Radio Suomesta poimittuja: Reikäiset kalsarit ja muita myyttejä miesten pukeutumisesta
Julkaistu: ke 1.4.2015
Kuunneltavissa toistaiseksi
171 kuuntelukertaa
Miksi uusien vaatteiden ostaminen on miehille niin tavattoman vaikeaa? Miksi suosikkikalsareista ei luovuta mistään hinnasta, olivat ne missä kunnossa tahansa?
Miestä ei saa vaatekaupoille kuin uhkaamalla, lahjomalla ja kiristämällä. Näinhän me olemme pitkään ajatelleet. Kaikki kotona -lähetys tuuletti myyttejä miesten pukeutumisesta ja ostokäyttäytymisestä.
Vieraina olivat Sylvia Kuutama, Metropolia Ammattikorkeakoulun mallisto- ja valikoimasuunnittelun lehtori sekä Mika Pulkkinen, Sokoksen pukeutumisneuvoja.
Miesasiakas ottaa mielellään vastaan palvelua ja myös arvostaa sitä, kertoo pukeutumisneuvoja Mika Pulkkinen.
- Miehet haluavat perustelua sille, miksi kannattaa valita juuri tämä tuote. Myyjän pitää olla sovitustilanteessa läsnä, kuunnella asiakasta ja esittää usein tarpeellisia lisäkysymyksiä. Vaatii myyjältä myös psykologista silmää, mitä uskaltaa asiakkalle ehdottaa. Jos ostokokemus on asiakkaalle miellyttävä palaa asiakas myymälään.
Miesten ostokäyttäytyminen on muutoksessa kertoo Sylvia Kuutama vaatesuunnittelun lehtori. - Nuorempien miesten shoppailukulttuuri on jo muuttunut samanlaiseksi kuin tytöilläkin, sovitellaan ja ostetaan vaatteita kaveriporukalla. Suomessa vanhemmat miesasiakkaat vielä arastelevat ostaa erilaista ja huomiota herättävää, pelätään värien käyttöä.
Tulevan kevään muotivinkkinä Sylvia Kuutama ehdottaa pikkutakin somistamista värikkäällä taskuliinalla. Mika Pulkkinen suosittelee muodin aallonharjalla kulkijoille jotain sinistä, ja siinä mieluusti joku printti mukana.
Kaikki kotona -lähetys kuultiin tiistaina 31.3.2015. Toimittajana oli Sanna Pirkkalainen.

Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA: