 Beethoven: Jousikvartetto n:o 8 e-molli (Razumovski-kvartetto n:o 2). (Janácek-kvartetti).

    04:49 Barokinajan hovi- ja teatterimusiikkia Ranskasta (Lully, Charpentier, de Lalande, Philidor ja Mouret). (Kamariyhtye Chatham Baroque).

    05:56 Pacius: Niin hän on mun - päin pystyin hän virran kuohuja ohjaa oopp. Kaarle-kuninkaan metsästys (Tapani Valtasaari, basso, RSO/Ilpo Mansnerus).

  • R. Strauss: Tod und Verklärung (Kuolema ja kirkastus) (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Kurt Masur).

    04:23 Rejcha: Kvintetto puhaltimille F-duuri (Westwood-kvintetti).

    05:01 Nielsen: Sinfonia n:o 3 (Sinfonia espansiva) (Erin Morley, sopraano, Joshua Hopkins, baritoni, ja New Yorkin FO/Alan Gilbert).

    05:40 Mackeben: Katkelmia oper. Die Dubarry (Radion viihdeork/Erik Cronvall).

    05:53 Weerbeke: Quam pulchra es (The Song Company/Roland Peelman).

    06:01 Miyagi: Keväinen meri (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    06:09 Tartini: Sonaatti g-molli. (Erica Morini, viulu, ja Michael Raucheisen, piano).

    06:22 J.S. Bach: Partita klaveerille n:o 6 e-molli (Craig Sheppard, piano).

    06:56 Brown: Charisse (Kalevi Kiviniemi, urut).

  • Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Melos-yhtye).

    23:26 Tshaikovski: Greminin aaria oopp. Jevgeni Onegin (Nicolai Ghiaurov, basso, ja Lontoon SO/Edward Downes).

    23:33 Chopin: Valssit n:ot 1-14. (Vladimir Feltsman, piano).

    00:23 J.S. Bach: Fantasia ja fuuga uruille g-molli. (Helmut Walcha).

    00:36 Dvorák: Hussilainen alkusoitto. (Tshekkiläinen FO/Karel Ancerl).

    00:50 Granados: Goyescas. (Alicia de Larrocha, piano).

    01:50 Corelli: Sonaatti viululle ja continuolle d-molli (Andrew Manze, viulu, ja Richard Egarr, cembalo).

    02:00 Just: Triosonaatit 1-6 Op.13. (Camerata Classica).

  • Musorgski: Boris Godunov, ooppera (Nicolai Ghiaurov, basso, Olivera Miljakovic, sopraano, Nadezhda Dobrjanova, sopraano, Aleksei Maslennikov, tenori, Ludovic Spiess, tenori, Martti Talvela, basso, Galina Vishnevskaja, sopraano, Sabin Markov, basso, Anton Djakov, basso, ja Biserka Cvejic, mezzosopraano, sekä Wiener Sängerknaben, Sofian radiokuoro ja Wienin valtionoopperan kuoro ja Wienin valtionoopperan ork./Herber von Karajan).

    02:47 Torri,: Missa pro defunctis (Kuoleitten messu) (La Sfera del Canto ja Il Fondamento/Paul Dombrecht).

    03:34 Elgar: Viulukonsertto h-molli (Yehudi Menuhin ja Lontoon SO/Edward Elgar).

    04:25 Leiviskä: Sinfonia n:o 2 d-molli (Radion sinfoniaorkesteri/Nils-Eric Fougstedt).

    04:52 d'Indy: Tableaux de voyage (Matkakuvia) (Islannin SO/Rumon Gamba).

    05:11 Rabaud: Divertissement sur des chansons russes (Divertimento venäläisistä kansanlauluista) (Reininmaan ja Pfalzin valtiollinen FO/Leif Segerstam).

    05:24 Randel: Jousikvartetto f-molli (Upsalan kamarisolistit).

    05:56 Melartin: Hyväily (Petri Aarnio, viulu, ja Juhani Lagerspetz, piano).

  • Saint-Saëns: Balettimusiikkia oopp. Étienne Marcel (Victoria-ork./Guillaume Tourniaire).

    23:28 Ernst: Kaksi salonkikappaletta viululle ja pianolle (Sherban Lupu ja Ian Hobson).

    23:41 Pedersön: Neljä madrigaalia lauluäänille ja soittimille (Cantus Cölln/Konrad Junghänel, joht. ja luuttu).

    23:51 Händel: Sonaatti nokkahuilulle ja continuolle C-duuri (Robert Stallman, huilu, Karl Bennion, sello, ja Edwin Swanborn, cembalo).

    00:03 Chopin: Nokturno n:o 8 Des-duuri (Shura Cherkassky, piano).

    00:10 W.A. Mozart: Jousikvartetto n:o 14 G-duuri (Kevätkvartetto) (Amadeus-kvartetti).

    00:37 J.S. Bach: Brandenburgilainen konsertto n:o 5 D-duuri (Angela Hewitt, piano, ja Alison Mitchell, huilu sekä Australian kamariork./Richard Tognetti).

    00:57 Mahler: Todtenfeier, sinfoninen runo (Chicagon SO/Pierre Boulez).

    01:23 Tshaikovski: Rokokoo-muunnelmia (Leonard Rose, sello, ja Philadelphian orkesteri/Eugene Ormandy).

    01:41 Adams: Guide to strange places (St. Louisin SO/David Robertson).

    02:04 Weber: Klarinettikonsertto n:o 2 Es-duuri (Kullervo Kojo ja RSO/Osmo Vänskä).

    02:28 Pizzetti: Aaria Davvero, quanto grande è la miseria oopp. Il Calzare d'argento (Giuseppe Di Stefano, tenori, ja Firenzen musiikkijuhlien ork./Bruno Bartoletti).

    02:34 Elgar: Falstaff, sinfoninen luonnos c-molli (Amsterdamin Concertgebouw-ork./Colin Davis).

    03:09 Schönberg: Kahdeksan laulua (Helen Vanni, mezzosopraano, ja Glenn Gould, piano).

    03:31 Brahms: Sinfonia n:o 1 c-molli (Wienin filharmonikot/Herbert von Karajan).

    04:18 Beethoven: Trio kahdelle oboelle ja englannintorvelle C-duuri (Wizards!).

    04:40 Gade: Sonaatti viululle ja pianolle n:o 3 B-duuri (Hasse Borup ja Heather Conner).

    05:03 Corelli: Concerto grosso n:o 6 F-duuri (Philharmonia-barokkiork./Nicholas McGegan).

    05:15 J.C. Bach: Sinfonia concertante A-duuri (Pinchas Zukerman, viulu, ja Yo-Yo Ma, sello, sekä St.Paulin kamariork./Zukerman).

    05:31 Pisendel: Sonaatti sooloviululle a-molli (Rachel Barton Pine, barokkiviulu).

    05:43 Kajanus: Suomalainen rapsodia n:o 2 F-duuri (RSO/Osmo Vänskä).

    05:57 Sibelius: Svarta rosor (Jussi Björling, tenori, ja Frederick Schauwecker, piano).

  • Purcell: Rejoice in the Lord alway (Gordon Crozier, kontratenori, Thom Geise, tenori, ja William Vermeulen, basso, sekä Vancouverin kamarikuoro ja ork./Jon Washburn).

    23:18 Kajanus: Harppuleikki (Elisabeth Leistola, harppu).

    23:25 Beethoven: Pianosonaatti n:o 14 cis-molli (Kuutamosonaatti) (Jonathan Biss).

    23:41 Biber: Harmonia artificioso-ariosa, partitat n:ot 1-7 (Tafelmusik/Jeanne Lamon).

    00:59 Servais: Souvenir de Spa (Smithsonian Chamber Players).

    01:16 Händel: Sonaatti viululle ja continuolle g-molli (Ray Still, oboe, Leonard Sharrow, fagotti, ja Robert Conant, cembalo).

    01:23 W.A. Mozart: Pianokonsertto n:o 24 c-molli (Jevgeni Sudbin ja Minnesotan ork./Osmo Vänskä).

    01:54 Sibelius: Sinfonia n:o 6 d-molli (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    02:23 J.S. Bach: Partita sooloviululle n:o 3 E-duuri (Arthur Grumiaux).

    02:39 Goldmark: Maalaishäät, sinfoninen sarja (New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    03:23 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 1 C-duuri (Emerson-kvartetti).

    03:37 Mertz: Unkarilainen fantasia (David Russell, kitara).

    03:44 Chausson: Runoelma Es-duuri (Itzhak Perlman, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    04:01 Mendelssohn: Sonaatti uruille n:o 2 c-molli (Olli Porthan).

    04:12 Zemlinsky: Kuusi laulua Maurice Maeterlinckin runoihin (Monica Groop, mezzosopraano, ja RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    04:33 Villa-Lobos: Konsertto kitaralle ja orkesterille (Sharon Isbin, New Yorkin FO/José Serebrier).

    04:53 Respighi: Vanhoja aarioita ja tansseja, sarjat 1-3 (Philharmonia Hungarica/Antal Dorati).

    05:48 De Fesch: Konsertto kahdelle viululle, jousille ja continuolle (Combattimento Consort Amsterdam/Jan Willem de Vriend).

    05:56 Tshaikovski: Don Juanin serenadi (Sami Luttinen, basso, ja Ilmo Ranta, piano).

  • W.A. Mozart: Viulukonsertto n:o 5 A-duuri (Turkkilainen) (Arthur Grumiaux ja Lontoon SO/Colin Davis).

    23:38 Monteverdi: Hor che 'l ciel e la terra (Lausannen vokaaliyhtye ja Vancouverin RO/Michel Corboz).

    23:47 Reinecke: Sonaatti sellolle ja pianolle n:o 1 a-molli (Martin Rummel ja Roland Krüger).

    00:08 Chiarini: Il Geloso schernito, ooppera (Caroline Odermatt, sopraano, Christian Tschelebiew, basso, ja Ezio Maria Tisi, puhe, sekä European Festival Orchestra/Wilhelm Keitel).

    00:48 Lehár: Sikermä oper. Paganini (Radion viihdeorkesteri/George de Godzinsky).

    01:04 Wagner: Wesendonck-Lieder (Eileen Farrell, sopraano, ja New Yorkin FO/Leonard Bernstein).

    01:27 Shostakovitsh: Jousikvartetto n:o 14 Fis-duuri (Pacifica-kvartetti).

    01:54 Debussy: Sonaatti huilulle, alttoviululle ja harpulle (Bostonin sinfoniaorkesterin kamariyhtye).

    02:11 Ziehrer: Wiener Bürger (Wienin porvareita) (Wienin filharmonikot/Hans Knappertsbusch).

    02:21 Tshaikovski: Muistoja rakkailta seuduilta (James Ehnes, viulu, ja Vladimir Ashkenazy, piano).

    02:38 Speer: Sonaatti ja gigue (Richard Tognetti ja Helena Rathbone, viulu, Christian Lindberg, pasuuna, ja Australian kamariork.).

    02:44 Bruckner: Sinfonia n:o 3 d-molli (Wagner-sinfonia) (RSO/Jukka-Pekka Saraste).

    03:42 Ysaÿe: Sonaatti sooloviululle n:o 2 a-molli (L'Obsession) (Tai Murray).

    03:57 Bartók: Kontrasteja (Chantal Juillet, viulu, Michael Collins, klarinetti, ja Martha Argerich, piano).

    04:14 Busoni: Turandot-sarja (Hong Kongin FO/Samuel Wong).

    04:56 J.S. Bach: Kantaatti n:o 198 (suruoodi) (Judith Nelson, sopraano, Judith Malafronte, altto, Jeffrey Thomas, tenori, ja William Sharp, basso, sekä American Bach Soloists -kuoro ja -ork./Jeffrey Thomas).

    05:30 Tartini: Pastoraali A-duuri (Trio Settecento).

    05:39 Satie: Kutsumus (Emmanuel Pahud, huilu, ja Mariko Anraku, harppu).

    05:44 P.D. Philidor: Trio n:o 2 e-molli (Les Barricades Mysterieuses/Stéphan Perreau).

    05:56 Albéniz: Tango (David Russell, kitara).

  • A.B. Fürstenau: Kvartetto huilulle ja jousille As-duuri (Günter Rumpel, huilu, Marianne Kurtz, viulu, Shigeru Onozaki, alttoviulu, ja Carolyn Hopkins, sello).

    23:26 Backer-Gröndahl: Kolme kappaletta pianolle (Aleksandra Streltshenko).

    23:38 Borodin: Sinfonia n:o 3 a-molli (keskeneräinen) (Seattlen SO/Gerard Schwarz).

    23:56 Schumann: Karnevaalikujeilua Wienissä (Piotr Anderszewski, piano).

    00:19 Telemann: Sonaatti nokkahuilulle ja viululle C-duuri (Michala Petri ja Pinchas Zukerman).

    00:30 Dvorák: Te Deum sopraanolle, bassolle, kuorolle ja orkesterille (Christine Brewer, sopraano, Roger Roloff, basso, Atlantan sinfoniakuoro, Atlantan SO/Robert Shaw).

    00:51 Donizetti: Ancor non giunse! oopp. Lucia di Lammermoor (Emma Matthews, koloratuurisopraano, ja Catherine Carby, mezzosopraano, sekä Monte Carlon FO/Brad Cohen).

    01:05 Gershwin: Kuubalainen alkusoitto (Clevelandin ork./Riccardo Chailly).

    01:16 Dvorák: Romanssi f-molli (Midori, viulu, ja New Yorkin FO/Zubin Mehta).

    01:29 Rautio: Sininen haikara, balettisarja orkesterille (RSO/Kari Tikka).

    01:44 J. Haydn: Schöpfungsmesse, messu B-duuri (Nicole Palmer ja Nina Faia, sopraano, Kirsten Sollek, altto, Daniel Mutlu ja Matthew Hensrud, tenori, ja Andrew Nolen, basso, sekä Trinity-kuoro ja Rebel-barokkiork./Jane Glover).

    02:27 Meriläinen: Pianosonaatti n:o 4 (Jerry Jantunen).

    02:56 Tshaikovski: Lumityttö, näytelmämusiikkia (Irina Mishura-Lehtman, mezzosopraano, ja Vladimir Grishko, tenori, sekä University Musical Society Choral Union ja Detroitin SO/Neeme Järvi).

    04:16 Kern: Ol' man river musik. Teatterilaiva (George London, bassobaritoni, sekä kuoro ja ork./Roland Shaw).

    04:22 Beethoven: Viulukonsertto D-duuri (Anne-Sophie Mutter ja New Yorkin FO/Kurt Masur)

    05:11 Bauldeweyn: Missa En douleur en tristesse (Beauty Farm).

    05:39 Vilsmayr: Partita n:o A-duuri (Gunar Letzbor, viulu).

    05:57 da Milano: Ricercare (David Russell, kitara).

Kuuntele myös

    Muualla Yle.fi:ssä