Suomen maajoukkue voitti naisten amerikkalaisen jalkapallon historian ensimmäisen EM-lopputurnauksen. Paljon huomiota voitto ei kuitenkaan saanut osakseen, koska jenkkifutis nähdään yhä hyvin miehisenä lajina.
- Mielikuvat ovat vieläkin vähän sellaisia, että "Ai, pelaavatko naisekin jenkkifutista?" kertoo maajoukkueen tähtipelaaja Elina Kero.
Amerikkalaisessa jalkapallossa koko on valttia, mutta myös vauhdilla pärjää. Valmentaja Teemu Kuusiston mukaan Suomen maajoukkue ei ollut EM-turnauksen suurikokoisin, mutta tekniikka ja taktiikka ajoivat edelle.
- Pelaajistamme nuorin oli 18-vuotias ja vanhin 39. Kokemus oli meidän etumme kisoissa.
Jenkkifutis tunnetaan erityisesti Yhdysvaltojen ammattilaisliigan parissa väkivaltaisuudestaan. Laji on kuitenkin naisten parissa hieman miehiä turvallisempaa; sekä vauhti että massa ovat hieman pienempiä. Lisäksi turvallisuuteen on alettu kiinnittää muutenkin enemmän huomiota esimerkiksi varusteiden ja sääntömuutoksien osalta.
Teemu Kuusiston mukaan kipua ja kontakteja täytyy kestää, mutta isommat vammat eivät synny pelaajiin kohdistuvista iskuista, vaan muillekin lajeille tyypillisistä vääntymisistä. Mielikuva lajin väkivaltaisuudesta on muutenkin Kuusiston mielestä suppea.
- Amerikkalainen jalkapallo ei ole kontaktilaji, vaan törmäyslaji.
Elina Kero ja Teemu Kuusisto kävivät Puheen Aamussa Juuso Pekkisen vieraina.
Siirry sarjan sivulle arrow_forward_iosJAA:
