Aalto-yliopiston suomalaistutkija Mikko Möttönen on ollut työryhmänsä kanssa tekemässä keinotekoista hiukkasta, jonka luonnollista muotoa tutkijat ovat etsineet vuosikausia.
Niin sanottu magneettinen monopoli eli magneetti, jolla on ikään kuin vain yksi napa, on teoreettisesti tärkeä hiukkanen.
Möttönen onnistui kollegansa kanssa mallintamaan mekanismin, joka synnyttää tämän yksinapaisen magneettisen hiukkasen. Saavutuksesta uutisoi aivan vastikään muun muassa tiedelehti Nature.
Mutta miten tämmöinen tieteellinen läpimurto keksitään? Möttösen vastaus alkaa, mistäs muualtakaan, kuin unesta.
"7 vuotta sitten yritin saada unta, mutta uni ei tullut. Ajattelin, että nyt voisin käyttää ajan hyväkseni. Aloin miettimään kolme dimensioisia magneettikenttiä", Möttönen kertoo.
Mitä erityistä on tässä magneettisessa monopolissa? Mitä sen löytäminen oikein merkitsee? Entä millaista asemaa suomalainen kvanttifysiikan tutkimus nauttii?
Mikko Möttönen on Silja Raunion vieraana.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_ios JAA: